۱۳:۵۵ - ۲۶ مهر ۱۳۹۵ - 17 October 2016
کد خبر: ۴۱۷۴۰
سخنگوی شورای اسلامی شهر اراک:
سخنگوی شورای اسلامی شهر اراک گفت:تفاهم نامه همکاری میان شهرداری اراک و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی که مورد اعتراض سازندگان ساختمان و تراکم سازها قرار گرفته بود، براساس مصوبه شورای اسلامی شهر اراک باطل شد.

جمشید زند اظهار داشت: تفاهم نامه همکاری میان شهرداری اراک و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی که چندی پیش منعقد شده و مورد اعتراض سازندگان ساختمان و تراکم سازها قرار گرفته بود، براساس مصوبه شورای اسلامی شهر اراک باطل شد.

وی افزود: براساس این مصوبه و در پی ابطال تفاهم نامه، از این پس نیازی نیست افرادی که در اراک قصد ساخت و ساز دارند به نظام مهندسی ساختمان مراجعه کنند.

زند بیان کرد: براساس مصوبه جدید شورای اسلامی شهر اراک، شهرداری مستقیما افراد را به دفاتر مهندسی ساختمان که مورد تایید و دارای مجوز از وزارت راه و شهرسازی هستند معرفی می کند.

سخنگوی شورای اسلامی شهر اراک بیان داشت: این تصمیم در راستای تحقق رونق کسب و کار و تسریع و تسهیل روند کاری افرادی که در حوزه ساخت و ساز فعالیت دارند اتخاذ شده و امیدواریم این اقدام مورد رضایت مردم قرار گیرد.

زند با اشاره به اینکه سایر مراحل مرتبط با لغو این مصوبه نیز انجام پذیرفته، تصریح کرد: این مصوبه به تایید فرمانداری اراک و کمیته انطباق رسیده است.

سخنگوی شورای اسلامی شهر اراک ضمن بیان اینکه تمامی مصوبات شورا با توجه به منافع شهروندان و آبادانی شهر اتخاذ می شود، گفت: موضوع مجری امور ساخت و ساز نیز در کمیسیون ویژه شورای اسلامی اراک مطرح شد و اعضای کمیسیون براین نظر هستند، چنانچه کسی نیاز به مجری داشته باشد، می تواند مجری انتخاب کند و چنانچه نیاز به انتخاب مجری نباشد، پس از اخذ تعهد می تواند بدون مجری با توجه به رای دیوان عالی کشور و دستورالعمل های ابلاغ شده از سوی وزارت راه و شهرسازی، اقدام کند.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع هنوز به صحن شورای اسلامی اراک نیامده و چنانچه در آینده این مصوبه به صحن بیاید به شهرداری اراک ابلاغ خواهد شد تا موضوع مجری هم تعیین تکلیف شود.

سازمان نظام مهندسی ساختمان، سازمانی غیردولتی است که در راستای تحقق قانون نظام مهندسی کنترل و اجرای ساخت و ساز، مصوب سال ۷۴، در این سال به صورت رسمی تاسیس شد.

منبع: مهر
انتشار یافته: ۲۵
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۴
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۱:۰۴ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۷
0
3
با سلام بهترین تصمیم این است که شرکتهای مهندسین مشاور رتبه بندی شده طراحی و نظارت را به عهده بگیرند . و شرکتهای ساختمانی دارای گواهی نامه صلاحیت از سازمان مدیریت مجری پروژها شوند متاسفانه نظام مهندسی به دلیل منافع شخصی مانع این تصمیم درست می شود
سرداری
|
Germany
|
۲۳:۵۰ - ۱۳۹۵/۰۷/۲۸
0
3
لابد شورای شهر اونجا هم دست بوکسور ها است.
عماد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۸/۰۱
1
4
ما مهندسین مجری اراک الان روی هوا هستیم دوستان کسی میدونه در شهراهای مختلف کشور وضعیت مجری الان چطوره؟ در مشهد هم انگار مجری رو حذف کردن
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
0
3
به علت سومدیریت و ناکارآمدی شهردار اراک که بازنشسته سپاه نیز هست , اغلب پروژه های عمرانی شهرداری اراک تعطیل شده مثلا ساخت تقاطع غیرهم سطح میدان شریعتی اراک بلاتکلیف رها شده و ایجاد راه بندان و ترافیک در خیابان اصلی اراک کرده و گرد و خاک ناشی از حفاری زمین به هوا بلند شده , ساخت خیابان ۵۵ یا ۵۸ متری اراک معروف به پروژه خط قرمز شهرداری اراک بعد ۱۴ سال از تصویب پروژه در کمیسیون زیربنایی دولت بلاتکلیف رها شده, ساخت مترو اراک _ شهرجدید مهاجران بلاتکلیف رها شده لذامعرفی فرصت های سرمایه گذاری در بخش مدیریت شهری به سرمایه گذاران و شرکت های داخلی و خارجی ضروری است, مثلا نوسازی بافت های فرسوده در سکونت گاه های غیردایم شهرک ولیعصر وشهرک علی ابن ابی طالب اراک با رویکرد خانه سازی شیبدار وپله ای در دامنه کوه ها مثل ولنجک تهران , ساخت مترو اراک _ شهرجدید امیرکبیر ,تعریض و عقب نشینی خیابان های شهید رجایی و خیابان امام خمینی اراک, ساخت تقاطع غیرهم سطح در میدان امام خمینی اراک, ساخت کارخانه فولاد امیرکبیر اراک
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۵ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
0
2
با حذف مجری ذی صلاح نظام مهندسی از فرآیند ساخت و ساز در دولت تدبیر و امید, حدود ۵۰۰ مهندس مجری نظام مهندسی اراک بیکار می شوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
0
1
وقتی هیچ چیز در ایران, سر جایش نیست, یک سردار بازنشسته میشود شهردار , یک دامپزشک میشود عضو کمیسیون عمران مجلس
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
0
3
تازه همین ۵۰۰ نفر از مهندسان مجری نظام مهندسی اراک طبق بررسی های سازمان بازرسی کل کشور واستعلام از سازمان بیمه تامین اجتماعی شهرستان اراک حدود ۱۸۰ نفرشان جزو کارمندان و بازنشستگان دولت هستند که به شکل غیرقانونی در حال استفاده از سهمیه مجریان نظام مهندسی هستند و شورای انتظامی و بازرسان سازمان نظام مهندسی اراک در برابر تخلفات کارمندان مجری سکوت کردند علیرغم گرفتن تعهد محضری از مجریان مبنی بر اشتغال تمام وقت و نداشتن شغل دولتی و خصوصی, مثلا کارمندان اداره کل نوسازی و تجهیز مدارس اراک, سازمان فنی و حرفه ای اراک, بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اراک, شهرداری خنداب, شهرداری شازند, کارمندان دفتر فنی دادگستری و سازمان جهادکشاورزی و جهاد روستایی اراک,....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۱۶ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۸
1
2
سازمان نظام مهندسی, کارایی خود را از دست داده چون مدیران چندشغله سازمان نظام مهندسی با این تفسیر که نظام مهندسی شغل نیست باعث بی اعتبار شدن حرفه مهندسی نزد مردم شدند , باید قبل از صدور پروانه اجرای نظام مهندسی, وضعیت اشتغال دولتی مهندسان استعلام شود و از صدور پروانه اجرا برای کارمندان و بازنشستگان دولت خودداری شود, همچنین مسیولین دفاتر طراحی به طور اتوماتیک از دریافت سهمیه اجرا نظام مهندسی, منع شوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۲۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۹
0
2
چگونگی فعالیت حرفه ای اعضای هیات علمی دارای پروانه اشتغال
معاون وزیر راه و شهرسازی با ارسال نامه ای به مدیران کل راه و شهرسازی استان ها در خصوص چگونگی فعالیت حرفه ای اعضای هیات علمی دانشگاه ها که دارای پروانه اشتغال می باشند توضیحاتی ارائه داد. در متن این نامه که نسخه ای از آن را مدیر کل راه و شهرسازی خوزستان به سازمان […]
معاون وزیر راه و شهرسازی با ارسال نامه ای به مدیران کل راه و شهرسازی استان ها در خصوص چگونگی فعالیت حرفه ای اعضای هیات علمی دانشگاه ها که دارای پروانه اشتغال می باشند توضیحاتی ارائه داد.
در متن این نامه که نسخه ای از آن را مدیر کل راه و شهرسازی خوزستان به سازمان نظام مهندسی ساختمان خوزستان ابلاغ کرد آمده است:
نظر به درخواست تعدادی از ادارات کل استان ها در خصوص چگونگی فعالیت حرفه ای اعضای هیات علمی دانشگاه ها که دارای پروانه اشتغال به کار می باشند به آگاهی می رساند این اشخاص می توانند در حدود صلاحیت و ظرفیت تعیین شده برای آنان فعالیت داشته باشند لیکن انجام خدمات حرفه ای آنان در بخش هایی از کار که حضور تمام وقت دارندگان پروانه اشتغال به کار الزامی است،مجاز نمی باشد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۹
0
2
تخفیف گرفتن مالکان ساختمان از مهندسان مجری به یک معظل اساسی تبدیل شده چون تعداد کار اجرای ساختمانی کم است ولی در عوض تعداد مهندسان مجری بسیار زیاد است و اغلب مهندسان مجری بیکار هستند و تنها منبع درآمدشان همین سهمیه های ۱۵۰۰ متری اجرای نظام مهندسی است, پس به ناچار برای گرفتن کار جدید, مجبور میشوند تخفیف های ۵۰ تا ۶۰ درصدی زیر تعرفه های نظام مهندسی بدهند تا بتوانند از مالکان ساختمان, کار بگیرند, متاسفانه حذف سیستم ارجاع کار باعث بیکاری مهندسان مجری و کاهش حق الزحمه مهندسان شد ، در کجای دنیا پرداخت حق الزحمه مهندسان مجری توسط مالکان ساختمان, با چک بی محل انجام میشود؟ که تمام وقت و انرژی مهندس مجری به وصول چک در دادسرا و شورای حل اختلاف صرف شود
, باید حق الزحمه مجری توسط سازمان نظام مهندسی یا وزارت راه وشهرسازی دریافت شود وپس از کسر مالیات و ۵ درصد سهم سازمان به حساب مجری واریز شود تا ارتباط مالی مستقیم بین مالک و مجری قطع شود, یا اعتبار بانکی به مالکان اهدا شود برای پرداخت کامل حق الزحمه مجری
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۳۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۹
0
2
ورود افراد غیرمتخصص به صنعت ساخت و ساز باعث تضییع سرمایه های مردم , کاهش ایمنی ساختمان,
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۱۱ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۹
0
3
مهندسین اراکی امروز در مقابل شورای شهر اراک تجمع و نسبت به لغو تفاهم نامه شهرداری با نظام مهندسی اعتراض کردند.

به گزارش ایسنا، منطقه مرکزی، امروز جمعی از مهندسین اراک در مقابل ساختمان شورای شهر اراک تجمع کردند و نسبت به لغو تفاهم نامه شهرداری با سازمان نظام مهندسی معترض بودند.

اعتراض حدود 50 مهندس با برگزاری صحن علنی شورای شهر اراک همزمان بود و رییس شورای شهر اراک برای پاسخ گویی در جمع معترضین حاضر شد.

طبق مصوبه شورای شهر اراک افرادی که قصد ساخت و ساز دارند می توانند به دفاتر مهندسی معتبر مراجعه کنند و الزامی برای مراجعه به سازمان نظام مهندسی نیست.

رییس شورای شهر اراک گفت: مصوبه شورای شهر اراک طبق قانون بوده است و تخلفی صورت نگرفته است. این موضوع در صحن علنی شورای شهر بررسی شده است.

وی بیان کرد: نماینده نظام مهندسی علیرغم دعوت شورای شهر در جلسه حضور نیافت و اعلام کردند که هیچ نماینده ای برای این موضوع به شورا ارجاع داده نمی شود.

تاج اباد عنوان کرد: با این حال موضوع اعتراض در شورای شهر مطرح و نماینده نظام مهندسی جهت بررسی این موضوع دعوت می شود اما تا پایان بررسی ها طبق مصوبه شورای شهر اقدام خواهد شد.

به گزارش ایسنا، حذف مجری از دیگر موارد مورد اعتراض مهندسین بود که این موضوع را خلاف قانون عنوان کردند و خواستار پیگیری شورای شهر اراک در این رابطه شدند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۴ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۹
0
2
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۷ - ۱۳۹۵/۰۸/۱۹
0
3
مدیرکل کنترل و نظارت ساختمان شهرداری شیراز گفت: سازندگان ذیصلاح پس از ۱۵ ماه به عرصه ساخت و ساز شهری شیراز باز می‌گردند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شیراز، محمدرضا نجیمی صبح امروز در نشست خبری از بازگشت سازندگان ذیصلاح به عرصه ساخت و ساز شهری شیراز پس از 15 ماه خبر داد و اظهار داشت: پس از رای دیوان عدالت اداری مبنی بر عدم الزام استفاده از مهندسان ذیصلاح در ساخت و سازها نگرانی‌های بسیاری برای شهرداری شیراز به عنوان نهاد نظارتی بر این امر ایجاد شد.

وی با اشاره به اینکه بر اساس آمار دولت یک سوم سرمایه ملی در زمینه ساخت و ساز هزینه می‌شود و در ایران سیستم به گونه‌ای است که مسکن در زمره‌ مهم‌ترین کالاها و از سرمایه‌های اصلی مردم است تاکید کرد: اگر مسکن به دست افراد غیر متخصص ساخته شود جز زیان چیزی به دنبال ندارد.

مدیرکل کنترل و نظارت ساختمان شهرداری شیراز از ایجاد کارگروهی از نمایندگان شهرداری شیراز، سازمان نظام مهندسی استان، اداره کل راه و شهرسازی استان و استانداری فارس خبر داد و خاطرنشان کرد: این کارگروه با تشکیل بیش از 18 جلسه کارشناسی با مباحث تخصصی تمامی موارد مربوط به رای دیوان عدالت اداری را مورد بررسی قرار داد.

نجیمی با بیان اینکه در این کارگروه مباحثی مانند تعیین صلاحیت مهندسان مجری، بحث قراردادها، نوع کار و غیره آسیب‌شناسی و دستورالعملی لازم‌الاجرا تدوین شد تصریح کرد: این دستورالعمل برای جلوگیری از تضییع حقوق افراد در جامعه و ارتقای کیفیت ساخت و سازها تدوین شده است که از همین هفته اجرای آن آغاز می‌شود.

وی عنوان کرد: این دستورالعمل فعالیت سازندگان ذیصلاح را پالایش کرده تا خدمات مناسب ارائه شود و در نهایت سود و فایده این قضیه به بهره‌برداران نهایی که مردم هستند برسد.

مدیرکل کنترل و نظارت ساختمان شهرداری شیراز به فعالیت 3 هزار مهندس سازنده ذیصلاح تا 15 ماه گذشته در استان فارس اشاره و بیان کرد: با رای دیوان عدالت اداری تمامی این مهندسان بیکار شدند اما با تدوین دستورالعمل کارگروه تخصصی ساخت و ساز شهری شیراز باید ساخت و سازهای شهری توسط مهندسانی که مجوز رسمی دارند صورت گیرد.

نجیمی با بیان اینکه این دستورالعمل سبب بازگشت مهندسان ذیصلاح پس از 15 ماه به عرصه ساخت و ساز شهری شیراز شد اظهار داشت: شهرداری‌ها زمانی می‌توانند به درستی بر امر ساخت و ساز نظارت داشته باشند که مهندسان خبره و متخصص اقدام به ساخت و ساز کنند.

وی با اشاره به اینکه مجری نظارت بر ساخت‌ و سازهای شهری در گذشته بیشتر صوری و ظاهری بود اما خلل در قانون و ضوابط بررسی شد افزود: در گذشته هیچ کنترلی بر ارائه خدمات مهندسان نبود اما با تشکیل این کارگروه تخصصی و هیئت چهار نفره هفته‌ای یک بار به صورت رندوم کارگاه‌های ساخت و ساز مورد نظارت قرار می‌گیرند.

مدیرکل کنترل و نظارت ساختمان شهرداری شیراز با بیان اینکه در این نظارت‌ها عملکرد مهندسان به صورت مطلوب، متوسط، ضعیف و خیلی ضعیف ارزیابی می‌شود گفت: اگر امتیاز آنها متوسط باشد مجوز فعالیت آنها باطل شده و پس از یک سری فرآیندها و گذراندن یک دوره کلاس‌های آموزشی دوباره می‌توانند به فهرست سازندگان ذیصلاح بازگردند.

نجیمی با ابراز تاسف از اینکه کنترل بر قوانین در کشور ما ضعیف است و اگر برخورد جدی نشود اجراها و کیفیت ساخت و سازها ضعیف خواهد شد تصریح کرد: در بحث مهندسان مجری این کارگروه وظیفه نظارت دقیق را بر عهده دارد.

وی بیان کرد: ایمنی شهر بسیار مهم است و با توجه به اینکه شهرداری شیراز مجری و متولی این امر مهم تعیین شده اگر ساختمان‌های بی‌کیفیت در شهر ساخته شود در زمان بحران‌هایی مانند زلزله مسئولیت آن بر عهده شهرداری خواهد بود.

مدیرکل کنترل و نظارت ساختمان شهرداری شیراز تاکید کرد: چرا اداره استاندارد با کارگاه‌هایی که محصولات فاقد کیفیت تولید می‌کنند برخورد نمی‌کند؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۳۸ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۱
1
2
شرط ممنوعیت عضویت کارمندان و بازنشستگان دولت در شرکت های مجری حقوقی, دفاتر طراحی,, آزمایشگاه های خاک و بتن, به درستی رعایت نمیشود چون سازمان بازرسی کل کشور, شورای انتظامی نظام مهندسی, بازرسان سازمان نظام مهندسی به وظایف نظارتی خود به درستی عمل نمی کنند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۰:۴۲ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۲
0
3
رای دیوان عدالت اداری به منزله حذف مجریان ذیصلاح نیست
شیراز- ایرنا- رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس، با اشاره به رای شماره 99 هیات عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر ابطال ماده هفت از فصل سوم و بند 19-1-9 فصل ششم مبحث دوم مقررات ملی ساختمان گفت: رای صادره از سوی دیوان عدالت اداری به منزله حذف مجریان ذی صلاح نیست.
رای دیوان عدالت اداری به منزله حذف مجریان ذیصلاح نیست
به گزارش خبرنگار ایرنا، فرج الله رجبی،جمعه شب در جمع خبرنگاران در شیراز افزود: ضمن اینکه بر لازم الاجرا بودن رای دیوان تاکید داریم اما معتقدیم که تمرکز برخی افراد بر روی حکم دیوان و تاکید بر حذف مجری ذیصلاح، نتیجه ای جز انحراف اذهان از سایر الزامات قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان ندارد.
وی ادامه داد: آنچه از سوی دیوان ابطال شده یک بند از شیوه نامه اجرایی است و سایر مواد شیوه نامه به قوت خود باقی و پابرجا است.
او اظهار کرد: شهرداری و دیگر دستگاههای فعال در حوزه مهندسی باید موضع خود در خصوص سایر مواد قانونی و شیوه نامه اجرایی ماده 33 که همچنان پابرجا است را اعلام کنند.
رجبی افزود: سوال اصلی در مورد صحت حکم دیوان نیست بلکه در مورد آن مواد قانونی است که همچنان پابرجا است.
وی، اعلام سهم 2 درصدی هزینه مجری را به عنوان هزینه اضافی ساخت و ساز یک تحلیل نادرست برای ابطال قانون مجریان ذیصلاح دانست و تصریح کرد: سازمان نظام مهندسی، تخلف و کوتاهی برخی مجریان ذیصلاح را قبول دارد اما طی سال های گذشته اقدامات خوبی در خصوص کاهش تخلف هایی از جمله مهر فروشی انجام داده ایم.
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس افزود: به دنبال این هستیم تا با نگاه مثبت و منطبق بر صلاح بهره بردار نهایی و استفاده کننده، با مهندسان متخلف برخورد جدی شود و ضریب اطمینان خدمات نظام مهندسی نیز افزایش یابد.
وی افزود: شهرداری ها نباید با تحلیل ناقص از شرایط رکود مسکن، حذف مجری ذیصلاح را حذف هزینه های اضافی و عامل ایجاد انگیزه در شهروندان برای ساخت و ساز بدانند چرا که سهم 2 درصدی هزینه مجری در مقابل سایر هزینه ها بسیار ناچیز است.
رجبی افزود: حذف مجری ذیصلاح یعنی فراهم کردن شرایط برای حضور مجری غیر ذیصلاح و این در حالی است که مجری ذیصلاح در صورتی که مرتکب تخلف شود قابل پیگیری و برخورد است اما در مورد مجری غیر ذیصلاح این امکان وجود ندارد.
او گفت: بر این اساس، سازمان نظام مهندسی، شهرداری ها و سایر مراجع صدور پروانه ساختمان مکلف به اجرای قانون در جهت پذیرش خدمات مهندسی در بخش های طراحی، اجرا و نظارت از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی دارای صلاحیت مندرج در قانون هستند و استفاده از خدمات مجریان ذیصلاح برای اجرای ساختمانها اجباری است.
وی اضافه کرد: بر اساس ماده 34 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، شهرداری ها و سایر مراجع صدور پروانه و کنترل و نظارت بر اجرای ساختمان و امور شهرسازی، مجریان ساختمان ها و تاسیسات دولتی و عمومی، صاحبان حرفه های مهندسی ساختمان و شهرسازی، مالکان و کارفرمایان در شهرها، شهرکها و شهرستان ها و سایر نقاط واقع در حوزه شمول مقررات ملی ساختمان و ضوابط و مقررات شهرسازی، مکلفند مقررات ملی ساختمان را رعایت کنند و رعایت نکردن این مقررات، تخلف از قانون محسوب می شود.
او گفت: پذیرش حذف مجری ذیصلاح به معنای عقب گرد در حوزه صنعت ساختمان است در صورتی که ما باید سعی کنیم با گام های بلند رو به جلو حرکت کنیم نه اینکه به عقب بازگردیم.
نایب رییس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس هم گفت: با توجه به اینکه ورود به مباحث قانون در حیطه اختیارات مجلس است بنابراین دیوان عدالت اداری به مبحث قانون وارد نمی شود.
مجید ولدان افزود: دیوان عدالت اداری صرفا در مواد دستورالعمل ها و آیین نامه ها و در آنجا که برخی تداخل ها ممکن است باعث تضییع حقوق مردم شود وارد می شود.
وی ادامه داد: بر اساس بند هفت ماده 2 و مواد چهار و 32 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، وضع مقررات ملی ساختمان به منظور اطمینان از ایمنی، بهداشت، بهره برداری مناسب، اجرا و کنترل آن در جهت حمایت از مردم به عنوان بهره برداران از ساختمانها و فضاهای شهری و حفظ افزایش بهره وری منابع و سرمایه ملی جزء اهداف این قانون است.
او اظهار کرد: همچنین بر اساس این قانون، اشتغال اشخاص حقیقی و حقوقی به امور فنی در بخش های ساختمان که توسط وزارت راه و شهرسازی تعیین شده، مستلزم داشتن صلاحیت حرفه ای بوده و مداخله اشخاص حقیقی و حقوقی فاقد مدرک صلاحیت در ارائه خدمات مهندسی طراحی، اجرا و نظارت تخلف از قانون محسوب می شود.
نایب رییس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس نیز، مهندسان مجری را حلقه مفقوده در صنعت ساختمان دانست و گفت: اگر مجریان ذیصلاح در جریان ساخت و سازها دخیل نباشند، هیچ ساخت و سازی تضمین شده نخواهد بود.
غلامرضا نامورچی افزود: اگر بنا باشد مهندسان مجری ذیصلاح از امر نظارت حذف شوند چه کسانی بنا هست جای آنها را پر کنند.
وی ادامه داد: حضور مجریان ذیصلاح به صلاح همه هست و خصوصا کارفرمایان ما باید مهندسان مجری را یک فرصت بدانند نه به عنوان یک تهدید به آنها نگاه کنند.
او اظهار کرد: مجریان ذیصلاح در حقیقت یک فرصت مناسب هستند تا در زمان و هزینه ساخت و ساز صرفه جویی شود و کیفیت ساخت و ساز افزایش یابد.
نامورچی، ضمن تاکید بر لزوم انجام نظارت دقیق تر بر ساخت و سازها از سوی مجریان ذیصلاح گفت: باید ترتیبی اتخاذ شود تا ساختمان هایی که با نظارت مجری ذیصلاح احداث شده ارزش بیشتری داشته باشد و تعرفه بیمه آنها نیز با توجه به استحکام آنها کمتر باشد.
عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس نیز، ضمن انتقاد از برخی برداشت های نادرست در خصوص رای دیوان عدالت اداری در بحث مجریان ذیصلاح گفت: در رای دیوان به هیچ وجه اشاره ای به حذف خدمات مجریان نشده اما عده ای بدون اشراف و مطالعه قانون برداشت نادرست و شاید هدفدار از این رای کردند.
حسین پوراسدی افزود: یکی از بندهای حذف شده از سوی دیوان مربوط به کنترل صلاحیت مهندسان بود که بر اساس آن صلاحیت داشتن یا نداشتن مهندسان باید مورد بررسی قرار می گرفت که این بند از سوی دیوان حذف شده است.
وی ادامه داد: اگر بنا بر حذف یا ابطال الزام مجری باشد این کار باید از سوی مجلس انجام شود.
او اضافه کرد: اینکه علت رکود امروز بازار مسکن را بخواهیم در هزینه ناشی از خدمات مجریان که تنها 2 درصد است جستجو کنیم نوعی فرافکنی است.
پوراسدی گفت: اگر ساخت و سازی بدون نظارت مجری انجام شود، شاید در ظاهر از صرف یک هزینه 2 درصدی جلوگیری شده اما هم در جریان ساخت و هم بعد از آن هزینه های بیشتری تحمیل خواهد شد که برخی از آنها ممکن است قابل جبران نیز نباشد.
وی اضافه کرد: هیچ کس منکر مشکلات و تخلف های موجود در روند نظارت ها نیست اما نمی توان به دلیل تخلف عده ای انگشت شمار صورت مساله را پاک کرد.
دبیر هیات رییسه سازمان نظام مهندسی فارس هم گفت: استان فارس یکی از زلزله خیزترین استانهای کشور است و به همین دلیل بحث نظارت در ساخت و سازها در این استان از اهمیت بسیاری برخوردار است.
مهرداد خواجه پور افزود: در چنین شرایطی باید کوشید تا تمام ساختمان ها توسط سازنده ذیصلاح ساخته شود چرا که بدون حضور و دخالت سازنده ذیصلاح نباید در یک ساخت و ساز کیفیت را جستجو کرد.
وی، ضمن تاکید بر لزوم توجه به منافع بهره برداران نهایی که مردم هستند ادامه داد: سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس به منظور افزایش توانمندی مجریان و ارتقای دانش و آگاهی آنها، توجه ویژه ای به امر آموزش دارد و امسال رقمی در حدود 20 میلیارد ریال را به این امر اختصاص خواهد داد.
او گفت: هم اینک حدود 6 هزار و 500 مهندس در استان به اشکال مختلف با امر ساخت و سازها درگیر هستند که با احتساب خانواده های آنها می بینیم که رقم قابل توجهی از جوانان تحصیل کرده این استان از این طریق کسب درآمد می کنند.
خواجه پور افزود: باید اندیشید که حذف مجریان ذیصلاح از این منظر نیز چه تبعاتی می تواند در جامعه به دنبال داشته باشد.
به دنبال ارایه شکوائیه از سوی یکی از شهروندان به دیوان عدالت اداری مبنی بر اجبار وی به عقد قرارداد با یک مجری ذیصلاح به رغم تمایل وی برای سپردن هر قسمت از کار خود به شکل امانی یا مدیریت پیمانی به چند مجری جداگانه صلاحیت دار و تقاضای وی مبنی بر ابطال ماده هفت از فصل سوم مبحث دوم مقررات ملی ساختمان و بند 19-1-9 فصل ششم مبحث مذکور، دیوان عدالت اداری در تاریخ 12 خرداد 94 بر اساس رای هیات عمومی، ماده مذکور را باطل اعلام می کند.
پس از آن، عده ای رای دیوان را به منزله حذف مجریان ذیصلاح در جریان ساخت و سازها و عدم اجبار استفاده از مجریان ذیصلاح از سوی سازندگان دانستند و عده ای نیز رای دیوان را به معنای ابطال قانون مجری ندانسته و الزام اجرای ساختمان توسط مجریان ذیصلاح را به قوت خود باقی می دانند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۳ - ۱۳۹۵/۰۸/۲۲
0
3
به گزارش اداره روابط عمومی، کمیسیون برنامه و بودجه و حقوقی و املاک شورای اسلامی کلانشهر اراک، عصر شنبه 8 آبان ماه، با دعوت از معاونین اداری مالی و برنامه ریزی شهرداری باتفاق مدیران مالی، درآمد و امور قراردادها، به بررسی نامه های واصله پرداخت.

سیدرضا قریشی، رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و حقوقی و املاک شورای اسلامی کلانشهر اراک، در رابطه با موضوعات مورد بحث در این جلسه عنوان کرد: با توجه به صورتجلسه مورخ 95/7/17 کمیسیون برنامه بودجه که به شهرداری ابلاغ شده است، مقرر شده بود شهرداری نسبت تهیه و ارائه شیوه نامه مربوط به عدم الزام استخدام مجری ساختمان حداکثر ظرف مدت 10روز از تاریخ 95/7/24 به این شورا اقدام نماید که این مهم تا کنون انجام نشده است، بنابراین موضوع مجدداً در جلسه مطرح و شهرداری مکلف گردید تا پایان وقت اداری مورخ 9/8/95 در این خصوص اقدام مقتضی را معمول نماید.
مهندس مجری بیکار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۰
0
1
همزمان با لغو مجری ذی صلاح در اراک - شایعاتی مطرح شده که تعدادی از اعضای شورای شهر و شهرداری اراک به دنبال دریافت جواز ساخت چندین پروژه بزرگ و 18 طبقه در منطقه شهید بهشتی اراک هستند - انگار تمام تلاش های اعضای شورای شهر و شهرداری اراک برای حذف مجری نظام مهندسی برای منافع شخصی خودشان بوده که با نپرداختن هزینه مهندس مجری , سود بیشتری در ساخت و ساز به جیب بزنند و متاسفانه وزرات راه و شهرسازی با سومدیریت خود به این بی قانونی ها هیچ توجهی ندارد که حذف مهندس مجری نظام مهندسی از چرخه ساخت و ساز باعث کاهش کیفیت ساخت و ساز و ورود افراد بی سواد و غیرمتخصص به عرصه ساخت و ساز میشود و ضرر و زیان هنگفتی به منابع ملی می زند مثلا عدم اجرای مبحث 19 مقررات ملی ساختمان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۴۳ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۰
0
0
حذف مجری ذی صلاح از چرخه ساخت و ساز باعث استفاده از مصالح غیراستاندارد, استفاده از کارگران بدون کارت مهارت فنی, عدم استفاده از دیوار دوجداره در نمای بیرونی ساختمان, عدم مهاردیوارهای پیرامونی با میلگرد و قوطی (میانقاب سازه ای ), عدم رعایت نکات ایمنی در ساخت و ساز
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۱۸ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۳
0
1
مجریان ذی صلاح صنعت ساختمان در مشهد خواستار حذف مصوبه شورای شهر شدند
شورای شهر

جمعی از مجریان ذیصلاح صنعت ساختمان در مشهد خواستار حذف مصوبه شورای اسلامی این شهر مبنی بر حذف الزام وجود مجری ذیصلاح در پروژه های ساختمانی شدند.

به گزارش قدس آنلاین به نقل از ایرنا، حدود یکصد نفر از مجریان ذیصلاح ساختمان، اعضای مجمع صنفی، مهندسان نظام مهندسی خراسان رضوی و انبوه سازان روز یکشنبه با حضور در شورای اسلامی شهر مشهد خواستار حذف این مصوبه شورا شدند.
نماینده این مجریان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: فرمانداری مشهد به مصوبه یاد شده شورای اسلامی مشهد ایراد گرفته و این مصوبه را برگردانده ولی برخی اعضای شورای شهر به بهانه خروج از رکود موافق حذف الزام وجود مجری ذیصلاح در پروژه های ساختمانی هستند.
محمد گلریز افزود: وجود مجری ذیصلاح برای اجرای پروژه های ساختمانی از مصوبات هیات وزیران است ولی شورای شهر می خواهد این الزام قانونی را حذف کند.
مسئول حقوقی سازمان نظام مهندسی خراسان رضوی نیز گفت: اجرای ساختمان کاری تخصصی است و وجود مجری ذیصلاح از الزامات ماده چهارم قانون نظام مهندسی است.
مهدی وکیلی افزود: ساختمان سازی باید زیر نظر مجری ذیصلاح و افراد متخصص انجام شود.
وی اظهار کرد: وجود اشخاص متخصص حقیقی و حقوقی دارای پروانه اشتغال به کار برای اجرای پروژه های ساختمانی ضروری و الزام قانونی است اما اعضای شورای شهر مشهد طی مصوبه ای این الزام قانونی را نقض و به حذف وجود مجری ذیصلاح در پروژه های ساختمانی رای دادند.
وی با بیان اینکه بیش از 20 سال از قانون نظام مهندسی می گذرد گفت: توضیحات لازم به شورا داده شده و استعلامات لازم نیز از نهادهای مرتبط برای الزام وجود مجری ذیصلاح اخذ شده است.
وکیلی افزود: همانگونه که فرمانداری با این مصوبه مخالفت کرده شورای شهر نیز باید آن را اصلاح کند.
لایحه ارائه تسهیلات برای خروج صنعت ساخت و ساز از رکود در جلسه علنی چهارم خرداد ماه شورای اسلامی شهر مشهد بررسی و تصویب شد که براساس یکی از بندهای آن الزام وجود مجری ذیصلاح در پروژه های ساختمانی حذف شد.
فرمانداری مشهد نیز به این بند از مصوبه ایراد وارد کرده و مصوبه را به شورای اسلامی شهر برگشت داده تا موضوع در جلسه علنی امروز شورا دوباره بررسی شود.
در جلسه علنی امروز شورای اسلامی شهر مشهد نیز موضوع حذف بند مورد اعتراض بررسی شد که اکثر اعضای شورای شهر مشهد بر مصوبه قبلی پافشاری کرده و با الزام وجود مجری ذیصلاح در پروژه های ساختمانی مخالفت کردند.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد در جلسه علنی گفت: ادعای قانونی بودن وجود مجری ذیصلاح بر اساس تبصره هفت ماده صد قانون نظام مهندسی مربوط به ضرورت وجود ناظر ذیصلاح است نه مجری ذیصلاح.
محمد سهیلی افزود: یک پیشنهاد به مصوبه گذشته افزوده می شود که بر مبنای آن شهرداری ها و سایر مراجع صدور پروانه ساختمان موظفند نام، مشخصات و قرارداد مجری واجد شرایط را که توسط مالک معرفی شده است در پروانه ساختمان قید کنند ولی مالکانی که دارای پروانه ساختمان سازی هستند نیاز به معرفی مجری ذیصلاح و ارائه قرارداد آن ندارند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۷:۵۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۵
0
1
,بانک الکترونیکی پیمانکاران ذیصلاح طراحی می‌شود
ابلاغ شیوه‌نامه اجرای ساختمان تا پایان مرداد , رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان تهران با اظهار تاسف از روند نامطلوب کیفیت ساخت مسکن در کشور از نهایی شدن و ابلاغ شیوه نامه اجرای ساختمان توسط وزارت راه و شهرسازی تا ۱۵ روز دیگر خبر داد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۴
1
0
کدام بند مبحث دوم مقررات ملی ساختمان میگوید که مجری توسط سازمان نظام مهندسی معرفی شود و 5 درصد حق الارجاع بردارد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۳۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۲
1
0
یک ساختمان وبازار ملک به خواب رفته و اینهمه مدعی ریز و درشت...هر کس هم سنگ خود را به سینه میزند،کدامیک از ساختمانهایی که پر سالهای پیش ساخته شده ،حالا ویران شده؟که نیاز به این همه قانون های ریز و درشت داشت که در نهایت جز رکود بیشتر و قیمت تمام شده بیشتر ،چیزی در پی نداشت
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۵۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۷
0
1
طبق ماده 33 قانون شهرداری شیراز نمیتواند مردم را به گرفتن مجری الزام کند چون هر دستورالعملی نیازمند به داشتن مصوبه هییت دولت میباشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۴ - ۱۳۹۶/۰۵/۲۳
0
0
بهترین کاررو کردن این دزد ها رو که به اسم نمایندگان مهندسین خودشون رو جا کردن ازچرخه کار بیرون کردن.دمشون گرم
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar