۱۰:۴۳ - ۱۱ خرداد ۱۳۹۵ - 31 May 2016
کد خبر: ۳۹۲۱۳
در گفت‌وگو با یک کارشناس مسکن مطرح شد
یک کارشناس مسکن گفت: رونق ناچیزی که اکنون در معاملات مسکن صورت گرفته در اثر دو مولفه اصلی یعنی بالا رفتن نیاز متقاضی و نیاز به انجام تعهدات سرمایه‌گذار یا سازنده به وجود آمده و به هیچ عنوان نتیجه اقدامات دولت نیست.

این روزها صحبت‌های زیادی در خصوص رونق بخش مسکن به گوش می‌رسد، به گونه‌ای که عده‌ای آمارهای معاملات مسکن در سال 95 را از نشانه‌های خروج از رکود این بخش می‌دانند. به تازگی رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز اعلام کرد، با توجه به اینکه در ماه‌های اولیه سال قرار داریم و تعداد معاملات می‌توانست روند کاهشی داشته باشد دیدیم که این اتفاق نیفتاد و معاملات مسکن شهر تهران با مدت مشابه سال قبل برابری کرد. این امر می‌تواند نشانه‌ای برای پیش‌رونق بخش مسکن باشد و احتمالاً نیمه سال جاری شاهد خروج از رکود مسکن خواهیم بود. در این زمینه با علیرضا قهاری، یکی از کارشناسان بازار مسکن نیز به گفت‌‌وگو پرداختیم.

جو سیاسی کشور اثرگذار در مسکن
علیرضا قهاری بیان کرد: سال گذشته همه منتظر گشایشی در بازار مسکن از جمله ساخت‌وساز و رونق معاملات مسکن بودند که این اتفاق متاسفانه نیفتاد، با این حال باز هم امیدی وجود دارد که تا نیمه دوم امسال رونقی در حد معقول انجام بگیرد، اما تا پایان تابستان بعید به نظر می‌رسد که اتفاق خاصی در بخش مسکن صورت بگیرد.

او افزود: البته مساله مسکن و مسایل اقتصادی ما به مسایل سیاسی گره می‌خورد، بنابراین تا زمانی که یک نوع تفاهم، تعامل و همگرایی در میان گروه‌های مختلف به وجود نیاید، بازار اقتصادی نیز از این مقوله رنج می‌برد. این مساله هم از لحاظ روانی و هم از لحاظ گشایش مالی که لازمه رونق اقتصادی است، اثرگذار است، بنابراین از این دو جنبه نیاز داریم تا مقولات مربوط به جو سیاسی کشور تا نیمه دوم سال و با تثبیت مجلس و مذاکراتی که در داخل و خارج از کشور در این زمینه صورت می‌گیرد، به مساله ساخت‌وساز نیز کمک کند.

رونق این روزهای مسکن نتیجه اقدامات دولت نیست
این کارشناس مسکن گفت: رونقی که این روزها در بازار مسکن به وجود آمده، به دلیل فشار نیاز متقاضی است یعنی متقاضی دیگر نمی‌تواند بیشتر از این صبر کند، همچنین سازنده هم به دلیل تعهداتی که در قبال اشخاص ثالث دارد بیش از این فشار اقتصادی را تحمل نمی‌کند و نمی‌تواند ساخته‌های خود را برای مدت زمان بیشتری نگه دارد و گاهی اوقات مجبور می‌شود که آنها را با سود کمتر یا حتی با زیان واگذار کند، بنابراین مقداری معامله نسبت به سال گذشته صورت می‌گیرد.

او افزود: با این تفاسیر رونق به وجود آمده در شرایط نرمال نبوده و هیچ کدام از آنها به دنبال اقدامات و مشوق‌های دولت نیست. یعنی همچنان یک سری مشوق‌ها یا یک سری رویدادها لازم است که به رونق واقعی بازار کمک کند.

ایجاد امید برای سازنده‌های بخش مسکن
قهاری گفت: از آنجایی که تعداد وام‌هایی که برای خرید مسکن در نظر گرفته‌اند زیاد نیست و منابع بانک‌ها محدود است، بنابراین اگر تسهیلاتی که دولت برای خرید مسکن در نظر گرفته است به اجرا برسد اثر ناچیزی در رونق بازار خواهد گذاشت.

او افزود: دولت باید امیدی را در بخش مسکن به وجود آورد تا بخش خصوصی هم بتواند با این امیدواری از سرمایه‌های خود استفاده کند، اگر بخش خصوص بداند با چیزی که می‌سازد در زمان مورد نظر به سود دلخواه خود می‌رسد، به این ترتیب این روزها هم از سرمایه خود استفاده می‌کند.

او در ادامه بیان کرد: اگر این امیدواری به وجود آید حتی افرادی که این روزها سرمایه‌شان را در جاهای دیگر به کار انداخته‌اند قطعاً آن را به بخش مسکن می‌آورند و در سرمایه‌گذاری این بخش مشارکت می‌کنند، اما اکنون چیزی به این صورت در بازار مسکن دیده نمی‌شود.

قهاری گفت: همان گونه که گفتم رونق ناچیزی که اکنون در معاملات صورت گرفته است در اثر دو مولفه اصلی یعنی بالا رفتن نیاز متقاضی و نیاز به انجام تعهدات سرمایه‌گذار یا سازنده به وجود آمده است.

او افزود: نیاز متقاضی ممکن است در اثر ازدواج، جابه‌جایی خانوارها یا در اثر مهاجرت باشد و سازنده هم به دلیل اینکه مدت طولانی نتوانسته به تعهداتش عمل کند، نهایتاً مجبور شده که واحدهای خودش را حتی به قیمتی که برایش تمام شده و گاهی قسطی هم واگذار کند.

مشوق‌هایی برای سازنده، لازمه طرح فروش اقساطی مسکن
این کارشناس مسکن گفت: اکنون مذاکراتی در خصوص فروش اقساطی مسکن در حال انجام است و قرار است که از طریق سایت انجمن انبوه‌سازان این موضوع اطلاع‌رسانی شود.

او خاطرنشان کرد: از آنجایی که سازنده یا انبوه‌ساز سرمایه‌ خود را برای بخش ساخت‌وساز گذاشته، در نتیجه تا زمانی که وضعیتش به حالت بحران نرسد، از فروش کالای خود به صورت قسطی خودداری می‌کند، بنابراین باید مشوق‌هایی قابل توجه از طریق بانک به وجود آید، زیرا در این خصوص با بانک‌هایی نیز صحبت شده، بنابراین حجم معاملات فروش اقساطی مسکن به میزانی که به مقوله رونق اقتصادی کمک کند، دیده نمی‌شود.

برچسب ها رکود ، مسکن
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar