۰۶:۵۷ - ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ - 20 August 2014
کد خبر: ۲۳۵۵۱
طی مراسمی که روز گذشته در تالار معصومیه استانداری قم برگزار شد، از خدمات امین نصراللهی‌زاده که به مدت 11 ماه و 17 روز در مسئولیت مدیر کلی راه و شهرسازی استان قم فعالیت کرد تقدیر و محسن بهشتی به عنوان مدیر کل جدید این اداره کل معرفی شد.

ساختمان

به گزارش صما و به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی استان قم محسن بهشتی، در سخنانی اظهار داشت: با ادغام دو وزاتخانه، ماموریت‌های بسیار گسترده‌ای رابر عهده وزارت راه و شهر سازی  گذاشته شد.

وی در ادامه تصریح کرد: برای پیشبرد برنامه‌های در این بخش نیازمند مدیریت جهادی هستیم.

مدیر کل اداره راه وشهرسازی استان قم با بیان اینکه ۴۰ درصد از اعتبارات عمرانی کشور در وزارتخانه راه و شهرسازی سرمایه گذاری می‌شود، افزود: برنامه‌هایی که در زمینه سرمایه گذاری و اجرای زیرساخت‌های حمل و نقل و همچنین زمین و املاک صورت می‌گیرد بسیار مهم است و در این عرصه‌ها ضمن حفظ و حراست از ظرفیت‌های ملی می‌بایست از توانمندی‌های بخش خصوصی نیز بهره برد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم عنوان کرد: استان قم به واسطه وجود مرقد مطهر حضرت فاطمه معصومه(س)، مسجد مقدس جمکران و حوزه‌های علمیه و مراجع معظم تقلید سالانه پذیرای 20 میلیون مسافر و زائر است و نقش موثری در خصوص اتصال مسیر شمال به جنوب کشور دارد.دو هزار کیلومتر راه در استان قم وجود دارد.

وی ادامه داد: هم اکنون دو هزار کیلومتر راه در استان قم وجود دارد که در اکثر مواقع این مسیرهای مواصلاتی بیش از ظرفیت خود مورد استفاده مسافران و زائران قرار می‌گیرد.

بهشتی، توسعه زیر ساخت‌های ریلی را از سیاست‌های دولت تدبیر و امید برشمرد و ابراز داشت: هم اکنون سهم حمل و نقل ریلی تنها 5 درصد بوده که این میزان باید تا سال 1404 به 20 درصد برسد که در این راستا استان قم می‌توان نقش موثری بر عهده داشته باشد که از دولت هم می‌خواهیم تا پروژه‌های ملی که در این زمینه برای استان قم تعریف کرده را تسریع بخشد.

وی در خصوص مسائل شهرسازی و معماری نیز گفت: بافت‌های فرسوده در قم و نیز محدوده‌های غیر رسمی باید مدیریت شود که البته استفاده از اسم بافت فرسوده مناسب نیست و باید فضایی را برای ورود بخش خصوصی و سرمایه گذاری برای توسعه این مناطق فراهم کرد.

وی با تاکید بر همکاری اداره کل راه و شهرسازی با نظام مهندسی افزود: در حال حاضر بیش از سه هزار مهندس در استان قم مشغول به فعالیت هستند که همکاری‌ها در راستای احداث بناهای مهندسی شده و مستحکم در دستور کار قرار دارد.

مدیر کل راه و شهرسازی قم، تاکید کرد: از آنجا که همگان تأکید دارند تا معماری ایرانی و اسلامی در کشور اجرایی شود باید در این زمینه مقررات ملی ساختمان تعریف و تدوین شود که قم با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب در سفرشان بر این مسئله تأکید کردند می‌تواند پایلوت خوبی برای فعالیت در حوزه معماری ایرانی اسلامی داشته باشد.مونوریل قم در دهه فجر امسال به بهره برداری می‌رسد.

حجت الاسلام والمسلمین محمد صادق صالحی منش، در مراسم تودیع و معارفه مدیر کل راه و شهرسازی استان قم در سخنانی اظهار داشت: موقعیت استان قم ویژه بوده و از وضعیت خاصی برخوردار است که امیدواریم بدست توانمند وزیر راه و شهرسازی بتوانیم از این فرصت تاریخی برای ارائه بهتر خدمات به مردم و زائران استفاده کنیم.

استاندار قم، با بیان اینکه قم در شاه‌راه مواصلاتی کشور قرار دارد ،افزود: این امر هم فرصت و هم تهدید به شمار می‌رود که اگر جاده‌های مناسب و خطوط ریلی مطلوب داشته باشیم بهترین خدمت به زائران و مجاوران شهر کریمه اهل بیت(ع) خواهیم داشت.

حجت الاسلام صالحی منش، عنوان کرد: وقتی با یک تعطیلی مختصر در کشور مواجه می‌شویم شاهد راه بندان‌هایی در ورودی‌ها و خروجی استان قم هستیم که این راه‌های کنونی ظرفیت پذیرش مسافران را ندارد که امیدواریم برای اتوبان‌های منتهی به قم کارهای جدی صورت گیرد.

استاندار قم، با بیان اینکه در زمینه قطار شهری قم نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است، افزود: امیدواریم با همکاری دولت تا دهه فجر امسال شاهد افتتاح 4 و نیم کیلومتر از مونوریل قم باشیم و مردم قم و زائران از این وسیله حمل و نقل شهری استفاده کنند.

 مدیرکل سابق راه و شهرسازی استان قم در سخنانی اظهار داشت: خدا را شاکرم که به من این فرصت را عنابت فرمود تا برهه‌ای از دوران کاری خود را در استان مقدس قم خدمت کنم و امیدوارم خدماتی که در طی این مدت به همت و تلاش مجموعه اداره کل راه و شهرسازی قم صورت گرفت مورد رضایت الهی و مردم قم باشد.

امین نصراللهی ازده با ارائه گزارش کوتاهی از فعالیت‌های صورت گرفته در دوران تصدی خود در مدیرکلی راه و شهرسازی استان قم ابراز داشت: استان قم به واسطه جایگاه ویژه‌ای که در کشور دارد و با 17 استان در ارتباط است از این رو می‌بایست فعالیت‌های خود در زمینه راه را به خوبی انجام می‌داد که خوشبختانه در طی این مدت هیچ کدام یک از فعالیت‌های راه سازی تعطیل نشد.

مدیر کل سابق راه و شهرسازی قم، ابراز داشت: آزاد راه قم به گرمسار مراحل پایانی خود را دنبال می‌کند که افتتاح این مسیر می‌تواند به روان سازی ترافیک کمک کند و همچنین 14 کیلومتر از بزرگراه قم - تهران در حال اتمام است که در هفته دولت مورد بهره برداری خواهد رسید.

وی با بیان اینکه در این دوره؛ بحث آسفالت راه‌های روستایی بالای 50 خانوار به اتمام رسیده اظهار داشت: 7 کیلومتر از راه قم به نیزار نیز در حال اتمام است و در هفته دولت امسال افتتاح می‌شود و اعتبار ساخت 7 کیلومتر دیگر آن نیز به تصویب رسیده که امیدواریم با تخصیص به موقع آن این مسیر نیز به طور کامل تکمیل شود.

نصراللهی ازده با اشاره به پروژه کلیدی قم - قنوات گفت: یکی دیگر از پروژه‌های راه سازی در استان قم آماده سازی 14 کیلومتر از مسیر سایت دکتر شهید علی محمدی است.

وی در ادامه به اقدامات صورت گرفته در بخش شهرسازی و معماری اشاره کرد و عنوان کرد: تصویب طرح ساخت فرودگاه قم، تصویب مرحله اول طرح جامع شهر قم، تهیه و تصویب طرح تفضیلی کل قم به جز منطقه هفت، تصویب طرح‌های جامع شهرهای کهک، دستجرو جعفریه از جمله برنامه‌ها در این حوزه بوده است.

مدیر کل سابق راه و شهرسازی استان قم، در خصوص ساخت مسکن مهر نیز ابراز داشت: در طول دوره فعالیت 11 ماهه بنده تعداد 15 هزار واحد مسکن مهر به تمیل رسید که در دو مرحله 12 هزار واحد افتتاح و 4 هزار واحد دیگر نیز در روزهای آینده در اختیار مردم قرار می‌گیرد.برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی در مدیریت خرمندانه سرزمین خلاصه می‌شود.

پیروز حناچی، همچنین در این مراسم در سخنانی اظهار داشت: در وزارت راه و شهرسازی تمامی اقدامات و برنامه‌ها در مسیر مدیریت خرمندانه سرزمین خلاصه می‌شود.

وی ابراز داشت: باید به گونه‌ای مدیریت کرد تا در آینده مردم با افتخار از اقداماتی که صورت گرفته یاد کنند و بر آن تصمیمات بی‌عیب و نقص افتخار کنند.

حناچی، با اشاره به تخریب نشانه‌های تاریخی و دینی در عربستان و در شهرهای مکه و مدینه گفت: آنان نگاه سلفی به بناهای تاریخی و مذهبی داشتند که متاسفانه در بخری از شهرهای مذهبی ایران نیز همانند مشهد مقدس این امر رخ داده است اما در قم کمتر شاهد آن بودیم.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: باید هر آنچه که امروز دنیا ما را با آن می‌شناسند را حفظ کنیم و باید به سمت خلق آثاری قدم برداریم تا آیندگان از ان با افتخار نام ببرند.

وی با بیان اینکه بخشی از تمدن اسلامی در ایران رخ داده است افزود: کسانی که می‌خواهند در مصر، معماری بخوانند می‌بایست واحدهای درس زبان فارسی را بگذرانند چرا که معماری اسلامی در ایران دارای سابقه و ریشه دار است.

حناچی، ادغام دو وزارتخانه راه و ترابری با مسکن و شهرسازی را در عین حال تهدید، فرصت بزرگی خواند و افزود: ادغام این دوزارتخانه فضایی را به وجود آورده است تا تصمیمات بهتری در حوزه‌های مختلف شهرسازی بتوانیم اتخاذ کنیم.

معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی، در ادامه با تقدیر از تلاش‌های نصراللهی‌زاده مدیر کل سابق راه وشهرسازی استان قم، برای بهشتی مدیر کل جدید نیز آروزی موفقیت کرد تا بتواند در پیشبرد سیاست‌های دولت تدبیر و امید و وزارت خانه راه و شهرسازی در قم موفق عمل کند. تمام اقداماتی که در حوزه‌های مختلف راه، شهرسازی، معماری و مدیریت زمین صورت ‏می‌گیرد در یک جمله خلاصه می‌شود و آن هم اینکه باید مدیریت خردمندانه در فضای سرزمینی را ‏به‌کار بندیم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar