۱۲:۴۹ - ۲۶ آذر ۱۳۹۴ - 17 December 2015
کد خبر: ۳۵۸۳۸
بسته ویژه خبری پنج شنبه‌های صما:
بسته خبری صما به دنبال آن است که به صورت هفتگی تیتر و خلاصه‌ای از مهم‌ترین اخبار حوزه مسکن و شهرسازی که اطلاع از آن‌ها ممکن است برای مخاطبان مهم و قابل توجه باشد، در اختیار مخاطبان قرار دهد.

درهفته ای که گذشت دیدار اعضای کمیسیون عمران مجلس با وزیر راه و شهرسازی، انتقاد از ادامه رکود مسکن علی رغم ارائه وام های رنگارنگ، کلیدخوردن طرح مسکن اجتماعی علی رغم اظهار ناامیدی معاون وزیر از اجرای این پروژه، بررسی دلایل حوادث کارگاه‌های ساختمانی و برگزاری نشست مشترک عباس آخوندی با انبوه سازان از جمله شاخص ترین اخبار این حوزه بود که مشروح آنها به شرح ذیل است:

600 هزار میلیارد تومان از دولت قبل بدهی باقی مانده است

دراین هفته مشاور وزیر مسکن و شهرسازی گفت: بالغ بر 600 هزار میلیارد تومان از دولت قبل بدهی باقی مانده ، که تمامی بخش های اقتصادی کشور را دچار مشکل کرده است.

حسین عبده تبریزی در نشست بررسی مشکلات برنامه ریزی توسعه اقتصادی در محل دانشکده اقتصاد دانشگاه شهید چمران اهواز افزود: اختلاس در دولت نهم و دهم بسیار رشد کرد و صدمه زیادی را به اقتصاد کشور وارد کرد؛ رخ دادن این پدیده ضعف قوه قضائیه را نشان می دهد؛ اختلاس بهره وری را از بین می برد.

وی گفت: افرادی که ثروت بادآورده از طریق اختلاس به دست می آورند قدرت نگه داشت و سرمایه گذاری پولی را که در دست دارند ندارند.

مدیرکل سابق بورس کشور وی در ادامه افزود: دولت یازدهم زمانی قدرت را در دست گرفت که با تورم و رکود بالایی روبه رو بود.

وی اظهارکرد: تورم در سال های 90 تا 92 بسیار افزایش یافت و تا 40 درصد رسید که این میزان تورم برای اقتصاد مزمن است.

عرضه نامتعادل دلیل پیدایش مسکن مهر

درهفته ای که گذشت عضو هیات مدیره بانک مسکن از کسری مسکن در دو سال آینده خبر داد و «عرضه نامتعادل» را سبب پیدایش مسکن مهر مازاد در برخی مناطق کشور دانست. «ابوالقاسم رحیمی انارکی» افزود: صدور پروانه های ساختمانی در سال های 1393 و 1394 کاهش یافت و کشور در این بخش با مخاطراتی در دو سال آینده روبرو خواهد شد، به طوری که به دلیل عرضه ناکافی مسکن در این بخش کسری خواهیم داشت.رحیمی انارکی گفت: با افزایش شدید قیمت زمین و واحدهای مسکونی و همچنین تورم در دهه های گذشته و افزایش نیافتن درآمدها متناسب با افزایش سایر متغیرهای اقتصادی، بازار مسکن به رکود رفت.عضو هیات مدیره بانک مسکن تاکید کرد در 22 سال گذشته شاخص قیمت مصرف کننده 48 برابر شده است.وی افزود: در این مدت قیمت زمین و مسکن بیش از تورم رشد داشته و افزایش درآمد خانوارها از شاخص تورم نیز پایین تر بوده است.

مظاهریان:تمایل افاغنه به استفاده از برندهای ساختمانی ایرانی

درهفته ای که گذشت معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که قیمت مصالح ساختمانی در کشور با کشورهای دیگر قابل رقابت است گفت: علت این‌که ساختمان‌های سازگار با محیط زیست در ایران به ندرت ساخته می‌شود فرایندی است که بتوانیم این نوع ساختمان‌ها را اقتصادی و همگانی کنیم.

حامد مظاهریان با اشاره به حضور هیئت‌های خارجی در کشور و اهمیت انتقال تجربیات بین ایران و کشورهای مختلف اظهار کرد: این همکاری‌ها می‌تواند در حوزه‌های مختلفی صورت بگیرد و برای مثال در حال حاضر از نظر تولید مصالح ساختمانی در اوج فراوانی هستیم و می‌توانیم این مصالح را به کشورهای همسایه از جمله افغانستان بفروشیم.معاون امور مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی افزود: قیمت مصالح ساختمانی در کشور با کشورهای دیگر قابل رقابت است و برای مثال در جلسه‌ای که با وزیر افغانستان داشتیم تمایل زیادی به استفاده از برندهای ساختمانی ایران در این کشور وجود داشت. بنابراین این‌که برندهای ساختمانی خوبی در ایران داریم فرصت مناسبی برای همکاری با سایر کشورهاست.وی به وجود شرکت‌های مهندسی معتبری با تجربه ۴۰ ساله در ایران اشاره کرد و افزود: چنین شرکت‌هایی پروژه‌های ساختمانی بزرگ کشور را انجام داده‌اند و می‌توانند مسئول تهیه طرح‌ها در کشورهای دیگر باشند. همه این موارد زمینه‌هایی است که می‌توانیم در آن‌ها با کشورهای دیگر همکاری داشته باشیم.

ادامه رکود مسکن با وجود وام‌های رنگارنگ

دراین هفته برخی از رسانه ها درباره بازپرداخت پلکانی وام 60 میلیونی اقدام به تهیه گزارش کردند.خبرگزاری میزان نوشت :در بازپرداخت پلکانی دوره‌ای وام جدید ۶۰میلیونی خرید مسکن متقاضی ۱۵۵میلیون و ۲۸۰هزار تومان پرداخت می‌کند که سود آن در این روش حدود ۹۵میلیون تومان است و با احتساب ۱۰میلیون تومان وام جُعاله سود وام مذکور از ۱۰۰میلیون تومان فراتر می‌رود.

همچنین اقساط ماهانه وام 50 میلیون تومانی خرید مسکن در روش ساده 866 هزار تومان است و در ماه دوازدهم سال دوازدهم مجموعاً 124 میلیون و 704 هزار تومان برای دریافت این وام باید توسط وام‌گیرنده پرداخت شود. سود تسهیلات وام 50میلیونی در بازپرداخت ساده حدود 74 میلیون تومان است. اگر وام تعمیر را هم محاسبه کنیم میزان سود وام 60 میلیون تومانی (با احتساب 10 میلیون تومان وام جعاله) حدوداً 80 میلیون تومان است.

سودهای بالا و عدم تحرک بازار

معاون وزیر راه‌وشهرسازی در امور ساختمان و مسکن در این زمینه گفت: نرخ سود مسکن باید در استطاعت مالی متقاضیان باشد در غیر این صورت تحرکی به بازار مسکن نمی‌بخشد. حامد مظاهریان درباره پیشنهاد وام‌های مختلف مسکنی بیان کرد: از نظر وزارت راه‌وشهرسازی، خروج مسکن از رکود با گسترش بازار رهن امکانپذیر است. وی افزود: وزارت راه‌وشهرسازی به کمک سیستم پولی و بانکی کشور می‌تواند به وام‌های بخش عرضه و تقاضا تنوع ببخشد، می‌تواند سرمایه بیشتری به حوزه مسکن وارد شود و مسکن بیشتری ساخته شود. وی ادامه داد: این امر نه‌تنها می‌تواند تقاضای مسکن را تأمین کند، بلکه می‌تواند به عنوان یک بخش مولد مساله بیکاری یا خروج اقتصاد از رکود را تا حدی حل کند.

واگذاری مسکن به کم‌ درآمدها

درهفته ای که گذشت علی رغم اینکه رییس سازمان ملی زمین ومسکن به صراحت اعلام کرد که به دلیل کمبود نقدینگی امیدی به اجرای طرح مسکن اجتماعی ندارد وبه نوعی آب پاکی را روی دست مردم ریخت اما محسن سرخو، عضو شورای شهر تهران و عضو هیات مدیره سازمان تامین اجتماعی، از طرف وزیر تعاون، مسول ارشد اجرای طرح مسکن اجتماعی تعیین شده اعلام کرد، از سال آینده 25 هزار واحد مسکونی در سال برای اقشار کم‌درآمد 4 دهک اول با استفاده از منابع داخلی دو وزارتخانه تعاون و راه و شهرسازی و همچنین اعتبارات دو بانک وابسته به این وزارتخانه‌ها، در قالب مسکن اجتماعی ساخته می‌شود. اواخر سال گذشته این دو وزارتخانه تفاهم کردند نیاز مسکن سالی 125 هزار خانوار کم‌درآمد را به سه شکل مسکن‌اجاره‌ای، پرداخت یارانه اجاره‌بها و ساخت مسکن، در قالب مسکن‌اجتماعی، تامین کنند اما به دلیل نبود بودجه دولتی و فراهم نبودن بسترهای اجرایی، از یکسو ظرفیت مسکن‌اجتماعی به یک‌پنجم کاهش پیدا کرد و از سوی دیگر، فقط شیوه ساخت ملکی، پیاده‌سازی می‌شود و مدل مسکن اجتماعی اجاره‌ای و یارانه اجاره‌بها فعلا منتفی است.او درباره جزئیات مسکن اجتماعی و اقداماتی که به امضای تفاهم نامه میان دو وزارتخانه وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی و راه‌و‌شهرسازی منجرشده است به «دنیای اقتصاد» گفت : پیگیری‌های مسکن اجتماعی از سال گذشته آغاز و جلسات متعددی در بخش‌های مختلف وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی برگزارشد.

مهار مار افعی 170 سانتی‌متری در مسکن مهر لار

دراین هفته مسئول آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری لار از مهار مار افعی 170 سانتی‌متری در مسکن مهر لار توسط نیروهای آتش‌نشانی این شهر خبر داد.اسحاق شاکری اظهار داشت: در پی تماس مردمی ساکن در مسکن مهر شهر لار واقع در پشت شهرک اندیشه، مبنی بر وجود یک مار طویل در یکی از خیابان‌های مسکن مهر، بلافاصله نیروهای آتش‌نشانی به محل اعزام شدند.وی تصریح کرد: نیروهای آتش‌نشانی ایستگاه در کوتاه‌ترین زمان ممکن در محل حضور یافته و نسبت به گرفتن مار و مهار آن اقدام کردند.مسئول آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری لار افزود: این مار سمی و از نوع افعی بوده که 170 سانتی‌متر طول داشته است که پس از گرفتن آن توسط مأموران آتش‌نشانی در محلی خارج از شهر رهاسازی شد.

انتقاد معاون عمران روستایی بنیاد مسکن ازادغام نهاد متبوعش

دراین هفته معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب‌اسلامی با تحلیل نقاط قوت و ضعف تشکیل سازمان توسعه روستایی و عشایری در برنامه ششم توسعه گفت: تشکیل سازمان جدید و ادغام سازمان‌ها و بنیادهای روستایی مشکلات روستاها را برطرف نمی‌کند.محمدرضا شاملو درباره پیش‌نویس برنامه ششم توسعه که در یکی از بندهای خود مسئله ادغام بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را با دیگر سازمان‌ها و نهادهای مسکن روستایی و عشایری آورده است گفت: این موضوع پیش‌نویس است و در مورد مصوب شدن آن هنوز هیچ قطعیتی وجود ندارد اما قطع یقین چنین اتفاقی به هیچ‌وجه برای جامعه روستایی خیر نیست. اگرچه گفته می‌شود که سازمان توسعه عمران روستایی ایجاد می‌شود اما مشکل جامعه روستایی ایجاد ساختار و سازمان نیست در واقع نگاه ما به روستاهاست که باید تغییر کند.

وی در پایان افزود: عملکرد بنیاد مسکن در تامین مسکن روستایی مناسب بوده است و ادغام می‌تواند عوارضی را ایجاد کند که یکی از آنها از دست دادن کارآیی‌های فعلی است.

انتقاد ایزدی از نظام آموزشی ناکارآمد دانشکده‌های شهرسازی

دراین هفته استاد دانشکده معماری و شهرسازی پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران از ناکارآمدی نظام آموزشی دانشکده‌های شهرسازی کشور برای حل مشکلات بافت‌های آسیب‌پذیر و ناکارآمد انتقاد کرد.محمدسعید ایزدی در نخستین همایش ملی آموزش شهرسازی در ایران که صبح امروز (چهارشنبه ۲۵ آذر) در قطب علمی شهرسازی و توسعه شهری پایدار پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران برگزار شد، با انتقاد از ضعف آموزش شهرسازی در دانشکده‌های شهرسازی ایران در زمینه تربیت نیروهای آشنا به حل مشکلات بافت‌های نابه‌سامان شهری گفت: به توسعه آموزش شهرسازی در نظام آموزشی کشور توجه بسیار کمی شده و این توجه روبه‌روز کمرنگ‌تر می‌شود. در حال حاضر ضرورت توجه نظام آموزش شهرسازی به مقوله کیفیت زندگی با توجه به نابسامانی‌ها و ناکارآمدی‌های فضائی، کارکردی، اقتصادی و اجتماعی شهرها و لزوم بازآفرینی شهری در چارچوب اندیشه ایران‌شهری به شدت احساس می‌شود.

ایزدی فقر شهری، بحران هویت، عدم تاب‌آوری شهرها، مسائل زیست محیطی، ناکارآمدی نظام جابجایی، کیفیت نازل قلمروی عمومی شهرها را از جمله مسائل و چالش‌های کنونی شهرها دانست و گفت: طرح توسعه ایران‌شهر به عنوان یک چارچوب مفهومی زمینه‌ساز بازخوانی مفاهیم و ریشه‌های اصیل، همزمان بازبینی شاخص‌های کیفی شهر خوب به منظور تدوین سیاست‌های دربرگیرنده هر دو عرصه در ارتقای کیفی زندگی شهرهاست.

مهربانی غیرمنتظره سیدمهدی هاشمی با عباس آخوندی

دراین هفته اعضای کمیسیون عمران مجلس در دیدار با وزیر راه و شهرسازی ضمن حمایت از برنامه‌های اعلامی او برای کاهش اتکا به اعتبارات دولتی در اجرای پروژه‌ها٬ نقطه نظرات خود را نیز بیان کردند.نشست مشترک اعضای کمیسیون عمران مجلس با وزیر راه و شهرسازی و شورای معاونان وی ۲۲ آذر ماه برگزار شد و در این نشست نمایندگان حاضر به بیان نقطه نظرات و دیدگاه‌های پرداختند.جالب است که دراین نشست سیدمهدی هاشمی رئیس کمیسیون عمران مجلس که از مخالفان سرسخت عباس آخوندی بوده وبا استیضاح وی سعی دربرکناری او داشته است به یکباره اعلام کرد که با تمام برنامه های این وزارتخانه موافق است !سيد مهدی هاشمی رئیس کمیسیون عمران مجلس با تاکید بر نقش و جایگاه حمل و نقل و مسکن در اقتصاد کشور اظهار کرد: زیرساخت از مهمترین موضوعاتی است که نظام جمهوری اسلامی ایران باید به آن بپردازد. همه مردم با حمل و نقل سروکار دارند و از زیرساخت‌های حمل و نقلی خدمات می‌گیرند.وی گفت: ما با تمام سخنان و برنامه‌های وزارت راه و شهرسازی هم نظر و هماهنگ هستیم اما ممکن است در برداشتن برخی گام‌ها اختلاف نظر و سلیقه داشته باشیم برای مثال اینکه اول آزادسازی قیمت‌ها صورت گیرد و بعد نوسازی بنگاه‌ها اتفاق بیفتد جای بحث دارد.هاشمی درخواست کرد که برنامه‌های ارائه شده از سوی وزیر راه و شهرسازي در قالب برنامه‌ زمانبندی شده به کمیسیون عمران ارائه شود تا کمیسیون بتواند به این برنامه‌ها رسیدگی کند.

روسای نظام مهندسی می‌توانند عضو هیئت‌علمی دانشگاه باشند

درهفته ای که گذشت رییس گروه کنترل ساختمان دفتر مقررات ملی ساختمان وزارت راه و شهرسازی درخصوص چگونگی فعالیت حرفه‌ای اعضای هیئت‌علمی دانشگاه‌ها که پروانه اشتغال به کار دارند، گفت:طبق مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، عضو دفتر حقوقی نباید در دستگاه‌های دولتی شاغل باشد و باید تمام‌‌وقت در دفتر حقوقی حضور داشته باشد.محمدرضا محمدیان در گفت‌وگو با خبرنگار «صما» با بیان اینکه عضو هیئت‌مدیره یا فردی که مسئولیت دفتر حقوقی را می‌پذیرد، باید به‌صورت تمام‌وقت در دفتر حضور داشته باشد، اظهار داشت: دفاتر طراحی، دفتر حقوقی نظارت و دفتر اجرا از دفاتر حقوقی هستند که از چندین عضو تشکیل شده‌اند و حضور دائمی اعضا در این دفاتر الزامی است.محمدیان بر این موضوع تأکید کرد که سیاست وزارت راه و شهرسازی در مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، آرایش سازمانی بین مهندسان بوده است و گفت: وزارت راه و شهرسازی در پی این است که با آرایش مناسب مهندسان، ارائه خدمات فنی مهندسی، سازمان‌یافته باشد و مهندسان به‌صورت منفرد به فعالیت حرفه‌ای نپردازند. بنابراین، برای تحقق این مهم به تشکیل دفاتر حقوقی نیاز خواهد بود.

نبود مجری ذی صلاح مهمترین دلیل حوادث کارگاه های ساختمانی

دراین هفته عضو هیئت‌مدیره نظام مهندسی ساختمان تهران با انتقاد از افزایش خسارت‌های ناشی از حوادث ساختمانی، به ریشه‌یابی عوامل موثر در افزایش آمار این حادثه در کشور پرداخت و گفت: «نبود مجری ذی‌صلاح در پروژه‌های ساختمانی، مهم‌ترین اصل افزایش حوادث کارگاه‌های ساختمانی است.»مهدی روان‌شادنیا با بیان این مطلب افزود: «در حال حاضر، بیشتر ساختمان‌های ساخته‌شده در کشور بدون حضور مجری ذی‌صلاح اجرا می‌شوند و این امر باعث ‌شده است نرخ حوادث‌های ساختمانی در ایران، در مقایسه با کشورهای دنیا افزایش یابد و روند صعودی را طی کند.»

روان‌شادنیا تصریح کرد: «آمارها نشان می‌دهد خسارت‌های ناشی از حوادث کار در کشور، در سال‌های 80 تا 90، به حدود سه برابر رسیده است که حدود 50 درصد این حوادث در بخش صنعت ساخت‌وساز کشور رخ داده است.»

آخوندی: با روشهای آسان باید خانه دارشد

درهفته ای که گذشت وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه برای رونق بخشی به بازار مسکن باید به سمت استفاده از روش های آسان حرکت کنیم، گفت: خانه دار شدن دهک‌های میانی جامعه از جمله اهداف مشترک وزارت راه و شهرسازی و انبوه سازان مسکن است و با این هدفگذاری امکان ایجاد رونق در صنعت مسکن و ساختمان نیز افزایش خواهد یافت.عباس آخوندی در جلسه مشترک با انبوه‌سازان مسکن، ضمن بیان این مطلب تصریح کرد: فعالیت تشکل‌های صنفی در عرصه های تولیدی و ساخت و ساز مسکن ضروری است و انبوه سازان مسکن به عنوان سرمایه گذاران و توسعه دهندگان این صنعت ساختمان به شمار می روند.آخوندی با اشاره به اهمیت تعیین آمار از فعالیت انبوه سازان در پروژه مسکن مهر استانهای سراسر کشور، اذعان داشت: باید جلسات منظمی میان انبوه سازان و مدیران استانی در جهت رفع معضلات و مشکلات باقیمانده طرح مسکن مهر تشکیل شود.وزیر راه و شهرسازی همچنین با اشاره به تفاوت ماهوی در صلاحیت صنفی و صلاحیت حرفه ای تاکید کرد: تشخیص صلاحیت صنفی انبوه سازان بایستی بر اساس قانون نظام صنفی و مقتضیات تشکیلاتی خود انبوه سازان باشد.

تاکید بر تمرکززدایی از تهران در ضوابط ساخت بناهای بلند

دراین هفته عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با انتقاد از رعایت نشدن ضوابط شهرسازی توسط شهرداران کلانشهرها گفت: امیدوارم ضوابط بلندمرتبه‌سازی راه‌حلی کاربردی برای مدیریت شهرها باشد.سیداحسن علوی در رابطه با اهمیت تعیین ضوابط بلندمرتبه‌سازی که به زودی از سوی شورای‌عالی معماری و شهرسازی ابلاغ می‌شود گفت: تعیین ضوابط به خودی خود بسیار ارزشمند است اما با توجه به اینکه کلانشهرهایی همچون تهران زیرساخت‌های لازم برای تمرکز بیشتر را ندارند امید است در این رابطه تمهیدات لازم برای تمرکززدایی نیز اندیشیده شده باشد.عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی افزود: معتقدم هرگونه برنامه‌ریزی و اخذ تصمیمات کلان که منجر به تصمیمات مهم اجرایی می‌شوند همگی باید در راستای تمرکز زدایی از تهران باشند. همه اقتصاد کشور و سیاست را در تهران متمرکز کرده‌ایم و همین مسئله به طور طبیعی باعث می‌شود که همه افرادی که تحصیلات خود را در تهران شروع می‌کنند برای یافتن شغل و ادامه زندگی در تهران بمانند و در همین شهر نیز ساکن و ماندگار شوند.

تعیین تکلیف‌ مسکن‌مهرشهرهای زیر 25 هزار نفر درسال آتی

دراین هفته معاون امور مسکن شهری بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: سال آینده موضوع مسکن مهر در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت به سرانجام نهایی می‌رسد.جواد حق‌شناس در حاشیه بازدید از پروژه‌های مسکونی این استان در شیراز اظهار داشت: بنیاد مسکن در شهرهای زیر ۲۵ هزار نفر جمعیت تکلیف احداث ۳۴۷ هزار واحد مسکونی را داشته که ۲۹۰ هزار واحد آن ساخته و به اتمام رسیده است.

وی بابیان اینکه ۲۰۰ هزار واحد به مرحله فروش اقساطی رسیده گفت: متقاضیان این واحدها را اکنون تحویل گرفته و در حال پرداخت اقساط آن هستند.معاون مسکن شهری بنیاد مسکن کشور خاطرنشان کرد: واحدهایی که هنوز به سرانجام نهایی نرسیده اغلب مشکلات زیربنایی و روبنایی دارند و تلاش بسیاری شده تا امکانات و خدمات لازم رفاهی برای این واحدها تأمین شود.این مقام مسئول بابیان اینکه ۱۷ هزار واحد در این گروه دارای مشکلاتی هستند، گفت: طی توافقاتی که با وزارت راه و شهرسازی شده مسائل و مشکلات این واحدها تا سال آتی رفع خواهد شد.

برچسب ها صما ، بدهی ، آخوندی ، رکود مسکن
r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar