۰۸:۴۳ - ۰۵ شهريور ۱۳۹۳ - 27 August 2014
کد خبر: ۲۳۷۲۲
جلسه هم اندیشی با کارشناسان رسمی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین (ماده 27) برگزار شد.

به گزارش "صما" و به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین، در جلسه‌ای که با حضور تعدادی از کارشناسان ماده 27 و اعضای هیئت‌ مدیره سازمان برگزار شد،  وثیق نیا، مسئول کمیسیون کارشناسان ماده 27 در گزارشی، عملکرد و اقدامات صورت گرفته در این کمیسیون را تشریح کرد.

 

وی عنوان نمود: مأموریت‌های کارشناسی مختلفی توسط اداره کل راه و شهرسازی، شرکت شهرک‌های صنعتی، اداره تربیت بدنی، شهرداری، شورای حل اختلاف و شورای انتظامی سازمان به کارشناسان ماده 27 ارجاع داده شده است که البته انتظار می رود کارهای کارشناسی بیشتری که در دادگستری صورت می‌پذیرد و در حیطه کارشناسی کارشناسان ماده 27 سازمان می‌باشد به آنان ارجاع شود.

 

وثیق نیا اشاره داشت: در سال 91 نیز در آزمون کارشناسان ماده 27 چهارده نفر قبول‌شده‌اند که تا کنون به دلیل هزینه بالای کلاس‌های آموزشی موفق به برگزاری این دوره‌ها نشده‌ایم، البته با پیگیری‌های صورت گرفته مقرر شد این دوره‌ها در مهرماه سال جاری در تهران برگزار شود.

 

وی در ادامه بیان کرد: با توجه به تغییر تعرفه‌ها و قبول شدن تعدادی در آزمون کارشناسان ماده 27 و افزوده شدن آنان به لیست کارشناسان سازمان لازم است کتاب معرفی کارشناسان ماده 27 سازمان بازنگری شود.

 

علی فرخ‌زاد رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین در این جلسه گفت: کمیسیون کارشناسان ماده 27 سازمان نسبت به گذشته پیشرفت‌های خوبی داشته ولی در برخی بخش‌ها باید تلاش بیشتری از سوی اعضای این کمیسیون صورت پذیرد.

 

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با روسای اداری از جمله دادگستری، شورای حل اختلاف و ... اظهار داشت: باید کارشناسان ماده 27 تلاش کنند تا با تعامل و برگزاری جلسات با ادارات مختلف در استان نسبت به معرفی فعالیت‌های این کمیسیون و ارجاع کارشناسی از سوی ادارات و سازمان‌های مختلف در بحث کارشناسی ماده 27 به آنان اقدام گردد.

 

وی با بیان افزوده شدن تعداد کارشناسان ماده 27 سازمان و لزوم تغییر رویه و جهش در این حوزه اظهار داشت: با پیگیری‌های انجام‌شده توسط هیئت‌مدیره سازمان، اداره تربیت بدنی استان کارهای کارشناسی خود در این حوزه را به شرط انجام سریع به کارشناسان ماده 27 سازمان سپرده است.

 

محمدزاده نیز در این جلسه خواستار فعالیت و معرفی کارشناسان در اداره‌های مختلف شد.

زرآبادی از دیگر حاضران در این جلسه خواستار تشکیل کانون کارشناسان ماده 27 در نظام جهت فعالیت و پیگیری بیشتر کارهای این کمیسیون زیر نظر هیئت‌مدیره سازمان شد.

 

در ادامه پارسامهر که خواستار ارجاع مستقیم کار به کارشناسان سازمان توسط خود مراکز و ادارات بود به عنوان هماهنگ‌کننده جهت شناساندن کارشناسان ماده 27 سازمان و دیدار با رییس کمیته حل اختلاف استان و کلیه بانک‌ها شد.

 

همچنین در این جلسه ناصحی برگزاری جلسات و ارتباط بیشتر با روسای دادگستری و قضات را موثر خواند و گفت: برگزاری جلسات با روسای دادگستری‌ها و شعبات آن و حتی قضات در محل پروژه‌های ساختمانی و پروژه‌هایی همچون مسکن مهر تأثیر مثبتی در تسریع انجام پرونده‌های حوزه ساختمانی در دادگاه خواهد شد چرا که ایشان از نزدیک شاهد مسائل ساختمانی قرار خواهند گرفت.

 

در ادامه معارفی اهداف کمیسیون ماده 27 را از دو وجه بررسی کرد و گفت: در وجه استانی نیاز است نیروی بیشتری در این کمیسیون جهت معرفی آن در استان صرف شود و در وجه کشوری نیز لازم است با برگزاری نشست با استان‌های دیگر از تجارب آنان استفاده نمود. همچنین برگزاری یک سمینار کشوری در این خصوص و دعوت از نمایندگان کارشناسان ماده 27 استان‌ها می‌تواند در معرفی این کارشناسان و ارجاع کارشناسی از سوی مراجع مختلف به ایشان موثر باشد.

 

در پایان مقرر شد کمیته‌ای 7 نفره از اعضای کارشناسان ماده 27 ظرف مدت 1 هفته توسط رییس کمیسیون مذکور معرفی و جهت پیگیری‌های لازم و برگزاری جلسات و مکاتبات با ادارات مختلف اقدام نمایند. همچنین نسبت به پیگیری معرفی کارشناسان ماده 27 از طریق درج قوانین و آیین‌نامه‌ها و توانایی‌های این کارشناسان اقدام نمایند.

یادآوری می‌نماید طبق ماده 27 قانون نظام مهندسی ساختمان:

 

وزارتخانه‌ها، مؤسسات دولتی، نهادها، نیروی نظامی و انتظامی، شرکت‌های دولتی و شهرداری‌ها می‌توانند در ارجاع امور کارشناسی به جای کارشناسان رسمی دادگستری از مهندسان دارای پروانه اشتغال که به وسیله سازمان استان معرفی می‌شوند استفاده نمایند.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar