۱۴:۵۵ - ۱۸ خرداد ۱۳۹۴ - 08 June 2015
کد خبر: ۳۰۳۸۹
راه‌آهن چین بسیار عظیم و طولانی است. پس از آمریکا بزرگ‌ترین خط ریل در کشور چین وجود دارد که طول آن 120 هزار کیلومتر است. چین صاحب بیشترین نسبت مسافر به ازای هر کیلومتر ریل است.

طبق آمار سال 2013 حدود 1.060 میلیارد نفر از خطوط راه‌آهن چین استفاده کرده‌اند. طبیعت زیبای چین نیز نگاه بسیاری از عکاس‌های از جمله «وانگ وِی» را به خود جلب کرده و برخی تلاش کرده‌اند تا تصاویری زیبا از آن را ثبت کنند. در ادامه با برخی از تصاویر منتشر شده از راه‌آهن چین آشنا خواهید شد.


پل رودخانه لونگ‌ژیانگ – لیوژو گوانگژی
پل خرپاییِ فولادی رودخانه لونگ‌ژیانگ بر فراز رودخانه زیبای لونگ‌ژیانگ واقع شده است. پدیده زیبای کارست در اینجا کاملا مشهود است. وانگ وی می‌گوید: «برای اینکه این عکس را بگیرم از دامنه بالا رفتم. گیاهان خاردار زیادی سر راهم بودند. حتی در یک چاله دو متری نیز افتادم. اتفاقی برای من نیفتاد، فقط کمی ترسیده بودم.»


کوه آئِر در استان مغولستان داخلی چین
وانگ وی می‌گوید: «در ماه ژوئیه گل کانولا به وفور در اینجا رشد می‌کند. من چهار صبح بیدار شدم و اینجا غرق در مه بود. عکس گرفتن از قطار در مه خیلی سخت است. اما من موفق شدم یک عکس خوب بگیرم. اینجا مانند سرزمین عجایب شده بود.»


جین‌پِنگ رِشویی، راه‌آهن جیتونگ در استان مغولستان داخلی
لوکوموتیو بخار از دهه 70 میلادی در این خط استفاده می‌شد. آخرین قطار بخار «کیانژین» بود که در عکس بالا قابل مشاهده است. این عکس در سال 2005 گرفته شد. در حال حاضر قطار ویژه کیانژین در طول این مسیر و در زمان جشنواره سالانه قطار لوکوموتیوی جیتونگ استفاده می‌شود.


جشنواره سالانه قطار لوکوموتیوی جیتونگ
این لوکوموتیو متعلق به شرکت راه‌آهن جیتونگ است. این شرکت در دهه 90 میلادی بیش از 120 لوکوموتیو را برای بارکشی خرید. به همین دلیل یکی از معدود راه‌آهن‌های جهان است که هنوز هم با قطار بخار کار می‌کند.


پل تووِنگای – ژین‌ژیانگ جنوبی
وانگ وی می‌گوید: «مشاهده قطار و راه‌آهن و کهکشان در یک عکس زیبا است. معمولا وقتی که قرار است از کهکشان عکاسی کنید نباید ماه در کادر باشد، زیرا نور آن ستاره‌ها را محو خواهد کرد. من گاه‌شمار قمری را نگاه کردم و فهمیدم که بهترین زمان برای عکاسی ساعت 5 صبح روز 10 سپتامبر است.


کوه تیانشان – ژین‌ژیانگ جنوبی
این مسیر چند ماه پیش بسته شد و وانگ خوش‌شانس بود که توانست زودتر از موعد به آنجا برود و این عکس زیبا را بگیرد.


بادالینگ، دیوار بزرگ چین
ایستگاه قطار کینگلونگ‌کیائو در خط پکن – ژاگژیاکو قرار دارد. این خط از نخستین خط‌های راه‌آهن چین است که بیش از یک قرن قدمت دارد.


زمین چهره دانژیا – صحرای گوبی، ژینژیانگ جنوبی
وقتی قطار در صحرای گوبی حرکت می‌کند، حوصله مسافران سر می‌رود. اما زمین چهره (لندفورم) دانژیا حال همه را جا می‌آورد. تمامی این کوه‌ها به صورت طبیعی به این شکل درآمده‌اند.