۱۳:۲۸ - ۲۳ آبان ۱۳۹۴ - 14 November 2015
کد خبر: ۳۴۹۳۸
در نخستین نشست هم‌اندیشی نقش سمن‌ها در اجرای برنامه‌های بازآفرینی شهری مطرح شد
مدیرکل دفتر دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی کشور گفت: همه‌ نهادهای دولتی و غیردولتی در اجرایی شدن سند جامع ملی راهبردی نقش دارند و این امر از عهده یک دستگاه برنمی‌آید. رئيس دفتر عمران و بهسازي شهري اداره‌كل راه و شهرسازي خراسان رضوی گفت: ساز و كار ساماندهي سمن‌ها و سازمانهاي مردم نهاد فعال در توانمند‌سازي سكونتگاههاي غير رسمي شهرهاي استان تبيين شود.

نریمان مصطفایی در نخستین نشست هم اندیشی نقش سمن ها در اجرای برنامه‌های بازآفرینی شهری، گفت: بعد از تغییرات سند توانمندسازی و ساماندهی سکونتگاه های غیررسمی در سال ۹۳، بازنگری لازم انجام و سند ملی راهبردی مصوب شد.

مصطفایی با بیان اینکه در سند مصوب شده جدید محدوده‌های هدف افزایش پیدا کرده است، افزود: برنامه‌های ساماندهی، توانمند‌سازی و بازآفرینی این محدوده‌ها باید مشخص شود.

وی گفت: محدوده‌های هدف شامل محدوده بافت‌های نابسامانمیانی و بافت‌های فرسوده، بافت‌های با پیشینه روستایی، بافت‌های ناکارآمد و دیگر محدوده‌هاست.

مصطفایی با اشاره به اینکه بافت‌های ناکارآمد در راستای توسعه‌شهری می‌تواند بازیافت شود، گفت: اجرایی شدن سند جامع ملی راهبردی از عهده یک دستگاه خاص برنمی‌آید و همه نهادهای دولتی و غیردولتی باید در تحقق این امر سهیم باشند.

وی اهداف کلان سند جامع ملی راهبردی را نهادهای مردمی و دولتی دانست و افزود: برای تحقق این اهداف درنظرگرفته شده، همه‌نهادها باید با یکدیگر همکاری داشته باشند.

مدیرکل دفتر دبیرخانه ستاد ملی بازآفرینی کشور افزود: برنامه‌های اجرایی باید به سمت نهاد‌های مردمی سوق پیدا کرده و از قالب برنامه‌های دولتی خارج شود.

مصطفایی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید توجه ویژه و خاصی به NGO ها دارد، گفت: رئیس جمهوردر همین خصوص تاکید داشته که سازمان‌های غیردولتی باید در کنار دولت باشند و از آنهابا عنوان فرصت یاد کرده است.

وی دوسویه بودن تعاملات بین نهادهای مردمی و دولتی را الزامی دانست و افزود: وقتی نهادهای دولتی گامی را برمی‌دارند، به طبع آن نهادهای مردمی نیز باید اقدامی را انجام دهند.

مصطفایی با بیان اینکه سازمان‌های غیردولتی بر ۳ پایه داوطلبانه، غیردولتی و غیرانتفاعی تشکیل می‌شوند، افزود: کشور با افت سرمایه اجتماعی روبروست و در شرایط کنونی سازمان‌های غیردولتی نقش مهمی در راستای اعتمادسازی بین اجتماعات محلی و دولتی می‌توانند داشته باشند.

وی درادامه گفت: آموزش، آگاه‌سازی و ایجاد نهاد اجتماعی و همچنین تشخیص و دسته‌بندی این نهادها از جمله زمینه‌هایی است که NGOها می‌توانند در آن نقش داشته باشند.

مصطفایی گفت: دولت باید پشتیبانی لازم را از تشکیلات غیردولتی داشته باشد و کمبودهای بسترهای موجود را برطرف کند.

محمدعلي منصوري رئيس دفتر عمران و بهسازي شهري اداره كل راه و شهرسازي خراسان رضويصبح امروز در اولين نشست توجيهي نقش سمن‌هادر سكونتگاه‌هاي غيررسمي و حاشيه شهرهاي استان، گفت: طبق سياست‌هاي دولت و مصوبه سند بازآفريني بافت‌هاي ناكارآمد شهري كه در سال ۹۳ ابلاغ شده است، رويكرد توانمندسازي در محلات هدف و به‌ويژه سكونتگاه‌هاي غيررسمي بيشتر مبتني بر مشاركت ساكنين و سازمان‌هاي مردم نهاد و سمن هاست.

وي اضافه كرد: هدف اصلي اين نشست‌ها يادآوري اهميت نقش و جايگاه اين مجموعه‌ها در توانمندسازي اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، كالبدي و زيرساختي و ساير ابعاد ممكن در مناطق حاشيه و ظرفيت سنجي پتانسيل‌ها و نحوه ارتقاء مشاركت آنها در اين مسير است.

منصوري افزود: در قدم اول شناسايي سمن‌هاي فعال در اين زمينه، آشنايي با نوع و ميزان فعاليت و در گام بعدي روشن كردن نقش آنها در اجراي برنامه‌هاي بازآفريني از اولويت خاصي برخوردار است و علاوه بر آن تلاش مي شود تا انتظارات اين تشكلها از دستگاههاي حاكميتي، اجرايي و عمومي در اين زمينه احصاء و در چارچوب قانون به پاسخگويي به آنها همت گماشته شود.

وي گفت: اميدواريم در پايان همايش ضمن احصاء فعاليت‌هاي موجود اين نهادها و مشخص شدن نحوه فعاليت آنها در برنامه‌هاي آينده، به يك ساز و كار ساماندهي در اين خصوص دست پيدا كنيم.

شايان ذكر است كه رئيس دفتر عمران و بهسازي شهري اداره كل راه و شهرسازي خراسان رضوي از دستگاه‌هاي شركت كننده در اين همايش بخصوص شركت مادر تخصصي عمران و بهسازي شهري ايران، دفتر اجتماعي استانداري خراسان رضوي و شهرداري مشهد مقدس تشكر كرد.

سید کمالالدین حسینی مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی صبح امروز در نخستین نشست هم اندیشی نقش سمنها در اجرای برنامه‌های بازآفرینی شهری با بیان اینکه رویکرد دولت یازدهم توجهبهمشارکت‌های مردمی است، گفت: یکی از اولویت‌های اصلی دفتر امور اجتماعی استانداری خراسان رضوی، سرمایه اجتماعی است.

حسینی با بیان اینکه پژوهش‌هایی انجام شده وضعیت اجتماعی رصد شده است، افزود: طبق این پژوهش‌ها در حوزه‌های ملی و مذهبی مشکلی وجود نداشته و پاشنه آشیل ما اعتمادسازی، مشارکت و رضایتمندی مردم است.

وی با اشاره به اینکه به‌دنبال افزایش تعداد تشکل‌های مردم‌نهاد و همچنین ارتقا سطح کیفی آنها هستیم، گفت: این تشکل‌ها از پویایی خاصی برخوردارند.

حسینی گفت: برای کنش و کنشگری ۳ عرصه وجود دارد که شامل عرصه کنشگری دستگاه‌های دولتی، عرصه خصوصی و حوزه عمومی است.

مدیرکل دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری خراسان رضوی در ادامه با بیان اینکه حوزه عمومی اعتمادساز و حلال مشکلات است، گفت: در این حوزه به جد ضعیف عمل شده است و نیازمند تقویت این حوزه هستیم.

حسینی افزود: مشارکت مبتنی بر خرد جمعی و رفتاری آگاهانه است که برای شرکت تمام افراد و به نفع همگان باشد.

وی با بیان اینکه رشد و توسعه جامعه با رشد عرصه عمومی و تقویت بنیادهای آنایجاد می‌شود، گفت: حمایت از سمن‌ها از ۲ بعد کمی و کیفی در حال انجام است و همچنین خواستار شد که تشکلهای مردم‌نهاد را همگی بپذیریم.

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar