شهرمسکن و ساختمان

صدور پروانه ساختمانی تسهیل شود

بیژن خطیبی عضو هیات‌مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران : تسهیل شرایط صدور پروانه ساختمانی می‌تواند به تولید مسکن منجر شود و سرعت ساخت و ساز را بالاتر ببرد.

بیژن خطیبی: چندین سال است که به هر حال فروش تراکم کاهش یافته است و همین موضوع باعث شده تا میزان صدور پروانه ساختمانی در شهر تهران ۵۰ درصد کاهش یابد. در حالیکه بر اساس طرح جامع مسکن باید سالانه ۹۰۰ هزار مسکن تولید می‌شد اما تنها ۳۰۰ هزار مسکن تولید شده است، پس این عملکرد نشان می‌دهد که حال و روز ساخت و ساز خوب نیست و تولید و عرضه مسکن از تقاضا عقب است.

خطیبی در پاسخ به این پرسش که با تسهیل شرایط صدور پروانه ساختمانی می توان امیدوار شد که ساخت و ساز بهتر شود؟ گفت: در حال حاضر در برخی مواقع صدور پروانه ساختمانی حتی چهار ماه هم طول می کشد اما اگر شرایط صدور پروانه ساختمانی تسهیل شود می‌توان گفت که تولید مسکن روند بهتری خواهد گرفت و قطعا بر تولید مسکن اثرگذار خواهد بود. اما باید منتظر ماند و دید که ضرایب جریمه در صدور پروانه‌های ساختمانی از سوی شهرداریها چگونه خواهد بود.

وی در پاسخ به این پرسش که این دستور رئیس جمهور این ذهنیت را ایجاد کرد که قرار است فروش تراکم آزاد شود؟ گفت: اگر قرار باشد فروش تراکم آزاد شود باید به دقت در این خصوص تصمیم گیری شود. اما به نظر بنده این تصمیم و دستور رئیس‌جمهور برای تسهیل صدور پروانه ساختمانی بوده نه فروش تراکم. به هر صورت نباید فروش تراکم در برخی مناطق آزاد شود.

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن