۱۱:۰۱ - ۲۸ مهر ۱۳۹۵ - 19 October 2016
کد خبر: ۴۱۷۸۳
در گفت‌وگوی «صما» با مدیران کل راه و شهرسازی استان‌ها مطرح شد:
صما- اجرای مبحث 19 مقررات ملی و بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها، از الزامات ساخت و سازهای شهری و روستایی است. بدون شک در این بخش، استفاده از مصالح استاندارد و باکیفیت در ساخت و سازها نقش مهمی در کاهش مصرف انرژی دارد و مسئولان راه و شهرسازی بر این باورند که باید آیین نامه ای برای جلوگیری از تولید مصالح و کالاهای دارای مصرف انرژی بالا تدوین و ابلاغ شود.

در همین رابطه مدیر کل راه و شهرسازی استان همدان با اشاره به تاثیرات مثبت رعایت مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در صرفه جویی مصرف سوخت گفت: باید شرایطی را فراهم کنیم تا در تمام ساخت و سازهایی که انجام می شود، اجرای مقررات ملی ساختمان لحاظ شود.

نقش بخش خصوصی در زمینه بهینه سازی مصرف انرژی

محمد رودباری در گفت و گو با «صما» با انتقاد از عدم رعایت مبحث 19 مقررات ملی ساختمان در بسیاری از ساخت و سازهای شهری تصریح کرد: باید شرایط لازم برای اجرای این قانون را در سطح کشور فراهم کنیم و با توجه به تغییرات لازم برای این منظور، اجرای یکباره آن ممکن نیست و کار دشواری است.

وی با اشاره به نقش سازمان نظام مهندسی، شهرداری، ادارات راه و شهرسازی و بنیاد مسکن در ساخت و سازهای روستایی در راستای اجرای مبحث 19 مقررات ملی، عنوان کرد: با همکاری نهادهای مذکور و همچنین افزایش سطح آگاهی مردم، مطمئنا شرایط لازم برای اجرای مقررات ملی در کشور فراهم می شود.

رودباری در عین حال در خصوص نقش بخش خصوصی در زمینه بهینه سازی مصرف سوخت تاکید کرد: انبوه سازان و سازندگان مسکن می توانند از طریق کاربرد مصالح مرغوب و باکیفیت در ساختمان ها، در این حوزه نقش بسزایی ایفا کنند.

این مسئول با اشاره به نقش مهم کاربرد کالاها و مصالح استاندارد در زمینه بهینه سازی مصرف سوخت افزود: در بخش تولید مصالح برای ساخت و سازهایی که انجام می شود، استاندارد سازی مصالح و اعمال نظارت و کنترل بیشتر بر روی تولید مصالح از سوی بخش خصوصی می تواند در کاهش مصرف انرژی تاثیرگذار باشد.

رودباری در ادامه با اشاره به اینکه در استان همدان، سازمان نظام مهندسی کنترل و نظارت کافی را بر اجرای بهینه سازی مصرف انرژی در ساختمان ها اعمال می کند گفت: باید شرایطی فراهم کنیم که بحث مقررات ملی در ساخت و سازهای روستایی هم که توسط بنیاد مسکن انجام می شود، لحاظ شود.

مدیر کل راه و شهرسازی استان همدان با تاکید بر نقش مهم رسانه های جمعی در جهت آگاهی و اطلاع رسانی برای افزایش سطح آگاهی مردم افزود: مردم اگر واقعا باور کنند که ایزوله کردن ساختمان ها تا چه اندازه در کاهش مصرف انرژی اثرگذار است، به این سمت و سو حرکت می کنند و با اطلاع رسانی دقیق و افزایش سطح آگاهی مردم، می توانیم رغبت آنها را برای ایزوله کردن خانه های خود از نظر تبادل و انتقال حرارتی افزایش دهیم.

استفاده بساز و بفروش‌ها از مصالح غیراستاندارد

علاوه بر این، مدیر کل راه و شهرسازی استان بوشهر نیز با اشاره به نقش بسیار مهم عایق بندی دیواره پیرامون ساختمان ها در جهت حداقل پرت انرژی گرمایشی و سرمایشی گفت: در ساخت و سازها باید از مصالحی استفاده شود که از بیشترین میزان کاهش مصرف انرژی برخوردار باشند.

فرزاد رستمی در گفت و گو با «صما» با بیان اینکه زمانی با مقاومت مردم برای کاربرد پنجره های دوجداره در ساختمان مواجه بودیم، اما امروز مردم خود به دلیل اینکه مزیت آن را احساس کرده اند، راغب به استفاده از آنها هستند افزود: استفاده از پکیج به جای شومینه برای تامین گرمایش، لامپ های کم مصرف، نوع مصالح کاربردی، عایق بندی ساختمان و... از راه هایی است که موجب کاهش مصرف سوخت می شود.

وی با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی در این زمینه، به نقش صدور شناسنامه فنی ملکی ساختمان در بخش متمایز کردن ساختمان های دارای رتبه بالاتر از نظر مصرف بهینه انرژی اشاره کرد و اظهار داشت: اگر مهندسان ناظر با رعایت اخلاق حرفه ای، از زمان شروع ساخت پروژه جزئیات پیشرفت آن را از نظر میزان مصرف انرژی در شناسنامه فنی قید کنند، خریداران تفاوت بین یک ساختمان گران با ساختمان ارزانتر را متوجه خواهند شد.

رستمی همچنین تصریح کرد: اخیرا وزیر راه و شهرسازی صدور شناسنامه فنی ملکی در هنگام صدور پروانه را اجباری اعلام کرده و مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی، ضمن رعایت اخلاق حرفه ای باید دقت لازم را داشته باشند تا آنچه در شناسنامه فنی ملکی درج می شود، مطابق با مصالح به کار رفته در ساختمان باشد.

وی در ادامه یکی از چالش های موجود در مسیر کاهش مصرف انرژی را اجباری کردن استفاده از این نوع مصالح دانست و تاکید کرد: در حال حاضر این مسئله در برخی مناطق اختیاری است و افراد از هر نوع مصالحی که دلشان می خواهد برای این منظور استفاده می کنند که البته در این بخش باید بیشتر دقت شود.

رستمی با تاکید بر ضرورت تدوین آیین نامه ای در این رابطه گفت: باید آیین نامه ای نوشته و ابلاغ شود که بر اساس آن به برخی از مصالح و کالاهای خارج از چارچوب که مصرف انرژی بالایی دارند، اجازه استفاده و حتی تولید آنها داده نشود.

وی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی ناظر بر عملکرد واحدهای تولیدی، بایستی این مهم را به یک استاندارد اجباری تبدیل کند که مصالح غیراستاندارد از نظر مصرف انرژی، اصلا در بازار یافت نشود و بر تولید مصالح استاندارد و دارای حداقل مصرف انرژی تمرکز شود.

این مسئول با انتقاد از عملکرد برخی بساز و بفروش ها در زمینه استفاده از مصالح غیراستاندارد و فاقد مصرف بهینه انرژی گفت: مسئله مهم این است که جلوی تولید مصالح غیراستاندارد گرفته شود تا این مصالح اجازه ورود به بازار را پیدا نکنند.

یادآور می‌شود، دومین همایش «اجرای قوانین انرژی در ساختمان» در تاریخ 10 و11 آبان ماه سال جاری به همت مجتمع رسانه‌ای ساختمان(مرکز همایش‌های صما) با همکاری وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو، شهرداری تهران، سازمان حفاظت محیط زیست، سازمان ملی استاندارد ایران و سازمان‌های نظام مهندسی ساختمان در محل مرکز همایش‌های صدا و سیما برگزار می‌شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
حميد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۲۸
0
0
تا زماني كه مجري ذي صلاح در كشور اجرايي نشود اين امر محقق نميشود
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar