۱۲:۵۰ - ۰۳ مهر ۱۳۹۵ - 24 September 2016
کد خبر: ۴۱۳۰۳
گاه نوشته وزیر مسکن 30/ طنز
این گاه نوشته بیش از اینکه راهی باشد یا مسکنی، هواپیمایی است؛ یعنی قصد دارم بیشتر درباره هواپیما و خرید از شرکت‌های بوئینگ و ایرباس بنویسم تا همه بدانند که: عقاب تیزپر ایرلاین غربی‌ها ، اسیر دولت تدبیر می شود گاهی!

برخی از دوستان که گرایش به برخی اصول دارند با اکانت های فیک در اینستاگرام بنده کامنت می گذاشتند که بالاخره این هواپیماها که قول داده بودی چی شد؟ بنده هم که از ادبیات نوشتاری آنها می دانستم که چه کسانی هستند بدون هیچ واکنشی، از خداوند برای آنها اصلاح، طلب می کردم تا اینکه به قاسم(قاسم بی نیاز) گفتم یک برنامه در صداسیما ترتیب بده می خواهم خبر خوش هواپیمایی بدهم-البته در بخش های خبری باشد نه اینکه در برنامه به خانه برمی گردیم- به شبکه خبری رفتم و اعلام کردم که بالاخره آمریکا تحت فشار جامعه جهانی و تدبیر و امید شهروندمدارانه و ایرانشهرمنشانه دولت یازدهم مجبور شد که مجوز خرید هواپیما از ایرباس و بوئینگ را امضا کند. مجری یک جوری نگاهم کرد که انگار غیر ممکن است که بعد از 50 سال چنین مجوزی صادر شده باشد.

بنده هم برای اینکه این دستاورد مهم را به رخ اغیار بکشم، ضمن تبریک هفته دفاع مقدس به ملت ایران اظهار داشتم: توافق کلی ما با ایرباس برای خرید حدود ۱۱۸ فروند با ATR برای دریافت ۲۰ فروند و با بوئینگ برای خرید ۱۰۸ فروند هواپیما است که باید طی ۸ سال به ایران تحویل داده شود. مجری پرسید یعنی هواپیماهای خریداری شده همه نو هستند؟ گفتم بله حتی پلاستیک روی صندلی ها را هم باز نکرده اند و هنوز استارت نخورده، در ضمن اگر قرار باشد ایرلاینی هم هواپیما دست دوم بخرد نباید مدل آن کمتر از سال 2000 باشد چون قصد داریم تا جایگاه هوایی خود را در منطقه و بین الملل به دست آوریم.

از چشم های مجری خواندم که از اتاق فرمان به او گفتند«از وزیر بپرس آیا دولت پول دارد که این همه هواپیما بخرد»؟ پس بدون فوت وقت به عنوان عضو کابینه دولت یازدهم با تاکید بر اینکه«با صدور این مجوز سدهای پیش رو شکسته شد» ابراز داشتم: روش پرداختی ما در اینقرارداد،اجاره به شرط تملیک است و در واقع تامین کننده مالی، خرید را انجام می‌دهد و هواپیماها به ما واگذار می‌شود. لذا کمترین مشکل در نقل و انتقال پول با این مدل انتخابی نسبت به سایر مدل‌های موجود در بازارهای بین‌المللی است.

آنگاه خاطرنشان کردم: با توجه به اینکه قرارداد تامین هواپیماها یک خرید تجاری و بین‌المللی است، تمام تضامین از جانب ایران ایر ارائه می‌شود و دولت هیچگونه دخالتی در خصوص تضامین ندارد. برای اینکه دیگر جای هیچ شک و شبهه ای در مورد عملکرد وزارتخانه در همه زمینه ها به جز مسکن! باقی نماند در پایان افزودم یکی از شرکت‌های ایرانی هم در حال مذاکره با شرکت ژاپنی میتسوبیشی برای خرید هواپیمای ۸۰ نفره است که به زودی اطلاع رسانی خواهیم کرد.

جالب است بدانید از وقتی این دستاورهای هواپیمایی را مطرح کرده ام هنوز هیچ دوستی با هیچ گرایش اصولی و غیراصولی و با اکانت فیک کامنت ارسال نکرده است.

مدتی بود که نمایشگاه خونم کم شده بود و چون هنوز تا نمایشگاه مطبوعات هم زمان باقی بود یک سرچی زدم و دیدم که در فرهنگسرای نیاوران نمایشگاهی از عکس های هوایی( این هوایی با آن هوایی که سابقا معاون وزارت خانه بود زمین تا هوا فرق دارد) برگزار شده است. سریع به روابط عمومی گفتم یک قرار ملاقات با گئورگ «گئورگ ژرستر» عکاس برجسته سوئیسی که خالق این عکس ها بود ترتیب دادند. ضمن تشکر ویژه از زحمات این هنرمند برجسته اعلام کردم: این عکس‌های هوایی، اقدامی ارزشمند است چرا که نشان‌دهنده وضعیت شهرسازی ما در گذشته و منبعی قابل ارجاع برای مقایسه وضعیت شهرها از گذشته تا کنون برای ما فراهم کرده است. ما به وسیله این اسناد می‌توانیم متوجه شویم که در طول این سال‌ها چه بلایی بر سر شهرهایمان آمده است. گئورگ که از تسلط بنده بر زبان انگلیسی کاملا مبهوت شده بود گفت: Are you ali janati?

گفتم نه گئورگ جان! عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی هستم ولی به خاطر تعلق خاطری که به فرهنگ ایرانشهری دارم همه فکر می کنند وزیر ارشاد هستم در ضمن علی(علی جنتی) که نمی تواند به این سلسیس انگلیسی صحبت کند. در پایان گئورگ یک کتاب از عکس هایش را به من هدیه داد و بنده هم یک صنایع دستی را به او دادم.

دیگر داشتم نوشتن گاه نوشته را به پایان می بردم که علی(علی جنتی) تلگرام فرستاد که عباس(دکتر عباس آخوندی) آخر چرا پا در کفش من می کنی؟ خودت خوشت می آید من بروم با سازندگان واگن یا هواپیما دیدار کنم یا از نمایشگاه صنعت ساختمان بازدید کنم؟ آخه دیدار با گئورگ را می گذاشتی خودم انجام بدهم شاید زخم لغو کنسرت ها کمی التیام پیدا می کرد. دیدم حق دارد به همین خاطر یک لایک و یک استیکر علی دایی را برایش سند کردم. منتظر گاه نوشته بعدی باشید چون قرار است از پیشرفت های خطوط کشتیرانی بگویم.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar