۰۹:۳۶ - ۰۵ آبان ۱۳۹۴ - 27 October 2015
کد خبر: ۳۴۴۲۱
انتقاد یک کارشناس به بسته رونق اقتصادی دولت در گفتگو با «صما»:
یک کارشناس اقتصادی با اشاره به بسته جدید سیاست‌های اقتصادی دولت گفت: در این بسته خروج از رکود، راهکارهایی برای خروج بازارمسکن از رکود تدوین نشده است و این نشان می‌دهد که تیم اقتصادی دولت به شدت با بخش مسکن غریبه هستند.

بیت‌ا... ستاریان در گفتگو با «صما» با بیان این مطلب افزود: پیشنهاد اولیه کارشناسان اقتصادی به دولت برای تدوین بسته اقتصادی این بود که به منظور خروج از رکود اقتصادی دولت باید از طریق بخش مسکن و ساختمان راهکارهای را تدوین می‌کرد اما متاسفانه بدنه اقتصادی دولت نسبت به بخش ساختمان غریبه هستند و اطلاعات کافی ندارند.

ستاریان با تاکید بر اینکه بازار مسکن به شدت متکی به برنامه‌های خروج از رکود است، اظهار داشت: اگر برنامه‌‌های جانبی خروج از رکود تدوین نشود، رونق‌ بازار مسکن امکان ندارد.

منابع اجرایی بسته اقتصادی دولت شفاف نیست

وی به بسته سیاستی اقتصادی دولت اشاره کرد و گفت: برنامه‌های دولت با توجه به اینکه دست‌یابی به منابع اجرایی آنها مورد تردید است، امکان محقق شدن این برنامه‌ها مشخص نیست.

ستاریان به بدهی دولت در قبال پیمانکاران و بانک‌ها اشاره کرد و گفت: تا زمانی که جایگاه تامین منابع این برنامه‌ها و تسویه بدهی دولت روشن نشود، در رقم زدن خروج از رکود این برنامه تردید است.

به گفته این کارشناس از آنجایی که بخش مسکن مبتنی و متکی به خروج از رکود اقتصادی است، اگر رکود اقتصادی سپری نشود، پیش‌بینی می‌شود تا سال آینده نیز این رکود در مسکن ادامه داشته باشد و ادامه یافتن این رویه ضربه بزرگی به صنایع وابسته و غیروابسته به این بازار می زند و باعث ورشکستگی آنها می‌شود.

ستاریان تصریح کرد: مشخص نیست تامین منابع برنامه‌های این بسته اقتصادی از چه راهی است با این وجود تامین منابع این برنامه ها چه از طریق دستاوردهای برجام و چه از طریق خصوصی‌سازی، دستاورد آن خروج از رکود خواهد بود.

رکود زدایی با افزایش قیمت مسکن همراه است

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه دستاورد خروج از رکود تورم است، افزود: طبق علم اقتصاد رونق اقتصادی همواره با تورم همراه است و اجرای این برنامه‌ اگر منجر به رکودزدایی و رونق شود تورم و افزایش قیمت به سزایی را در بخش مسکن شاهد خواهیم بود.

ستاریان ادامه داد: در حال حاضر اساسا دولت هر روش و معادله‌ای را برای خروج از رکود انتخاب کند همواره با تورم همراه خواهد بود این اصل یک علم اقتصادی است که دولت و مردم باید بپذیرند که هیچگاه رونق بدون تورم امکان‌پذیر نیست.

وی با بیان اینکه تورمی که رشد اقتصادی را همراه داشته باشد، ضروری برای اقتصاد کشور ندارد و مخرب نیست، افزود: با تورم اگر درآمد سرانه کشور رشد یابد و تورمی که پیامد آن رشته تولید ناخالص داخلی کشور باشد مثبت است.

این استاد دانشگاه همچنین به وام نوسازی بافت فرسوده که از 30 تا 50 میلیون برای شهرهای کوچک، بزرگ و متوسط با نرخ 10 درصد اقساط 12 ساله که در بسته سیاستی دولت تدوین شده است، اشاره کرد و اظهار داشت: این مقدار وام‌ها تاثیری در تحرک بخش مسکن ندارد، چرا که اکنون رکود مسکن به عمق بدنه تولید این بخش ورود کرده و صنایع آن نیز با این رکود درگیر شده اند و اثر تخریبی بیشتری دارد.

ستاریان در پایان با تاکید بر رکودزدایی از بخش مسکن، خاطرنشان کرد: اگر اقتصاد کشور از رکود خارج شود می‌توان اولین فاز حرکت و رونق را در بخش مسکن مشاهده کرد البته این رونق به شرط شفاف‌سازی تامین منابع برنامه‌ها است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0226

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar