۱۲:۵۳ - ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ - 20 June 2015
کد خبر: ۳۰۷۹۶
کارگاه اخلاق مهندسی با حضور نمایندگان استان‌های معین در دبیرخانه رعایت اخلاق حرفه‌ای و برخورد با تخلفات حرفه‌‏ای از جمله استان‌های لرستان، همدان، چهارمحال و بختیاری و آذربایجان غربی به میزبانی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم برگزار شد.

به گزارش «صما» و به نقل از روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، این کارگاه در روزهای دوشنبه و سه شنبه 25 و 26خرداد ماه و در چهار نوبت صبح و عصر در سالن جلسات مرکز فقهی ائمه اطهار (ع) قم برگزار شد که سرفصل‌هایی از جمله، کلیات اخلاق مهندسی، مبانع اخلاقی شامل آیین‌نامه یا کد اخلاقی و نظریات هنجاری اخلاق، تصمیم‌گیری اخلاقی شامل انواع تصمیم‌گیری و دو راهی‌های اخلاقی توسط مهندس دیزانی ارائه شد.

در عصر روز پایانی این کارگاه نیز جلسه دبیرخانه رعایت اخلاق حرفه‌ای و برخورد با تخلفات حرفه‌‏ای برگزار شد.

مهدی رئیسی دهکردی رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان چهارمحال و بختیاری، در جلسه دبیرخانه رعایت اخلاق حرفه‌ای و برخورد با تخلفات حرفه‏‌ای، اخلاق مهندسی را یکی از موضوعات مهم و اصلی دانست که سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها و همچنین شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم می‌بایست به آن توجه جدی داشته باشند.

وی بیان داشت: گاها مشاهده می‌شود فضای مجموعه‌های مهندسی از موضوع اخلاق مهندسی فاصله می‌گیرند که این امر مطلوب جامعه مهندسی نیست.

مهندس رئیسی افزود: ارائه کدهای اخلاق مهندسی، توضیح و تشریح آنها برای مهندسان بسیار تاثیرگذار است که در این زمینه، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌ها می بایست ورود کرده و سطح بینش و آگاهی مهندسان را در این زمینه افزایش دهند.

وی برگزاری کارگاه اخلاق مهندسی در قم را مثبت ارزیابی کرد و عنوان داشت: برگزاری دوره آموزشی و کارگاه‌های مختلف در زمینه اخلاق مهندسی باید در سطوح مختلف سازمان نظام مهندسی مورد توجه قرار گیرد.

بسنده کردن به بندهای اخلاق مهندسی در بیانیه پایانی اجلاس سالانه کافی نیست

خسرو سلامت روندی عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان غربی، نیز در سخنانی اظهار داشت: در سال‌های اخیر در بیانیه پایانی اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، بندهایی در زمینه اخلاق مهندسی داشته‌ایم اما بسنده کردن به همین موارد کافی نیست؛ بلکه باید در این راستا اقدامات علمی و اجرایی صورت گیرد.

سلامت روندی، با بیان اینکه کمیته اخلاق مهندسی می‌بایست در شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان تشکیل شود، افزود: با تشکیل این کمیته می‌توان اقدامات عملی در زمینه اخلاق مهندسی را برنامه ریزی و اجرایی کرد.

وی بیان داشت: مطالبی که در این کارگاه ارائه شد نباید صرفا به همین کارگاه خلاصه و بایگانی شود بلکه می بایست کاربردی و علمیاتی شود.

ایوب عزیزی خزانه‌دار سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان غربی، نیز در سخنانی ضمن تشکر از برپایی کارگاه اخلاق مهندسی از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم اظهار داشت: پس از پشت سرگذاشتن این کارگاه دو روزه، تفکر و نگاه جدیدی در زمینه اخلاق مهندسی در شرکت کنندگان بوجود آمد.

نظام مهندسی‌ها، کمیته اخلاق مهندسی را در استا‌نها تشکیل دهند

وی با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان‌ها می‌بایست کمیته اخلاق مهندسی را در استان‌های خود ایجاد کنند، افزود: توجه به مسائل اخلاقی برای مجموعه‌های نظام مهندسی امری حیاتی و ضروری است که این زمینه متاسفانه ضعف‌هایی دیده می‌شود.

عزیزی با اشاره به فعالیت‌های خوب صورت گرفته در زمینه اخلاق مهندسی در کمیته اخلاق مهندسی استان قم افزود: نظام مهندسی استان‌ها از این تجربیات می‌توانند استفاده کنند و امروز ضرورت دارد تا به صورت برنامه‌ریزی شده فعالیت‌هایی در زمینه اخلاق مهندسی صورت گیرد تا اخلاق در جامعه مهندسان بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته و نهادینه شود.

مهندسان هم به لحاظ علمی و هم اخلاقی باید صلاحیت‌های لازم را داشته باشند

سیروس رحمتی عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان لرستان در این نشست اظهار داشت: اخلاق مهندسی یکی از مسائلی بود که سال‌های گذشته در جامعه مهندسان کشور همواره مورد توجه بود و پیشکسوتان این عرصه اخلاق حرفه‌ای را راعایت می‌کردند اما متاسفانه در سال‌های اخیر برخی از مهندسان آنگونه که باید و شاید به مسائل اخلاق در کار خود توجه کافی ندارند.

وی تاکید کرد: کسانی که به حرفه مهندسی وارد می‌شوند و می‌خواهند در این عرصه فعالیت کنند، می‌بایست هم به لحاظ علمی و هم به لحاظ اخلاقی صلاحیت‌های لازم را برخوردار باشند تا در ارائه خدمات مهندسی خود به جامعه به نحو احسن عمل کنند.

وی ابراز داشت: لازم است برای آشنایی بیشتر مهندسان با موضوعات اخلاق مهندسی که کاربردی است کارگاه‌های اخلاق مهندسی به این صورت که در قم برگزار شد در استان‌ها تشکیل شود چراکه بالا بردن آگاهی ها در این زمینه می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد.

قم ظرفیت‌های خوبی برای تربیت مدرسان اخلاق مهندسی دارد

علی دیزانی استاد دانشگاه امیرکبیرتهران نیز که تدریس این دوره را بر عهده داشت ضمن تقدیر از حضور استان‌های معین در این کارگاه اظهار داشت: استان قم ظرفیت‌های خوبی برای تربیت مدرسان اخلاق مهندسی دارد و اگر استان‌های دیگر در این زمینه اعلام نیاز کنند؛ قم می‌تواند در این زمینه برنامه‌ریزی داشته باشد.

وی بیان داشت: متاسفانه کشور ما در زمینه اخلاق مهندسی فعالیت‌های شاخصی نداشته و ما امروز در زمینه پژوهشگر و استاد اخلاق مهندسی کمبودهایی داریم.

وی تاکید کرد: در زمینه اخلاق مهندسی نباید منتظر بیانیه اجلاس عمومی و یا تشکیل کمیته‌ای در شورای مرکزی باشیم و این موضوع را باید از سطوح پایین سازمان نظام مهندسی در استان‌ها دنبال کرد.

دیزانی افزود: از شورای مرکزی نظام مهندسی ساختمان نیز انتظار داریم تا به موضوع اخلاق مهندسی بیش از گذشته توجه کند و از فعالیت هایی که در این زمینه صورت می گرد حمایت شود.

امین مقومی عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم نیز در این نشست با تشکر از همه شرکت‌کنندگان در کارگاه اخلاق مهندسی اظهار داشت: دبیرخانه رعایت اخلاق حرفه‌ای و برخورد با تخلفات حرفه‏ای مصوب بند 17 خط ‌مشی کاری و راهبردهای عملی سازمان نظام مهندسی ساختمان به نظام مهندسی قم واگذار شد.

وی افزود: سازمان نظام مهندسی قم در سال‌های گذشته کمیته اخلاق مهندسی را در استان تشکیل دارد و در این زمینه برنامه‌ریزی‌هایی کوتاه مدت و میان مدتی داشته است.

مقومی، برگزاری دوره اخلاق مهندسی برای مهندسان جدیدالورود به حرفه مهندسی، برگزاری کارگاه اخلاق مهندسی در قم و مشهد مقدس، برگزاری جسله اخلاق عمومی برای مهندسان و همچنین پیگیری برای تدریس درس اخلاق مهندسی در دانشگاه قم و برپایی همایش اخلاق مهندسی بایدها و نبایدها را بخشی از فعالیت‌های کمیته اخلاق مهندسی در قم برشمرد.

وی بیان داشت: امیدواریم در استان‌های معین دبیرخانه رعایت اخلاق حرفه‌ای و برخورد با تخلفات حرفه‏‌ای که استان‌های لرستان، همدان، چهارمحال و بختیاری و آذربایجان غربی هستند کمیته اخلاق مهندسی تشکیل شود و فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده‌ای در این استان‌ها صورت گیرد.

وی بیان داشت: استان قم آمادگی لازم برای برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های اخلاق مهندسی و همچنین تربیت اساتید اخلاق مهندسی دارد و در این زمینه ظرفیت‌های خوبی در قم وجود دارد.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قم، اظهار داشت: بندهایی در زمینه اخلاق مهندسی از سوی دبیرخانه رعایت اخلاق حرفه‌ای و برخورد با تخلفات حرفه‏ای تهیه و تدوین شده که به شورای مرکزی ارائه شد تا در بیانیه پایانی اجلاس هیئت عمومی سازمان نظام مهندسی که در تیرماه در استان اربیل برگزار می‌گردد، گنجانده شود.

فریدون واحد نائب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان چهارمحال و بختیاری ، محسن پژوهش بازرس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان چهارمحال و بختیاری و همچنین رضا امیدبخش عضو هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان استان آذربایجان غربی که در این کارگاه حضور داشتند در سخنان کوتاهی بر توجه بیش از گذشته بر مقوله اخلاق مهندسی، برنامه‌ریزی استان‌ها در زمینه مسائل آموزشی اخلاق مهندسی و حمایت شورای مرکزی از اخلاق مهندسی تاکید کردند.


برچسب ها نظام مهندسی ، قم
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar