۱۶:۵۹ - ۲۰ خرداد ۱۳۹۴ - 10 June 2015
کد خبر: ۳۰۴۷۳
تلاش دولت برای تصاحب بخش خصوصی
به نظر می‌رسد خردادماه امسال هم کم حاشیه نداشته باشد. این روزها دولتی‌ها علاقه زیادی به سهم داشتن در اتاق بازرگانی ایران دارند از این رو به هر دری می‌زنند تا به هیات رییسه جدید اتاق که انتخاباتش 24 خرداد برگزار می‌شود، ورود پیدا کنند.

این در شرایطی است که در این سال‌ها این موضوع بارها از سوی تحلیلگران اقتصادی نقد شده و صدای آنها را درآورده است چراکه به باور آنها، بخش‌خصوصی ایران سیاست‌زده شده و معلوم نیست چرا دولت دست از سر فعالان بخش خصوصی برنمی‌دارد؟
حتی سیاست‌زدگی بخش خصوصی ایران چند ماه پیش مورد انتقاد مصطفی پورمحمدی، وزیر دادگستری و در زمان انتخابات اتاق‌های بازرگانی تهران و شهرستان‌ها قرار گرفت. وی در جمع اعضای اتاق بازرگانی ایران عنوان کرده بود: «انتخابات شما هم سیاسی شده است. ما می‌خواستیم در برگزاری انتخابات از شما یاد بگیریم که گویا چنین نشد
تلاش برای صندلی ریاست
چهار روز تا انتخابات دوره هشتم ریاست اتاق بازرگانی ایران باقی مانده و فعالان اقتصادی کشور انتظار دارند گزینه‌ای را به‌عنوان ریاست اتاق ایران انتخاب کنند که بتواند بدون نگاه دولتی و با تفکر حمایت از بخش خصوصی در مقابل دولتی‌ها قرار گیرد.
غلامحسین شافعی (رییس فعلی اتاق بازرگانی ایران(، مسعود خوانساری (رییس اتاق بازرگانی تهران)، محسن جلال‌پور (نایب رییس فعلی اتاق بازرگانی ایران)، پدرام سلطانی (نایب رییس فعلی اتاق بازرگانی ایران) و یحیی آل‌اسحاق (عضو اتاق بازرگانی تهران)، نام‌هایی هستند که احتمال حضورشان برای انتخابات اتاق بازرگانی ایران قوی است، اما در میان این اسامی، نگاه‌ها بیشتر به سمت محسن جلال‌پور، نایب رییس اتاق بازرگانی ایران‌، غلامحسین شافعی‌ رییس فعلی اتاق بازرگانی ایران و مسعود خوانساری‌ رییس اتاق بازرگانی تهران است
در حال حاضر محسن جلال‌پور، نایب رییس فعلی اتاق بازرگانی ایران در تلاش است هم رضایت محمد نهاوندیان و هم اسحاق جهانگیری را جلب کند. در حال حاضر هم اسحاق جهانگیری و هم مهدی جهانگیری با او رفیق هستند و سال‌ها از هم شناخت دارند و هم محمد نهاوندیان خوب او را می‌شناسد و در اتاق بازرگانی ایران با یکدیگر کار کرده‌اند و خود اتاقی‌ها از وی با نام رییس جدید نام می‌برند.
در حالی که بسیاری وی را رییس آتی اتاق ایران می‌دانند و جایگاه وی به عنوان سرپرست امور تشکل‌های اتاق را امتیازی برای حمایت اکثریت‌ تشکل‌ها با بیش از 100 رای از وی می‌دانند تا جایی که پیش‌بینی می‌شود اتاق بازرگانی تهران برای اولین بار در تاریخ فعالیت خود پس از پیروزی انقلاب رسما نامزدی برای ریاست اتاق ایران معرفی نکرده و طیف اکثریت‌ این اتاق یعنی اعضای گروه ائتلاف برای فردا از نامزدی جلال‌پور برای ریاست حمایت کنند.‏
اما شافعی در دوره هفتم و در سال ۹۲ با رفتن محمد نهاوندیان، رییس سابق اتاق بازرگانی ایران به نهاد ریاست‌جمهوری، در رقابت با مسعود خوانساری پیروز شد و بر کرسی ریاست اتاق ایران نشست.
غلامحسین شافعی از جمله مدیرانی است که هیچ‌گونه سابقه مدیریت دولتی نداشته و در این سال‌ها به تاجر انار و زعفران معروف بوده است. با این وجود دو سال قبل و در جریان انتخابات ریاست دوره هفتم اتاق بازرگانی ایران، با حمایت‌های دولتی که در راس آنها محمد نهاوندیان قرار داشت، بر کرسی ریاست اتاق نشست.
امروز نیز این حمایت‌های دولتی همچنان ادامه دارد و گفته می‌شود که نهاوندیان، رییس دفتر رییس‌جمهور انتخاب شافعی را پیگیری می‌کند. اگرچه خود وی حضور در انتخابات دوره هشتم اتاق ایران را تایید نمی‌کند، اما صحبت از احتمال حضورش در انتخابات دوره هشتم اتاق بازرگانی ایران قوی است.
مسعود خوانساری نیز به نظر می‌رسد با توجه به تجربه تلخی که در انتخابات قبلی و در رقابت با شافعی داشته، با برنامه بیشتری برای انتخابات آتی ورود پیدا کند. خوانساری نیز حامیانی در درون دولت دارد و نقل قول‌های منابع مطلع حکایت از آن دارد که اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری، ریاست مسعود خوانساری را در اتاق ایران می‌خواهد.در حال حاضر مهدی جهانگیری، برادر معاون اول رییس‌جمهور در اتاق بازرگانی تهران در کنار مسعود خوانساری به عنوان نایب رییس اتاق بازرگانی تهران فعالیت دارد.
دولت دست از سر بخش ‌خصوصی برنمی‌دارد
مشخص است که گزینه‌های اصلی انتخابات از حمایت‌های جدی دولتی برخوردارند و در صورتی که هر کدام از آنها برکرسی ریاست اتاق بازرگانی ایران بنشینند فاتحه بخش خصوصی خوانده می‌شود و نقش بخش‌خصوصی در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی کمرنگ‌تر از
گذشته می‌شود.در همین رابطه مسعود دانشمند، عضو اتاق بازرگانی ایران در رابطه با دولتی شدن پارلمان بخش‌خصوصی گفت: به نظر می‌رسد دولت تصمیم گرفته در انتخابات اتاق بازرگانی ایران رای‌گیرنده‌ها را مدیریت کند و در نهایت فردی را به ریاست بنشاند که دستورات دولت را در اتاق پیاده کند‌‌.
وی با انتقاد از به کار بردن واژه پارلمان برای اتاق بازرگانی تصریح کرد: پارلمان جایی است که در آن قانون تصویب می‌شود اما در اتاق بازرگانی اعضا دور هم جمع می‌شوند و در مورد موضوعی مشورت می‌کنند. این در حالی است که در اتاق بازرگانی قانون تصویب نمی‌شود.
وی افزود: واقعیت این است که دولت هیچ‌گاه در تصمیمات اقتصادی به بخش‌خصوصی راه نمی‌دهد و نظرات آنها را نمی‌پرسد بنابراین اگر رییس بعدی اتاق هم دولتی شود، فرقی به حال فعالان این بخش نمی‌کند.
دانشمند گفت: در همه دنیا دولت‌ها دست از سر اقتصاد برداشته‌اند و اقتصاد کشور را به دست بخش‌خصوصی سپرده‌اند اما در ایران دولت تازه تصمیم گرفته رییس اتاق بازرگانی هم از بدنه دولت باشد بنابراین نباید توقع داشته باشیم وضعیت اقتصادی کشور تغییر کند.
این فعال اقتصادی تصریح کرد: دولت ایران در همه بخش‌ها حضور دارد و باید ببینیم اتاق دولتی چه کاری می‌تواند از پیش ببرد.
ضرورت دوری آقازاده‌ها از بخش‌خصوصی
همچنین محمدرضا پورابراهیمی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر ضرورت دوری سیاسیون و آقازاده‌ها از کاندیدا شدن برای انتخابات اتاق بازرگانی، اعلام کرده که اتاق بازرگانی تنها نماد بخش خصوصی در کشور بوده. از این رو نباید با حضور دولتی‌ها و به صورت شبه‌دولتی
اداره شود.
به گفته پورابراهیمی، اتاق بازرگانی تنها نماد بخش‌خصوصی در کشور بوده که در صورت حضور دولتی‌ها به بخش شبه‌دولتی از سوی مسوولان دولتی اداره خواهد شد.
کارشناسان اقتصادی معتقدند بیش از 70 درصد از ساختار اقتصادی کشور در اختیار دولت قرار دارد. تا زمانی که اصلاح ساختار نهادهای مالی و وابستگی نهادهای غیردولتی که به طور غیر‌مستقیم از سوی دولت اداره می‌شوند صورت نگیرد، نمی‌توان به آینده اقتصاد کشور امیدوار بود.
آنچه مسلم است، این است که با حضور هر کدام از این چهره‌ها دولت در انتخابات حضور خواهد داشت و از گزینه نهایی خود حمایت خواهد کرد. به همین دلیل به نظر می‌رسد خرداد امسال هم با حاشیه به اتمام برسد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar