۱۹:۰۶ - ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۴ - 26 April 2015
کد خبر: ۲۴۰۰۱
رئيس سازمان نظام مهندسي کشور :
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور از همه مردم خواست هنگام خرید مسکن، شناسنامه‌ فنی ساختمان را از مالک مطالبه کنند.

اکبر ترکان افزود: در شناسنامه‌ فنی ساختمان با درج مشخصات سازه، مقاومت نهایی، عمر و استانداردهای مختلف ساختمان در شناسنامه، خریدار می‌تواند با اطمینان خانه بخرد.

وی توصیه کرد: مردم حتما شناسنامه فنی و ملکی ساختمان را از فروشنده مطالبه کنند چرا که این خانه تنها پس‌انداز عمر هر فرد محسوب می‌شود و حداقل باید تا سه نسل دوام داشته باشد ، بنابر این مردم باید حقوقشان را مطالبه کنند تا سیستم مجبور به نظارت شود.

ترکان گفت: بخش عمده‌ای از درآمد شهرداری‌ها از تخلف های ساختمانی تامین می‌شود
ترکان در باره افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن نیز گفت: متقاضی مسکن فردی است که قدری پس‌انداز دارد. کسی که می‌گوید هیچ چیز ندارم و متقاضی مسکن هستم تنها آرزوی خانه‌دار شدن دارد اما خانه داشتن مستلزم این است که بخشی از آورده متقاضی و بخشی از طریق تسهیلات تامین شود که این فرد متقاضی موثر نام دارد.

بنابراین گزارش طرح صدور شناسنامه‌ فنی ساختمان اوایل دهه80 در نظام مهندسی ساختمان پیشنهاد شد و در همان زمان به موجب تفاهم‌نامه سه‌جانبه شهرداری تهران، نظام مهندسی و شورای‌ شهر، مقرر شد اجرای آن در اخت‌وسازهای مسکونی پایتخت با همکاری مهندسان‌ ناظر و شهرداران مناطق اجباری شود.

شناسنامه‌ فنی دفترچه‌ای است که مراحل مختلف ساخت‌ و همچنین مشخصات مصالح‌ساختمانی به‌کار برده شده در هر مرحله، از سوی مهندس ‌ناظر در آن تایید می‌شود و زمان فروش آپارتمان‌ها، تحویل شناسنامه‌ فنی از سوی مالک یا سازنده به خریدار، در حکم تایید فنی و کیفی سازه و ضمانت آن خواهد بود.

اما طرح صدور شناسنامه‌ فنی ساختمان در همان سال اول اجرا در تهران به دلیل اختلاف نظام ‌مهندسی و شهرداری، معلق شد و تا امروز اجرای آن همچنان با اما و اگر روبرو بوده است.
پرسشی که درباره این توصیه رئیس سازمان نظام مهندسی وجود دارد این است که در تهران از بیش‌ از 3 میلیون واحد مسکونی موجود، چه تعداد آپارتمان شناسنامه‌ فنی دارد؟

البته در برخی شهرها، ظاهرا سازمان‌های نظام مهندسی عملکرد مناسبی در این زمینه دارند.

 

 

 

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar