۱۰:۳۹ - ۰۶ مهر ۱۳۹۴ - 28 September 2015
کد خبر: ۳۳۶۲۵
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در گفتگو با «صما»:
عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به اعلام وصول استیضاح وزیر راه و شهرسازی، گفت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی براساس اصل 76 قانون اساسی در مقابل ملت به قرآن کریم قسم یاد کرده‌اند که در برابر آحاد ملت مسئول هستند و باید در برابر نظرات و آرای خود جانب انصاف را رعایت کنند.

عبدالکریم حسین‌زاده با انتقاد از محتوا و فرم نامه مهدی هاشمی در خصوص استیضاح آخوندی گفت: حوزه تخصصی کمیسیون عمران با اعداد و شاخص‌ها سر و کار دارد لذا ادله‌ای که باید در خصوص استیضاح وزیر راه و شهرسازی مطرح شود باید براساس آمار و ارقام باشد بنابراین مادامی که رویکردها براساس اعداد باشد، ادله کاملا صحیح است.

حسین‌زاده در گفتگو با صما با اشاره به شکل و فرم ارسال نامه رییس کمیسیون عمران مجلس، تصریح کرد: درست است که ابراز نظر در خصوص امور مملکت حق نمایندگان است اما باید نظر مبنای قانونی داشته باشد، نامه‌ای که از سوی مهدی هاشمی مطرح شد، آرا و نظر اعضای کمیسیون عمران نیست و این نماینده تنها به عنوان نماینده تهران اعمال نظر کرده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس با اعتقاد به اینکه مکاتبه مهدی هاشمی با مجلس در خصوص به جریان انداختن استیضاح آخوندی مغایر با اصل 223 آیین‌نامه داخلی مجلس است، تاکید کرد: : موضوع استیضاح زمانی می‌تواند رای همه اعضای کمیسیون عمران مجلس باشد که به شور گذاشته شود و تمام آرا در فضای عقل جمعی و رسانه‌ها مطرح شود طبق اصل 223استیضاح باید به کمیسیون ارجاع داده شود و کمیسیون در انتها با یک عقل جمعی اعلام نظر کند که آیا نمایندگان خواهان استیضاح هستند یا خیر.

نماینده مردم نقده و اشنویه در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه استیضاح حق طبیعی و قانونی نمایندگان است اما باید براساس قانون و ادله درست مطرح شود، گفت: نمایندگان باید در نظر داشته باشند که بیش از هر فرد دیگری در جامعه نسبت به اجرای قانون در کشور حساس باشند.

حسین‌زاده با بیان اینکه استیضاح وزیر راه و شهرسازی در کمیسیون عمران به شور گذاشته نشده است، گفت: با این اوصاف طبق قانون استیضاح آخوندی قابل طرح نیست چرا که تمام اعضای کمیسیون عمران اعمال نظر نکرده‌اند.

وی استیضاح را ابزار نظارتی نمایندگان مجلس خواند و گفت: تحقیق و تفحص و پرسش از مسئولان حق قانونی نمایندگان است اما از این حق باید به صورت مصلحت‌اندیشی کشور استفاده کرد.

حسین‌زاده با بیان اینکه در حالت خوش‌بینانه تنها یک یا دو ماه از فصل عمرانی امسال باقی مانده است، یادآوشد: در شرایطی که بودجه عمرانی کشور محدود است فضای عمرانی کشور ایجاب نمی‌کند که نمایندگان به سمت استیضاح وزیر پیش‌روند از طرفی با نگاه آماری می‌توان دریافت که عملکرد این وزارتخانه به نسبت تخصیص اعتبار بودجه عمران به پروژه‌های کشور عملکرد قابل قبولی بوده است.

عضو کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر اینکه استیضاح وزیر راه و شهرسازی به مصلحت کشور نیست، افزود: به جریان انداختن دوباره این موضوع براساس واقعیت‌های موجود عمرانی کشور نبوده است؛ چرا که وزارتخانه براساس شرایط تخصیص اعتبارات عملکرد مثبتی را از خود بجاگذاشته است.

حسین زاده در پایان با اشاره به اعلام وصول طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی در مجلس خاطرنشان کرد: خوشبختانه فضای صحن علنی مجلس فضای مطلوب و نگاه کلی مجلس نگاه خوش‌بینانه‌ای است لذا پیش‌بینی می‌شود در موعد استیضاح نگاه جمعی مجلس به وزیر راه و شهرسازی کاملا مثبت و تاییدی خواهد بود.

انتهای پیام/

کد خبر: 0226

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
asad
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۱۰ - ۱۳۹۴/۰۷/۰۷
1
1
درود خداوند بر تمامی کسانی که در مقابل نظرات غیر کاشناسی و غیر مسئولانه افراد ساکت نمی نشینند، احسنت و تشکر از مهندس حسین زاده عزیز
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar