۱۰:۰۱ - ۰۵ اسفند ۱۳۹۴ - 24 February 2016
کد خبر: ۳۷۴۰۹
ویژه «صما» به مناسبت بزرگداشت روز مهندس
روز 5 اسفند، زادروز تولد فیلسوف، ریاضیدان و منجم ایرانی خواجه نصیر طوسی است که در تقویم کشور با نام «روز مهندس» نام گذاری شده است.

این روز فرصت مناسبی است تا از زحمات و خدمات این قشر فرهیخته که نامشان با جمله «برای مهندسان بن بست معنا ندارد چون یا راهی می یابند یا راهی می سازند» پیوند خورده است تقدیر به عمل آید و یادی از بزرگان و مفاخر این عرصه به میان آید.

همچنین فرصتی است تا در گردهمایی‌ها و همایش‌هایی که در این روز و با نام مهندس برگزار می‌شود اعضا و افراد مفتخر به این نام، گرد هم آیند و دیداری تازه کنند و رشته‌های گوناگون و مرتبط با صنعت ساختمان از این فرصت با هم بودن جهت تبادل نظرات استفاده کنند.

اما در کنار این تعریف‌ها و تمجیدها و در کنار این تقدیرها و عرض ادب به مفاخر عرصه مهندسی نیاز است که کمی هم ایستاد، نیاز است که کمی هم فاصله گرفت و از چشم یک ناظر بیرونی به کارنامه یکساله خود و سازمان خود نگریست، نقاط قوت و ضعف را در نظر آورد و بر نقاط قوت صحه گذاشت و نقاط ضعف را به قوت رساند و با نگاهی بر حدیث « حاسِبوا قَبلَ أن تُحاسَبوا» خود را در ترازوی نقد و سنجش قرار داد قبل از آنکه دیگران به سنجش عملکرد بپردازند.

روز مهندس فرصت مناسبی است تا ضمن دیدار دوستان و همکاران گرد آمده در مراسمات این روز، قدری هم به وضعیت صنعت ساختمان کشور اندیشید، آیا ساختمان هایی که مأمن خانواده‌های ایرانی و حاصل طراحی و نظارت مهندسان این حوزه است از نظر مقاوت و استحکام قابل قبول و تأیید است؟

چقدر معماری و زیبایی شناختی و آرامش اعضای خانواده در طراحی آن مدنظر قرار گرفته است؟ برای افزایش عمر مفید ساختمان که در سطحی بسیار پایین‌تر از میانگین جهانی قرار دارد چه راهکارهایی می‌توان اندیشید و چه طرفی می‌توان بست؟ برای استفاده بهینه از انرژی و کاهش مصرف چه راهکارها و روش‌های مهندسی را می توان مورد استفاده قرار داد تا از هدر رفت سرمایه‌های ملی جلوگیری کرد؟

جهت ایمنی ساختمان‌ها و خطرات ناشی از حوادث برق، گاز، آسانسور، گودبرداری و حفظ جان کارگران ساختمانی چه تدابیری می‌توان اندیشید؟ اینها و بسیاری مشکلات و موانعی که بر راه رشد و توسعه و ساخت بهینه صنعت عظیم ساختمان وجود دارد و مهندسان به عنوان افراد فنی و متخصصی که از نزدیک و به صورت ملموس با آنها آشنایی دارند، تنها و تنها رفع و دفع آنها از ذهن خلاق مهندسان صنعت ساختمان بر می‌آید و لازم است که همِ خود را بر هموار نمودن این موانع مبذول دارند.

حال که صحبت از زادروز خواجه نصیر طوسی به عنوان روز مهندس به میان می‌آید شاید کم‌لطفی باشد اگر یادی از کتاب ارزشمند«اخلاق ناصری» این دانشمند بزرگ ایران زمین به میان نیاوریم که در سه بخش«تهذیب اخلاق»،«تدبیر منزل» و «سیاست مُدن» به جایگاه اخلاق در امور شخصی، خانواده و جامعه می‌پردازد.

بر کسی پوشیده نیست که امروزه رعایت اخلاق حرفه‌ای از حلقه‌های مفقوده انجام صحیح و درست کارها به ویژه در صنعت ساختمان است و از دیگر سو هرکجا که سازه‌ای صحیح و اصولی ساخته می‌شود قدر مسلم در پس آن افرادی حرفه‌ای، متخصص و اخلاق مدار به رغم وجود کاستی‌ها و مشکلات شخصی به تلاش و کوشش همت گماشته‌اند.

در پایان ضمن تبریک این روز به تمامی تلاشگران رشته‌های مهندسی، امید است که جامعه مهندسان کشور با پشتوانه شکوهمند تاریخ مهندسی که خواجه نصیر یکی از ستون‌های استوار آن است نگاهی به قله‌های رفیع پیشروی این عرصه داشته باشند و با تلاش و تخصص و اخلاق حرفه‌ای، صنعت ساختمان کشور را به جایگاهی در شأن نام ایران زمین در پهنه جهانی سوق دهند.

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar