۰۹:۰۹ - ۱۷ فروردين ۱۳۹۴ - 06 April 2015
کد خبر: ۲۷۷۸۸
رسم هر ساله است . با آمدن سال جدید رانندگان تاکسی نرخ های خود را افزایش می دهند . چه شورای شهر و فرمانداری نرخ های جدید را تایید کرده باشد وچه کرایه های جدید میان زمین و آسمان دولت و مدیریت شهری سرگردان باشد.

امسال نیز با وجود آن که از سال گذشته نرخ های جدید کرایه های تاکسی نهایی شد اما رانندگان تاکسی نرخ های مصوب خود را برای سال جدید اعمال کرده اند .ورودی تاکسی های گردشی هزار تومان است حتی برای کوتاه ترین مسیر. نرخ ها بر اساس سلیقه رانندگان گرفته می شود و بازار دعوا و درگیری در نخستین روز بعد از تعطیلات سال نو گرم است . به گفته یکی از مسافران همیشگی خط تاکسی رسالت ،ولی عصر از روز 15 فروردین 500تومان به کرایه این خط افزوده شده است .

یکی دیگر از مسافران تاکسی هم می گوید : مسیر خیابان طالقانی به خیابان بهشتی هزار تومان بود که در سال جدید به هزارو 300 تومان افزایش داشته است . اما به دلیل نبود 200تومانی رانندگان از مسافران هزارو 500 تومان کرایه می گیرند .
در این اوضاع آشفته مسئولان شهری تنها پیشنهاد گزارش تخلفات را به سامانه شکایات شهرداری دارند . ابوالفضل قناعتی می گوید: کرایه های تاکسی حداکثر 20 درصد گران شده است و مسافران بیش از 20 درصد افزایش کرایه را نپذیرند .
او ادامه می دهد: مردم باید تخلفات را گزارش دهند زیرا امکان این که ما برای کنترل رانندگان تاکسی یک دوربین اخصتاص دهیم وجود ندارد .
میثم مظفر، مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرتهران هم وعده می دهد : برچسب های نرخ جدید کرایه های تاکسی طی هفته آینده نصب می شود.
وی با بیان اینکه نرخ کرایه های تاکسی بر اساس ابلاغ فرمانداری افزایش خواهد یافت، می گوید: برچسب های جدید طی هفته آینده به طور کامل روی تاکسی ها نصب می شود. برای آنکه مسافران بیش از مصوبه شورای شهر تهران کرایه ای پرداخت نکنند، حتما بر اساس برچسب نصب شده روی شیشه جلوی تاکسی ها کرایه بپردازند و تا برچسب های ندیده اند کرایه های جدید را نپردازند .

بر اساس لایحه مصوب شورای شهر از امروز کرایه های تاکسی و اتوبوس ٢٠ درصد افزایش یافت . همچنین به موجب این لایحه که به گفته مسوولان، با هدف توسعه و گسترش حمل و نقل عمومی و خدمت رسانی به شهروندان و نیز در راستای تشویق مسافران به استفاده از بلیت های اعتباری و با توجه به تجزیه و تحلیل قیمت تمام شده بلیت مترو در سال ٩٤ و با عنایت به اجرای قانون هدفمند بودن یارانه ها و همچنین با ضرورت رعایت حال اقشار آسیب پذیر تنظیم شده، بهای بلیت مترو به طور متوسط ٥٠ تومان در بلیت های اعتباری افزایش یافت.
 همچنین در این لایحه قیمت بلیت تک سفره ٦٠٠ تومان و بلیت دو سفره یک هزار تومان تعیین شد که با رای اکثریت اعضای شورای اسلامی شهر تهران به تصویب رسید. بر همین اساس، اعضای شورا افزایش ٥٠ تا ١٠٠ تومانی کرایه های اتوبوس در سال ٩٤ را به تصویب رساندند که به موجب آن کرایه های اتوبوس اعم از عمومی و خصوصی در سال ٩٤ بیش از ١٠٠ تومان افزایش نخواهد داشت و در همه مسیر ها به طور متوسط بین ٥٠ تا ١٢٠٠ تومان افزایش پیدا خواهد کرد. در یکصد و بیست و ششمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران لایحه قیمت کرایه ها در دستور کار قرار گرفت که در نهایت افزایش ٢٠درصدی قیمت کرایه های تاکسی در سال ٩٤ به تصویب رسید.
 پس از تصویب قیمت کرایه های حمل و نقل در سال ٩٤، این مصوبه جهت تصویب نهایی به فرمانداری تهران ارسال شد که در نهایت نیز فرماندار تهران، مصوبه را تایید کرد./پانا

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar