۰۹:۳۱ - ۰۳ تير ۱۳۹۴ - 24 June 2015
کد خبر: ۳۰۹۵۲
دبیر شورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی با انتقاد از ادامه حیات موسسات مالی غیر مجاز، تصریح کرد: بر اساس نص صریح قانون، همه مؤسسات مالی و پولی باید از بانک مرکزی مجوز اخذ کنند اما معلوم نیست که این موسسات فاقد مجوز، چگونه فعالیت می‌کنند. در حالیکه حتی اگر یک آرایشگاه یا کبابی بدون مجوز در این کشور فعالیت کند سریعا آن را پلمب می کنند.

اکبر ترکان در نشست با مسئولان سازمان نظام مهندسی استان سمنان با انتقاد از فعالیت مؤسسات مالی فاقد مجوز در کشور، اظهار کرد: بخشی از پول و سرمایه های کشور در سال های گذشته از نهادهایی سردرآورده که فاقد مجوزند و هیچ جایی ثبت نشدند.

وی با اذعان به اینکه دولت ضامن مؤسسات اعتباری که هیچ مجوزی از بانک مرکزی ندارند، نیست گفت: عمده این مؤسسات تابع هیچ میزان و عدالتی نیستند و این در حالی است که از قضا برخی از آنها در طراحی لوگوی خود، علامت ترازوی عدالت را نیز تعبیه کرده‌اند.

مشاور ارشد رییس‌جمهوری با اذعان به اینکه حجم بزرگی از نقدینگی کشور به سمت مؤسسات مالی فاقد مجوز سرازیر شده است، اضافه کرد: این دولت وارث موارد عجیب و غریب زیادی است و یکی از آنها همین فعالیت مؤسسات فاقد مجوز است که بیش از 20 درصد از حجم نقدینگی کشور را جذب کرده اند.

ترکان با بیان اینکه وضعیت بازار پول، سرمایه، تسهیلات و ... به این زودی ها درست شدنی نیست، تصریح کرد: باید سهم بانک‌ها از تولید ناخالص ملی رقمی بین 60 تا 100 درصد باشد، در حالی که در کشور ما این رقم تنها 34 درصد است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان بر ضرورت شناسنامه دار شدن ساختمان ها در کشور تاکید کرد و گفت: پیش بینی های خوبی در قانون نظام مهندسی ساختمان صورت گرفته ولی الزامات اجرای آن اکنون در کشور فراهم نیست.

ترکان با بیان اینکه حرفه مهندسی ساختمان در این سالها آسیب دیده است، ادامه داد: مهندسان واقعی و حرفه ای باید بر ساخت و سازها نظارت داشته باشند.

مشاور ارشد رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: هزینه ساخت اتوبان‌ها و جاده‌ ها، به دلیل فعال نبودن دستگاه های تخصصی به شدت افزایش یافته و تا 150 برابر افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه نباید تمام مهندسین پروانه فعالیت بگیرند، به روند فعالیت سازمان نظام مهندسی ساختمان اشاره کرد و گفت: اجزای نظام مهندسی ساختمان در کشور هنوز شکل نگرفته است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان یاد آور شد: بسیاری از مسائل دست به دست هم داده است که حتی فهرست بها برای ساخت و سازهای شهری وجود داشته باشد.

همچنین پرهام جانفشان، معاون امور عمرانی استانداری سمنان نیز با اشاره به کار نظارت سازمان نظام مهندسی بر ساخت و سازهای بخش غیردولتی گفت: سازمان نظام مهندسی می تواند به عنوان مشاور چهارم در اجرای پروژه های دولتی نیز ایفای نقش کند.

به گفته وی در استان سمنان به طور میانگین سالانه یک میلیون مترمربع ساخت و ساز انجام می شود.

منبع: ایسنا
برچسب ها ترکان ، نظام مهندسی
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar