۰۵:۳۹ - ۱۸ تير ۱۳۹۳ - 09 July 2014
کد خبر: ۲۲۶۸۵
رئیس انجمن انبوه سازان تهران برای حل معضل مسکن پیشنهاد داد:
به دنبال اظهار نظر رئیس کمیسیون عمران مجلس مبنی براعلام آمادگی مجلس برای همکاری جهت ارائه اعتبار مالی از صندوق توسعه ملی به بخش مسکن و ساختمان، ریئس انجمن انبوه سازان استان تهران گفت: دولت می بایست اهتمام جدی به خرج دهد تا مجلس را متقاعد کند فعالیت در بخش مسکن عملا تولید محسوب می شود و باید همانند بخش کشاورزی مجوز برداشت از این صندوق را دریافت کند.

حسن محتشم درگفت وگو با خبرنگار اقتصادی «صما» ضمن اعلام مطلب فوق اظهار داشت: با توجه به مشکلاتی که حوزه مسکن در تامین مالی دارد، لازم است که با اتکاء به روش های مختلفی این مشکل را حل کنیم که از جمله این روش ها برداشت از صندوق توسعه ملی است.

وی گفت: البته تحقق این امرمشروط براین است دولت ثابت کند که بخش مسکن حوزه تولید محسوب میشود وهمچنانکه حوزه کشاورزی توانست بخشی از منابع این صندوق را به خود اختصاص دهد ،لازم است که وزارتخانه راه وشهرسازی نیزهمانند این وزاتخانه، بخشی ازمنابع این صندوق را در جهت تولید مسکن به خود اختصاص دهد.

حوزه مسکن بلاتکلیف شده است                              

رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران در ادامه اظهارات خود همچنین خواستار تسریع در رونمایی از برنامه های مربوط به حوزه مسکن شد وگفت: تعلل دولت در تدوین برنامه های مربوط به مسکن باعث شده است که حوزه مسکن دچار نوعی بلاتکلیفی شود.

 

محتشم با اشاره به اینکه دولت در این زمینه می بایست حتما تعجیل کند تاکید کرد: شکی نیست که وزارت راه و شهرسازی می بایست  با وسواس خاصی برای حوزه مسکن برنامه ریزی و سیاست گذاری کند، اما این موضوع نباید بیش از این دچار تطویل شود؛ چرا که سبب تعمیق معضلات  حوزه مسکن می شود.

رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران درعین حال نسبت به بی برنامگی دولت در حوزه تامین مسکن اقشار آسیب پذیر اظهار نگرانی کرد وگفت: اگرچه دولت وعده داده است که در قالب طرح مسکن اجتماعی می خواهد سالیانه 150 هزار واحد مسکونی تولید کند، اما از یک طرف این حجم در قیاس با نیاز این قشر بسیار ناچیز است و ضمن اینکه تعلل دولت برای ورود به حوزه اجراء نیز باعث می شود که همین تعداد واحد نیز در موعد مقرر ساخته نشود، به طوری که در سال جاری شاید سهم بسیار کمی از این هدف گذاری محقق شود.

دولت نباید به مسکن مهردلخوش باشد

وی همچنین امیدواری دولت برای تامین بخشی از نیازهای مسکن اقشار ضعیف جامعه از طریق تکمیل واحدهای مسکونی مهر را اشتباه خواند و گفت: اینکه دولت بخواهد بخش اعظمی از نیازهای دهک های پایین درآمدی جامعه را از طریق مسکن مهر تامین کند، پیش فرض نادرستی است؛ چرا که باتوجه به مشکلات خدمات زیربنایی مسکن مهر و نیز باتوجه به تراکم تقاضای مسکن این اقشار، عملا از این رهگذر پاسخ معقولی به تقاضای مسکن این عده داده نمی شود.

رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران در همین حال ضمن هشدار درباره اینکه تراکم تقاضای مسکن دهک های مختلف درآمدی در جامعه سبب گران شدن این کالامی شود تاکید کرد: دولت می بایست با اتکاء به نسخه های مختلفی به فکر تقویت تولید در بخش مسکن باشد که این امر از طریق حمایت از بخش خصوصی امکان پذیراست.

 

لیزینگ مسکن گرانی می آورد

محتشم در ادامه اظهارات خود همچنین به انتقاد از مدل تامین مالی دولت برای مسکن دهک های میان درآمدی پرداخت و گفت: برخلاف تصور، تامین مالی از طریق روش هایی نظیر لیزینگ مسکن به هیچ وجه نمی تواند راهگشا باشد، چرا که این روش تامین مالی از طریق واسطه گری صورت می گیرد که نتیجه آن گران شدن قیمت ملک است.

وی تعلق گرفتن دوباره مالیات بر ارزش افزوده به لیزینگ مسکن را از جمله دلایل گران شدن این نوع تسهیلات دانست و گفت: گران بودن تسهیلات از این روش تاثیر نهایی خود را بر روی قیمت تمام شده مسکن می گذارد و بنابراین بهتر است دولت به جای این نوع راهکارها از مکانیزم های معمول یعنی تامین مالی از طریق نظام بانکی در جهت تقویت مالی بخش مسکن باشد.

ضرورت انتشار اوراق مشارکت برای بخش مسکن

رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران در پایان تاکید کرد: علاوه بر این لازم است که دولت از طریق انتشار اوراق مشارکت نیز در جهت حمایت از بخش مسکن برآید و سهم بخش مسکن از اوراق مشارکت را هرچه زودتر مشخص کند و با انتشار این نوع تسهیلات غیر تورمی، از تولید مسکن حمایت کند.

 

انتهای پیام/

کد خبر: 0221

 

 

 

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
جواداز ایلام
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۸
0
2
جونمان به لب رسیده کی مشکل وام بافت فرسوده حل میشه بخدا بدبخت شدیم خو نه هامان خراب کردیم کرایه نشین شدیم یکساله منتظریم اگرصبر ایوب هم داشته باشیم تموم میشد خدا ازتون نگذره چرا فکر مردم نیستین خداخداخداخداخداخداخداخداخدابه دادمون برس
بی نظیر
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۴۹ - ۱۳۹۳/۰۴/۱۸
0
0
تازگی خبر اومده که صندوق توسعه ملی به بخش کشاورزی و صنعت اعتبار داده، ولی هنوز هیچ خبری برای اعطای بودجه به بخش مسکن نیست. کِی این اتفاق می افتد معلوم نیست.!!!!
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar