۰۹:۳۹ - ۲۸ مرداد ۱۳۹۵ - 18 August 2016
کد خبر: ۴۰۷۴۱
بسته ویژه خبری پنج‌شنبه‌های«صما»:
بسته خبری «صما» به دنبال آن است که به‌صورت هفتگی، تیتر و خلاصه‌ای از اخبار مهم حوزه مسکن و شهرسازی را در اختیار مخاطبان قرار دهد که اطلاع از آنها ممکن است برای مخاطبان مهم و درخور توجه باشد.

در هفته‌ای که گذشت، انتقاد سریالی وزارت راه از شهرداری، کسری 60 هزار میلیارد تومانی در شهرداری تهران، مخالفت قطعی با تخریب بافت تاریخی شیراز و ایجاد ساخت و ساز، رأی دیوان عدالت اداری به عودت فاز 8 مسکن مهر پردیس به محیط زیست،۳۰۰ هزار خانه خالی از سکنه در تهران، پیشنهاد راه‌اندازی موسسات پس‌انداز و تسهیلات منطقه‌ای و..... از اخبار مهم این حوزه بود که مشروح آنها به شرح ذیل است:

انتقاد سریالی وزارت راه از شهرداری

درهفته ای که گذشت یک رسانه اصولگرا انتقادات مداوم وزارت راه از شهرداری را به حمله دوباره راهی ها به شهرداری توصیف کرد و نوشت : معاون شهرسازی و معماری وزیر راه در ادامه سریال حمله دولتی ها به شهرداری‌ها، با بیان این‌که ۸۰ درصد بودجه کلانشهرها از محل فروش قانونی و غیرقانونی تراکم است گفت: شهرداری به ازای تسهیلات بانکی عارضه‌های سنگین در شهر ایجاد می‌کند. پیروز حناچی اظهار کرد:‌ صحبتی که رئیس‌جمهور در اجلاس جهانی شوراها و شهرداران مطرح کرد یک سخن عمومی بود. وی مثال زد که وابستگی نظام مدیریت شهری به تراکم‌فروشی از وابستگی به نفت بدتر است و هر چه سریع‌تر این اتکا باید کاهش یابد، این حرف بسیار درستی است.وی تصریح کرد:‌ در مورد 8 کلانشهر مطالعاتی انجام داده‌ایم که نشان می‌دهد در 10ساله اخیر به طور متوسط 79 درصد بودجه کلانشهرهای ما مستقیماً به عوارض ساخت و ساز مربوط می‌شود. در میان کلانشهرها تهران در همه آمارها از جمعیت گرفته تا صدور پروانه ساخت و ساز و عوارض و... به طور طبیعی با فاصله متوسط سه‌برابری نسبت به کلانشهرهای دیگر در حال حرکت است.وی با بیان این‌که اکثرا بانک‌ها پشت پروژه‌های بزرگ شهری هستند، افزود: نمی‌گوییم چرا شهرداری از موسسات مالی و اعتباری یا بانکها استقراض می‌کند. مهم این است که این بانکها به‌ ازای تسهیلاتی که به شهرداری می‌دهند چه چیزی می‌گیرند. شهرداری به‌ازای این تسهیلات عارضه‌های سنگین در شهر ایجاد می‌کند.وی ادامه داد: این موضوع بسیار مهمی است چون شهرها با ایجاد عارضه خود را اداره می‌کنند و عوارض ایجاد‌شده بر کیفیت زندگی افراد تاثیر منفی می‌گذارند. این مسئله به یک سیکل باطل و تکراری تبدیل شده است.معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که کمیسیون ویژه‌ای با نام «کمیسیون تهران و کلانشهرها» برای رسیدگی به تراکم‌فروشی در شهرها ایجاد شده و به تازگی بحث ایجاد درآمد پایدار شهرداری‌ها مطرح است، گفت: بر اساس این طرح دولت به دنبال این است که یک درآمد حداقل اما ثابت و پایدار برای شهرداری‌ها تعیین کند. قرار است بخشی از مالیاتها و درآمدهای محلی مستقیم به شهرداری اختصاص داده شود.

آخوندی: وضعیت مسکن مهر از ساخت وسازهای بعد ا زجنگ جهانی هم بدتراست

دراین هفته روزنامه ایران نوشت: مسکن مهر یکی از بزرگ‌ ترین پروژه‌های هزینه بر تاریخ معاصر ایران است که با هدف کمک به قشرهای فرودست جامعه برای دسترسی آسان تر به یکی از مهم‌ترین ضروریات زندگی اجتماعی یعنی سرپناهی برای زیستن آغاز شد. اگر چه آغاز این طرح از همان ابتدا منتقدان زیادی داشت و بسیاری از کارشناسان ورود دولت به این مقوله و هزینه کرد ده‌ها هزار میلیارد تومان در این راستا را متضمن ایجاد یک کار کارشناسی دقیق و گسترده می‌دانستند، با این حال این پروژه آغاز شد. نداشتن جانمایی مناسب و ساخت اغلب این واحدها در مکان‌هایی بیرون از سکونتگاه‌های شهری و همچنین نداشتن کیفیت مناسب ساخت و ساز و بی‌توجهی به استانداردهای معمول و در نهایت برخوردارنبودن این واحد‌ها از زیرساخت‌های مناسب زندگی اجتماعی مانند مدرسه و مسجد و خدمات شهری و... مسائلی بود که از همان ابتدای ساخت این پروژه خودنمایی می کرد. وزیر راه و شهرسازی: اجرای «مسکن مهر» قیمت زمین را 9برابر و قیمت ساختمان را 6 برابر کرد سازمان بازرسی در دولت قبل گزارش داد اغلب واحدهای تحویل داده شده به متقاضیان تکمیل نبوده اند انتقاد به مسکن مهر بی احترامی به ساکنان آن نیست، من معتقدم باید حقوق شهروندی و عزت مردم رعایت شود. با این حال در دولت یازدهم ضمن تأکید بر اتمام این پروژه تلاش شد که واگذاری واحدهای جدید با امکانات زیرساختی و خدماتی کامل همراه باشد و همچنین واحد‌های قبلی و پروژه‌هایی که در دوران دولت قبل واگذار شد نیز مشمول تجهیز به خدمات محیطی و شهری مناسب شد. آخوندی در پاسخ به اینکه برخی انتقادات شما از پروژه‌های مسکن مهر ممکن است از سوی ساکنین این واحدها نوعی بی‌احترامی تلقی شود هم گفت: اتفاقاً من معتقدم باید حقوق شهروندی رعایت شود. من از روز اول در صدا و سیما و همه جا گفتم که به عنوان میراثدار این پروژه از دولت قبل به تمام تعهدات نسبت به شهروندان پایبند هستیم و موظف هستیم این واحدها را ساخته و تحویل دهیم و هرچقدر هم بتوانیم خدمات زیربنایی و روبنایی این پروژه‌ها را تأمین کنیم. ولی این موجب نمی‌شود به کسانی که هزاران میلیارد تومان از اموال مردم این کشور را به روش بسیار بدی هزینه کرده‌اند، انتقاد نکنیم. این دفاع از حقوق شهروندی و عزت مردم است. وضعیت مسکن مهر حتی از پروژه‌های ساخت و ساز دولت‌های اروپایی بعد از جنگ جهانی دوم هم که دهه‌ها نابسامانی در محیط شهرهای این کشورها را در پی داشت، بدتر و نابسامان‌تر است.

کسری 60 هزار میلیارد تومانی در شهرداری تهران

درهفته ای که گذشت رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر گفت: مجموع بدهی‌ها به انضمام اعتبارات لازم برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام بیش از 60 هزار میلیارد تومان است.محمد سالاری بدهی‌های شهرداری تهران و پروژه‌های نیمه تمام را مانعی برای تحقق برنامه پنج ساله دانست و در واکنش به گزارش علیرضا دبیر پیرامون گزارش پروژه‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای گفت: این گزارش باید در کنار گزارش شهرداری تهران در خصوص دیون و بدهی‌ها قرار گیرد.وی با بیان اینکه بر اساس این گزارش بیش از 50 درصد مشکل پروژه‌های نیمه تمام شهرداری به علت عدم تأمین مسائل مالی بوده است، گفت: برای انجام این پروژه‌ها به نرخ امسال 41 هزار میلیارد تومان اعتبار می‌خواهد و این در حالیست که بر اساس گزارش شهردار تهران که دو هفته قبل در صحن شورا ارائه شد دیون شهرداری به اشخاص حقیقی و حقوقی بیش از 20 هزار میلیارد تومان است که البته هنوز مستندات آن ارائه نشده تا راستی‌آزمایی صورت گیرد.وی افزود: با این حال مجموع بدهی‌ها به انضمام اعتبارات لازم برای اتمام پروژه‌های نیمه تمام بیش از 60 هزار میلیارد تومان است که فکر می‌کنم که ما در تدوین برنامه پنج ساله دوم با چنین موضوعاتی مواجه نبودیم و اکنون ضروری است جلسات فشرده‌ای برای بازنگری و اصلاح برنامه پنج ساله داشته باشیم.وی افزود: در زمان تدوین برنامه پنجم با یک روند انبساطی بودجه شهرداری را سال به سال اضافه کرده و بر اساس آن بودجه‌ها، ماموریت تعیین کردیم اما حالا حجم بدهی‌ها و اعتبار لازم برای اتمام پروژه‌ها بالا است و باید تجدید نظری در این موضوع داشته باشیم.

برادر وزیر پیشین راه وشهرسازی شهردار اردبیل شد

دراین هفته با رأی شورای اسلامی شهر اردبیل «اکبر نیکزاد» به‌عنوان شهردار جدید اردبیل انتخاب شد.در ۱۳۱مین جلسه فوق‌العاده شورای اسلامی شهر اردبیل «اکبر نیکزاد» با ۱۰ رأی موافق و ۳ رأی مخالف به‌عنوان شهردار جدید اردبیل انتخاب شد.پیش از این «حمید لطف الهیان» شهردار اردبیل بود با استیضاح شورای شهر با ۹ رأی از سمت شهرداری اردبیل برکنار و «قدرت سیفی» معاون ترافیک شهرداری اردبیل به‌عنوان سرپرست شهرداری اردبیل انتخاب شد.این انتخاب در حالی انجام شد که فرمانداری اردبیل بصورت رسمی استیضاح شهردار سابق اردبیل را تائید نکرده است.

یک دهه مانیتورینگ ناکارآمد بر نظام شهرسازی

درهفته ای که گذشت معاون معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی در نشست مشترک مسئولان وزارت راه و شهرسازی با معاون اول رئیس‌جمهور با ارایه گزارشی از وضعیت جمعیتی، شهرسازی و تحولات از افزایش تعداد خانوار در سراسر کشور خبر داد و گفت: در شهرهای مشهد، تبریز و تهران برای پیگیری موضوعات با چالش‌های عمده مواجهیم.پیروز حناچی دبیر شورای‌عالی شهرسازی و معماری ایران و معاون معماری و شهرسازی وزیر راه و شهرسازی در جلسه مشترکی که مسئولان ارشد وزارت راه و شهرسازی به ریاست دکتر عباس آخوندی با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری درباره موضوع اقتصاد مقاومتی داشتند گفت: بند ۷ اقتصاد مقاومتی بحث ایجاد انضباط و جلوگیری از ایجاد رانت شاید نزدیک‌ترین موضوع به بحث‌هایی است که ما در دبیرخانه شورای‌عالی شهرسازی و معماری تعقیب می‌کنیم.حناچی تصریح کرد: در نمودار کلی تراکم جمعیت نقاط شهری و نقاط روستایی، رشد انفجاری جمعیت شهر تهران در سال های ۹۰ شاهد بودیم.وی در پایان با اشاره به اینکه ۱۰ سال مانیتورینگ (نظارت) بر نظام شهرسازی در کشور خاموش بود گفت: در ۱۰ سال پیش از دولت یازدهم، مانیتورینگ شهرسازی کشور عملا خاموش بود و بدیهی‌ترین موضوعاتی که باید پیگیری می‌شد نیز انجام نمی‌شد. ما در حال حاضر کاری که با حمایت جناب آقای آخوندی انجام دادیم دوره خاموش را پشت سر گذاشتیم و به شفافیت و پیگیری مسایل نظارتی (مانتیورینگ) شهرسازی مشغولیم با این حال از این شفافیت و اطلاع رسانی دچار چالش می‌شویم.حناچی در پایان افزود: در شهرهای مشهد، تبریز و تهران در مورد پیگیری بدیهی‌ترین موضوعات با چالش‌های عمده مواجهیم اما با وجود مشکلات به کار و وظیفه خود در این مدت به رغم چالش‌ها عمل خواهیم کرد.

استقبال عمومی از حساب پس انداز مسکن یکم

دراین هفته مدیر طرح و برنامه بانک مسکن از استقبال مردم برای افتتاح حساب صندوق پس انداز یکم مسکن خبر داد و گفت: افتتاحیه روزانه ما در تهران ۱۳۵ درصد رشد داشته است که نشان می دهد تسهیلات بیشتر به قشر هدف خود نزدیک تر شده و شرایط آن مناسب تر شده است.محمد حسن مرادی مدیر طرح و برنامه بانک مسکن درباره استقبال مردم از حساب صندوق پس انداز مسکن یکم گفت : تا هفتم مرداد حدود ۵۸ هزار و ۱۱۰ نفر در حساب صندوق پس انداز مسکن یکم افتتاح حساب داشتند.وی درباره حساب صندوق پس انداز مسکن یکم گفت: بعد از اقدامات بانک برای گشایش شرایط افتتاح و کاهش نرخ سود تسهیلات؛ استقبال چشمگیری از حساب شد و مقایسه با سال گذشته حاکی از آن است که روند حساب های افتتاحی به بیش از دو برابر رسیده است و بانک در دو مقطع اقدام به کاهش نرخ سود از ۱۴ به ۱۳ درصد و از ابتدای تیر نیز ماه به ۱۱ درصد کرده است.وی افزود : در مقطع قبلی ما شاهد افزایش افتتاح حساب به میزان ۷۷ درصد بودیم و در مرحله دوم که نرخ سود به ۱۱ درصد کاهش پیدا کرد شاهد این بودیم که ورودی‌ها به میزان ۱۱۲ درصد افزایش پیدا کرد.مرادی با اشاره به استقبال تهرانی‌ها از صندوق پس‌انداز یکم تاکید کرد: افتتاحیه روزانه ما در تهران ۱۳۵ درصد رشد داشته است که نشان می دهد تسهیلات بیشتر به قشر هدف خود نزدیک تر شده و شرایط آن مناسب تر شده است.وی تاکید کرد: ۱۸ خرداد ۹۴ طرح حساب صندوق پس انداز یکم کلید خورد و در ماه اول ۶ هزار و ۵۰۰ نفر افتتاح حساب داشتیم و با توجه به اینکه برای بهره مندی از تسهیلات یک سال باید بگذرد اواخر خرداد افرادی که ابتدا سپرده گذاری کردند می توانستند دریافت کنند.

12درصد کل اشتغال کشور در بخش مسکن است

درهفته ای که گذشت دبیرکل اتاق تعاون ایران با بیان اینکه 12 درصد اشتغال کشور در بخش مسکن متمرکز شده است ورود بانک‌ها به بخش ساختمان و اجرای سیاست‌های تحریک بازار مسکن را خواستار شد.ماشاالله عظیمی در شانزدهمین نمایشگاه صعنت ساختمان اظهار کرد: صنعت ساختمان از جذابیت‌های بالایی برای سرمایه‌گذران وصنعت‌گران برخوردار است ورشد فناوری و تنوع مسالح ساختمانی و مواد اولیه و ثانویه نیز بازار مناسبی برای تهیه مواد اولیه فراهم کرده است.وی ادامه داد: در حال حاضر 300 رشته فعالیت به صورت غیر مستقیم و 200 رشته فعالیت به صورت مستقیم از محل صنعت ساختمان به وجود می‌آید و 12 درصد کل اشتغال در کشور در بخش مسکن صورت می‌گیرد.دبیرکل اتاق تعاون ایران سرانه ایجاد یک شغل در بخش مسکن را 3 برابر کمتر از سایر بخش‌ها عنوان کرد و گفت: توجه به بخش مسکن و صنعت ساختمان از خواسته‌های سازندگان و سرمایه گذاران این حوزه است.وی با اشاره به همکاری و مساعدت وزارت صنعت، معدن و تجارت در برگزاری شانزدهمین نمایشگاه صنعت ساختمان افزود: امسال 1235 شرکت خارجی و داخلی از 24 کشور دنیا در این نمایشگاه شرکت کرده‌اند که با توجه به امن بودن کشور ما و جذابیت بالای صنعت ساختمان، استقبال از نمایشگاه امسال رشد بسیاری داشته است.عظیمی با تاکید بر ضرورت اجرای سیاست‌های تحریک بخش مسکن خاطر نشان کرد: مجلس و دولت همکاری بسیاری خوبی برای گره‌گشایی در بخش ساختمان داشته‌اند. در حال حاضر مشکل اصلی ما تحرک بخش ساختمان است چون غالب اقتصاد دولتی است و باید سهم دولت در اقتصاد بر اساس سیاست های اصل 44 کاهش یابد و به سمت بخش خصوصی و تعاونی برود.

ضرب‌الاجل به دستگاه‌ها برای شناسایی و کاهش آسیب‌های اجتماعی محلات هدف

دراین هفته معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به برگزاری نشست شورای اجتماعی کشور خبر داد: شورای اجتماعی کشور در این جلسه کلیه دستگاه‌ها را ملزم کرد ضمن پیروی از مصوبات ستاد بازآفرینی شهری، اقدامات خود را در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی تا دهم آبان ماه به این شورا ارایه کنند.محمدسعید ایزدی گفت: در راستای هم افزایی و هماهنگی برنامه‌ها و اقدامات دستگاه‌های دخیل در فرایند ساماندهی و توانمندسازی بافتهای ناکارآمد و به پیشنهاد شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری وزارت راه و شهرسازی، شورای اجتماعی کشور مصوب کرد «محلات هدف شناسایی شده و مصوب ستادهای بازآفرینی شهری ملاک عمل کلیه دستگاه‌ها قرار گرفته و برنامه‌ها و اقدامات کاهش آسیب‌های اجتماعی در این محدوده‌ها و محلات متمرکز شوند.وی افزود: در این جلسه مقرر شد شورای اجتماعی کشور به عنوان هماهنگ کننده شرایط را برای هم راستا سازی و هم افزایی اقدامات دستگاه‌های مختلف به عنوان نهاد تلفیق سیاستها، برنامه ها و اقدامات بر عهده داشته باشد.به گفته ایزدی، کلیه دستگاه‌ها موظفند گزارش اقدامات خود را در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی تا دهم آبان ماه جهت استحضار مقام معظم رهبری به شورای اجتماعی کشور ارائه کنند.

تراکم‌فروشی در کیش

درهفته ای که گذشت معاون سازمان منطقه آزاد کیش ضمن اعلام پروژه‌های کلان عمرانی منطقه، به بحث تراکم‌فروشی و تفاوت ساخت و ساز در این جزیره نسبت به دوبی پرداخت.رامین افشاری، با اشاره به پروژه‌های عمرانی منطقه آزاد کیش بیان کرد: در حال حاضر حدود ۴۰۰ میلیارد پروژه فرودگاهی داریم که فرودگاه جزیره با ظرفیت ۴.۵ میلیون مسافر در سال که ۴۴ هزار متر مربع مساحت دارد و ۳ میلیون و ۴۰۰ هزار نفر آن مسافر داخلی و یک میلیون و ۱۰۰ هزار نفر مسافر خارجی آن هستند یکی از موارد آن است.وی افزود: علاوه بر این ترمینال بین‌المللی و احداث باند جنوبی برای هواپیماهای پهن پیکر از دیگر طرح های مد نظر فرودگاهی در منطقه است که امیدواریم پروژه باند جنوبی تا پایان سال به اتمام برسد.معاون عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش با اشاره به پروژه‌های بندرگاهی منطقه گفت: در جزیره کیش حدود ۱۵۰ میلیارد تومان پروژه بندرگاهی داریم و ۱۰۰ میلیارد تومان نیز مربوط به جزیره هندورابی است که امیدواریم تا پایان شهریور ماه بتوانیم پروژه بندرگاهی جزیره هندورابی را به اتمام برسانیم.افشاری در ادامه به بحث زیرساخت‌ها اشاره و عنوان کرد: در مقوله انتقال برق سه پست ایستگاه GIS، ۱۳۲KW داریم که در حال ساخت و تجهیز است و قرارداد خرید پست‌های خارجی آن نیز به امضا رسیده است. این مسئله بحث بسیار جدی مربوط به انتقال نیرو در جزیره کیش است که مدنظر قرار گرفته است.

سازه‌های بتنی جایگزین سازه‌های فلزی در ساختمان‌ها شوند

دراین هفته وزیر صنعت، معدن و تجارت با تاکید براینکه در ساخت و ساز کشور سازه‌های بتنی باید جایگزین سازه‌های فلزی شود، گفت: در بخش ساختمان و مسکن از ابتدای سال شاخص‌ها رو به بهبود بوده است که امیدواریم سیاست‌های پولی اتحاذ شده در شورای پول و اعتبار در جهت رونق مسکن کارساز باشد. محمدرضا نعمت زاده امروز 23مرداد در مراسم افتاح شانزدهمین نمایشگاه بین المللی صنعت ساختمان اظهار کرد: در صنعت سیمان با محدودیت‌هایی از قبیل کاهش صادرات به دلیل نا امنی‌های به وجود آمده در منطقه و رکود نسبی مسکن در داخل کشور مواجه بوده‌ایم .

وی مسکن را موتور توسعه صنعت ساختمان دانست و تاکید کرد: در کشور ما سازه های فلزی به جای بتنی غالب شده‌اند در حالی که بیشتر کشورها مثل آمریکا و ژاپن از سازه‌های بتنی استفاده می‌کنند؛ لذا لازم است سازه‌های خود را مقاوم و به شکل بتنی بالا ببریم.وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: یکی از موضوعات و مسائل حائز اهمیت، بحث استفاده از محصولات سبک در ساخت و ساز است و باید کاری کنیم که قیمت تمام شده ساخت و ساز کاهش یابد و بحث کیفی ساختمان نیز مدنظر قرار گیرد.وی تاکید کرد: محصولات ما باید روز به روز براساس استانداردهای بین المللی تولید شود و در بخش صادرات به جایی برسیم که هیچ واحد صنعتی نباشد که بخشی از محصول خود را به خارج صادر نکند.نعمت زاده با تاکید بر تامین تولید داخل خاطرنشان کرد: صنعتگر و سرمایه گذار داخلی باید در عین تولید داخل نگاهش به سمت بازارهای جهانی باشد و بازارهای هدف و کشور های همسایه از دست ندهد.

شوک قیمت مسکن در سال جاری نداریم

درهفته ای که گذشت مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با تاکید بر رونق بازار معاملات مسکن در نیمه دوم سال جاری گفت: نگران شوک قیمتی نیستیم و موجودی کافی مسکن در این بخش وجود دارد.علی چگینی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت : تسهیلات در حوزه مسکن در بخش‌های ساخت و ساز و خرید در بازار اثر گذار است و جنب و جوشی بیشتری در بازار ایجاد می کند.وی تصریح کرد: وضع بازار مسکن (خرید و فروش و ساخت و ساز) در تیرماه نسبت به ماه گذشته تغییری نکرده است.چگینی ادامه داد : نمی‌توانیم بگوییم رکود مسکن به دلیل رفتار بانک‌ها بوده بلکه بازار مسکن چند سالی در رکود بوده است و کم کم با بهبود وضعیت اقتصادی بازار مسکن هم بهبود پیدا می‌کند.چگینی گفت : افزایش سقف وام‌ها اثرگذار است و تنوع مدل های وام باعث جنب وجوش می‌شود.وی ادامه داد : تاکنون حدود ۵۶ هزار و ۵۰۰ نفر فقط صندوق پس انداز یکم ثبت نام کردند و کسانی که پارسال ثبت نام کردند اکنون تسهیلات می‌گیرند.مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد : در۱۳- ۱۴ ماه اخیر روز به روز شرایط آن تسهیل شده و سقف تسهیلات افزایش پیدا کرده و برای زوجین بیشتر شده است.

آغاز ساخت ۵۰ هزار واحد مسکن در شهرهای جدید

دراین هفته عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید در نشست معاون اول رییس جمهوری با معاونان راه و شهرسازی به آغاز ساخت ۵۰ هزار واحد مسکن در شهرهای جدید اشاره کرد و گفت: تمرکز ما در این دوره بر اقشار با سطح درآمد متوسط و بالاست.حبیب‌الله طاهرخانی، عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید در نشست اسحاق جهانگیری، معاون اول رییسجمهوری با معاونانراه و شهرسازی با بیان اینکه درقالب برنامه‌های وزارتخانه راه و شهرسازی، شرکت عمران شهرهای جدید ساخت ۵۰ هزار واحد مسکن را شروع کرده است، عنوان کرد: تمرکز ما در ساخت مسکن‌های جدید بر تامین نیاز متقاضیان اقشار متوسط و بالاست چون در دولت قبل تمرکز در تامین مسکن در شهرهای جدید روی عرضه بر اقشار کم برخوردار بودکه دیگر تقاضایی ازسوی این قشر نیست و اکنون درنظر داریم در ساخت خانه‌های جدید از گردش مالی و استفاده از روش‌های خوداتکا بهره‌ببریم. در این راهشیوه ما بیشتر به صورت مشارکت با بخش خصوصی است وفقط ۷۰۰۰ واحد متمرکز بر اقشار کم‌درآمد است که این تعداد را نیز امیدواریم با همکاری بنیاد مسکن در قالب تنفس در عرضه و در نظر گرفتن تقسیط بلندمدت قیمت اراضی به انجام برسانیم.طاهرخانی افزود: امسال مسکن مهر در شهرهای جدید اهمیت بیشتری دارد چون دیرتر از سایر شهرها شروع شده و تمرکز جمعیت در تهران بیشتر در شهرهای جدید است.وی گفت: سهمیه شهرهای جدید اطراف تهران از مسکن مهر ۲۳۰ هزار واحد است که در ۸۵ هزار واحد نازک‌کاری به اتمام رسیده که ۶۵ هزار واحد آن در شهرهای پردیس، پرند و هشتگرد است. در مسکن مهر با دو مسئله یکی بحث زیرساخت‌ها و دیگری خدمات روبنایی مواجه هستیم.

مخالفت قطعی با تخریب بافت تاریخی شیراز و ایجاد ساخت و ساز

درهفته ای که گذشت معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این مطلب که به یقین تصمیم تخریب بافت تاریخی شیراز به منظور ساخت خیابان در منطقه مقطعی است و نیازمند به بررسی مجدد دارد و وجهه‌ قانونی ندارد، اعلام کرد: هم‌اکنون طرح محدوده بافت تاریخی شهر شیراز تصویب و به استان ابلاغ شده و ملاک عمل تمامی دستگاه‌های اجرایی این حوزه در استان به شمار می‌رود.محمدسعید ایزدی درخصوص طرح پیشنهادی اخیر استاندار فارس مبنی بر ساخت خیابان ۲۴ متری در بافت تاریخی شیراز اعلام کرد: هر طرح اجرایی در شهر باید دارای مرجعی مشخص به نام کمیسیون ماده ۵ و شورای عالی شهرسازی باشد تا وجهه‌ای قانونی پیدا کندو قابل اجرا باشد.ایزدی در ادامه با تأکید براینکه این تصمیم به هیچ عنوان از وجاهت قانونی برخوردار نیست گفت: درحال حاضر طرح محدوده بافت تاریخی شیراز که در شورای عالی شهرسازی مصوب و به شهرداری نیز ابلاغ شده است ملاک عمل و مدنظر ما بوده که به هیچ عنوان ایجاد چنین دسترسی مبنی بر عبور خیابان از وسط بافت تاریخی اطراف حرم شاهچراغ را در خود جای نداده است.معاون وزیر راه و شهرسازی این تصمیم را صرفا مدیریتی دانست و افزود: این تصمیم باید مورد بررسی قرار گرفته و تحقیقات لازم درباره آن انجام شود.مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران همچنین با بیان این مطلب که نمایندگان سازمان میراث فرهنگی و اداره‌کل راه و شهرسازی استان فارس نیز با این تصمیم مخالف هستند گفت: از آنجاکه پاسخگویی به مشکلات شهری موضوع همیشگی ما در این حوزه است هم‌اکنون در حال تهیه طرحی جدید و مجزا از طرح جامع تفصیلی شهر شیراز برایبافت تاریخی اطراف حرم شاهچراغ(ع) هستیم تا به چنین سؤالهایی پاسخ لازم را ارائه دهیم. در این راستا از کمک کارشناسان بین‌المللی و شناخته‌ شده‌ای استفاده کرده و قصد داریم با همکاری سازمان میراث فرهنگی کشور گامی اساسی و مؤثر برای بافت تاریخی این منطقه برداریم.

پیشنهاد راه‌اندازی موسسات پس‌انداز و تسهیلات منطقه‌ای

دراین هفته مدیرعامل بانک مسکن در جلسه اقتصاد مقاومتی با اعلام آمادگی بانک مسکن برای کاهش نرخ سود تسهیلات به ۹ درصد از رشد ۹۱ درصد تسهیلات برای ساخت خبر داد و پیشنهاد راه اندازی موسسات پس انداز تسهیلات منطقه‌ای را مطرح کرد.محمدهاشم بت‌شکن مدیرعامل بانک مسکن در جلسه مشترکی که مسئولان ارشد وزارت راه و شهرسازی به ریاست دکتر عباس آخوندی با اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری درباره موضوع اقتصاد مقاومتی داشتند، به ارایه گزارشی از اقدامات بانک مسکن پرداخت و گفت: اولین اقدام بانک مسکن پرداخت تسهیلات ۲۰۰ هزار واحد مسکونی برای سال جاری بوده است. ایندر حالی است که به منظور تسهیل پرداخت تسهیلات لازم است تمهیداتی در نظر گرفته شود تا بانک مرکزی در افتتاح حساب های صندوق پس‌انداز یکم توسط بانک مسکن، مجوز تک تک افتتاح حساب ها را مطالبه نکند.مدیرعامل بانک مسکن با اشاره به اقدام بانک مسکن برای پرداخت تسهیلات به واحدهای مسکونی بافت فرسوده خاطرنشان کرد: در سال گذشته قرار بود برای ۵۵ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده حدود ۲۰۰ میلیارد تومان یارانه تعلق بگیرد. درخواست ما این است تا این تسهیلات پرداخت شود و اگر در حال حاضر پرداخت این تسهیلات امکانپذیر نیست پیشنهاد دیگر ما این است که امکان افتتاح و تمرکز حساب های وزارت راه و شهرسازی و سازمان های تابعه در بانک مسکن فراهم شود تا بتوانیم قیمت تمام شده منابع را کاهش دهیم و اگر دولت یارانه ای ندارد حداقل بانک مسکن با تمرکز حساب هایی که دارد بتواند نرخ سود را کاهش دهد.بت شکن انجام اینکار را مستلزم برنامه هایی دانست که بانک مسکن در صورت قبول دولت در دستور کار قرار دهد و ادامه داد: برنامه هایی را با بانک مرکزی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی داریم که امیدواریم انجام شود.

نشست مشترک کمیسیون عمران و وزارت راه

درهفته ای که گذشت رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به نشست مشترک امروز کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی و وزارت راه گفت: حضور بخش خصوصی در تسریع و تکمیل پروژه های عمرانی شهری ضروری است.به گزارش خانه ملت، محمدرضا رضایی کوچی با اشاره به جلسه امروز این کمیسیون که در وزارت راه و شهرسازی برگزار شد به مشکلات پیش روی پروژه مسکن مهر اشاره کرد و گفت: ما منتظر ایجاد تحرکی در بازار مسکن از سوی وزارت راه و شهرسازی هستیم تا به این ترتیب با خروج مسکن از رکود رونقی در اقتصاد رخ دهد.این نماینده مردم در مجلس دهم ادامه داد: حضور بخش خصوصی برای تکمیل پروژه های عمرانی شهری مانند فرودگاه ها، شبکه ریلی، آزاد راه ها، بنادر و غیره ضروری است.نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه برگزاری نشست های مشترک با وزارت راه و شهرسازی نشان از تعامل خوب دولت و مجلس دارد، افزود: باید در سایه این نوع تعاملات رفع مشکلات مردم را شاهد باشیم.رضایی کوچی با بیان اینکه ما می توانیم از ظرفیت صندوق توسعه ملی در راستای رشد اقتصادی استفاده کنیم، گفت: ما تاکنون نتوانسته ایم از ظرفیت صندوق توسعه ملی در راستای رشد فیزیکی پروژه های عمرانی استفاده کنیم.وی ادامه داد: وزارتخانه مسئول پروژه های عمرانی است اما با توجه به کمبود منابع در نظر گرفته شده برای بودجه نمی توانیم به تکمیل سریع این نوع پروژه ها امیدوار باشیم زیرا محدودیت های بسیاری در مسیر بودجه کشور وجود دارد.

رأی دیوان عدالت اداری به عودت فاز 8 مسکن مهر پردیس به محیط زیست

دراین هفته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه 730 هکتار از منطقه حفاظت شده جاجرود به مسکن مهر پردیس واگذار شده بود، گفت: دیوان عدالت اداری رأی به عودت این وسعت به محیط زیست داده است.محمد هادی حیدرزاده مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران اظهار داشت: پرونده 730 هکتار از منطقه حفاظت شده جاجرود در کمیسیون امور زیربنایی و محیط زیست دولت قبل طبق مصوبه ای به حریم شهر پردیس واگذار شده بود.وی ادامه داد: با اینکه در شرط واگذاری این وسعت، عدم تغییر کاربری، استفاده به عنوان فضای سبز در نظر گرفته شده بود، اما هیچ یک از اين تعهدات عملی نشده است.مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران افزود: عدم حصار کشی در جهت جلوگیری از جابجایی گونه های حیات وحشی که در مجاورت زون امن منطقه حفاظت شده قرار دارد و عدم تعویض زمینی به همین وسعت از جانب وزارت راه و شهرسازی، منجر به تلاش ما برای لغو این مصوبه شد.حیدرزاده بیان داشت: با شکایت سازمان بازرسی به دیوان عدالت اداری، هیئت عمومی، رای به کان لم یکن شدن مصوبه داده و امروزه پیگیری قضایی آن در حال اجرا است.وی ادامه داد: رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نیز، نسبت به عودت فاز 8 مسکن مهر پردیس به منطقه حفاظت شده جاجرود، به آخوندی وزیر راه و شهرسازی نامه ای ارسال کرده است.مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با تصریح بر اینکه قابلیت اصلی و ارزش اکولوژیکی محدوده مذکور به دلیل اقدامات انجام شده در جهت ساخت و ساز از بین رفته است، گفت: به هرحال این منطقه، جزء منطقه حفاظت شده بوده و پیگیری و عودت آن حق محیط زیست است.

تنها 30 درصد درآمد افراد باید برای تامین مسکن هزینه شود

درهفته ای که گذشت عضو کمیسیون عمران مجلس، با تاکید بر ضرورت تعیین سیاست های مشخص با کارآمدی معین برای خانه دار کردن مردم، گفت: طرح مسکن قسطی با در نظر گرفتن میزان درآمد افراد و لحاظ 30 درصد آن در عمل موفق خواهد بود.مجید کیان پور در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با تاکید بر ضرورت تعیین سیاست های مشخص با کارآمدی معین برای خانه دار کردن مردم، گفت: در حال حاضر ضریب نفوذ مسکن در کشور ما 1.5 است از این رو باید فکری اساسی برای خانه دار شدن اقشار مختلف جامعه صورت بگیرد.نماینده مردم درود و ازنا در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه سالانه حدود 800 هزار ازدواج و تعداد زیادی طلاق در کشور ما رخ می دهد، افزود: باید تعداد واحد مسکونی مورد نیاز برای جوانان تامین شود تا انباشت نیاز مسکن را شاهد نباشیم.وی با تاکید بر اینکه در صورت تولید مسکن نیز هر کسی توان خرید نداشته و برخی با اجاره مسکن خانه دار می شوند، تصریح کرد: باید در تامین مسکن توان مالی دهک های مختلف جامعه در نظر گرفته و همچنین منطق بر نیازهای آن ها تولید واحد مسکونی صورت بگیرد.این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه نهادهای حمایتی باید کمک کننده دهک های ضعیف جامعه برای تهیه مسکن باشند، گفت: برای اقشار مختلف جامعه تولید مسکن در دولت های مختلف سیاست گذاری های مختلفی از جمله تامین زمین، مسکن مهر، مسکن اجتماعی و غیره داشته است.

تاسیس هلدینگ و شرکت سرمایه‌گذاری مسکن خلاف قانون بانکداری است

دراین هفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه وجود خانه‌های خالی از سکنه در تهران نشان می دهد که تولید از تقاضا عقب نیست، گفت: هر بانکی که اقدام به تأسیس هلدینگ و شرکت سرمایه‌گذاری مسکن کرده است برخلاف قانون بانکداری است.حسام عقبایی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی فارس با اشاره به اینکه تعداد واحدهای خالی از سکنه نشان می‌دهد تولید از تقاضا عقب نیست، گفت: آمار موثقی از تعداد واحدهای خالی از سکنه در شهر تهران وجود ندارد اما آنچه که مشخص است این است که در استان تهران قبلاً حدود 400 هزار واحد مسکونی خالی از سکنه گزارش شده بود اما قوانین وضع شده در حوزه مالیاتی باعث شده تا تعداد واحدهای خالی از سکنه در استان تهران به 230 هزار واحد مسکونی کاهش یابد.عقبایی در پاسخ به این سئوال که وضعیت قیمت مسکن در سال آینده چگونه خواهد بود،گفت: پیش‌بینی قیمت مسکن در سال آینده از هم اکنون زود است، بنابراین باید منتظر بمانیم ببینیم که وضعیت اقتصادی کشور در شش ماهه دوم امسال چگونه است.رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سئوال که تاسیس شرکت‌های هلدینگ و سرمایه گذاری مسکن تا چه حد می تواند به افزایش تولید مسکن کمک کند،اظهار داشت: هر بانکی که اقدام به تأسیس هلدینگ و شرکت سرمایه‌گذاری مسکن کرده است برخلاف قانون بانکداری است، چرا که این بانک‌ها پول‌های بلوکه شده مردم را به جای حمایت از تولید در حمایت از منافع خاص خود صرف کردند و مسکن‌هایی تولید می‌کنند که نیاز توده جامعه نیست.وی ادامه داد: فلسفه بانکداری این نیست که بانکها به دنبال سودجویی بروند و باید اذعان کرد که مسیر بانکداری از ریل اصلی خود خارج شده است لذا ایجاد این همه بانک به اقتصاد ایران نه تنها کمک نکرده بلکه موجب وارد آمدن لطمات زیادی به اقتصاد، تولید و کارخانه‌ها شده است.

۳۰۰ هزار خانه خالی از سکنه در تهران

درهفته ای که گذشت وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در حال حاضر در تهران ۳۰۰ هزار خانه خالی از سکنه وجود دارد، گفت: سقف وام ۸۰ میلیونی مسکن افزایش نمی‌یابد چرا که باید به فکر بازپرداخت تسهیلات هم باشیم.به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، عباس آخوندی در پاسخ به این سوال که با توجه به کاهش صدور پروانه ساختمانی آیا احتمال اینکه سیستم تقاضا و عرضه مسکن به هم بریزد و احتمال افزایش قیمت مسکن وجود دارد، گفت: مجموعه صدور پروانه‌های ساختمانی و واحدهای خالی از سکنه را اگر در نظر بگیرید فعلا هنوز در مرحله عرضه با مشکل مواجه نیستیم و در تهران 300 هزار واحد خالی از سکنه داریم و امکان عرضه وجود دارد.وی در پاسخ به این سوال که پس افزایش قیمت مسکن در کار نخواهد بود، گفت: برآورد بنده و اکثر افرادی که پیگیر بازار مسکن هستند فعلاً افزایش قیمت را پیش‌بینی نمی‌کنند.آخوندی در پاسخ به این سوال که افزایش سقف تسهیلات مسکن از 25 میلیون به 80 میلیون تومان یک اقدام بسیار مناسب بوده که انجام شد،آیا احتمال اینکه سقف تسهیلات افزایش یابد وجود دارد، گفت: پرداخت تسهیلات خرید مسکن از محل صندوق پس انداز خانه یکم 80 میلیون تومان است و برای زوجین خانه اولی هم این مبلغ به 160 میلیون تومان افزایش یافته است پس به نظر می‌رسد چون در 3 سال گذشته تورم قیمت مسکن اندک بوده است این افزایش سقف تسهیلات اقدام خوبی بود.وی افزود: تصور نمی‌شود که به این زودی سقف تسهیلات بخواهد افزایش یابد چرا که باید به فکر بازپرداخت تسهیلات هم باشیم چرا که این رقم 80 میلیون تومان برای سایر شهرها رقم خوبی است.

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar