۱۰:۰۸ - ۱۴ مرداد ۱۳۹۵ - 04 August 2016
کد خبر: ۴۰۴۵۷
بسته ویژه خبری پنج‌شنبه‌های«صما»:
بسته خبری «صما» به دنبال آن است که به‌صورت هفتگی، تیتر و خلاصه‌ای از اخبار مهم حوزه مسکن و شهرسازی را در اختیار مخاطبان قرار دهد که اطلاع از آنها ممکن است برای مخاطبان مهم و درخور توجه باشد.

در هفته‌ای که گذشت، مجادله لفظی معاون قالیباف و معاون آخوندی، انتقاد چند باره آخوندی از تراکم فروشی، ادعای نامعادله تعرفه خدمات مهندسی و مسئولیت مهندسان، فروش ۱۲۰ هزار میلیارد ریالی تراکم در شهر تهران، هشدار نسبت به عدم آمادگی برای مقابله با زلزله احتمالی تهران، استقبال از حساب پس‌انداز یکم با افتتاح بیش از ۵۸ هزار متقاضی و... از اخبار مهم این حوزه بود که مشروح آنها به شرح ذیل است:

عصبانیت شدید معاون قالیباف از حناچی و آخوندی

درهفته ای که گذشت بالاخره پس ازمدتها مسوولان شهرداری به انتقادات عباس آخوندی درباره تراکم فروشی ونیز اظهارات اخیر پیروز حناچی درباره بلند مرتبه سازی وساخت اتوبان صدر واکنش نشان دادند.

به گزارش خبرنگار «صما» این هفته پیروز حناچی در یک نشست خبری درباره بزرگراه صدر به اظهار نظرپرداخت وگفت: برای احداث این بزرگراه حتی چهار ورق کار کارشناسی صورت نگرفته است. او همچنین عنوان کرد که 79 درصد از درآمد شهرداری به تراکم فروشی وابسته است. انتشار این سخنان گویا سبب عصبانیت شدید معاون قالیباف شد. به طوری که او با لحنی کنایه و سرشار از متلک‌گویی، پیروز حناچی را مورد خطاب قرار داد وگفت: شما با آسایش در دفترتان در اراضی عباس آباد که در کاربری فضای سبز قرار گرفته نشسته اید و در خصوص بزرگراه صدر سخن می‌گویید؟ ساکنان مناطق همجوار با این بزرگراه می‌دانند با احداث این پل طبقاتی چه میزان ترافیک این منطقه کاهش پیدا کرده است و چه تاثیری در کیفیت زندگی افرادی که ساعت ها پشت ترافیک می‌ماندند، گذاشته است چگونه به قول شما با ۴ صفحه مطالعه کل دکل‌های برقی جمع آوری شد، چگونه با 4 برگ مطالعه این پروژه بزرگ که موضوع ده‌ها پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری و مقالات علمی شده است ساخته شد. وی ادامه داد: این کار با بیش از ۱۷ ماه کار کارشناسی و بررسی فضاهای زیر سطحی برای آن انجام شد. ۸ واریانت مختلف در امکان سنجی اولیه پیش بینی شد و چندین هزار ساعت کار کارشناسی برای این پروژه انجام شد و از مجموعه مشاوران توانمند نیز استفاده شد. بنابراین این نوع اظهارنظر ها جز بدبینی مردم به برنامه ریزان شهری چه نتیجه ای دارد؟ او البته به این هم اکتفا نکرد و سپس به انتقادات وزیرراه وشهرسازی که بارها شهرداری تهران را به دلیل تراکم فروشی به عنوان سوداگران شهر معرفی کرده نیز پاسخ داد و گفت: وزارت راه و شهرسازی برای مسکن اجتماعی هیچ تئوری روشنی ارائه نشده است و یک چارچوب مشخص و اینکه از کدام منابع و برای کدام گروه مخاطب و چه زمانی این پروژه اجرایی می شود عنوان نشده است، در حالی که بیش از سه سال از عمر وزارت راه و شهرسازی گذشته است چه زمانی قرار است این طرح اجرایی شود و بعد می‌آیند ( و در این بین ) فعالان مسکن و ساخت و ساز و ظرفیت مهندسی کشور سوداگران شهر می‌گویند در حالی که هیچ الگوی جانشینی پیشنهاد نمی کنند. به اعتقاد آنها شهرداری ها در حال به تاراج بردن شهر هستند و ظرفیت های مهندسی کشور نیز سوداگران شهرند !پشمچی زاده در ادامه افزود : باید با ادبیات روشن صحبت کرد و نباید با به کار بردن عبارات و ضمیرهای نامشخص ذهن مخاطب را گمراه کرد. باید مشخص شود افرادی که به عنوان کاسب و سوداگر از آنها نامبرده می شوند چه کسانی هستند. این نوع ادبیات نگران کننده است و مشخص نیست ما باید در حوزه ساخت و ساز از وجود چه کسانی نگران باشیم. وی تاکید کرد: نباید با سخنان پرابهام اصل برنامه ریزی شهری را زیر سوال ببریم و نهادهای قانونی را در مقابل مردم بی اعتبار کنیم و به ساختار فکری و باورهای مردم آسیب بزنیم.

به انتقاد دولت از شهرداری برچسب سیاسی نزنید

دراین هفته معاون وزیر راه و شهرسازی، انتقادات اخیر دولت به نحوه مدیریت کلان‌شهرها را فارغ از هرگونه انگیزه‌ی تبلیغاتی و از سر دلسوزی دولت نسبت به کیفیت زندگی شهروندان دانست و گفت: اگر قرار باشد هر اظهارنظر کارشناسی برچسب سیاسی بخورد نمی شود هیچ اقدامی در جهت اصلاح امور انجام داد. پیروز حناچی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: این‌که بعضی افراد می‌گویند دولت با نیت سیاسی مساله وابستگی بودجه شهرداری‌ها به منابع ناپایدار را مطرح می‌کند، صحت ندارد. کسانی که این حرف ها را می‌زنند به نظرم حتی یک بار هم صحبت‌های رییس جمهور، وزیر راه و شهرسازی، بنده و همکارانم را نخوانده‌اند.وی افزود: ما صرفا به مساله‌ی تراکم‌فروشی اعتراض نکردیم بلکه گفتیم وابستگی بودجه شهرداری‌ها به منابع ناپایدار در کلان‌شهرهایی همچون تهران، مشهد، شیراز، اهواز، تبریز، اصفهان و ... حدود ۷۹.۶ درصد است که هم شامل فروش تراکم و هم شامل پروانه‌های قانونی از جمله عوارض پروانه های ساختمانی، تراکم، تفکیک اراضی ساختمانی و حذف پارکینگ هاست که این درآمدها جدای از عوارض پایدار سوخت، نوسازی، کسب و پیشه، گاز و برق و عوارض بلیت هواپیماست که این موارد نیز خود ۱۲ درصد بودجه شهرداریها را در کلانشهرها به خود اختصاص داده اند. معاون وزیر راه و شهرسازی درباره این‌که برخی ادعا می کنند دولت قبلا مساله شهرفروشی را مطرح نمی‌کرد و به تازگی وارد این مبحث شده است، گفت: طی سه سال اخیر یکی از مهم‌ترین کارهای ما اعتراض به مساله شهرفروشی بوده است. منتقدان اگر جستجو کنند می‌توانند اخبار مربوط به این موضوعات در سه سال اخیر و نتایج پیگیری های شورای عالی شهرسازی و معماری را ببینند. البته صحبت‌های ما بی تاثیر نبوده است و همین که شهرداری حرف‌های ما را قبول کرده خودش یک قدم به جلو است.

انتقاد چندباره آخوندی از تراکم فروشی

درهفته ای که گذشت علی رغم اینکه معاون قالیباف به انتقادات عباس آخوندی درباره تراکم فروشی پاسخ داد اما وزير راه و شهرسازي از قرار معلوم بی اعتنا به این امر ضمن اعلام حمايت از تفكيك و شفاف‌سازي سهم ماليات مردم در ماليه محلي و ماليه دولت ملي نسبت به بهينه بودن قيمت تمام شده خدمات شهري اعلام ترديد كرد و خواستار شفاف‌سازي در هزينه‌هاي مديريت شهري در ايران شد. عباس آخوندي در نشست مديران كل راه و شهرسازي استان‌هاي كشورگفت: شهرفروشي از دو منظر قابل‌بحث و بررسي است. معتقدم اين شيوه كنوني اداره شهرها كه با شهرفروشي و فروش تراكم است ديگر بازاري ندارد. زيرا معتقدم عرضه بايد با تقاضا همراه باشد، در حالي كه در حال‌حاضر آمارهاي مختلفي كه از ميزان واحدهاي‌مسكوني در تهران و ساير كلانشهرها داريم نشان مي‌دهد كه اين شيوه نتوانسته است پاسخگوي مسايل مردم و شهروندان باشد. وزير راه و شهرسازي با اشاره به اينكه قيمت مسكن در سه سال گذشته و از ابتداي دولت يازدهم با تورم همراهي نكرد و قيمت ثابتي داشت افزود: در سه سال گذشته، قيمت مسكن حتي با تورم نيز همراهي نكرد و افزايش قيمت در مسكن نداشتيم.عضو كابينه دولت تدبير و اميد با طرح اين سوال كه آيا ادامه روند شهرفروشي امكان‌پذير است؟ تاكيد كرد: ادامه روند شهرفروشي و فروش تراكم براي شهرها و كلانشهرهاي ايران امكان‌پذير نيست. فارغ از اينكه شهر فروشي و فروش تراكم باعث ايجاد فاصله طبقاتي و رواج فرهنگ عمومي بالاي شهر و پايين شهر، محله‌هاي فقير و محله‌هاي غني مي‌شود؛ موجب گرفتاري‌هاي فراوان ديگري از جمله ناامني براي شهرها هم هست كه همين مسائل نشان مي‌دهد ادامه اين روند نادرست براي اداره شهرها امكان‌پذير نيست.وي گفت: وقتي مي‌پذيريم كه شهر فروشي در شهرها امكان تداوم ندارند مطمئنا به راه‌حل‌هاي اجرايي آن فكر كرده و برنامه‌هاي مدوني نيز براي راه‌حل‌هاي پيشنهادي داريم. در حال‌حاضر، مشكلي كه از نظر شهرسازي به آن مبتلاييم و شهرهاي ما را با مشكلات و مسايل مختلفي روبه‌رو كرده، اين است كه بخش عمده‌اي از درآمدهاي شهر مبتني بر قانون نيست و به تبع آن، هزينه‌ها نيز مبتني بر قانون نيستند و اين مشكل پيچيده‌اي است كه به آن مبتلا هستيم.

اعتراض به ساخت و ساز غیرمجاز در نمایشگاه بین‌المللی

دراین هفته سخنگوی شورای شهر تهران نسبت به ساخت و ساز غیرمجاز در سایت نمایشگاهی سئول هشدار داد. رضا تقی‌پور در دویست‌و هشتاد و یکمین جلسه علنی شورای شهر چهارم در تذکر پیش از دستور خود با بیان اینکه براساس ابلاغیه سال 82 هیات دولت، نباید نمایشگاهی در سایت نمایشگاهی سئول برگزار شود، گفت: حالا شاهد هستیم با ساخته شدن نمایشگاه شهر آفتاب اخیرا مدیریت نمایشگاه بین‌المللی در حال انعقاد قراردادهای سه ساله است.وی با اشاره به خاکبرداری و انجام ساخت و ساز غیرمجاز در محوطه نمایشگاه بین‌المللی تصریح کرد: براساس اعلام شهرداری این ساخت و ساز مجوز ندارد و باید جلوی این ساخت و ساز گرفته شود. سخنگوی شورای شهر تهران با بیان اینکه نباید پلیس راهور و مسئولان شهری اجازه برگزاری نمایشگاه در این منطقه را بدهند، گفت: ساخت و ساز مذکور بدون مجوز لازم بوده و باید جلوی آن گرفته شود. مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران افزود: همه از برگزاری نمایشگاه در سئول ناراحت هستند اما باز هم نمایشگاه در این سایت برگزار می‌شود که لازم است بار دیگر به رییس جمهور درخصوص این تخلف نامه بنویسیم و همچنین شهرداری تهران جلوی ساخت و ساز غیرمجاز را بگیرد.

فعالیت بانک‌ها در بازار ارز فساد را کم می‌کند

درهفته ای که گذشت نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران معتقد است با فعالیت آزاد بانک‌ها در بازار ارز، خللی در کار صرافی‌ها وارد نمی‌شود چرا که عده زیادی از مردم به شبکه بانکی بی‌اعتماد هستند. بانک مرکزی به تازگی مجوز فعالیت آزادانه بانک‌ها را در بازار ارز صادر کرده است. این مسئله در روزهای اخیر به یکی از مهم‌ترین خبرهای حوزه پولی و بانکی کشور تبدیل شده است.به اعتقاد احمد حاتمی‌یزد، مدیر عامل سابق بانک صادرات، این قدم مهم و پیشرفتی جهت آزادسازی اقتصاد از محدودیت‌های خفه‌کننده است. محسن حاجی‌بابا، نایب رئیس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق ایران نیز این اقدام بانک مرکزی را مثبت ارزیابی می‌کند و در توضیح آن می‌گوید: «این اقدامی برای تک نرخی شدن ارز است. دو نرخی بودن فساد را به دنبال دارد و فعالیت آزادانه بانک‌ها در بازار ارز می‌تواند مثبت باشد. حدود 20 میلیارد دلار از نقدینگی مردم در منازل است. ارزهای غیرفعالی هستند که ممکن است بعضی از آن‌ها هم سیاه باشند. نگه داشتن این پول‌ها در خانه اقتصاد کشور را دچار مشکل و تورم نهفته‌ای ایجاد می‌کند.» حاجی‌بابا ادامه می‌دهد:«بانک مرکزی باید از هر نوع ارزی مراقبت کند که از عرصه اقتصاد کشور خارج نشود. اما محدود کردن ارزی که می تواند به شبکه بانکی وارد شود اقتصاد را محدود می‌کند. بانک مرکزی کاری به منشا ارز نداشته باشد و اجازه دهد در شبکه بانکی خرید و فروش و سپرده گذاری شود.»

پیام بهاری از تورم ساختمانی

دراین هفته مرکز آمار ایران در تازه‌ترین گزارش خود از وضعیت تغییرات نرخ تورم ساخت و ساز (تغییرات هزینه ساخت)، نوسانات قیمت مصالح ساختمانی مربوط به سه ماهه اول سال 95 در شهر تهران را منتشر کرد. مرکز آمار در این گزارش با اعلام شاخص قیمت مصالح ساختمانی در بهار 95 میزان تغییرات هزینه‌های ساخت وساز را مورد بررسی و محاسبه قرار داده است. شاخص تغییرات نرخ تورم ساختمانی شهر تهران در بهار 95 که بیانگر هزینه‌های مربوط به قیمت بالادست مسکن است نشان می‌دهد میانگین قیمت انواع مصالح ساختمانی در پایتخت در سه ماه اول امسال 1/ 3 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل – بهار 94 – افزایش یافته است که این میزان رشد در مقایسه با تورم عمومی در همین مقطع زمانی (6 درصد) به معنای رشد منفی هزینه واقعی ساخت و ساز در حال حاضر است.مرکز آمار ایران در حالی آخرین گزارش خود از تغییرات نرخ تورم ساختمانی مربوط به سه ماه اول سال جاری را منتشر کرده است که این آمار حاوی «پیام مثبت بازار ساخت به سرمایه‌گذاران ساختمانی» است به این معنا که در شرایط کنونی فضای بازار ساخت وساز به لحاظ سطح هزینه‌ها به فضایی مناسب برای بازگشت سازنده‌ها تبدیل شده است.این شاخص براساس قیمت 15 گروه از مصالح ساختمانی استخراج شده است که از ابتدای مرحله ساخت تا پایان نازک‌کاری ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. سطح شاخص قیمت مصالح ساختمانی در گروه‌های 15‌گانه نهاده‌های ساختمان‌های مسکونی شهر تهران در بهار 95 مشخص می‌کند که قیمت مصالح مربوط به بخش نازک‌کاری و تکمیل بناها نه تنها افزایش نیافته است، بلکه بین 1 تا 2 درصد هم کاهش یافته است؛ به این ترتیب در مقطع زمانی فعلی تکمیل پروژه‌های نیمه‌کاره هزینه کمتری را برای سرمایه‌گذاران و سازندگان ساختمانی نسبت به شروع پروژه‌های جدید ساختمانی دارد.

72 ساعته طلب شهرداری از مردم را وصول می‌کنم/چمران: آفرین اما خودتان را به زحمت نیندازید

درهفته ای که گذشت عضو کمیسیون حقوقی و نظارت شورای شهر تهران گفت: چک های شهرداری را به من بدهید طی 72 ساعت آن را وصول خواهم کرد.عباس جدیدی عضو شورای اسلامی شهر تهران در دویست و هشتاد و یکمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران در بررسی تسهیلات تشویقی پرداخت مطالبات شهرداری تهران خطاب به چمران رییس شورای شهر تهران اظهار داشت: چمران لیست تمامی بدهی های مردم به شهرداری را به کمیسیون حقوقی شورا بدهد قول می دهم 72 ساعته همه مطالبات شهرداری را وصول می کنم.مهدی چمران رییس شورای اسلامی شهر تهران هم خطاب به جدیدی گفت: آفرین آقای جدیدی، اما خودتان را اینطوری به زحمت نیندازید.

تعرفه خدمات مهندسی پاسخگوی تعهد و مسئولیت مهندسان نیست

دراین هفته رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران با اشاره به پایین بودن تعرفه خدمات مهندسی اظهار داشت: با وجود مشکلاتی چون رکود ، مشکلات معیشتی و مسائل صنفی مبالغی که برای حق الزحمه در نظر گرفته می شود در قبال تعهد و مسئولیت حرفه ای و اجتماعی مهندسان پاسخگو نیست.مهندس محسن قربانی در مجمع عمومی عادی سالانه نوبت دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان مازندران که روز دوشنبه یازدهم مردادماه در محل سالن هلال احمر ساری برگزار شد در سخنانی به ارائه گزارش عملکرد سازمان پرداخت و اظهار داشت: هیأت مدیره دوره هفتم در اسفندماه سال94 موفق به افزایش 25درصدی تعرفه خدمات مهندسی شد و با توجه به اینکه تعرفه خدمات مهندسی در مازندران نسبت به 13 استان کشور پایین تر بود موفق شدیم تعرفه را با رقم نسبتا مناسب به تصویب برسانیم. رئیس نظام مهندسی ساختمان مازندران با اشاره به اجرایی شدن بازرسی برق در استان اظهار داشت: با پیگیری های گروه تخصصی برق در هیأت مدیره های دوره چهارم ، پنجم و ششم موفق شدیم در هیأت مدیره دوره هفتم بازرسی برق را نهایی کنیم و اجرای این موضوع در منطقه توزیع برق مازندارن رسما از ده روز پیش آغاز شد و در منطقه غرب استان نیز مرحله آزمایشی در حال انجام است و در یک هفته آینده به صورت رسمی در منطقه توزیع برق غرب استان اجرایی می شود.وی افزود: یکی از این موضوعات مربوط به گاز صنایع و گاز دو پوند است که با تعاملی که بین سازمان و شرکت ملی گاز مازندران وجود دارد این بازرسی بر اساس تفاهم نامه به مهندسان مکانیک واگذار می شود و بازرسی گاز صنایع تا کمتر از یک ماه دیگر توسط مهندسان رشته مکانیک که دوره های مربوطه را طی کرده اند انجام خواهد شد.

عقب‌ نشینی صاحب‌خانه‌‌ها مقابل مستاجران

درهفته ای که گذشت یک خبرگزاری نوشت: در شرایطی که به نظر می‌رسید بازار اجاره به‌دنبال کاهش 3 درصدی نرخ سود بانکی در ابتدای تیرماه با آسیب مواجه شود، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که در حال حاضر وضعیت گنگ این بازار در حال ترمیم است؛ به طوری که فایل‌های نامتعارف از این بازار به کنار رفته است.در شرایطی که به نظر می‌رسید بازار اجاره به‌دنبال کاهش 3 درصدی نرخ سود بانکی در ابتدای تیرماه با آسیب مواجه شود، اما گزارش‌ها حاکی از آن است که در حال حاضر وضعیت گنگ این بازار در حال ترمیم است؛ به طوری که فایل‌های نامتعارف از این بازار به کنار رفته است.در ابتدای تابستان امسال که شروع فصل جابه‌جایی و نقل و انتقال مسکن است، نرخ سود بانکی 3 درصد کاهش یافت و در عمل از 18 درصد به 15 درصد رسید. بررسی‌ها درباره تحولاتی که به واسطه کاهش نرخ سود بانکی در بازار ملک اتفاق خواهد افتاد، نشان می‌داد که متقاضیان بازار اجاره بازنده حتمی کاهش نرخ سود بانکی هستند؛ به طوری که گرایش موجران به دریافت اجاره ماهانه، فشار اجاره‌بها را بر مستاجران بیشتر می‌کند.این در شرایطی بود که آمارها از حال و هوای بازار مسکن در خردادماه امسال، بیانگر رشد 9.7 درصدی شاخص کرایه مسکن اجاره‌ای در شهر تهران و 10.5 درصدی در سایر شهرها نسبت به ماه مشابه سال قبل بود.برخی کارشناسان معتقد بودند زمانی که نرخ سود سپرده‌های بانکی کاهش پیدا کند، موجران به منظور حفظ بازدهی واحد مسکونی اجاره‌ای خود در مقایسه با سپرده‌گذاری در بانک‌ها و موسسات اعتباری، نرخ تبدیل اجاره‌بها به رهن را افزایش می‌دهند که این مساله به ظاهر به ضرر مستاجران خواهد بود.

استقبال از حساب پس‌انداز یکم با افتتاح بیش از ۵۸ هزار متقاضی

دراین هفته مدیر امور طرح و برنامه بانک مسکن از افتتاح ۵۸ هزار و ۱۱۰ فقره حساب صندوق پس انداز یکم از ۱۸ خرداد ۹۴ تا هفتم مرداد ۹۵ خبر داد و گفت: با کاهش سود تسهیلات افتتاح این حساب در شعب این بانک افزایش یافت.«محمدحسن مرادی» افزود: از زمان کاهش سود تسهیلات از ۱۴ به ۱۳ درصد و سپس۱۱ درصد، شمار مراجعه کنندگان برای افتتاح حساب صندوق پس انداز یکم به شعب این بانک افزایش قابل توجهی یافته است.مرادی با بیان اینکه صندوق پس انداز مسکن یکم از اولویت های اصلی بانک مسکن است گفت: همه تلاش بانک این است که رژیم پس انداز مسکن که یکی از اهداف وزارت راه و شهرسازی نیز به عنوان یک روش مطمئن تامین مالی برای تهیه مسکن است را احیا و تقویت کند.وی یادآورشد: روش پس انداز برای خرید مسکن یک تجربه موفق در دنیاست و در شرایط اقتصادی، پس انداز تنها راه مطمئن برای تامین مالی بخش مسکن است و از این طریق تعداد قابل توجهی از خانوارها صاحب خانه شده‌اند.مرادی با اشاره به تسهیل شرایط برای دریافت تسهیلات خرید مسکن با استفاده از صندوق پس انداز مسکن یکم، گفت: با ایجاد صندوق پس انداز مسکن یکم، سقف وام مسکن اعطایی از ۲۰۰ میلیون ریالی به یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریالی افزایش یافت و توانست بخش بیشتری از هزینه مسکن را نسبت به گذشته پوشش دهد.به گزارش بانک مسکن، وی، یکم تیرماه ۹۵ را نقطه عطف تشدید استقبال مردم برای افتتاح حساب صندوق پس انداز یکم عنوان کرد و گفت: با کاهش ۲ درصدی نرخ سود بازپرداخت تسهیلات این صندوق از ۱۳ به ۱۱ درصد توسط بانک مسکن، روند افتتاح این حساب متاثر از این کاهش نرخ سود بازپرداخت، افزایش یافت.

فروش ۱۲۰ هزار میلیارد ریالی تراکم در شهر تهران

درهفته ای که گذشت رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی شورای اسلامی شهر تهران با اعلام کسب درآمد ۷۰ درصدی شهرداری ها از عوارض ساخت و ساز و فروش گفت: از مجموع ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بودجه مصوب سال ۱۳۹۵ شهرداری تهران ۱۲ هزار میلیارد تومان ناشی از تراکم و شهر فروشی است.محمد سالاری بر ضرورت تحولات بنیادین در حوزه شفاف سازی مسائل مالی و فرآیندهای مالی در حوزه مدیریت شهری در کشور تاکید کرد و افزود: عمده درآمدشهرداری ها در سطح کشور به ویژه کلانشهرها وابسته به عوارض ساخت و ساز است.وی همچنین با اشاره به این جمله در حال حاضر ۷۰ درصد درآمد شهرداری تهران ناشی از عوارض ساخت و ساز و تغییر کاربری‌ها است، به رادیو اقتصاد: از مجموع ۱۷ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بودجه مصوب سال ۱۳۹۵ شهرداری تهران ۱۲ هزار میلیارد تومان ناشی از تراکم و شهر فروشی است.رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران گفت: علاوه بر این در تبصرهای بودجه به شهرداری تهران مجوز فروش املاک شهر برای اجرای طرح‌های عمرانی داده شده است که این املاک فروشی میزان درآمد ناپایدار شهرداری را به شدت بالا می‌برد.وی افزود: طبق آمار رسمی هم اکنون افزون بر ۷۲ درصد از جمعیت کشور در شهرها و ۲۸ درصد در روستاها زندگی می‌کنند بنابراین با افزایش جمعیت پذیری در شهرها سرانه‌های شهری و کیفیت زندگی به شدت کاهش پیدا می‌کند.سالاری تصریح کرد: برغم اقدامات خوب شهرداری سالانه بیش از دو هزار و ۷۰۰ نفر به دلیل مضرات ناشی از آلودگی هوا در تهران جان خود را از دست می‌دهند.وی تصریح کرد: همانطوری که اتکای دولت‌ها به نفت مورد تائید نیست و مضراتی برای کشور دارد اتکای شهرداری‌ها به فروش تراکم هم مشکلات زیادی را به همراه دارد و قابل پذیرش نیست.

امید به تحرک بیشتر در بازار مسکن

دراین هفته مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در تشریح تاثیر کاهش نرخ سود بانکی بر کل اقتصاد و بخش مسکن گفت: با کاهش نرخ سودبانکی این انتظار وجود دارد که تا حدودی قدرت وام‌گیری خانوارها و فعالان اقتصادی و همچنین تمایل آنها به جابه‌‌جایی نقدینگی از سیستم بانکی به بخش مصرف و سرمایه‌گذاری در تمامی بخش‌های اقتصاد از جمله بازار مسکن افزایش یابد.علی چگینی ادامه داد: در شرایطی که نرخ سود بانکی بالا است هزینه فرصت پول نیز افزایش پیدا می‌کند و حتی کسانی که توان سرمایه‌گذاری و خرید مسکن دارند نیز خرید و سرمایه‌گذاری خود را به تعویق می‌اندازند و نقدینگی خود را جهت کسب بازدهی بدون ریسک سود بانکی در بانک‌ها و موسسات اعتباری سپرده‌گذاری می‌کنند. وی پیش‌بینی کرد: می‌توان امیدوار بود که کاهش نرخ بهره بانکی به همراه امکان بهبود شرایط اقتصادی ناشی از رفع برخی از تحریم‌های بین‌المللی در ادامه سال جاری، منجر به ایجاد تحرک بیشتر در کل اقتصاد و بخش مسکن شود. مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن همچنین در‌باره تاثیر کاهش نرخ سودبانکی بر بازار اجاره گفت: اگر کاهش نرخ سود بانکی در کشور پایدار باشد می‌توان انتظار داشت که در میان‌مدت و بلندمدت اجاره‌بها کاهش پیدا کند. چگینی خاطرنشان کرد: در کوتاه‌مدت اگرچه کاهش نرخ سود بانکی در میزان کل اجاره بهای واحدهای مسکونی تقریبا بدون تاثیر است اما منجر به تغییر ترکیب اجاره‌بها می‌شود.وی افزود: با کاهش نرخ سودبانکی تمایل موجرین به دریافت رهن کاهش پیدا می‌کند و عموما بخش بیشتری از اجاره‌بها را به‌صورت اجاره ماهانه دریافت می‌کنند که این مساله می‌تواند تا حدودی منجر به ایجاد فشار اقتصادی بر مستاجران شود. وی تاکید کرد: شواهد آماری نشان می‌دهد امسال، میزان افزایش اجاره‌بها به‌طور متوسط به دلیل کنترل تورم عمومی و ثبات نسبی در قیمت مسکن، کمتر از سال‌های گذشته است.

۸برابر شدن قیمت زمین شهری از سال‌ ۸۰ تا ۹۰

درهفته ای که گذشت دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران گفت: متوسط ضریب تغییرات قیمت زمین شهری در کل کشور در بازه زمانی ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۰ معادل با ۸۲۸.۷۳ درصد بوده است.سید محسن طباطبایی مزدآبادی دبیر انجمن علمی اقتصاد شهری ایران، با اشاره به انتشار شماره چهاردهم فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری گفت: در این شماره ۸ پژوهش کاربردی در بخش های مختلف اقتصاد و مدیریت شهری منتشر شده که دو پژوهش آن به طور تخصصی به حوزه مسکن پرداخته است.وی یکی از مقالات برجسته در این شماره را پژوهش «تحلیلی بر قیمت زمین شهری در استان‌های ایران طی سال‌های ۱۳۹۰-۱۳۸۰» عنوان کرد و افزود: این مقاله ثمره پژوهش‌های علمی جمعی از اساتید دانشگاه فردوسی مشهد در حوزه جغرافیا و برنامه‌ریزی شهری است.مدیر مسئول فصلنامه علمی پژوهشی اقتصاد و مدیریت شهری، در تشریح یافته‌های این پژوهش گفت: در بررسی قیمت زمین ساختمان‌های شهری در سال ۸۰ متوسط قیمت زمین برای کل کشور برابر با ۵۸۳.۳ هزار ریال بوده است که استان‌های تهران، کردستان و هرمزگان بالاترین قیمت را در این سال داشته اند و استان‌های بوشهر، کهکیلویه و بویر احمد و سیستان و بلوچستان کمترین رقم را به خود اختصاص داده اند.طباطبایی با تاکید بر اینکه بر اساس یافته های این تحقیق در سال ۸۰ قیمت زمین شهر از متغیرهای درصد شهرنشینی و مساحت زمین شهری به طور معناداری تاثیر پذیر نبوده است، ادامه داد: در سال ۱۳۹۰ قیمت متوسط زمین شهری برابر با ۵۴۱۷.۷ هزار ریال بوده است و در این سال نیز استان های تهران، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی بیشترین قیمت را به خود اختصاص داده اند و کمترین قیمت نیز برای سیستان و بلوچستان، یزد و خوزستان بوده است.

نهادهای دارای بودجه مشخص نسبت به حوادث ساختمانی پاسخگو باشند

دراین هفته رئیس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر ضرورت تشکیل کمیته حوادث ساختمانی با هدف مطالبه و پاسخگویی دلایل حوادث، خواستار پاسخگویی نهادهای دارای بودجه مشخص نسبت به حوادث ساختمانی شد.مهدی شاکری رئیس کمیته عمران شورای شهر تهران در بیان اهمیت تشکیل کمیته سوانح ساختمانی که قرار است به زودی در وزارت راه و شهرسازی تشکیل شود گفت: تجربه نشان داده هرچقدر ساختار سازمانی انجام کارها را بزرگتر کنیم بدون آنکه پاسخگویی از نهادهای مرتبط که بودجه و هزینه دریافت می‌کنند بخواهیم، به انجام بهینه کار لطمه می‌زنیم، از آن جهت که همه منتظر می‌شوند تا آن کمیته و یا کارگروه پاسخگو باشد.رئیس کمیته عمران شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: اگر تشکیل کمیته حوادث ساختمانی به معنای بررسی ابعاد مساله باشد کار خوبی است اما اینکه همه منتظر باشند که کمیته یا کارگروه کل مسئولیت را برعهده بگیرد روشی به خطاست.شاکری تاکید کرد: هر کدام از سازمان‌ها و نهادهای مرتبط با حوزه ساختمان که وظایف روشن و مشخصی دارند و بودجه دریافت می‌کنند در مورد وظایف خود مسئولیت دارند. به عنوان نمونه اورژانس، آتش‌نشانی، معاونت خدمات شهری تهران، کمیته بحران تهران هر کدام در مورد حوادث ساختمانی مسئولیت دارد و باید در اینگونه موارد پاسخگو باشد.عضو شورای شهر تهران پیشنهاد داد: وزارت راه و شهرسازی، شهرداری‌تهران و شورای شهر در این کمیته‌که در وزارت راه و شهرسازی تشکیل خواهد شد از زیرمجموعه‌های خود در مورد حوادث ساختمانی پاسخگویی را مطالبه کنند.شاکری با اشاره به تصویب لایحه مناسبی در شورای شهر برای درآمد پایدار آتش‌نشانی و اجازه به آتش‌نشانی برای اخذ عوارض ایمنی در مقابل آتش سوزی، برای آموزش و خرید لوازم و تجهیزات تاکید کرد: در قبال اخذ عوارض ایمنی برای آتش‌نشانی و مواردی از این دست برای دیگر مجموعه‌ها باید پاسخگویی مناسب نیز وجود داشته باشد.

نشانه‌های خروج بازار مسکن از رکود دیده می شود

مصطفی قلی خسروی، دبیر اتحادیه املاک استان تهران، نسبت به آینده بازار مسکن امیدوار است؛ چرا که «زنگ‌خور و مراجعه‌کننده به دفاتر بیشتر شده و نشانه‌های خروج از رکود در این بازار دیده می شود.پایین آمدن سود سپرده های بانکی همواره تاثیرات خود را بر حوزه های مختلف اقتصادی کشور نمایان کرده و یکی از حوزه هایی که دائما از متاثر از موضوع سود بانکی است، قیمت رهن و اجاره مسکن است. حالا دیگر صاحبخانه ها ترجیح می دهند بجای گرفتن پول ودیعه که قبلا می توانستند آن را در بانک بگذارند و سود دریافت کنند، اجاره بیشتری از مستاجران بگیرند " رهن کامل نداریم "همان جمله ای است که این روزها زیاد در بنگاه ها شنیده می شود.بررسی ها نشان می دهد تابستان سال جاریتقاضا برای رهن و اجاره زیاد بوده اما فایل‌های رهن و اجاره تاحدودی کمتر شده است؛ چرا که مستاجران با تغییرات انجام شده در سودهای بانکی، ماندن را به رفتن ترجیح می دهند و به قول یکی از بنگاه داران «خود مستاجر و مالک باهم کنار می آیند». او معتقد است در شرایط فعلی بلند شدن مستاجر برای انتقال به خانه اجاره ای دیگر، به ضررش تمام می شود. چرا که هم قیمت اجاره ها بالاتر رفته و هم مجددا باید حق کمیسیون پرداخت کند که عاقلانه نیست.مصطفی قلی خسروی، دبیر سابق اتحادیه املاک استان تهران، می گوید که قیمت رهن و اجاره بالا نرفته؛ بلکه تبدیل از رهن به سمت اجاره صورت گرفته که منجر به گرفتن اجاره بالاتر می شود. در نتیجه تعدادی فکر می کنند قیمت مسکن بالا رفته که این درست نیست. به گفته او جهش قیمت در بازا مسکن مطلقا دیده نمی‌شود. او می گوید: «در سال 68، 86 و 91 جهش‌های سرعتی داشتیم و قیمت‌ها روند صعودی داش،. اما در حال حاضر توان مردم به این حد نیست که بتوان روند اقتصادی را رشد داد.او همچنین می گوید: «تغییراتی که در وضعیت مسکن ایجاد شده به دلیل پایین آمدن بهره بانکی تا 15 درصد است؛ البته ما اعتقاد داریم این بهره باید خیلی پایین‌تر باشد. در شرایط فعلی مالکین به سمت اخذ اجاره می‌روند تا ودیعه و این طبیعی است. چرا که مالک هم به نوعی کاسب است و حساب و کتاب جیبش را می کند.

هشدار نسبت به عدم آمادگی برای مقابله با زلزله احتمالی تهران

درهفته ای که گذشت عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی هشدار داده است که زلزله احتمالی پایتخت بدون تبلیغ در حال تبلیغ است و بر لزوم ارائه تسهیلات ارزان قیمت مناسب به مالکان بافت‌های فرسوده تاکید کرده است.محمدعلی وکیلی نماینده مردم تهران، با بیان اینکه آمادگی کافی برای مقابله با پیامدهای زلزله احتمالی در تهران وجود ندارد، تصریح کرد: متاسفانه دستگاه‌های دولتی در بخش مدیریت بحران دچار روزمرگی شده و برای مقابله با مخاطرات زلزله احتمالی آمادگی کافی را ندارندنماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه زلزله احتمالی پایتخت بدون تبلیغ در حال تبلیغ است، تصریح کرد: متاسفانه بی توجهی دستگاه ها نسبت به زلزله احتمالی پایتخت باعث عادی و بی اهمیت شدن موضوع و همچنین بی تفاوتی مردم شده این در حالی است که زلزله تهران بدون تبلیغ در حال تبلیغ است و با وجود هشدارهای کارشناسان شاهد هیچ گونه تحرکی از سوی دستگاه های مسئول و انجام اقدامات پیشگیرانه نیستیم.این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه هیچ‌گونه آمادگی روحی و روانی در شهروندان و دستگاه‌های ذی‌ربط برای مقابله با زلزله احتمالی پایتخت وجود ندارد، گفت: جامعه در خصوص نحوه مقابله با زلزله احتمالی آماده نبوده و آموزش‌های لازم را ندیده‌اند از سویی دیگر هیچ گونه تدابیری برای ایجاد دستگاهی فعال، چابک و آماده به خدمتی که بتواند به صورت مداوم آمادگی مواجهه با بحران‌های احتمالی را داشته باشد اندیشیده نشده در کنار این موضوع شاهد هیچ گونه تحرک و آمادگی از سوی سازمان های مردم‌نهاد هم نیستیم.

تجمع دانشجویان معترض به بخشنامه وزارت راه مقابل دیوان عدالت اداری

دراین هفته جمعی از کارشناسان ناپیوسته رشته‌های مهندسی که با مصوبه وزارت راه و شهرسازی امکان عضویت در سازمان نظام مهندسی را از دست داده‌اند در برابر دیوان عدالت اداری تجمع کردند.

به خبرنگار دانشگاه خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، جمعی از دانشجویان مهندسی که با مصوبه وزارت وزارت راه وشهرسازی امکان عضویت در سازمان نظام مهندسی را از دست داده‌اند در برابر دیوان عدالت اداری تجمع کردند.

کارشناسان ناپیوسته رشته ها های مهندسی که کاردانی آنها غیر مرتبط با رشته های مهندسی می‌باشد در اعتراض به بخشنامه وزارت راه و شهرسازی در مقابل دیوان ادالت اداری تهران تجمع کردند. این دانشجویان که از دوره کارشناسی وارد رشته‌های مهندسی مرتبط با سازمان نظام مهندسی شده‌اند خواستار لغو مصوبه وزارت‌خانه هستند. گفته می‌شود با اجرایی شدن این مصوبه 50 هزار نفر از مهندسان ناظر بی‌کار می‌شوند.

r_sar مطالب مرتبط r_sar
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حسن
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۴
0
0
در مورد اون قسمت آخر باید بگم که وقتی فردی که فوق دیپلم پرورش گل و گیاه داره با گرفتن مدرک کارشناسی در عرض 2 سال می خواهند کار مهندسی کنند که این اصلا اصولی نیست و از ایرادات وزارت علوم است که اجازه جهش از یک رشته به رشته دیگری را می دهد و حق با وزارت خانه است. در ضمن 50هزار نفر بیکار نمی شود، بلکه اصلا پروانه نمی گیرند که بخواهند بیکار شوند. این مراحل قبل از صدور پروانه است. لطفا بصورت واضح توضیح دهید تا موجب اشتباه نشود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۱۰ - ۱۳۹۵/۰۵/۱۵
0
0
خطر مرگ:ازتمامی کسانی که این عبارت رامیخوانندبه خاطرحفظ جان هشتادمیلیون انسان تقاضادارم به گوش سران کشورجمهوری اسلامی ایران برسانندکه بایدتمام مهندسین عمران ومعماری که قبل ازسال1390مدرک گرفته اندپروانه حق امضاآنهابه خاطراینکه نه برآیین نامه قدیم ونه آیین نامه جدیدونه هیچ آیین نامه دیگری درجهان منطبق نیست وباروشهای غیرعلمی وخودساخته والکی درس خوانده اندلذامدارک دانشگاهی آنهاوحق امضاآنهاباطل گرددوتمام ساختمانهای کشورایران موردبازبینی قراربگیرد.ودرصورت بروززلزله وهرحادثه دیگرخواننده این متن درصورت سهل انگاری دراطلاع رسانی درخون خودش وجان ومال مردم شریک خواهدبود....جوادادهمی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۶ - ۱۳۹۵/۰۶/۰۸
0
0
جناب آقای دکترروحانی وآخوندی وتمامی وجدانهای بیدار:به خاطراحترام به خون میلیونهاانسانی که درزلزله هاکشته شده اندواحترام به جان ومال مردم واحترام به علم ودانش روزمهندسی به آیین نامه های جدیدمقررات ملی ساختمان که براساس روش به روزشده ضرایب بارومقاومت وحالات حدی نهایی است.کسانی راکه قبل ازسال1390 براساس روش خطرناک وقدیمی مجازدرس خوانده اندوتمام محاسباتی که خوانده اندفولاد50صفحه وبتن 25صفحه است که درسایت موجوداست.راحذف کنید.وبالجبازی حق ماکارشناسان ناپیوسته راکه مدرکمان براساس آیین نامه جدیداست وبه روزرسانی شده ونرم افزارروزمهندسی راهم دردانشگاه آموخته ایم وفولادوبتن ومهندسی زلزله و تحلیل سازه و...حداقل هرکدام 20 منبع داردو500 صفحه است وبهترین اساتیدسازه دردانشگاه آزاددرس خوانده ایم وهزینه زیادی خرج کرده ایم رابالغومصوبه کمیسیون هم ارزی رشته هامورخ25/5/94برگردانید.....جان مردم درخطراست
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar