۰۸:۱۰ - ۱۹ مهر ۱۳۹۵ - 10 October 2016
کد خبر: ۴۱۶۴۳
مدیر کنترل و نظارت ساختمان شهرداری شیراز در گفت وگو با «صما» عنوان کرد:
مدیر کنترل و نظارت ساختمان در حوزه معاون شهرسازی و معماری شهرداری شیراز بابیان این‌که قانون در ماده 18 آیین‌نامه اجرای ماده 33 قانون نظام‌مهندسی صراحتا به بیمه ساختمان اشاره‌کرده است گفت: ازنظر قانونی دریافت پایان کار نیازمند دریافت تضمین کیفیت است.

محمدرضا نجیمی گشتاسب با بیان مطلب فوق در گفت وگو با «صما» افزود: بر اساس این تضمین کیفیت فونداسیون و اسکلت بنا حدود 10 سال، نمای ساختمان حدود 5 سال و تأسیسات نیز 3 سال باید از سوی مهندس ناظر تضمین شود.

وی گفت: ازآنجایی‌که اجرای این مورد جز قوانین است کارفرمایان ساختمانی هیچ انتخابی برای انجام یا عدم انجام آن ندارند؛ و استان شیراز مدت‌های مدیدی است که این بیمه را در زمان ارائه پایان کار دریافت می‌کند.

این مسئول اظهار داشت: شهرداری‌ها زمانی می‌توانند به‌درستی بر امر ساخت‌وساز نظارت داشته باشند که مهندسان خبره و متخصص اقدام به ساخت‌وساز کنند.

وی با اشاره به اینکه مجری نظارت برساخت و سازهای شهری درگذشته بیشتر صوری و ظاهری بود اما خلل در قانون و ضوابط بررسی شد افزود: درگذشته هیچ کنترلی بر ارائه خدمات مهندسان نبود اما در حال حاضر این مورد در استان شیراز کاملاً حل‌شده است.

نجیمی با اشاره به اینکه بر اساس آمار دولت یک‌سوم سرمایه ملی درزمینه ساخت‌وساز هزینه می‌شود و در ایران سیستم به‌گونه‌ای است که مسکن در زمره مهم‌ترین کالاها و از سرمایه‌های اصلی مردم است تأکید کرد: اگر مسکن به دست افراد غیرمتخصص ساخته شود جز زیان چیزی به دنبال ندارد.

این مسئول با ابراز تأسف از اینکه کنترل بر قوانین در کشور ما ضعیف است و اگر برخورد جدی نشود اجراها و کیفیت ساخت‌وسازها ضعیف خواهد شد تصریح کرد: ایمنی شهر بسیار مهم است و با توجه به اینکه شهرداری شیراز مجری و متولی این امر مهم تعیین‌شده اگر ساختمان‌های بی‌کیفیت در شهر ساخته شود در زمان بحران‌هایی مانند زلزله مسئولیت آن بر عهده شهرداری خواهد بود.

مدیرکل کنترل و نظارت ساختمان شهرداری شیراز تأکید کرد: متأسفانه کارفرمایان به دلیل سود بیشتر به دنبال عدم رعایت ایمنی و کیفیت ساختمان هستند درحالی‌که بیمه یک بنای با زیربنای 100 هزار مترمربع کمتر از یک‌میلیون تومان است که به‌هیچ‌عنوان رقم بالایی نیست.

نجیمی تأکید کرد: دریافت بیمه کیفیت به‌هیچ‌عنوان باعث افزایش قیمت ساختمان نمی‌شود زیرا رقم آن بسیار کوچک است.

وی بابیان این‌که بهره‌بردار باید به ساختمان خریدار شده اطمینان داشته باشد گفت: بیمه پایان کار تضمین کیفیت و در کنار شناسنامه فنی، ضمانت‌نامه‌های ساختمان به‌عنوان کالای مصرفی هستند.

نجیمی با انتقاد از عدم اجرای و دریافت بیمه کیفیت در زمان پایان کار در استان‌های دیگر گفت: این‌یک قانون و اجرای قانون الزامی است.

وی در ادامه به آیین‌نامه جدید تحت عنوان الزامات ساختمان ممتاز گفت: اگر یک ساختمان صفرتا 100 آیتم‌های موردنظر در آیین‌نامه را رعایت کند مشمول دریافت گواهی امتیاز می‌شود.

وی گفت: البته این سوای بیمه کیفیت ساختمان است و سازندگان در صورت تمایل برای فروش بهتر می‌توانند این تأییدیه را دریافت کنند. این تأییدیه شامل الزامات نورپردازی، معماری، تأسیسات و کلیه نکات جزی و ضروری ساختمان است.

انتهای پیام/

کد خبر:0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar