۰۶:۰۰ - ۰۷ فروردين ۱۳۹۴ - 27 March 2015
کد خبر: ۲۷۶۱۸
مرور «صما» بر اخبار سال 93 صنعت ساختمان:
صما- در اینجا مروری داریم بر اخبار و حاشیه‌های حوزه شهرداری ها و شورای شهر در طول یک سال 1393 که با هم در زیر می‌خوانیم.

ماست مالی سال: شهرداری گود پروژه «ایران‌زمین» را تا سطح خیابان پر می‌کند

1 اردیبهشت

محمد سالاری، رییس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران درباره آخرین وضعیت گود ایران‌زمین متعلق به بابک زنجانی گفت: «در حال حاضر مدیر پروژه (بابک زنجانی) در دسترس نیست که با وی مذاکره کنیم. اعتقاد داریم پرکردن گود کار کارشناسی‌شده‌ای نیست و شورای شهر و شهرداری نمی‌توانند بدون حضور مالک در این زمینه تصمیم بگیرند، اما دادگاه رای داده که شهرداری از حساب مالک پول برداشت کند و با توجه به اینکه خطر رانش گود برای اهالی محل وجود دارد نسبت به استحکام آن اقدام کند ولی در حساب مالک پولی نبود. بنابراین قرار شد شهرداری از بودجه خودش این اقدام را انجام دهد و نقشه مالک را تا سطح خیابان اجرا کند و در عوض سهم مشارکتی شهرداری در پروژه افزایش یابد.»

آنلاین‌ترین مدیر سال: رقابت وایبری مسجد جامعی با مدیران شهرداری

6 اردیبهشت

احمد مسجد جامعی، رئیس شورای اسلامی شهر تحرکات رسانه‌ای تازه‌ای را در شبکه‌های اجتماعی آغاز کرده است. دیروز گروه‌های ویژه اطلاع‌رسانی در وایبر و اینستاگرام با نام «احمد مسجد جامعی» و «روابط عمومی ریاست شورای شهر» فعال شده است. هر چند گفته می‌شود خود او به این شبکه ها دسترسی ندارد و نزدیکانش آنها را اداره می‌کنند.

گردانندگان اصلی این گروه البته تعدادی از کارمندان روابط عمومی شورای شهر هستند که پس از فعالیت شورای چهارم تهران به مجموعه شورای شهر اضافه شدند. آنها در این صفحه منابع و سایت‌هایی که اخبار مربوط به شخص مسجد جامعی را منتشر می‌کنند از جمله عکس‌ها و خبرها، سخنرانی‌ها و مقالات را به اشتراک گذاشته‌اند.

 

«بابا تو دیگه کی هستی» سال: پنج سامانه هوشمند شهرداری مشهد در راستای تحقق شهر الکترونیک رونمایی شد

۱۰ اردیبهشت

مراسم رونمایی از پنج سامانه هوشمند شهرداری در راستای تحقق شهر الکترونیک و کاهش ترافیک مشهد راه‌اندازی شد.

مراسم رونمایی از پنج طرح سامانه پرداخت قبوض شهروندان از طریق درگاه 137، سامانه خرید دین و اقساط، سامانه وصول درآمد از طریق PC- Pos، سامانه پرداخت الکترونیکی کرایه تاکسی‌ و سامانه شارژ من‌کارت از طریق کارت‌های شتاب در شهرداری مشهد برگزار شد.

 

ابتکار سال: جاده‌کشی درون باغات تهران توسط شهرداری

20 اردیبهشت

شهرداری تهران در اقدامی تامل‌برانگیز و کاملا هدفمند، طرحی را آماده اجرا کرده است که در آن اقدام به ایجاد «شبکه معابر گسترده و وسیعی در بین باغات با‌ارزش شهر تهران» کرده است.

طی اقدامات صورت گرفته شهرداری که با همکاری مثال‌زدنی کمیسیون ماده 5 همراه بوده، متاسفانه تعداد بسیار کمی از باغات شهر تهران و آن هم در برخی مناطق باقی مانده است که ایجاد معبر در این باغات، قطعا به تخریب و تجزیه پهنه سبز باقیمانده می‌انجامد.

 

کش‌دارترین هاله ابهام سال: تبریزی‌ها چشم انتظار تحقق پروژه‌ای 13 ساله

۲۲ اردیبهشت

ورود واگن‌های مترو با تشریفات و مراسم منحصر به فرد شهرداری تبریز، نه تنها دردی را از این پروژه شهری درمان نکرده، بلکه وعده‌های نامشخص و پی در پی مسئولان ذی‌ربط، رویای شیرین مترودار شدن مردم این کلانشهر را بیش از پیش در هاله‌ای از ابهام قرار داده است.

بیش از 13 سال است که از مراحل احداث و عملیاتی شدن قطار شهری تبریز می‌گذرد و شهروندان تبریزی سال به سال با وعده‌های جدید مسئولان مختلف شهری و استانی در خصوص به سرانجام رسیدن این رویای شیرین روبهرو می‌شوند؛ جالب اینجاست که گاهی اوقات مسئولان با اعتماد و اطمینان کامل، از زمان دقیق بهره‌برداری از فازهای مختلف متروی تبریز خبر می‌دهند اما پس از گذشت زمان مقرر و عملی نشدن وعده‌ها، با طرح بهانه‌های مختلف دوباره وعده تکمیل این پروژه را مطرح می کنند.

 

تعارف سال: تکریم ارباب رجوع اولویت اول شهرداری شیراز باشد

۱۲ خرداد

عضو شورای شهر شیراز گفت: تکریم ارباب رجوع اولویت اول شهرداری شیراز باشد.

رضا محمدیان در صحن علنی شورای شهر تاکید کرد: شهرداری به عنوان یک نهاد خدمات‌رسان و متولی مدیریت یکپارچه شهری بیش از سایر دستگاه‌ها با مراجعات مردمی مواجه است. بنابراین تکریم ارباب رجوع باید در اولویت قرار داده شود.

وی ادامه داد: این مجموعه نه تنها باید رضایتمندی شهروندان را جلب کند بلکه باید با تکریم مراجعه کنندگان، افزایش درآمد، رونق شهری و جذب سرمایه را نیز مد نظر قرار دهد.

 

غیرتی‌ترین آدم سال: قالیباف از تفکیک جنسیتی در شهرداری خبر داد

29 تیر

جمعه‌ای که گذشت «محمدباقر قالیباف»، شهردار تهران یکی از سخنرانان پیش از خطبه نماز جمعه بود. قالیباف گفت که موافق تفکیک جنسیتی زنان و مردان است و این تصمیم را با اصول و ارزش‌های نظام اسلامی همسو می‌داند. شهردار تهران تجربه راه‌اندازی پارک‌های اختصاصی برای بانوان در تهران را مورد اشاره قرار داد و حرف‌های دیگری هم زد که بخشی از آنها پاسخ به منتقدانش بود: «حرفی که در شهرداری تهران زده‌‌ایم این بوده است که اگر در یک اتاق، یک مجموعه کاری که با هم همکاری می‌کنند و سه یا چهار نفر آنها آقا و سه چهار نفر دیگر خانم هستند و همه در یک رابطه مثلا در رابطه با بودجه فعالیت می‌کنند، می‌توان کاری کرد که آن چهار خانم در یک اتاق و چهار آقا در اتاق دیگری کار کنند. نباید اجازه دهیم یک خانم در طول وقت اداری و طی روزها و ماه‌ها ساعت تماس و معاشرتش با نامحرمان بیشتر از محرم، شوهر و فرزند او باشد. با گذشت زمان این موضوع کانون خانواده را تحت‌تأثیر منفی قرار می‌دهد. غیرت ما کجا رفته است؟»

 

حاتم‌بخشی سال: روایتی جدید از قرارداد شهرداری با سپاه

۱۹ مرداد

قالیباف پروژه‌های عمرانی پایتخت را یک‌جا به قرارگاه خاتم‌الانبیا واگذار کرده است؛ قراردادی که برای شهرداری 200 هزار میلیارد ریال هزینه خواهد داشت. محمدباقر قالیباف پرهزینه‌ترین و در عین حال پرسودترین پروژه‌های شهرداری تهران را به ارگانی واگذار کرده است که خود وی در دهه 70 و پیش از شهردار شدنش، یکی از فرماندهان آن بوده است.

 

«یک کلام از مادر عروس» سال: شهرداري‌هاي ايران نسبت به اجراي پروژه‌هاي فرهنگي دغدغه دارند

۲۳ مرداد

رئیس اتحادیه شهرداران لبنان گفت: شهرداري‌هاي ايران نسبت به اجراي پروژه‌هاي فرهنگي دغدغه دارند.

سلطان اسعد ظهر اظهار کرد: سطح توجه و اهميت به پروژه‌هاي فرهنگي در شهرداري هاي ايران بسيار بالا است که به این موضوع در شهرداري هاي لبنان كمتر پرداخته شده است.

 

یکی از چندین خبر بد سال: کشته‌شدن یک دستفروش در تهران

۲۷ مرداد

در پی درگیری ماموران سد معبر شهرداری منطقه چهار تهران با یکی از کارگران، وی به دلیل شدت آسیب‌های وارده به خاطر اصابت پنجه بوکس بعد از یک هفته بستری بودن، جان باخت. در همین زمینه شهردار منطقه ۴ تهران گفت این موضوع ارتباطی به شهرداری ندارد و درگیری صورت‌گرفته بین یک کارگر با عوامل پیمانکار این منطقه بوده است.

همچنین محمدباقر قالیباف در این زمینه گفت: همیشه این مشکل بوده و در برخی موارد هم ماموران شهرداری در سال‌های گذشته در این درگیری‌ها نقص عضو شده‌اند.

 

بزرگترین هندوانه سال: خدمات شهری تهران، بهتر از شهرهای اروپایی

۳۰ آبان

عبدالکریم یونس، وزیر شهرداری‌های عراق عنوان کرد: در بازدیدهایی که از تهران داشته‌ایم دیدیم که خدمات شهری تهران بسیار جالب است؛ حتی نسبت به بازدیدهایی که از شهرهای اروپایی داشته‌ایم تهران را از نظر عمرانی شهر بهتری می‌دانیم.

 

بی‌توجهی سال: پروژه «سیستانیکا» فرو ریخت

24 آذر

در پی هشدارهای قبلی رسانه‌ها در مورد پرخطر بودن پروژه «سیستانیکا» و همچنین علی‌رغم دستور توقف پروژه توسط بازپرسی شعبه2 دادسرای ناحیه 7 شعبه سید خندان -ویژه امور شهرداری- و همچنین به استناد نامه فریبرز واحدی، مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران، عوامل این پروژه در اقدامی تامل‌برانگیز به ساخت و ساز در این گود ادامه دادند که در پی این بی‌توجهی، عصر روز چهارشنبه 21 آبان ماه، سقف طبقه اول این پروژه فرو ریخت.

 

جنجالی‌ترین خبر سال: پاساژ علاء‌الدین تخریب شد

12 دی

توافقی در سال 85 بین شهرداری و مالک پاساژ علاءالدین انجام گرفته بود که بر اساس آن در صورتی که فضای پارکینگ منفی 3 در خارج از محدوده پاساژ تامین شود، شهرداری به مالک مجوز بهره‌برداری تجاری از طبقه منفی 3 را می‌دهد. از آنجا که مالک به توافق عمل نکرده و علاوه بر آن طبقه منفی 3 و 7 را به صورت غیر‌قانونی تجاری کرده بود در نتیجه توافق ملغی شد و این طبقات تخریب شد.

 

بالاترین میزان رضایت سال: هزار پرونده شکایت شهرداری تهران باز است

۱۴ دی

معاون حقوقی شهرداری تهران گفت: 12 هزار پرونده در مورد شکایت شهرداری از نهادهای مختلف و شکایت علیه شهرداری مفتوح است.

وی ادامه داد: عمده شکایات مربوط به اعتراض به آرای ماده 100 که در مورد تخلفات ساختمانی است به ثبت رسیده است. همچنین اعتراض به آرای کمیسیون ماده 27، اعتراض به تصمیمات شهرداری در مورد املاک موجود در طرح‌ها و درخواست حقوق مالکانه و همچنین الزام به صدور پروانه در صدر بیشترین شکایات از شهرداری‌ها قرار دارد.

 

جِرزنی سال: مخالفت مجلس با واگذاری پارک پردیسان به شهرداری

17 دی

رئیس فراکسیون محیط زیست و توسعه پایدار مجلس، با تاکید بر ضرورت حفظ و صیانت از عرصه‌های طبیعی و باغات، به ویژه در کلانشهر تهران، گفت: لحاظ شدن برخی باغات در طرح تفصیلی تهران در پهنه مسکونی از مشکلاتی است که باید مورد توجه قرار گیرد تا زمینه سوءاستفاده فراهم نشود.

محمدرضا تابش با یادآوری لحاظ شدن برخی باغات و فضای سبز شهری در طرح تفصیلی تهران در پهنه مسکونی، گفت: حفظ و صیانت از عرصه‌های طبیعی، باغات و درختان به ویژه برای کلانشهر تهران که با آلودگی هوا دست‌وپنجه نرم می‌کند جزو ضروریات است.

 

خبر معمول آخر سال: افزایش قیمت کرایه تاکسی و بلیت مترو در سال 94

1 بهمن
بر اساس مصوبه شورای اسلامی شهر تهران در خصوص نرخ کرایه‌های تاکسی به شهرداری تهران اجازه داده شد برای سال 94 نرخ کرایه‌های انواع تاکسی‌های شهر تهران را نسبت به آخرین نرخ‌های مصوب سال قبل 20 درصد در کلیه خطوط و سرویس‌ها افزایش دهد. همچنین رییس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه 50 تومان به طور متوسط به قیمت بلیت مترو افزوده شده است، گفت: امروزه قیمت کالاهای اثرگذار در زندگی مردم شیب گرانی تندتری را تجربه می‌کنند؛ به همین دلیل قیمت بلیت مترو را بیش از50  تومان افزایش نداده‌ایم.

 

مقتدرانه‌ترین اظهار نظر سال: علاءالدین کل بودجه شهرداری را هم می‌داد، باز تخریب می‌کردیم

5 بهمن

شهردار تهران گفت: مالک علاء‌الدین اگر به اندازه کل بودجه شهرداری تهران هم پول می‌داد باز هم از تخلفاتش نمی‌گذشتیم و باز هم طبقه هفتم را تخریب می‌کردیم؛ چون سلامت و ایمنی مردم قابل معامله نیست.

محمدباقر قالیباف تصریح کرد: برخورد با تخلفات شهری، رانت و پارتی فقط به علاء‌الدین متوقف نمی‌شود.

شهردار پایتخت با تاکید بر اجرای قانون در خصوص همه تخلفات و برابری همه در برابر قانون تصریح کرد: شهروندان تهرانی مطمئن باشند برج‌ساز و گردن‌کلفتی که بخواهد با پول و رابطه قانون را زیر پا بگذارد و تخلف کند، در شهرداری حاشیه امن نخواهد داشت.

 

غیرمنتظره‌ترین خبر سال: تجمع اعتراضی فعالان محیط زیست مقابل شورای شهر
7 بهمن

گروهی از دانشجویان عدالتخواه و نخبگان مسائل شهری و فعالان محیط زیست به همراه تعدادی از اهالی مناطق 5، 9 و 20 تهران در مقابل شورای شهر تهران دست به اعتراض زدند. صادق زیباکلام و محمود کاشانی نیز در این تجمع حضور داشتند.

 

جرزنی سال: هیات رئیسه شورا گزارش تفریغ بودجه شهرداری را سانسور کرد

8 بهمن
هیات‌رئیسه شورای شهر تهران ۱۳ صفحه از گزارش تفریغ بودجه سال ۹۲ را سانسور کرده و از یک گزارش ۱۷ صفحه‌ای فقط ۴ صفحه در اختیار اعضای شورای شهر قرار داده است. رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت و خدمات شهری شورای شهر تهران این خبر را اعلام کرده و گفته مخفی‌کردن اطلاعات از اعضای شورا «جای تامل دارد و قابل پیگیری است».

 

گیس و گیس‌کشی سال: مختاباد تفهيم اتهام شد

11 بهمن
الهه راستگو، عضو شوراي شهر تهران، از عبدالحسين مختاباد، عضو شورا شکايت کرده است و علي صابري ديگر عضو شورا وکالت مختاباد را بر عهده دارد. به اين ترتيب سه عضو شوراي شهر تهران درگير پرونده‌ای قضايي هستند که موضوع آن اظهارات مختاباد در جلسه رسمي شوراي شهر تهران است. جلسه نخست دادگاه برگزار شده و مختاباد تفهيم اتهام شده است. اتهام مختاباد تشويش اذهان عمومي است.

 

بی‌سابقه‌ترین اقدام سال: بخشنامه جدید شهرداری در حوزه بانوان

13 بهمن

بر اساس بخشنامه‌ای که اخیرا از سوی اداره کل هماهنگی نظارت و پیگیری امور مناطق به شهرداران 22 منطقه تهران ابلاغ شده است قرار است 22 مشاور امور بانوان به چارت سازمانی این مناطق اضافه شود. این موضوع که در عرف سازمانی بی‌سابقه است باعث اعتراض برخی شهرداران مناطق شده است.

بر اساس این بخشنامه این تصمیم در راستای سیاست‌های شهرداری تهران و تدابیر شهردار در تکریم و گرامیداشت جایگاه بانوان و همچنین ارائه خدمات مطلوب به شهروندان به ویژه بانوان در سطح مناطق و محلات اتخاذ شده است.

 

زوری‌ترین پیشنهاد سال: پیشنهاد 300 تومانی شهرداری برای عبور از معابر تهران

15 بهمن

شهرداری تهران در لایحه اخذ عوارض از معابر خاص پیشنهاد کرده است تردد از معابر مشخص شده 300 تومان هزینه داشته باشد. در این میان برخی از خودروها از پرداخت عوارض معاف هستند.

احمد دنیامالی گفت: قرار نیست سرمایه‌گذاری‌هایی که در سطح شهر تهران می‌شود، مانند ساخت تونل، پل و بزرگراه از جیب مردمی که خودرو ندارند و از جیب شهروندانی که خودرو دارند اما از این تسهیلات استفاده نمی‌کنند، هزینه شود و همچنین کسانی که خودرو ندارند نباید هزینه تردد کسانی را بدهند که می‌خواهند با خودروهایشان در خیابان‌ها تردد کنند.

 

بدهکاری سال: بدهی 7200 میلیاردی دولت به شهرداری تهران

18 بهمن

معاون برنامه ریزی توسعه شهری و امور شورای شهرداری تهران از بدهی 2000 میلیارد تومانی شهرداری به پیمانکاران خبر داد.

محمود صلاحی روز شنبه در جمع خبرنگاران با بیان اینکه طلب قطعی شهرداری از دولت 7200 میلیارد تومان است، افزود: ما مشکلات دولت را درک می‌کنیم و افق همکاری با دولت برای وصول بدهی را روشن می‌بینیم. دولت می‌تواند با واگذاری شرکت، زمین و غیره تهاتر کند.

 

عادی‌ترین خبر سال: احتمال ریزش مجتمع تجارت جهانی فردوسی در تهران

20 بهمن

سخنگوی کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران در تذکری به شهردار تهران بابت ایمن نبودن مجتمع تجاری «تجارت جهانی» خواستار توقف تبلیغات مربوط به این پروژه در رسانه‌ها شد.

محمدمهدی تندگویان، سخنگوی کمیسیون شهرسازی و معماری شورای تهران در یکصد و سی‌اُمین جلسه شورا با بیان اینکه «پروژه تجارت جهانی فردوسی» هیچ نقشه سازه‌ای ندارد، گفت: از همین جا اعلام می‌کنیم که این پروژه فاقد الزامات ایمنی است و هر لحظه امکان ریزش آن وجود دارد.

 

فرهنگی‌ترین نگاه سال: دفاع شهرداری تهران از گرفتن پول عبور مردم در بزرگراه ها: نگاه ما فرهنگی است!

22 بهمن

معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران گفت: نگاه ما به لایحه اخذ عوارض تردد در معابر خاص پایتخت به طور کامل فرهنگی است و هدف از اجرای آن تغییر در رفتارهای ترافیکی شهروندان است.
سید جعفر تشکری هاشمی با بیان این که بر اساس برنامه پنج ساله شهرداری تهران که به تصویب شورای اسلامی شهر تهران رسیده است، موظف به تدوین و ارائه این لایحه بودیم، گفت: این یک موضوع خیلی متداول در جهان است و در بسیاری از کشورها استفاده از خودروی شخصی در مسیرهای داخلی و خارجی شهرها مشمول عوارض می‌شود.

رویای چندین‌ساله: خطوط متروی تهران به ده می‌رسد

26 بهمن

طرح جامع حمل و نقل ترافیک شهر تهران بازنگری شده است و بر اساس آخرین مطالعات تهران در آینده 10 خط متروی داخلی و 4 خط متروی حومه ‌ای خواهد داشت.

سید جعفر تشکری هاشمی با بیان اینکه امسال نیز مانند سال‌های گذشته معاونت حمل و نقل بیشترین اعتبار را در میان مجموعه شهرداری به خودش اختصاص داده است، گفت: این موضوع به دلیل اولویت و اهمیتی است که شهردار تهران به توسعه حمل و نقل عمومی می‌دهد و رویکرد اصلی ما در توسعه حمل و نقل عمومی، توجه به مترو و در گام بعدی اتوبوسرانی است.

انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
فتحی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۱ - ۱۳۹۴/۰۱/۰۸
0
9
قضیه تخلفات گود پرخطر و برج فروریخته سیستانیکا در منطقه9شهرداری علاوه بر اینکه بی توجهی سال هست در واقع بزرگترین بی توجهی قرن است و یا به تعبیری دیگر پر تخلف ترین پرو ژه تاریخ شهرسازی کشور !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
سعید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۰۶ - ۱۳۹۴/۰۱/۱۰
0
3
میخواستم به آقایانی که در توجیه پولکی شدن معابر عمومی و اتوبانها که از اسمش هم معلومه که متعلق به عموم مردم هست ادعای فرهنگی بودن این دست تصمیمات خلق الساعه را دارند عرض نمایم که واقعاکه فرهنگتان ما را کشته خودتان خبر ندارید!
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar