۰۷:۱۶ - ۱۹ اسفند ۱۳۹۳ - 10 March 2015
کد خبر: ۲۷۵۰۷
مدیرکل فرودگاه مهرآباد از آماده‌سازی فرودگاه برای ایام نوروز، تشکیل ستاد صیانت از حقوق شهروندی در این فرودگاه و سامان‌دهی تعرفه‌ حمل بار و بسته‌بندی کالای مسافر خبر داد و گفت: از 21 اسفند پروازهای زاگرس و کیش‌ایر به ترمینال یک منتقل می‌شود.

علی رستمی به گزارش «صما»، بیان کرد: پس از آنکه پرواز‌های حجاج فرودگاه مهرآباد به فرودگاه امام خمینی (ره) منتقل شد، تلاش کردیم، از ظرفیت ترمینال یک استفاده کنیم.

وی با اشاره به بازسازی و بهسازی ترمینال یک فرودگاه مهرآباد، ادامه داد: در راستای کاهش ترافیک و ایستایی مسافر در ترمینال‌های 4 و 6 فروگاه مهرآباد، تلاش شد ترمینال یک که تا پیش از این مخصوص پرواز حجاج بود، برای پروازهای داخلی آماده‌سازی شود.

مدیرکل فرودگاه مهرآباد با اشاره به انتقال پروازهای شرکت‌های هواپیمایی زاگرس و کیش‌ایر به ترمینال یک از 21 اسفندماه، اظهار داشت: ‌با توجه به آنکه امام خمینی (ره) 12 فروردین‌ماه 1357 از فرانسه از طریق همین ترمینال وارد کشور شدند و این ترمینال برای مردم یادآور این خاطره شیرین است،‌ تلاش کردیم، شکل ظاهری و معماری اصیل ترمینال یک ‌حفظ شود.

رستمی اظهار داشت:‌ در بخش‌های مختلف ترمینال یک، ‌تأسیسات زیربنایی و روبنایی و IT ترمیم، بازسازی و بهسازی‌ شد تا این ترمینال برای پروازها آماده ‌‌شود.

وی گفت: بهسازی‌ سرویس‌های بهداشتی، آماده سازی گیت‌های دریافت کارت پرواز، آماده‌سازی بارانداز و متناسب‌سازی ترمینال با فعالیت‌های پروازهای داخلی، از جمله کارهای انجام شده در این ترمینال است.

* انتقال 30 درصد پرواز‌های فرودگاه مهرآباد به ترمینال یک

مدیرکل فرودگاه مهرآباد با اشاره به تکمیل ترمینال یک در دو فاز‌، گفت: با تکمیل فاز اول این ترمینال 17 درصد پرواز‌‌های مهرآباد و با تکمیل فاز دوم 30 درصد پروازها به این ترمینال انتقال می‌یابد.

رستمی با بیان اینکه فعلاً از 21 اسفندماه امسال پروازهای خروجی دو ایرلاین زاگرس و کیش‌ایر از ترمینال یک انجام می‌شود، بیان کرد: از 3 ماه آینده، پروازهای ورودی این دو ایرلاین هم از ترمینال یک خواهد بود، اما فعلاً پروازهای ورودی دو ایرلاین مذکور از ترمینال 2 انجام می‌شود.

مدیرکل فرودگاه مهرآباد اظهار داشت: به دو شرکت هوایی مذکور تأکید شده است که چندین دستگاه خودرو‌ ون در کنار ترمینال‌های 4 و 6 آماده کنند که اگر مسافری به اشتباه برای پرواز در این دو ترمینال حاضر شد، به سرعت بتواند به صورت رایگان به ترمینال یک ‌‌منتقل شود.

رستمی با بیان اینکه ظرفیت فعلی فرودگاه مهرآباد جابه‌جایی سالانه 14 میلیون نفر مسافر است، گفت: پیش‌بینی شده است، بیش از 2 میلیون و 200 هزار نفر سالانه از ترمینال یک اعزام‌پذیرش شوند و به این ترتیب ظرفیت فرودگاه مهرآباد به 16 میلیون اعزام و پذیرش در سال افزایش می‌یابد.

* متعادل سازی پرواز‌ها در ترمینال‌های مختلف مهرآباد

مدیرکل فرودگاه مهرآباد با بیان اینکه برای تکمیل ترمینال یک 5 میلیارد تومان هزینه‌‌ می‌شود، بیان کرد: تلاش می‌کنیم حداکثر دو شرکت هواپیمایی دیگر هم از ترمینال‌های 2، 4 و 6 برای انجام پرواز وارد ترمینال یک شوند و ظرفیت این ترمینال به 30 درصد ارتقا یابد.

وی با بیان اینکه ترمینال یک فضای استاندارد برای چرخش مسافر دارد، به متعادل سازی ظرفیت پذیرش در فرودگاه مهرآباد اشاره و گفت:‌در حال حاضر 60 درصد پروازها از ترمینال‌های 4 و 6 و 40 درصد پروازها از ترمینال 2 انجام می‌شود که با راه‌اندازی ترمینال یک از 21 اسفند، 17 درصد پروازها از این ترمینال انجام خواهد شد و پس از تکمیل ظرفیت ترمینال یک، 30 درصد پروازها از ترمینال یک و 70درصد پروازها از ترمینال‌های 2، 4 و 6 انجام می‌شود.

مدیرکل فرودگاه مهرآباد تاکید کرد: به زودی و تا سه ماه آینده 30 درصد پروازها از ترمینال یک، 30 درصد پرواز‌ها از ترمینال 2 و 40 درصد پرواز‌ها از ترمینال‌های 4 و 6 انجام خواهد شد.

* تشکیل ستاد صیانت از حقوق شهروندی در فرودگاه مهرآباد

رستمی به تشکیل ستاد صیانت از حقوق شهروندی در فرودگاه مهرآباد اشاره کرد و گفت: نیروهای این ستاد مدافعان حقوق مسافر در فرودگاه هستند و صدای مسافر را به گوش اینجانب می‌رسانند؛ آنها به همراه مسافر وارد ترمینال می‌شود و خدمات‌دهی ارگان‌ها، غرفه‌ها، رانندگان تاکسی و وضعیت ظاهری تاکسی‌ها را بررسی می‌کنند.

* سامان‌دهی چرخ‌های حمل بار و تعرفه حمل‌ بار با کارگر‌

مدیرکل فرودگاه مهرآباد با اشاره به پیش‌بینی تمهیدات خاص برای ایام نوروز در فرودگاه مهرآباد، بیان کرد:‌ با برنامه‌ریزی در ماه‌های گذشته، تلاش کردیم، ایام نوروز 94 مسافران ترددی روان در فرودگاه مهرآباد داشته باشند ضمن آنکه تسهیلاتی برای آنها در نظر گرفتیم.

وی به زیباسازی محوطه فرودگاه، روان‌سازی تردد و ارتقاء زیرساخت‌های تاسیساتی اشاره کرد و گفت: از 45 روز مانده به ایام نوروزی ستاد سفرهای نوروزی با همکاری شرکت‌های هواپیمایی و ارگان‌های دست‌اندرکار فرودگاه تشکیل و هماهنگی‌ لازم انجام شد.

مدیرکل فرودگاه مهرآباد از ساماندهی چرخ‌های حمل بار در فرودگاه خبر داد و گفت: تا پیش از این مبلغ یک‌هزار تومان بابت ودیعه دریافت می‌شد و هنگام تحویل چرخ در محل دپو، این مبلغ به مسافر باز می‌گشت، اما دیگر این هزار تومان دریافت نمی‌شود.

رستمی افزود: مسافران می‌توانند با دریافت قبض، بار همراه خود را از طریق‌ کارگر حمل بار جابه‌جا کنند؛ هزینه استفاده از کارگر با ارائه قبض 5 هزار تومان است و هیچ کارگری حق دریافت وجه دستی ندارد.

* سامان‌دهی تعرفه‌های بسته‌بندی کالا در فرودگاه مهرآباد

وی با اشاره به ساماندهی تعرفه بسته‌بندی کالا در فرودگاه مهرآباد بیان کرد: متأسفانه تا پیش از این تعرفه‌ای برای بسته‌بندی در فرودگاه وجود نداشت، اما طی هماهنگی با سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده، تعرفه‌ها  مشخص شد و در معرض دید مسافر قرار گرفت.

* پیش‌بینی رشد 7 درصدی اعزام و پذیرش مسافر در مهرآباد در نوروز 94

مدیرکل فرودگاه مهرآباد درباره پیش بینی افزایش پروازها در نوروز 93 بیان کرد: پیش‌بینی می شود، نوروز امسال نسبت به سال گذشته 7 درصد رشد در اعزام و پذیرش مسافر داشته باشیم.

* پیاده نشدن از هواپیما در صورت بروز تأخیر اجحاف در حق دیگر مسافران است

وی درباره بروز برخی تأخیرات پروازی و پیاده نشدن مسافران از هواپیما در اعتراض به این تأخیرات، گفت: ماندن در پرواز موجب بروز تأخیر عکس‌العملی در پروازهای بعدی آن هواپیما شده و این مورد موجب بروز مشکلات برای هموطنان دیگر می‌شود.

مدیرکل فرودگاه مهرآباد ادامه داد: از مسافران خواستارم در صورت بروز تأخیر پروازی، اعتراضات خود را از طریق مراجع قانونی پیگیری کنند که کانال قانونی آن سازمان هواپیمایی کشوری و سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده است.

رستمی بیان کرد: البته تأخیراتی که به دلیل بروز نقص فنی و شرایط نامناسب آب و هوایی رخ می‌دهد، در اختیار ایرلاین نیست و شرکت هواپیمایی تقصیری ندارد.

 

منبع: خبرگزاری فارس

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar