۰۹:۳۹ - ۰۴ تير ۱۳۹۴ - 25 June 2015
کد خبر: ۳۰۹۹۱
صما گزارش می دهد:
صما، گروه مجلس: با جدی‌تر شدن طرح استیضاح آخوندی در صحن مجلس شورای اسلامی و برگزاری طرح بررسی استیضاح آخوندی در جلسه روز سه شنبه، خبرنگار صما طی مصاحبه با چند تن از نمایندگان مجلس دیدگاه آنها را در این زمینه مورد بررسی قرار داده است. متن این گزارش را در ادامه این مطلب می خوانید.

روح استیضاح را مشخص کنند

عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه کلیت کمیسیون عمران موافق استیضاح آخوندی نیست گفت: کمیسیون عمران طرح سوالات را بر مبنای عملکرد واقعی وزیر نمی‌بیند.

عبدالکریم حسین‌زاده در گفتگو با «صما» طرح سوال، تذکر و استیضاح را حق قانونی نمایندگان دانست و افزود: یک زمانی بحث سوالات مبنایی و موضوعات روی زمین مانده مطرح می‌شود که در چنین شرایطی استیضاح لازم است، اما در شرایطی که مسائل و موضوعات طرح شده برای استیضاح وزیر مبنایی نیست، با آن مخالفیم.

وی ادامه داد: دوم اینکه باید در حوزه اختیارات و وظایف عمل کرد. در شرایطی که موضوعات کلی و وسیعند و قاعدتا با وضعیت فعلی بودجه و اعتبارات پروژه‌های عمرانی به سرانجام نمی‌رسند، این بحث ها به جایی نمی رسد.

حسین‌زاده با ذکر مثالی گفت: برای مثال چشم‌انداز 2014 در حوزه ریلی، 25 هزار کیلومتر و تعداد ریل موجود 13 هزار کیلومتر است و در حالی که بودجه‌ اختصاص‌یافته در سال جاری برای حوزه راه‌آهن و ریل در حدود ساخت 180 کیلومتر بوده، اینکه این فاصله 12 هزار کیلومتری را با چه بودجه‌ای می‌خواهیم پر کنیم، جای سوال دارد.

وی با تاکید بر اینکه هدف از طرح 24 سوال برای یک استیضاح که هر کدام به دریایی از توضیحات نیاز دارد و در مدت کوتاهی باید توضیح داده شود، مشخص نیست اظهار داشت: آنچه نمی‌دانم این است که روح این جلسه چیست. آیا واقعا کمیسیون عمران می‌خواهد به فضاهای مشترک برسد یا اینکه هدف فقط در استماع گزارش خلاصه شده و اینکه دو طرف توضیحات خود را بدهند و قانع شوند.

حسین‌زاده افزود: از دید من مسائل اجرایی این جلسات و اضافه شدن این بحث به آیین‌نامه داخلی با چه هدفی، بر چه مبنایی و رویکردی جای سوال دارد و مسلما در پیش گرفتن این شیوه هیچ خروجی نخواهد داشت.

خطاهای گذشته را به آخوندی ربط ندهیم

همچنین عضو کمیسیون عمران مجلس جلسه بررسی طرح استیضاح را یک جلسه صوری و به نوعی اتلاف‌وقت دانست و گفت: آیین‌نامه پیش‌بینی کرده که کمیسیون عمران از وزیر راه و شهرسازی دعوت کند، اما اگر قرار بر این باشد که دعوت کنند و هیچ اظهارنظری نکنند، صوری بودن جلسه را نشان می دهد.

محمد دامادی در گفتگو با «صما» ادامه داد: ضمن اینکه استیضاح‌کنندگان از مجموع 26 نفر حدود پنج نفر و غالبا از یک استان حضور داشتند و این نشان می‌دهد که جنبه‌های عمومی قضیه کمتر از جنبه‌های شخصی است. ولی حداقلش این است که ما باید به وزیر احترام بگذاریم و حرف ‌های او را بشنویم و با استماع پاسخ‌ها به نتیجه‌ برسیم.

وی با ابراز تاسف از این روند غیر خداپسندانه‌ ادامه داد: بحث بعدی این است که اگر در گذشته خطایی انجام شده به وزیر فعلی کاری نداشته باشیم. از آخوندی همان سوالاتی را بپرسیم و ایراداتی را بگیریم که مربوط به دوران وزارت اوست و مسائل قبل از دوران وزارت وی ارتباطی به او ندارد.

دامادی اظهار داشت: هرچند به به استیضاح‌کنندگان احترام می‌گذاریم اما غیبت نمایندگان نشان از این دارد که ظاهرا نمی‌خواهند از موضع خود کوتاه بیایند ولی در هر صورت ما تلاش خواهیم کرد که استیضاح عملی نشود.

آخوندی دید مهندسی دارد

در عین حال عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به سه ویژگی مثبت آخوندی به «صما» گفت: در رابطه با بخش راه و مسکن باید اعتراف کنیم که دکتر آخوندی با سه ویژگی مثبت فعالیت می‌کند. اول اینکه دید مهندسی نسبت به برنامه ها دارد و تلاش می‌کند تا برنامه‌هایی ارائه کند که براساس پایش‌های فنی قابل اجرا باشد. دوم اینکه کمتر نه می‌گوید و بیشتر سعی در چاره‌اندیشی و ارائه راهکار دارد.

ایرج ندیمی افزود: نکته سوم اینکه با وجود ادغام وزارتخانه های مسکن و شهرسازی و راه و ترابری و گسترده شدن تشکیلات آن، آخوندی تاکنون در ساماندهی امور وزارتخانه موفق بوده است.

وی با اشاره به مشکلات مردم ادامه داد: اما باید توجه کرد که مردم در بخش مسکن دچار مشکل هستند و به همین دلیل نیز بیشتر نمایندگان مجلس بحث مسکن مهر را مطرح کرده اند که البته اگر واقعیت را از جهت منابع بانکی و اعتبارات در نظر بگیریم، عملکرد آقای مهرآبادی ضعیف نبوده است.

ندیمی مشکل دیگر مردم را مربوط به حوزه راه‌های روستایی دانست و گفت: امیدواریم که بتوانیم مسائل مربوط به این حوزه را نیز مدیریت کنیم. ضمن اینکه مشکلاتی هم در رابطه با حمل و نقل‌ و تعامل با شهرداری ها وجود دارد که نیازمند رفع و بررسی است.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: درمجموع به نظر من آخوندی مدیر موفقی است و ما اجازه استیضاح وی را نمی‌دهیم. در دو دوره اخیر وجود نیکزاد و آخوندی هر دو مثبت بوده و نیکزاد عملیاتی‌تر و آخوندی مهندسی‌تر با مسایل برخورد کرده است.

تغییرات مدیریتی اجرای برنامه ها را به تاخیر می‌اندازد

یکی دیگر از اعضای کمیسیون عمران مجلس به خبرنگار صما گفت: این جلسه فرصت بسیار خوبی بود که وزیر راه توانست توضیحات مفصلی در بخش‌های مختلف ارائه کند و شاید چنین فرصتی کمتر پیش می‌آمد.

علیرضا خسروی با بیان اینکه استیضاح کنندگان کماکان بر سوالات خود در حوزه‌های مختلف مصر هستند، افزود: وزارت راه و شهرسازی ابر وزارتخانه‌ای است که امور مختلفی در زمین، دریا و ریل را بر عهده دارد.

وی با اشاره به اشکالات و عقب‌افتادگی‌های برنامه پنج ساله گفت: البته اشکالاتی هم به اعتبارات، نحوه توزیع اعتبارات و برنامه‌ریزی‌ها وجود دارد. کشور در شرایط ویژه‌ای به سر می برد و فقط وزارتخانه راه و شهرسازی حدود 5 هزار میلیارد تومان به پیمانکاران بدهکار است، اما درمجموع پاسخ‌ها قانع‌کننده بود و ابهامات رفع شد.

خسروی ادامه داد: از طرفی توقع می‌رود که یکسری پروژه‌های عمرانی انجام ‌شود که طبق اظهارات وزیر، جذب پروژه‌های مشارکتی می‌تواند راهکار جدیدی برای حل این مسئله باشد.

وی با انتقاد از تغییرات در مدیریت وزارتخانه گفت: چنین تغییرات مدیریتی به صلاح کشور نیست و اجرای برنامه ها را عقب می‌اندازد و به لحاظ جدید شدن برنامه‌ها با تغییر مدیریت، به کشور ضربه می‌زند.

خسروی با اظهار امیدواری از تحقق مصلحت مردم گفت: این موضوع ربطی به مسایل سیاسی ندارد و سوالات کاملا فنی است در غیر این صورت کمیسیون اگر تشخیص دهد که سوالات سیاسی است یا در آنها منافع منطقه‌ای نمایندگان مطرح است، قطعا حمایت نمی‌کند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar