۱۴:۵۹ - ۱۳ مرداد ۱۳۹۵ - 03 August 2016
کد خبر: ۴۰۴۴۷
گاه‌‌نوشته‌های وزیر مسکن28/طنز
صما- در این گاه‌نوشته قصد دارم داستان رفتن به اجلاس کیش و برگزاری انتخابات نظام مهندسی را بازگو کنم تا بدانید چگونه بعد از بیست سال که طرح نظام مهندسی را پی افکندم، حال خودم برای بار دوم انتخابات را برگزار می‌کنم.

در طبقه چهاردهم آفریقا نشسته بودم و با تاسف ساختمان‌های بی‌قواره‌ای را نظاره می‌کردم که به‌صورت شهروندان سیلی می‌زدند که از شورای مرکزی، تعداد انگشت‌شماری دعوت‌نامه برای اجلاس کیش آمد. به قاسم (قاسم بی‌نیاز) گفتم: چرا دعوت‌نامه‌های وزارتخانه عریض و طویل راه و شهرسازی انگشت‌شمار است؟ گفت: گفته‌اند تعداد مهمانان محدود است و به پانصد نفر هم نمی‌رسد و مجبور شده‌اند سهمیه‌بندی کنند. توی دلم گفتم آفرین به این نظم! آفرین به این انضباط و آفرین به این مدیریت هزینه‌ها در سال اقتصاد مقاومتی!

از جلسه هیئت دولت عینک دودی‌ام را زدم و راه افتادم تا به کیش بروم که اسحاق (اسحاق جهانگیری) جلو آمد و گفت: عباس (دکتر عباس آخوندی) داری می‌ری اجلاس، یک پروژه‌ای در کیش است، آن را هم افتتاح کن که من در این گرمای تابستان مجبور نشوم برم. با بی‌میلی گفتم باشه. جلوتر بیژن (بیژن نامدار زنگنه) را دیدم؛ در حالی که داشت تلفنی با یک مشتری سر قیمت نفت چانه می‌زد، با آن صدای مخملی و سوخته‌اش با لهجه غلیظ گفت: one moment please!. عباس جان (دکتر عباس آخوندی) داری می‌ری کیش، سر راهت یک سری هم به سکوهای نفتی بزن ببین نشتی چیزی نداشته باشند؛ قول می‌دم طرح مسکن اجتماعی را که کلید زدی، اگر قیمت نفت بالا رفت، حتماً جبران کنم. گفتم چشم!

به‌سرعت رفتم فرودگاه که از پرواز جا نمانم. با تاخیر یک‌ساعته، بالاخره سوار شدیم. به خدمه پرواز گفتم: چرا این‌قدر تاخیر دارید؟ باید جریمه را به مسافران پرداخت کنید. گفت یک ساعت که تاخیر نیست، نمکه پروازه! گفتم وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده باید پرداخت شود. گفت مسافران که شکایتی ندارند، وزیر هم که اینجا نیست، حالا شما هم گیر نده. گفتم پس حقوق شهروندی چه می‌شود؟ گفت چون از آن طرف بلافاصله پرواز برگشت داریم، تخت گاز می‌رویم و تاخیر را جبران می‌کنیم تا حقوق شهروندی هم خدشه‌دار نشود.

در همین موقع، حامد (حامد مظاهریان) و منوچهر (منوچهر شیبانی) هم آمدند. همین که گفتند سلام جناب وزیر! خدمه پرواز که تازه این حقیر را شناخته بود، سریع از پیجر اعلام کرد: لیدیز اند جنتلمنز، به دلیل تاخیر پیش‌آمده عذرخواهی می‌کنیم. لطفاً قبل از پیاده‌شدن، جریمه تاخیر یک‌ساعته خود را از مهمان‌دار دریافت کنید. در ضمن، فقط پول خرد همراه داشته باشید. با تشکر از حقوق شهروندی شما!

در همین موقع، دکتر (دکتر روحانی) توئیت کرد و گفت: منظورت از اینکه در مصاحبه با تجارت گفته‌ای «چگونه تفکرات سوسیالیستی و هم‌کاسه‌گی سوداگران و سیاستمداران در تمام زوایای بوروکراسی ایران ریشه دوانده و اقتصاد ایران در تله تفکرات مرکانتیلیستی گرفتار آمده است» چیست؟ می‌خواستم دقیقاً جواب بدهم که ناگهان اعلام کردند موبایل‌های خود را خاموش کنید، آماده پرواز هستیم.

اجلاس نوزدهم برگزار شد و به ایراد سخنرانی پرداختم و راجع به اخلاق مهندسی و حقوق شهروندی سخن گفتم و از اعضای آینده شورای مرکزی هفتم که به‌طور بالقوه 117 نفر آنها در سالن حضور داشتند و به‌زودی به‌صورت بالفعل، ابتدا 64 نفر و بعد از آن 32 نفرشان مشخص می‌شدند، خواستم هم به حقوق اعضا و هم حقوق بهره‌برداران احترام بگذارند و آنچه برای خود نمی‌پسندند، برای دیگران هم نپسندند. درباره مبحث دوم هم صحبت کردم که با استقبال حضار روبه‌رو شد و فضا را کف‌آلود کردند (کف مرتب زدند).

انتخابات به‌خوبی برگزار شد. شام را هم در رستورانی سرو کردند که به دلیل تبلیغات نمی‌توانم اسمش را ببرم و طبق آماری که جمال (جمال قناعت) اعلام کرد، 795 نفر شام خوردند. منوچهر (منوچهر شیبانی) گفت: دکتر جان به ما اعلام کردند ظرفیت مهمان نداریم و از وزارتخانه محدود دعوت کردند؛ پس این همه مهمان اضافه از کجا آمده‌اند؟ دقیقاً از کجا آمده‌اند؟ جمال (جمال قناعت) گفت: والا من هم نمی‌دانم از کجا آمده‌اند؟ دقیقا از کجا آمده‌اند؟ در همان لحظه، لیست اولیه از طریق تلفن و پیامک و تلگرام به بیرون درز کرد و اسم 64 نفر مشخص شد.

با لیست 64‌نفره، به طبقه چهاردهم آفریقا برگشتم و در حالی که با تاسف ساختمان‌های بی‌قواره‌ای را نظاره می‌کردم که به‌صورت شهروندان سیلی می‌زدند، با خودم گفتم باید مهندسانی را برای این دوره شورای مرکزی انتخاب کنم که دغدغه منظر شهری، هویت شهری، حقوق شهروندی و حقوق بهره‌برداران را داشته باشند؛ نه اینکه با تفکرات سوسیالیستی و هم‌کاسه‌گی سوداگران و سیاستمداران در تمام زوایای بوروکراسی صنعت ساختمان ریشه دوانند و اقتصاد مسکن را در تله تفکرات مرکانتیلیستی گرفتار کنند.

در گاه‌نوشته بعدی، بیشتر در این باره برای شما خواهم نگاشت.

برچسب ها گاه نوشته ، آخوندی ، طنز
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar