۰۶:۲۷ - ۱۴ بهمن ۱۳۹۲ - 03 February 2014
کد خبر: ۲۰۱۴۰
رییس انجمن بهینه سازی مصرف انرژی در گفت و گو با صما تشریح کرد:
طی ماه های اخیر شاهد رکود و کاهش چشمگیر معاملات خرید و فروش در بازار مسکن بوده ایم. به طوری که متقاضیان و سرمایه گذاران برای خرید و فروش مسکن یا فعالیت در عرصه ساخت و ساز، به امید بهبود شرایط اقتصادی و کاهش بیشتر قیمت ها نشسته اند. این در حالی است که کارشناسان پیش بینی می کنند، به محض آغاز مجدد افزایش قیمت ها در سال جدید، دوباره مردم و سرمایه گذاران انگیزه بیشتری برای این خرید و فروش و سرمایه گذاری در بازار مسکن پیدا خواهند کرد.

در همین راستا، رییس انجمن بهینه سازی مصرف انرژی ایران در گفت و گو با خبرنگار «صما» با بیان اینکه تثبیت بازار مسکن ورود سرمایه گذاران خارجی را به همراه خواهد داشت گفت: مردم عادت کرده اند که با ورود موج گرانی و افزایش قیمت ها، اقدام به سرمایه گذاری و خرید و فروش مسکن کنند، در حالی که در زمان رکود باید برای رونق بازار سرمایه گذاری شود یا تولید و عرضه مسکن صورت گیرد.

آرش نجفی با تاکید بر این که عدم سرمایه گذاری به موقع در حوزه مسکن و عدم ورود افراد به گردش مالی اقتصاد مسکن، در سال های آینده عواقب منفی به دنبال خواهد داشت گفت: با توجه به اینکه بیش از 70درصد صنایع کشور به طور مستقیم و غیرمستقیم به حوزه مسکن ارتباط دارند، ورود سرمایه گذاران حوزه های مختلف به بخش مسکن، موجب رونق صنایع کشور می شود.

وی صنعت ساختمان را از مباحث مهم استراتژیک کشور دانست و اظهار داشت: اثرات مثبت سرمایه گذاری در حوزه مسکن و افزایش ساخت و معاملات مسکن، مستقیما وارد صنعت می شود و رونق اقتصادی و تولید را در پی خواهد داشت.

این کارشناس در عین حال با اشاره به عوامل موثر در ایجاد رکود مسکن تصریح کرد: طی ماه های اخیر یکی از دلایل بروز رکود بسیار جدی در بازار مسکن این بوده که صاحبان سرمایه های خرد و کلان، جرات ورود به گردش سرمایه در این بازار را نداشتند.

وی با تشریح دلایل این رویکرد گفت: از طرفی معاملات بازار مسکن روان و راحت نیست و از سوی دیگر، تصور وجود حباب در بازار مسکن در سرمایه گذاران بود، این در حالی است که حباب بخش مسکن جدی نبود.

وی همچنین خاطرنشان کرد: به دلیل بی ثباتی بازار سکه و طلا در ماه های گذشته، بسیاری از افراد ترجیح دادند که به این بازارهای بی ثبات و نامطمئن ورود نکنند، و به همین دلیل به حوزه مسکن نیز ورود پیدا نکردند.

به گفته نجفی در حال حاضر حبابی در بخش مسکن وجود ندارد و خرید و فروش مسکن روال منطقی خود را سپری می کند.  

رییس انجمن بهینه سازی مصرف انرژی ایران همچنین دلیل افزایش قیمت مسکن در آبان ماه سال گذشته، را ناشی از افزایش قیمت دلار و ارز دانست و تاکید کرد: به دلیل وابستگی قیمت مصالح ساختمانی به دلار، قیمت مسکن وابسته به قیمت دلار است و همیشه اثرگذاری افزایش قیمت دلار، با فاصله زمانی چندماهه به بازار مسکن می رسد.

انتهای پیام/                                                                          

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar