۰۸:۵۴ - ۰۳ آبان ۱۳۹۳ - 25 October 2014
کد خبر: ۲۴۹۹۷
در نشست اعضای شورای هماهنگی جامعه مهندسی با شهردار اردبیل بررسی شد:
نشست اعضای شورای هماهنگی جامعه مهندسی استان اردبیل با حضور مهندس صدیف بدری، شهردار اردبیل، در محل سازمان نظام مهندسی ساختمان برگزار گردید.

به گزارش «صما» و به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل، در این نشست، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان این استان گفت: جامعه مهندسی و فنی استان قدردان زحمات شبانه روزی و خستگی ناپذیر شهرداری و شهردار جهادی اردبیل است.

فرید صالحی عالی، با ارائه گزارشی از روند شکل گیری شورای هماهنگی جامعه مهندسی استان، اضافه کرد: در اوایل سال 91 با هدف ساماندهی خدمات فنی، مهندسی و مشاوره ای و گسترش نگاه فنی همه جانبه در توسعه استان، با همکاری و مشارکت سازمان های نظام مهندسی ساختمان، نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی، نظام مهندسی معدن، بسیج مهندسان عمران و صنعت و بسیج مهندسین کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل شورای هماهنگی شکل گرفت.

وی با اشاره به اینکه ریاست شورای هماهنگی به صورت فصلی و دوره ای است، اظهار داشت: تشکیل تعاونی طلایه داران حماسه اقتصادی اردبیل با حضور و سهامداری 250 نفر از مهندسان استان در رشته های مختلف، تاسیس و راه اندازی مجمع مهندسان خیر استان، حضور منسجم و با برنامه در برنامه ها و مناسبت هایی نظیر سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، 13 آبان و ...، دیدار و هم اندیشی با فرماندهی سپاه حضرت عباس (ع)، رییس سازمان جهاد کشاورزی، معاون امور عمرانی استانداری، شهردار و شورای اسلامی شهر سرعین، برگزاری دوره های آموزشی تخصصی، تشکیل منظم جلسات، پیاده روی خانوادگی دور شورابیل و پیگیری ده ها برنامه دیگر از جمله اقدامات شورای هماهنگی و شرکت تعاونی زیر مجموعه آن بوده است.

صالحی عالی با اشاره به تعداد اعضای مرتبط با شورای هماهنگی گفت: نزدیک به 14 هزار فارغ التحصیل دانشگاهی لیسانس به بالا در حوزه ها و گرایش های مختلف فنی و مهندسی از قبیل کشاورزی، منابع طبیعی، محیط زیست، ساختمان و عمران، تاسیسات، برق و الکترونیک، معدن، صنعت و آی تی با مجهز بودن به نگاه فنی و دارا بودن مهارت های مختلف آماده خدمات رسانی به مجموعه مدیریت شهری و شهرداری های استان به ویژه شهرداری مرکز استان است.

رئیس دوره ای شورای هماهنگی جامعه مهندسی استان با اشاره به توانمندی های جامعه فنی و مهندسی استان ادامه داد: شرکت های فنی و مهندسی متعددی در استان در گرایش ها و تخصصی ها متنوع و مورد نیاز تشکیل یافته و یا در حال فعالیت می باشند که ضرورت دارد مسوولان در راستای بهره گیری از خدمات آنان برنامه ریزی های لازم را انجام داده و عملیاتی نمایند.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان اردبیل، امکان همکاری جامعه مهندسی استان با شهرداری اردبیل را دور از ذهن ندانست و ادامه داد: تولید گیاهان و زینتی، طراحی و اجرای پارک گیاهان دارویی اردبیل، ایجاد و مدیریت نمایشگاه های عرضه گل و گیاه، مشاوره، طراحی و اجرای پروژه های مختلف اعم از پارک ها، فضای سبز، پل ها، ساختمان ها، اماکن عمومی نظیر پارکینگ های عمومی و ...، مشاوره در سرمایه گذاری ها، مدیریت تبلیغاتی شهر، طراحی معماری و مبلمان شهری، همکاری در برون سپاری ها، ایجاد و مدیریت میادین عرضه میوه و تره بار و محصولات کشاورزی، ارائه خدمات به صورت فنی به مسافران و گردشگران داخلی و خارجی در داخل شهر از جمله زمینه های قابل بررسی برای همکاری متقابل است.

در این جلسه شهرام محمدی، عضو شورای استان سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و نایب رئیس قشر بسیج مهندسان کشاورزی و منابع طبیعی،  حمید جباری رئیس شورای قشر بسیج مهندسان کشاورزی و منابع طبیعی،  عادل مداحی رئیس شورای قشر بسیج مهندسان عمران و صنعت و مدیر عامل شرکت تعاونی طلایه داران حماسه اقتصادی و ایرج فتحی مدیر عامل مجمع مهندسان خیر استان نیز هر یک به ارائه دیدگاه ها، نقطه نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.

صدیف بدری شهردار اردبیل با قدردانی از حرکت ارزنده در تشکیل شورای هماهنگی جامعه مهندسی استان، گفت: مسوولیت ها و مدیریتها و تصدی آن ها موقتی است اما داشتن نگاه فنی، مهندسی و تخصصی به عنوان یک وجهه و شان، دایمی و مستمر بوده و ارزش بالایی دارد.

وی با بیان اینکه افتخار می کنم که عضو جامعه فنی و مهندسی استان هستم، گفت: فرصت همکاری مشترک و خدمات رسانی به مردم شهر اردبیل برای هر دو مجموعه بسیار فراهم است و باید دوجانبه در این زمینه تلاش کنیم.

بدری با اشاره به تعیین تکلیف سالهای گذشته در خصوص تعرفه های ارائه خدمات فنی و مشاوره ای در حوزه ساختمان سازی اشاره کرد و گفت: با نگاه جامع و فنی که ارائه شد چالش های موجود در این زمینه برای همیشه مدیریت و رفع گردید، لذا خدماتی از این نوع که بیش از هر چیز منافع شهروندان را تضمین می کند، می توان پیگیری و عملیاتی نمود.

شهردار اردبیل با اشاره به مقاومت بدنه اجرایی دستگاههای دولتی و عمومی در برابر برون سپاری فعالیت ها و تصدی گری ها به بخش خصوصی اظهار داشت: با در نظر گرفتن منافع عمومی و مصلحت شهروندان باید تلاش کنیم اعمال سلایق و نفوذ منفعت طلبانه حذف شود و البته در این مسیر نیازمند اصرار و استقامت تا نهادینه شدن فرهنگ مهندسی و فنی هستیم.

این مدیر شهری با بیان اینکه شهرداری ها اگر در نحوه هزینه کرد خود دقت کافی نکنند صدمات جبران ناپذیری را متحمل خواهند شد، ادامه داد: از آن جاییکه سیستم اداری خود در این صرفه جویی موفق نشده است باید ورود بخش خصوصی تسهیل شود اما بخش خصوصی باید توانمندی و کارآیی انجام امور را حداقل در سطح خود مجموعه شهرداری دارا باشد.

بدری با اشاره به موفق بودن واگذاری نگهداری فضای سبز یکی از مناطق اردبیل به بخش خصوصی و کارکرد قابل قبول آن، ادامه داد: برای سال آینده برنامه الزامی واگذاری پروژه نگهداری کل فضاهای سبز شهر را به بخش خصوصی لحاظ خواهیم نمود و اگر بخش خصوصی با جدیت مدیریت و نظارت نماید، حتماً موفق تر از سیستم اداری خواهد بود.

بدری گفت: شهرداری آماده همکاری همه جانبه با جامعه فنی و مهندسی استان است و از طراحی تا ساخت و تحویل کل یک پارک را می توانید ارائه دهید چرا که اردبیل از نداشتن شرکتهای جامع نگر در مدیریت طرح ها و پروژه هایی شهری رنج می برد.

وی با تاکید بر ضرورت داشتن تفاوت مهندسان با پیمانکاران عادی، ادامه داد: این تفاوت هم باید در کمیت و هم به ویژه در کیفیت، دقت و سرعت بالا خود را به نمایش بگذارد.

شهردار اردبیل اهمیت و ضرورت ورود به پروژه های سرمایه گذاری و مشارکتی و الگوگیری از شهرهای بزرگ اشاره کرد و گفت: در این زمینه شهرداری آماده ارائه همه نوع همکاری، خدمات، تخفیف و هر نوع توافقی است تا پروژه های سرمایه گذاری و مشارکتی در مسیر خدمات رسانی و تسهیل آن به مردم سرعت بیشتری بگیرد.

شهردار اردبیل ادامه داد: همه باید کمک کنند تا شهرداری به سمت کارهای مهم و عمومی که خدماتی را به عموم می رساند نظیر ایجاد و توسعه پارکها و فضاهای سبز، احداث کتابخانه ها و ... هدایت شود.

بدری به نوسازی سخت افزاری و نرم افزاری شهرداری اشاره کرد و ادامه داد: علاوه بر الکترونیکی شدن سیستم های اداری و مالی شهرداری، در حال راه اندازی مرکز دیتا سنتر شهر اردبیل با قابلیت ارائه خدمات نگهداری بایگانی اطلاعات برای سایر دستگاههای دولتی و خصوصی هستیم.

شهردار اردبیل با بیان اینکه خدماتی که شهرداری ارائه می کند در راستای رفاه عمومی مردم است، ادامه داد: شهرداری به زیربنایی بودن خدمات خود توجه دارد و شهر به یک کارگاه عمومی در اجرای پروژه ها تبدیل شده است و می توان گفت منطقه و محله ای از شهر اردبیل وجود ندارد که امسال در آن خدماتی را انجام نداده یا پروژه ای را اجرا نکرده باشیم.

در نشست اعضای شورای هماهنگی جامعه مهندسی استان با شهردار اردبیل نحوه همکاری موثر جامعه فنی و مهندسی استان با مدیریت شهربررسی شد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar