۰۹:۵۸ - ۰۵ ارديبهشت ۱۳۹۵ - 24 April 2016
کد خبر: ۳۸۳۹۵
مدیرکل تدوین ضوابط و صدور پروانه شهرداری تهران درگفت‌وگو با «صما»:
مدیرکل تدوین ضوابط و صدور پروانه شهرداری تهران گفت: درحال حاضر شورای تدوین مقررات ملی ساختمان درحال تدوین ضوابط ودستورالعمل اجرایی نیلینگ است .

ابراهیم دادسرشت در گفت‌و گو با «صما» با بیان مطلب فوق تاکید کرد: با توجه به اینکه اجرای نیلینگ در ساختمان‌ها مشروط به اجرای ضوابط وشرایط خاصی است ،بنابراین شورای عالی تدوین مقررات ملی ساختمان در مجموعه مرکز تحقیقات راه ،مسکن وشهرسازی درحال بررسی ضوابط اجرای این امر است وشهرداری تهران امیدوار است که با تدوین این ضوابط،دستورالعمل اجرای نیلینگ درساختمان‌ها ضابطه‌مند شود.

مدیرکل تدوین ضوابط و صدور پروانه شهرداری تهران، ضمن بیان مطلب فوق درهمین حال دررابطه با خسارات جانی ومالی ناشی از گودبرداری نیز گفت: شهرداری قطعا نسبت به خسارات جانی ومالی ناشی از گودبرداری‌های غیراصولی حساسیت‌های لازم را دارد و برخلاف برخی گمانه زنی‌ها اینگونه نیست که این نهاد نسبت به تبعات مالی وجانی این مهم بی‌تفاوت باشد.

وی تاکید کرد: در اجرای ساختمان و در شرح وظایفی که قوانین فرادستی مشخص کرده اند مهندس ناظر و نیز مراجع صدور پروانه ساختمانی شرح وظایف‌شان کاملا مشخص شده است ،نکته اساسی که درباره گودبرداری وجود دارد این است که رعایت موارد ایمنی درساختمان‌ها ونیز مسئولیت صحت اجرای مقررات ملی ساختمان متوجه مهندس ناظراست .

دادسرشت افزود:درتمامی مباحث مربوط به مقررات ملی ساختمان وظایف مهندسان ناظردراین زمینه به صورت شفاف کاملا بیان شده است والبته باتوجه به اینکه مسئولیت صدور پروانه ساختمانی با شهرداری ها است وظایف این نهاد نیز مشخص شده است.

وی تصریح کرد: براین اساس شهرداری تهران با توجه به این وظیفه قانونی دراین زمینه نیز تکالیف خود را اجرایی می‌کند در این راستا شهرداری‌های مناطق از نیروهای خود در فرآیند مختلف شامل تخریب،گودبرداری و.. حضور می‌رسانند و بازدیدهای کارشناسی خود را به صورت دقیق انجام می دهند و البته تمامی این فرآیند ها در قالب مکانیزه انجام می شود و درصورت لزوم اخطارهای لازم به عناصرذی ربط ارائه می شود.

این مسئول در شهرداری تهران افزود: البته سازمان نظام مهندسی ساختمان در سه سال اخیر با بازدیدهای دوره ای که انجام داده اند به عنوان بازوی کمکی درکنار شهرداری ها دراین زمینه ایفای نقش می کنند و بازدیدهای عوامل اجرایی این سازمان نقش موثری در جلوگیری از حوادث ساختمانی داشته است.

وی افزود: چرا که اصولا تیم های بازرسی این سازمان پس از بازدیدهای کارشناسی، نتایج را به شهرداری انعکاس داده اند و شهرداری نیز فورا دراین زمینه ترتیب اثر داده است، با این رویکرد می‌توان گفت که شهرداری تهران در زمینه عملیات گودبرداری و نیز اجرای کارشناسی آن به شدت حساس است و امیدواریم درآینده با اجرای بهینه قانون و مقررات ملی خسارت های ناشی از این اقدام را به حداقل برسانیم.

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar