۱۰:۵۶ - ۰۶ خرداد ۱۳۹۵ - 26 May 2016
کد خبر: ۳۹۰۹۶
بازار کشوری سال 94 بررسی شد
به دنبال انتشار گزارش دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن از متوسط نرخ رشد قیمت واحد مسکونی در مراکز 31 استان طی سال 94 و رشد نزدیک به صفر متوسط قیمت در کشور، حاکمیت «ثبات» بر قیمت مسکن در طول سال گذشته تایید شد.

براساس گزارش دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن، میانگین وزنی قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در کشور طی سال گذشته معادل 2 میلیون و 880 هزار تومان بوده است که نسبت به سال 93 رشد 5/ 1 درصدی را نشان می‌دهد. این در حالی است که نرخ رشد قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در سال 93 نسبت به سال پیش از آن 7/ 13 درصد و در سال 92 معادل 2/ 34 درصد بوده است. به این ترتیب کاهش چشمگیر نرخ رشد قیمت مسکن و نزدیک شدن این رقم به صفر نشان‌دهنده «ثبات قیمت» در بازار مسکن طی یک سال گذشته است.

بالاترین میانگین قیمت در سال 94 مربوط به شهر تهران است که رقمی معادل 4 میلیون و 110 هزار تومان بوده است. از آنجا که متوسط قیمت هرمتر مربع واحد مسکونی در کشور در این گزارش به‌صورت وزنی محاسبه شده و هر یک از مراکز استان به تناسب سهم خود از حجم معاملات کل کشور در میانگین اعلام شده تاثیرگذار بوده‌اند، از این‌رو با توجه به اینکه تهران با اختلاف قیمت تقریبا دوبرابری نسبت به رتبه دوم قیمت، بیشترین سهم از معاملات مسکن در کل کشور را نیز به خود اختصاص داده است، متوسط قیمت اعلام شده برای کل کشور در این گزارش در مقایسه با آمار بانک مرکزی که میانگین قیمت‌ها را به‌طور ساده محاسبه می‌کند، قدری بالاتر است. پس از تهران بیشترین میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی با اختلاف بیش از 2 میلیون تومانی به شهرهای اصفهان و مشهد تعلق دارد که به ترتیب 2 میلیون و 490 هزار و 2 میلیون و 50 هزار تومان بوده است.

همچنین در میان 14 مرکز استان که در یک سال 94، رشد منفی قیمت مسکن را تجربه کرده و با کاهش قیمت روبه‌رو شده‌اند، شهرهای بیرجند، بوشهر و ارومیه طی یک سال گذشته بیشترین کاهش قیمت را نسبت به سال 93 تجربه کرده‌اند که این میزان به ترتیب 7/ 8، 1/ 5 و 5/ 4 درصد بوده است. براساس این گزارش، پایین‌ترین میانگین قیمت مسکن در بین 31 مرکز استان به شهر بیرجند تعلق دارد که رقمی معادل 910 هزار تومان بوده است.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar