۱۰:۱۸ - ۱۷ دی ۱۳۹۲ - 07 January 2014
کد خبر: ۱۹۶۴۷
در پنل تخصصی فرصت ها، چالش ها و راهکارهای شناسنامه فنی ملکی عنوان شد:
در حاشیه اولین همایش ملی شناسنامه فنی ملکی ساختمان، پنل تخصصی فرصت ها، چالش ها و راهکارهای شناسنامه فنی ملکی ساختمان در حالی برگزار شد که اعضای حاضر در آن آسیب شناسی شناسنامه فنی ملکی ساختمان را بسیار پر اهمیت برشمردند. در این پنل بر ناموفق بودن اجرای دقیق شناسنامه فنی ملکی تاکید شد و اعضای حاضر در پنل، آسیب شناسی شناسنامه فنی ملکی ساختمان را در گروی همکاری و هماهنگی تمام سازمان ها و نهادهای ذیربط دانستند.

به گزارش «صما» در پنل تخصصی فرصت ها، چالش ها و راهکارهای شناسنامه فنی ملکی ساختمان که به ریاست قوام الدین شاهرخی، مدیر کل دفتر سازمان های مهندسی و تشکل های وزارت راه و شهرسازی برگزار شد، حاجوی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور، سعید غفرانی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، حسن ابوتراب مدرس دانشگاه، علیرضا سنائی دشتی رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان بوشهر، مهدی موذن رییس سازمان نظام کاردانی کشور، فریدون بلغاری مدیرکل نظارت بر استاندارد سازمان استاندارد و مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک کشور به عنوان اعضا حضور داشتند. آنچه در ذیل می خوانید ماحصل موضوعات بررسی شده در پنل مذکور است.

 صرفه جویی 100 هزار میلیارد تومانی با اجرای شناسنامه فنی ساختمان

شاهرخی، مدیر کل دفتر سازمان های مهندسی و تشکل های وزارت راه و شهرسازی به عنوان ریس این پنل تخصصی گفت: شناسنامه فنی ملکی، اطلاعات و مشخصات فنی ملک را در خود جای می دهد که در سال 1382 با تلاش مسئولان در وزارتخانه و سایر نهادهای ذی ربط تدوین شد و در سال 1384 نیز ابلاغ شد، اما متاسفانه تا امروز شاهد نبوده ایم که اجرای دقیق و تاثیرگذاری از این قانون نمود پیدا کند.

ریس شورای انتظامی نظام مهندسی ساختمان  در ادامه افزود: در حال حاضر در اجرای دقیق شناسنامه فنی ملکی بسیار ناموفق عمل کرده ایم.

وی در واکنش به پیشنهاد رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان بوشهر مبنی بر رتبه بندی شناسنامه فنی ملکی ساختمان براساس کیفیت واحدهای مسکونی گفت: اگر قرار باشد شناسنامه فنی ملکی صادر شود می بایست تمامی ساختمان ها با حداکثر استانداردهای مهندسی ساخته شود و اینکه ساختمان ها به صورت عالی، خوب، متوسط و... ساخته شوند، به معنای آن است که کارآیی شناسنامه فنی زیر سوال می رود و این فرآیند باعث می شود که سازندگان مجددا خود را مقید به اجرای قوانین ساخت و ساز ندانند.

وی ادامه داد: اگر شناسنامه فنی به ساخت واحدهای با کیفیت منجر نشود این امر باعث می شود که مجددا روال فعلی که در ساخت و ساز وجود دارد تکرار شود.

شاهرخی تاکید کرد: ما ادعا داریم که شناسنامه فنی می بایست سبب افزایش کیفیت ساختمان و ارتقای مولفه های شهرسازی شود و اجرای آن می بایست به درستی انجام شود.

این کارشناس مسکن همچنین خاطرنشان ساخت: هدف از برپایی این همایش و گردهمایی نمایندگان انبوه سازی، کاردان ها، نظام مهندسی در این مراسم واکاوی مشکلات مربوط به این حوزه است و با این رویکرد مقصر دانستن یکدیگر چاره ساز نخواهد بود.

شاهرخی افزود: برخی از آیتم ها در شناسنامه اضافی است و می بایست حذف شود، به عنوان مثال ذکر این مولفه که آیا کارگر دارای کارت مهارت است یا خیر، مطلوب نیست چرا که اصلا نمی بایست کارگر ماهر در فرآیند ساخت و ساز فعالیت کند و با این رویکرد لازم است که در شناسنامه فنی ساختمان بازنگری شود و برخی از آیتم ها حذف و برخی نیز اضافه شود.

این کارشناس مسکن ادامه داد: لازم است که در فرآیند شناسنامه فنی شرایطی ایجاد شود که به تمامی آیتم های مربوط به ساخت شامل طراحی معماری، سازه مکانیک و سازه نمره بدهیم تا از این طریق شاخص کیفیت در هر یک از این آیتم ها مشخص شود.

وی گفت: براساس آمارها سالیانه 200 میلیون متر مربع در کشور ساخت و ساز انجام می شود که اگر میانگین هزینه ساخت و ساز را 500 هزار تومان در نظر بگیریم این امر به معنای آن است که سالیانه 100 هزار میلیارد تومان در ساختمان ها هزینه صرف می شود.

شاهرخی ادامه داد: براساس آمارها میانگین عمر مفید ساختمان ها در کشور ما حدود 30 سال است حال اگر اجرای شناسنامه فنی سبب افزایش کیفیت ساخت مسکن شود و یک سال به عمر مفید ساختمان ها بیفزاید این امر باعث می شود که سالیانه 3 هزار میلیارد تومان به اقتصاد کشور کمک شود.

وی خاطرنشان ساخت: حال اگر شناسنامه فنی ساختمان سبب افزایش دو برابری عمر ساختمان ها شود و عمر مفید ساختمان ها را از 30 سال به 60 سال افزایش دهد، این امر باعث می شود که سالیانه 100 هزار میلیارد تومان به اقتصاد کشور کمک شود، این در حالی است که در اکثر کشورها عمر مفید ساختمان ها صد سال است.

افزایش قانونگرایی در ساخت و ساز نتیجه اجرای شناسنامه فنی است

در ادامه این پنل تخصصی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور گفت: افزایش قانونگرایی در حوزه ساخت و ساز و ایجاد مستندات قانونی در جزییات ساخت و ساز از نتایج اجرای شفاف شناسنامه فنی ملکی ساختمان است که به نوبه خود در کیفیت ساخت و ساز و بازسازی موثر است.

حاجوی در پنل فرصت ها، چالش ها و راهکارهای شناسنامه فنی ملکی ساختمان اظهار داشت: ایجاد پایش و نظارت و آگاهی بخشی و ارتقای دانش برای مخاطبان ساخت و ساز از دیگر نتایج اجرای شفاف شناسنامه فنی ملکی ساختمان است.

وی در ادامه افزود: ساخت و ساز مقاوم و مطلوب باید دارای شناسنامه فنی ملکی باشد و چنین ساخت و سازی باید بیشتر جزء مطالبه عمومی شود.

حاجوی برگزاری همایش شناسنامه فنی ملکی را در تولید فرهنگ بسیار موثر ارزیابی و تصریح کرد: البته این نوع فرهنگ سازی نباید به گونه ای باشد که آسیب های خود را به دنبال داشته باشد و در واقع فرهنگ سازی در این زمینه باید به ساخت و ساز استاندارد کمک کند.

این مقام مسئول با ارائه این پیشنهاد که باید در آسیب شناسی شناسنامه فنی ملکی ساختمان از مجموعه های مدیریت شهری استفاده شود، گفت: یک سوی صدور و اجرای این سند، شهرداری ها هستند و در راستای هم افزایی باید وزارت راه و شهرسازی و شهرداری ها نقطه نظرات خود را ارائه دهند و این تعامل و هم افزایی یک اصل است.

حاجوی با انتقاد از اجرایی نشدن شناسنامه فنی ملکی ساختمان در سال های اخیر گفت: آسیب شناسی شناسنامه فنی ملکی ساختمان بسیار اهمیت دارد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مدیریت توسعه شهری سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به اینکه در فاز اجرایی شناسنامه فنی ملکی باید طبقه بندی و مرحله بندی در دستور کار قرار بگیرد، گفت: در مورد اجرای شناسنامه فنی ملکی ساختمان نمی توانیم یک نسخه واحد را برای کل کشور بپیچیم و باید در ابتدا در شهرهای بزرگ اجرا شود تا آسیب های آن مشخص شود

            شناسنامه فنی ملکی ساختمان نقطه کمال نظام مهندسی است

در ادامه پنل فرصت ها، چالش ها و راهکارهای شناسنامه فنی ملکی، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران گفت: در شناسنامه فنی ملکی ساختمان که نقطه کمال نظام مهندسی است، مسئولان و نهادهای اجرایی و... باید با هم اجماع داشته باشند

سعید غفرانی اظهار داشت: در اجرا و صدور شناسنامه فنی ملکی ساختمان که نقطه کمال نظام مهندسی است مسئولان و نهادهای اجرایی و... باید در چند مورد با هم اجماع داشته باشند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران، تمکین قانون، ضمانت اجرایی قانون، ایفای نقش از طریق اعضای نظام مهندسی در طراحی، اجرا و نظارت و باور مردم را از جمله مواردی دانست که باید مورد اجماع قرار بگیرد.

غفرانی تاکید کرد: در مورد سند فنی ملکی بستر قانونی ایجاد شده است و نهادها باید به این قانون تمکین کنند.

شناسنامه فنی ملکی دست افراد فاقد صلاحیت را کوتاه می کند

حسن ابوتراب، مدرس دانشگاه و مشاور علمی همایش شناسنامه فنی ملکی نیز در این پنل اظهارداشت: شناسنامه فنی ملکی ساختمان دست افراد فاقد صلاحیت را کوتاه می کند.

وی در ادامه گفت: خرد جمعی هماهنگی کلیه نهادها و سازمان های اجرایی را طلب می کند.

ابوتراب در ادامه افزود: در فرهنگ معماری و شهرسازی ایرانیان، سه اصل امنیت، آسایش و زیبایی مورد توجه واقع شده است.

ابوتراب در ادامه بیان کرد: یکی از فواید شناسنامه فنی ملکی کوتاه کردن دست افرادی است که فاقد صلاحیت لازم هستند و باید ضعف در قوانین موجود را از بین برد.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: با توجه به موقعیت جغرافیایی و اقلیمی به خصوص در شهر تهران باید آیین نامه ها در بحث شناسنامه فنی ملکی تماما در نظر گرفته شود.

پیشنهاد صدور شناسنامه فنی براساس کیفیت ساختمان

در بخش دیگری از این پنل تخصصی، رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان بوشهر ضمن پیشنهاد صدور شناسنامه فنی براساس درجه کیفیت ساختمان از اجرای این طرح در استان بوشهر خبر داد.

علیرضا سنائی دشتی ضمن اعلام مطلب فوق خاطرنشان ساخت: از سال 84 در استان بوشهر طرح شناسنامه فنی ملکی کلید خورد و همزمان با آن زیرساخت های اجرای این امر آماده شد.

وی ادامه داد: در حوزه طراحی با همکاری اداره کل راه و شهرسازی استان دفاتر متعدد طراحی مجاز راه اندازی شد و همزمان با آن در زمینه اجرا، صلاحیت 400 نفر تایید شد، این در حالی است که برای واقعی شدن نظارت ها اقدام به قطع رابطه مالی مالک و ناظر کردیم و پرداخت دستمزد ناظران را مرحله ای کردیم.

وی با اشاره به اینکه شناسنامه فنی دارای مزایای بی شماری است، خاطرنشان ساخت: با همکاری اداره کل استاندارد بوشهر اقدام به شناسایی شرکت های صاحب صلاحیت آسانسور و ژئوتکنیک خاک کردیم که این امر باعث شده تسهیلات لازم برای اجرای طرح شناسنامه فنی ملکی فراهم شود.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان بوشهر به ارائه پیشنهاداتی در زمینه اجرای بهینه طرح شناسنامه فنی ملکی پرداخت و گفت: پیشنهاد می شود شناسنامه فنی در رده های مختلف براساس کیفیت ساختمان صادر شود.

سنائی دشتی تاکید کرد: به عنوان مثال می توان شناسنامه های طلایی، خاکستری و... برای ساختمان ها صادر کرد

وی ادامه داد: این امر باعث می شود که مصرف کنندگان دقیقا در جریان میزان کیفیت مسکن موردنظر خود قرار گیرند و این رویه باعث می شود که سازندگان به سمت تولید مسکن با کیفیت ترغیب شوند.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان بوشهر همچنین تاکید کرد: رده بندی شناسنامه فنی براساس رنگ و... باعث می شود که اطلاعات تخصصی به صورت قابل فهم به مردم انتقال داده شود.

بدون حضور کاردان ها شناسنامه فنی واقعی نخواهد بود

رییس سازمان نظام کاردانی کشور نیز در پنل مذکور با بیان اینکه یکی از ضروریات  شناسنامه فنی ملکی مشخص بودن نحوه فعالیت کاردان های فنی ساختمان است ، گفت :مهمترین مزیت شناسنامه فنی ملکی هویت دادن به ساختمان است.

مهدی موذن با اعلام این مطلب اظهار کرد :80 درصد پهنه جغرافیایی  کشور ما در معرض وقوع زلزله قرار دارد. در تهران نیز حدود دو میلیون و پانصد هزار نفر در بافت های فرسوده زندگی میکنند و جمعیتی قریب به 3 میلیون نفر نیز در معرض خطر قرار دارند یعنی بالغ بر 5 میلیون نفر در معرض خطر هستند.

وی با اشاره به اینکه این خطر بزرگ  ایجاد ساختمان هایی با کیفیت  را بیش از پیش ضروری می سازد ،ادامه داد: نیروی انسانی شاغل در اجرای ساختمان شامل مهندس ،کاردان فنی ،معمار تجربی و در نهایت کسانی هستند که نام و شماره پروانه اشتغالشان و نیز ماموریت آنها باید درروند ساخت وساز موجود باشد.

موذن با طرح این سوال که آیا برای چگونگی  فعالیت کاردان های فنی تدابیری در نظر گرفته شده است ؟ توضیح داد: در شناسنامه فنی نباید قفط نام مهندس ذکر شود چرا که ساختمان سازی یک زنجیره است که با بی توجهی به یک بخش ، زنجیره ناقص خواهد شد.

رییس سازمان نظام کاردانی کشور خاطر نشان کرد:یک ساختمان در نهایت توسط  کارگران و استادکاران ماهر ساخته می شود و اگر تمامی محاسبات مهندس درست و دقیق باشد اما مثلا یک جوشکار کار خود را به درستی انجام ندهد در واقع کل ساختمان ساخته شده با مشکل مواجه خواهد بود.

وی با انتقاد از اینکه در حال حاضر متاسفانه برای آموزش کارگران تدبیری اندیشیده نشده است، گفت:درآیین نامه  شناسنامه فنی آمده است که بتن کار ،نجار ، آهنگر،آرماتور بند و... باید شماره کارت مهارت فنی داشته باشند و نامشان نیز قید شود.

رییس سازمان نظام کاردانی کشور تصریح کرد:بر اساس آمار سازمان فنی و حرفه ای کشور حدود 2 تا 5/2 میلیون کارگر شاغل در کشور وجود دارد و این در حالی است که حتی یک چهارم این جمعیت دارای کارت مهارت فنی نیستند.

وی با بیان اینکه تا زمانی که ازکاردان های فنی ساختمان که جزء اصلی زنجیره ساخت وساز هستند استفاده نشود نمی توان انتظار صدور یک شناسنامه فنی واقعی را داشت ، افزود: مادامی که بخش های تاثیر گذار صنعت ساختمان به رسمیت شناخته نشوند  هیچ اتفاق و پیشرفتی حاصل نخواهد شد و همچنین تا زمانی که سازمان نظام کاردانی با تمام نیروهایش به کار گرفته نشود امکان ندارد شناسنامه ای مطلوب و مورد انتظار صادر شود.

موذن با بر شمردن برخی مزایای شناسنامه فنی ملکی ،گفت:رعایت حقوق شهروندی ،ایجاد ساختمان های مقاوم ،استفاده از مصالح استاندارد ،احداث ساختمان هایی که بهینه سازی مصرف انرژی در آن رعایت شده از جمله مهمترین مزایای صدور شناسنامه فنی ملکی است

نظام مهندسی دلایل اجرایی نشدن شناسنامه فنی را ارائه کند

مدیرکل نظارت بر استاندارد سازمان استاندارد نیز در پنل تخصصی فرصت ها، چالش ها و راهکارهای شناسنامه فنی ملکی گفت: نخستین همایش شناسنامه فنی ملکی در واقع محلی برای محاکمه سازمان نظام مهندسی ساختمان است تا دلایل عدم موفقیت خود را در زمینه اجرای کامل و صحیح شناسنامه فنی ملکی ارائه کند

فریدون بلغاری با بیان این مطلب افزود: سازمان نظام مهندسی به عنوان نهاد متولی اجرای شناسنامه فنی ملکی باید موانع موجود در مسیر پیاده کردن این قانون را اعلام کند تا در خصوص ضعف های موجود بحث و بررسی صورت گیرد.

وی با اشاره به اینکه سازمان استاندارد به عنوان تنها مرجعی که مسئولیت تدوین استاندارد ملی را برعهده دارد تصریح کرد: 50 سال از تدوین اولین آیین نامه مرتبط با حفاظت ساختمان ها در برابر حوادث می گذرد و 23 سال است که اجرای آیین نامه 2800 اجباری شده است.

وی افزود: همچنین با گذشت 18 سال از تصویب قانون نظام مهندسی و لزوم اجرای شناسنامه فنی ملکی می گذرد اما همچنان شاهد عدم اجرای آیین نامه ها و قوانین مذکور هستیم.

این مقام مسئول با تاکید بر ضرورت شناسایی موانع موجود در مسیر اجرای دقیق قوانین و آیین نامه ها بیان کرد: علیرغم اینکه تلاش ها و اقدامات موثری در جهت ارتقای صنعت ساختمان انجام شده است، اما موانع پیش روی اجرایی شدن قوانین نیز باید شناسایی و برطرف شود.

بلغاری با اشاره به دو مشکل بسیار عمده در صنعت ساختمان کشور تشریح کرد: معضل اول پایین بودن سطح سواد در صنعت ساختمان در مقایسه با صنایع دیگر است و مسئله بعدی وجود مراجع متعدد غیرفنی مثل شورای شهر است که اقدام به صدور پایان کار ساختمان می کنند.

ساختار شناسنامه فنی ملکی تغییر کند

رییس اتحادیه املاک کشور نیز در این پنل خواستار تغییر ساختار شناسنامه فنی ملکی شد و گفت: در راستای اجرای واقعی شناسنامه فنی ملکی ساختمان، باید شهرسازی و صدور جواز برای ساخت و سازهای شهری به شهرسازان واگذار شود.

مصطفی قلی خسروی با بیان این مطلب تاکید کرد: ورود متخصصان شهرساز به حوزه شهرسازی الزامی است و علیرغم گذشت 18 سال از تصویب و اجرای قانون نظام مهندسی، به دلیل فراهم نشدن بسترهای لازم برای شهرسازان، امروز شاهد مشکلات بی شمار صنعت ساختمان به واسطه بروز تخلفات بسیار و فروش قانون به موجب کمیسیون ماده 5 و ماده 100 هستیم.

وی با بیان اینکه وظیفه شهرداری نگهداری و مدیریت شهرها است: صدور و اجرای شناسنامه فنی ساختمان باید جزو مباحث شهرسازی قرار گیرد.

خسروی همچنین با تاکید بر تاثیرگذاری و نقش مهم مشاوران املاک در اجرایی شدن شناسنامه فنی ملکی ساختمان گفت: می توانیم با ابلاغ بخشنامه به تمام مشاوران املاک سراسر کشور که تعداد آنها به 112 هزار مشاور املاک می رسد، خرید و فروش و تنظیم سند برای املاک بدون شناسنامه فنی ملکی را ممنوع اعلام کنیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar