۰۵:۲۶ - ۲۵ تير ۱۳۹۳ - 16 July 2014
کد خبر: ۲۲۹۴۷
رییس کانون سراسری انبوه سازان در گفتگو با «صما»:
صما، گروه انبوه سازان- انبوه سازان مسکن زمانی در مسیر توسعه گری تکامل می یابند که برنامه های جامعی برای تامین منابع مالی آنها در اجرای پروژه ها در کشور تعریف شود.

رییس کانون سراسری انبوه سازان مسکن کشور در گفت و گو با «صما» با اعلام مطلب فوق اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که تمامی بخش های خصوصی در توسعه صنعت ساختمان با آن مواجه هستند تامین منابع مالی است.

جمشید برزگر یکی از راهکارهای تامین سرمایه برای بخش خصوصی را تاسیس بنگاه های مالی عنوان کرد و افزود: همانطور که در کشورهای توسعه یافته بنگاه های مالی به بخش خصوصی واگذار می شود، اگر در کشور ما نیز این امکان برای بخش خصوصی پیش آید، قطعا همه توسعه دهندگان و بخش خصوصی بدون چالش در مسیر توسعه حرکت می کنند.

برزگر با اشاره به این که برخی از ارگان های کشور همچون بانک ها در سیستم کاری خود از یک پشتیبان مالی بهره می برند، تصریح کرد: متاسفانه بخش خصوصی مسکن سازی کشور هیچگونه پشتیبان مالی در اختیار ندارد و قطعا زمانی که پولی در دست نباشد اجرایی هم صورت نمی گیرد.

وی در ادامه به تسهیلات بانکی فعلی در کشور اشاره کرد و گفت: یکی از راهکارهای دیگر برای تامین منابع مالی، تسهیلات بانکی فنی و کارآمد است اما نه به شکل فعلی که سود و کارگزاری بالایی دارد و یک هزینه مازادی را به هزینه های اجرای ساختمان به انبوه ساز تحمیل می کند.

رییس کانون سراسری انبوه سازان بهترین مکانیزم تامین سرمایه برای بخش خصوصی ساخت و ساز را اینگونه خواند: دولت باید در یک مقطع زمانی گروه های مالک زایی را مکلف به کمک بخش خصوصی کند و زمانی که این اتفاق نیفتد، ما در بخش خصوصی پیشرفتی نمی بینیم.

این انبوه ساز مسکن به برخی از مشکلات مسکن سازان بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: متاسفانه در حال حاضر کشور ما بخش خصوصی توانمند ندارد، چرا که وقتی سازندگان چند هکتار زمین را برای شهرک سازی انتخاب می کنند با مشکلاتی همچون هزینه عوارض، پروانه ساخت، خرید مصالح و در کل با مشکل مالی رو به رو شده و ناچار به گرفتن وام از بانک ها و یا پیش فروش واحدها آن هم بدون آگاهی از بازار رو به رو می شوند.

برزگر در این راستا افزود: اگر بخش خصوصی مسکن سازی برای پروژه های خود با سند مالکیتی که در اختیار دارد، بتواند اوراق بهادار و سهام انتشار دهد و شریک در پروژه های خود بگیرد، بخش خصوصی به سمت توسعه پیش می رود و جایگاه توسعه دهندگان ساخت و ساز در رشد عمرانی کشور افزایش می یابد.

وی با تاکید بر اجرایی شدن برنامه توسعه سوم و پنجم در کشور، خاطرنشان ساخت: متاسفانه با وجود بافت های فرسوده ای که در کشور وجود دارد، قانون برنامه توسعه پنجم رعایت نمی شود و شهرداری هم در این حوزه ورود نمی کند و حتی اجازه ورود بخش خصوصی هم داده نمی شود.

برزگر یادآور شد: اجرایی کردن برنامه توسعه پایدار نه تنها در عمران و مسکن سازی کشور اثر مثبت دارد، بلکه در حمل و نقل و کشاورزی و سایر بخش ها تاثیرگذار است.

رییس کانون سراسری انبوه سازان مسکن کشور با تاکید بر اینکه ما باید در مسیر توسعه گری از کشورهای توسعه یافته الگوبرداری کنیم، اذعان داشت: ما باید در برنامه کشورهای توسعه یافته تحقیق کنیم ببینیم چطور کشورهای توسعه یافته به نقطه مطلوب رسیده اند و برنامه آنها را سرلوحه کاری خود قرار دهیم.

این انبوه ساز برقراری تعامل بین بخش خصوصی مسکن سازی و دولتی را در مسیر توسعه گری الزامی خواند و تاکید کرد: تعامل زمانی بین این دو حوزه در صنعت ساختمان برقرار می شود که اول دولت به بخش خصوصی اعتماد کند چرا که با اعتماد دولت دیگر بخش ها نیز به این حوزه اعتماد می کنند.

وی با تاکید بر لزوم بهبودی وضعیت بخش خصوصی یادآور شد: این امر با سپردن بخش خصوصی به افراد ذی صلاح تحقق می یابد و در واقع بهبودی وضعیت توسعه گری در گرو واگذاری آن به افراد دارای صلاحیت است.

برزگر در پایان تصریح کرد: انبوه سازان 10 سالی است که به دنبال آیین نامه تشخیص صلاحیت هستند چرا که انبوه سازان باید صنف خود را سامان دهی و در صنف خود تشخیص صلاحیت کرده و با متخلفان برخورد کنند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0226

 

 

 

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar