۱۰:۲۰ - ۰۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ - 25 April 2016
کد خبر: ۳۸۴۱۹
«صما» تحلیل می‌کند:
صما- موضوع «نظارت» به یکی از چالش برانگیزترین مباحث در حوزه ساخت و ساز در سال‌های اخیر تبدیل شده است؛ به طوری که ضعف‌ها و مشکلات موجود در زمینه نظارت، یکی از مهمترین مواردی بوده که همواره انگشت انتقاد مسئولان و کارشناسان ذیربط به سوی آن نشانه رفته است.

اما فارغ از موضوع نحوه نظارت بر ساختمان‌ها توسط مهندسان ناظر که پیرامون آن مباحث متعددی مطرح است، موضوع نحوه ارجاع نظارت به مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی نیز یکی دیگر از مواردی است که همواره بر سر آن بحث و جدل‌های بسیاری صورت گرفته است.

بر اساس این گزارش، اخیرا با مطرح شدن ضرورت حق انتخاب مالکان و کارفرمایان در انتخاب مهندس ناظر و ارجاع کار از سوی وزیر راه و شهرسازی و به دنبال آن با انتشار پیش‌نویس مبحث دوم مقررات ملی ساختمان که از دیدگاه بسیاری افراد، در آن وظایف و اختیارات بیشتری به شهرداری‌ها واگذار شده است، شهرداری تهران نیز با استفاده از این فرصت و قبل از نهایی شدن این پیش‌نویس، نسبت به واگذاری اختیار انتخاب مستقیم مهندس ناظر مربوطه به خود مالک و یا در صورت تمایل، انتخاب توسط سازمان نظام مهندسی اقدام کرده است.

انتخاب ناظر توسط مالک

به گزارش «صما» اگرچه سابق بر این هم متداول بود که خود کارفرمایان و مالکان برای گرفتن پروانه، ناظر پروژه خود را از بین مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی انتخاب می‌کردند، اما با توجه به انتقادات وارد شده بر این رویه - مبنی بر اینکه ارتباط مستقیم و آشنایی مالک با مهندس ناظر منجر به نظارت صوری و ضعیف و عدم ارائه گزارش تخلفات از سوی ناظر می‌شود- مسئولیت ارجاع نظارت به سازمان نظام مهندسی واگذار شد.

این اقدام در حالی صورت گرفت که ایراد دیگر در جریان انتخاب ناظر توسط مالک، این بود که برخی ناظران به دلیل وسیع بودن دایره شناخت و ارتباطات خود با گروهی از کارفرمایان، حجم کارهای بالاتری دریافت می‌کردند و در مقابل، مهندسانی که از این دایره تعاملات بی نصیب بودند، امکان گرفتن کار نداشتند و با بیکاری مواجه می‌شدند.

انتخاب ناظر توسط نظام مهندسی

از همین رو برای رفع این دو معضل مهم، طرح ارجاع نظارت و انتخاب رندومی ناظران توسط سازمان نظام مهندسی مطرح شد که البته این ایده نیز موافقان و مخالفان خاص خود را داشت و حواشی بسیاری درخصوص نقایص آن مطرح بود.

به نحوی که به گفته برخی فعالان ساختمانی، یکی از نقایص انتخاب افراد به صورت رندومی، بعضا واگذاری نظارت پروژه‌های حساس و بزرگ به مهندسان جوان و فاقد تجربه لازم و یا مهندسانی بود که از حوزه نظارت فاصله گرفته و سال‌ها مشغول شغل دیگری بوده‌اند. بنابراین این دسته از ناظران به لحاظ اینکه از صلاحیت و شایستگی کافی در بخش نظارت برخوردار نبودند، کارفرما و سایر دست‌اندرکاران پروژه را با مشکل مواجه می‌کردند.

علاوه بر این، با توجه به اینکه گفته می‌شود سیستم رندومی انتخاب ناظران، از سوی مسئولان نظام مهندسی دستخوش تحول‌ است و برخی مسئولان و اعضای هیئت مدیره سازمان‌های نظام مهندسی در واگذاری پروژه‌های بزرگ و مهم به افراد موردنظر خود ایفای نقش می‌کنند، این موضوع به عنوان یک نقیصه دیگر در ارجاع کار توسط نظام مهندسی مطرح شده است.

چاره اندیشی شهرداری

درنهایت ماحصل این بوده که اخیرا شهرداری به یکباره با تغییر رویه و بی‌خبر از نظام مهندسی، بنا را بر این گذشته تا مسیر ارجاع کار را تغییر داده و به عبارتی آن را اختیاری کند تا خود مالکان مستقیما حق انتخاب ناظران را داشته باشند و درصورت تمایل آن را به نظام‌مهندسی واگذار کنند که البته این اقدام شهرداری اصلا به مذاق نظام مهندسی خوش نیامد.

اگرچه صاحب‌نظران این اقدام یک جانبه شهرداری را یک اقدام کارشناسی تلقی نمی‌کنند، اما از مسائل حاشیه‌ای مربوط به حوزه نظارت اگر بگذریم، سوالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چرا دو نهاد مهم و تصمیم ساز در حوزه صنعت ساختمان، مثل شهرداری و نظام مهندسی تعامل مناسبی با هم ندارند و آنطور که از شنیده‌ها برمی‌آید این دو سازمان، کمتر درباره مسائل مرتبط با این صنعت با هم به توافق رسیده‌اند و همسو و هماهنگ عمل کرده اند؟

به گزارش «صما» برخی کارشناسان در پاسخ به این پرسش معتقدند: «در تغییر رویه شهرداری در بخش ارجاع‌کار، بدون شک بیش از آن‌که مباحث کارشناسی مطرح باشد، تعارضات سیاسی و لجبازی‌های کارکردی مطرح است. همانطور که ناهمسویی نظام مهندسی و شهرداری پیش از این نیز در بخش اجرای شناسنامه فنی ملکی ساختمان و مجری ذی‌صلاح به اثبات رسیده است.»

آنچه مسلم است، حوزه نظارت به عنوان یک بخش بسیار حساس و اثرگذار در امنیت و کیفیت ساختمان‌ها، نیازمند تدابیر و تصمیمات منطقی و اصولی است. بر اساس این استدلالات، اگرچه وزیر راه و شهرسازی هم موضوع انتخاب اختیاری ناظر توسط مالک را مطرح کرده، اما باید گفت که این حوزه کماکان دارای مشکلات متعددی بوده و به همین دلیل بیش از این نیازمند آسیب‌شناسی جنبه‌ها و ابعاد گوناگون آن است. آنچه کارشناسان در این بخش پیشنهاد می‌دهند، این است که نظارت باید به عنوان یک شغل مجزا در پروسه احداث ساختمان دیده شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224


برچسب ها صما ، ساخت و ساز ، مهندس
r_sar مطالب مرتبط r_sar
انتشار یافته: ۱۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۲
احمد زاده
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۶
5
2
نظارت باید به شکل قبل برگرده اگه نظام مهندسی بر ساخت و ساز نظارت نکنه پس اصلا برای چی شکل گرفته
پاسخ ها
با سلام
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۳۱ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
آقای مهندس مگر الان با ارجاع نظارت نظام مهندسی از وظایف خودش عدول کرده ؟
ارجاع نظارت شیوه تخصیص کار هست قربان .. همین
حسینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۶
2
4
شهرداری به بی قانونی عادت داره نمونه اش مثل عدم اجرای شناسنامه فنی ملکی و عدم اجرای مجری ذی صلاح
امینی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۵ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۶
2
2
به نظر من ارجاع نظارت طرح بسیار خوب و عادلانه ای می باشد چون قبلا بعضی از مهندسین با هر عناوینی از سهمیه خود بیشتر استفاده می کردند و حتی سهمیه نظارتشون به منفی می رسید و بعضی ها هم به هر دلیلی در سال نمیتونستند حتا یک چهارم سهمیه خو د رو پر کنند، ولی بهتره که مهندسین طراح هم با رعایت نوبت نقشه ها را امضا کنند.
بهمنی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۶
1
2
کار ارجاع نظارت به این شیوه کار بسیار خوبی بوده و باعث تقسیم عادلانه نقشه ها می گردد.عزيزاني که به اين شيوه اعتراض دارند سالهاي نه چندان دور را يا فراموش کرده اند يا بعلت جديدالورود بودن زماني را که دفاتر براي ارجاع کار نظارت 15 تا 25 درصد از حق الزحمه را مصادره ميکردند، نديده اند. با اين روش ارجاع کار به برخي از همکاران خاص متوقف شده و با برخي اصلاحات مي تواند روش بسيار عادلانه اي باشد.
ملت خواه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۰۸ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۶
3
0
در ارجاع نظارت مهندسانی که در نهادها و ادارات و ارگانها مشغول به کار می باشند و زمان انجام تعهد نظارت را ندارند ( مجموع سهمیه های جمع شده در سال های اخیر ) در حال حاضر جزو نفرات اول اولویت می باشند . و این به دور از عدالت و قانون می باشد
پاسخ ها
منصور بوانقی
| Iran, Islamic Republic of |
۰۳:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۸
جالبه این طرز استدلال و بعیده از قشر مهندس که به این صورت تحلیل کنند
برادر من مجموع سهمیه های جمع شده دیگه چیه
بعضی دوستان یه چیزایی میگن که واقعا شک میکنیم مهندس هستند یا از عوامل شهرداری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۲ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۷
0
0
به نظر من ارجاع کار از طرف سازمان و یا شهرداری و یا خود ماالک هرکدام معایب و مزایایی دارد کافی بود معایب کاز از طرف شهرداری اعلام و یک مهلت جهت اصلاح به سازمان داده میشد ونه اینکه همه چیز را از پایه بهم بریزیم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۰۷ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۷
2
1
ردپای باندهای بساز و بفروش و مافیای مالکان ساختمان در بدنه وزارت راه و شهرسازی و هیات رییسه نظام مهندسی
عباس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۲/۰۷
0
2
خدا شاهده با سیستم ارجاع مهندس ناظر خیلی اذیت میکنه، با این طرح جدید که مهندس ناظر از ساهتمان کناز گذاشته نمیشه. در 2 حالت مهندس ناظر برگه هایی رو امضا میکنه که براش مسولیت داره.
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۲/۱۵
0
0
معایب ارجاع. 1- عدم تفکیک مهندسینی که بصورت تمام وقت آماده کار نظارت میباشند از مهندسینی که کار نظارت به عنوان شغل دوم و حتی سوم ایشان محسوب میشود. لذا در صورت شناسائی نیز میبایست این امر در تعداد کار ارجاعی به مهندسین بیکار نمود پیدا کند، نه در افزایش امتیاز یا ظرفیت اشتغال ایشان!! چرا که در دوره رکود و کمبود کار افزایش ظرفیت هیچگونه کارائی در جهت رفع بیکاری نخواهد داشت. 2- پروسه پرداخت حق الزحمه پس از ثبت گزارش مرحله ای به کندی پیش می رود، این در حالیست که کل مبلغ به طور نقد از کارفرما اخذ شده است. 3- ابلاغیه اخیر در مورد تمدید قرارداد به هیچ عنوان قابل قبول بسیاری از مهندسین نمیباشد. لذا با توجه به اینکه کار نظارت جزء عقود معین در نظامات اداری لحاظ شده و از طرفی در قرارداد ذکر میگردد که این قرارداد تا 12 ماه شمسی اعتبار دارد، این دو مورد در تناقض شدید با هم میباشند. مگر اینکه سازمان قادر باشد حداقل پس از گذشت یک سال از قرارداد، کار مربوطه را از سهمیه ناظر حذف نماید.
مزایای ارجاع: 1- کنترل قیمت نظارت از سوی مراجع ذی صلاح باعث افزایش قوت قلب مهندسین و افزایش راندمان کاری و به تبع آن افزایش کیفیت در ساخت خواهد شد.
پیشنهاد: اینجانب هم به عنوان ناظر پایه 2 و هم به عنوان فرد سازنده که در دو سال اخیر با چالشهای مربوط به امر ساخت و ساز کاملاً آشنا شده ام به عنوان یک فرد کوچک این جامعه بزرگ عاجزانه درخواست دارم هرچه سریعتر به این قائله خاتمه داده و در جهت تکریم ارباب رجوع مالک حق انتخاب داشته و از سیستم یا به طور سابق مهندس انتخاب نماید. بدیهی است با اینکار هیچ مالکی قصد لطمه زدن به کار خود را نخواهد داشت و در صورت هرگونه کم کاری مهندس ناظر باید در محاکم پاسخ گو باشد.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar