۱۱:۰۷ - ۲۲ مهر ۱۳۹۳ - 14 October 2014
کد خبر: ۲۴۷۸۶
مدیرکل راه و شهرسازی استان قم خبر داد:
مدیرکل راه و شهرسازی استان قم گفت: طرح واگذاری امر ساخت و سازمسکن به مجریان ذی صلاح و حذف نقشه های اجرایی غیر مصوب می تواند به اجرایی شدن هر چه کامل تر مقاوم سازی ساختمان ها بینجامد.

به گزارش «صما» و به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، محسن بهشتی به مناسبت هفته ایمنی در برابر زلزله و بلایای طبیعی، اظهار داشت: ایران از نظر جغرافیایی جزو مناطقی است که بسیار با بلایای طبیعی درگیر است و متاسفانه از 49 حادثه غیرمترقبه 34 مورد در ایران و 19 مورد از آنها نیز در قم رخ می‌دهد.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم بیان کرد: حدود یک درصد از جمعیت جهان در ایران حضور دارد، اما متاسفانه 6 درصد از تلفات ناشی از بلایای طبیعی مربوط به کشور ما است که می‌توان با پیشگیری و ارائه آموزش‌های همگانی به مردم، اثرات بلایای طبیعی را کاهش داد.

وی در ادامه گفت: اگرچه بسیاری از بلایای طبیعی خارج از کنترل انسان است؛ اما جلوگیری از خسارت و آسیب‌ها با مدیریت انسان‌ها امکان پذیر است.

بهشتی، یکی از وظایف وزارت راه و شهرسازی را مجری در احداث ساختمان‌های دولتی عنوان کرد و افزود: اداره کل راه و شهرسازی سازمان مجری در احداث ساختمان‌های دولتی است که این ساختمان‌ها باید از استحکام لازم برخوردار باشند تا در زمان بحران آسیب نبینند.

به گفته این مسئول استانی باید از ظرفیت قانون به نحو مطلوب استفاده کرد و تخفیف غیر کار‌شناسی به انبوه سازان مسکن در ساخت و ساز یک گناه نابخشودنی است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قم در ادامه بیان کرد: برای جلوگیری از بروز مشکلات بیشتر در زمان وقوع حوادث غیر مترقبه علاوه بر توجه به حوزه امداد و نجات، در حوزه راه و شهرسازی نیز باید توجه ویژه داشت برای مثال امروزه بسیاری از پل‌ها و زیرساخت‌های شهری و بین شهری در برابر حوادث مناسب نبوده و مسیری جایگزین نیز ندارند.

وی همچنین خاطر نشان ساخت: متاسفانه امروزه تراکم شهر‌ها افزایش و همچنین ارتفاع مجتمع‌های مسکونی نیز بیشتر از عرض خیابان‌ها شده است که این امر موجب شده تا در هنگام وقوع حادثه و ریزش ساختمان‌ها بسیاری از خیابان‌ها و مسیر‌ها مسدود شوند.

بهشتی با اشاره به اینکه مساحت استان قم 12 هزار و 650 هکتار است که از این میان 2 هزار هکتار معادل یک ششم دارای بافت فرسوده است که  استحکام بنا ندارند و معابر این بافت‌ها نیز نفوذناپذیر و کم عرض هستند، تصریح کرد: باید بافت فرسوده به سمت نوسازی پیش رود، متاسفانه تاکنون حمایت‌هایی که در خصوص کاهش بافت فرسوده انجام شده انگیزه لازم را در این زمینه ایجاد نکرده است.

بهشتی با بیان اینکه کاهش بافت فرسوده در قم تنها با مشارکت مردم امکان پذیر است و با توانمند سازی و ارائه تسهیلات مناسب جهت تجدید بافت فرسوده و همچنین افزایش نظارت‌ها بر ساخت و ساز می‌توان بافت فرسوده را کاهش داد، گفت: برای کاهش بافت فرسوده و نظارت بیشتر بر ساخت و ساز‌ها بحث مجری ذی صلاح یعنی ساخت و ساز توسط افرادی که دارای پروانه ساخت و ساز هستند در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: طرح واگذاری امر ساخت و سازمسکن به مجریان ذی صلاح و حذف نقشه های اجرایی غیر مصوب می تواند به اجرایی شدن هر چه کامل تر مقاوم سازی ساختمان ها بینجامد.

مدیر کل راه و شهرسازی استان قم در ادامه یادآورشد: برای کاهش بافت فرسوده در قم اقداماتی انجام شده که از این جمله می‌توان به ایجاد شبکه معابر جدید اشاره کرد برای مثال بازگشایی خیابان شهید روحانی در بافت فرسوده خیابان آذر نقش موثری داشته است.

وی همچنین اظهار داشت: دستگاه‌های متولی، سیستم‌های بانکی و سرمایه گذاران بخش خصوصی می‌توانند با ورود به بحث بافت فرسوده تسهیلات تشویقی را برای ساختمان سازی در بافت غیر فرسوده در نظر بگیرند.

بهشتی، در پایان عنوان کرد: متاسفانه امروزه تنها بین پنج تا 10 درصد از هزینه‌های ساختمان صرف مقاوم سازی آنها می‌شود که در قم رقم بالایی نیست در حالی که خرج تزییات ساختمان‌ها بسیار بیشتر است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar