۱۲:۲۸ - ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - 31 October 2016
کد خبر: ۴۲۰۵۳
مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت وزارت نفت دردومین همایش اجرای قوانین انرژی در ساختمان :
مدیرعامل شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت وزارت نفت با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی که برای تولید گاز در کشور انجام می شود، گفت: در حالی که هزینه های تولید گاز در کشور بسیار زیاد است و دشواری های زیادی در این مسیر وجود دارد ، اما در مقابل شاهد هستیم که در رده پرمصرف ترین کشورها در حوزه مصرف انرژی قرار داریم.

به گزارش «صما» علی وکیلی با اعلام این مطلب در دومین همایش اجرای قوانین انرژی درساختمان با اشاره به روند پیچیده و سخت تولید گاز در بندر کنگان ، توضیح داد: در منطقه عسلویه برای تولید و استخراج گاز دشواری‌های زیادی وجود دارد به این صورت که در فاصله 120 کیلومتری عمق خلیج فارس گاز استخراج و سپس به خشکی منتقل و تصفیه می‌شود.

وی ادامه داد: در هر فاز پارس جنوبی که روزانه 25 میلیون متر مکعب گاز شیرین وارد مدار انرژی کشور می‌شود که 3 میلیارد دلار هزینه در بر دارد که این عدد، عدد بسیار بزرگی است و اگر آن را در قیمت فعلی دلار ضرب کنیم می‌بینیم چه سرمایه‌گذاری عظیمی صورت می‌گیرد والبته اینها غیر از سایر هزینه‌های خط انتقال تبدیل و توزیع در نیروگاه‌های برق و محل مصرف است.

وکیلی با اشار ه به طرح جامع انرژی گفت: در چهار سال گذشته تحقیقاتی انجام شد و در نهایت طرح جامعی به نام انرژی به دست آمدکه بر مبنای آن چشم‌انداز انرژی ایران تهیه شد. همچنین افتخار داریم جزء شش کشور دنیا هستیم که مدل چشم‌انداز انرژی داریم.

وی در تشریح جزییات این مدل انرژی توضیح داد: این مدل انرژی میزان مصرف انرژی را در یک مقطع 40 ساله پیش‌بینی می‌کند و یک پیش‌بینی 5 ساله برای برنامه ششم توسعه را نیز در بر دارد.

وکیلی با اشاره به میزان مصرف انرژی در بخش های تجاری و خانگی خاطرنشان کرد: مصرف انرژی در بخش تجاری و خانگی در سال 93، 430 میلیون بشکه معادل نفت خام است که اگر این عدد را در 50 دلار ضرب کنیم ،تقریبا 2 میلیاردو 200 میلیون دلار هزینه صرف شده برای انرژی در این بخش را نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: این بخش‌ها با در دست داشتن 35 درصد سهم در مصرف انرژی کشور اولین مصرف‌کننده انرژی محسوب می‌شوند که این مسئله جای تاسف دارد. همچنین باید بدانیم که تولید ناخالص داخلی ما تنها 7 درصد تولید ناخالص جهان است و در عین حال حدود 1.9 درصد انرژی دنیا را مصرف می‌کنیم که این وضعیت نگران‌کننده است.

این مقام مسئول در وزارت نفت در خصوص روند افزایشی شاخص شدت انرژی در کشور طی سال های اخیر توضیح داد: در اجرای بند 7 سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری که در سال 89 ابلاغ شد قرار شد شاخص شدت انرژی کاهش یابد در سال 1389 این شاخص 1.02 درصد بود و قرار شد در سال 94 به 0.72 درصد و در سال 1400 به 0.512 درصد کاهش یابد اما الان در سال 1394 این عدد 1.05 درصد است یعنی باز هم نسبت به سال 89 اضافه شده است.

وی با تقسیم بندی ساختمان‌ها به دو بخش مسکونی و غیرمسکونی و مسکونی کوچک زیر 1000 متر و مسکونی بزرگ بالای 1000 افزود: در اقلیم گرم و مرطوبی مثل بندرعباس ساختمان‌های مسکونی کوچک باید 130 کیلووات ساعت در مترمربع در سال مصرف انرژی داشته باشد و این عدد در بدترین حالت 689 است اما وضع موجود عدد 745 را نشان می‌دهد که حاکی از آن است که از بدترین شرایط رده‌بندی انرژی هم در شرایط بدتری قرار دارد. متوسط دنیا عدد 160 است.در واحدهای مسکونی بزرگ ساختمان‌های اداری با مالکیت خصوصی و دولتی نیز وضع به همین گونه است و نشان می‌دهد که وضعیت نگران‌کننده است چرا که 85 درصد ساختمان‌های ما بالاتر از رده‌بندی مصرف انرژی انرژی قرار دارد.

وکیلی در تشریح ضرورت اجرای دقیق مبحث 19 مقررات ملی ساختمان گفت: در مبحث 19 اگر با همان وضعیت سابق آن را اجرا کنیم می‌توانیم از بدترین شرایط به شرایط بهتر گذر کنیم و اگر فقط این مبحث را به صورت دقیق اجرا کنیم نیاز به اجرای کار خاص دیگری نیست.

وی با تاکید بر اینکه سه سناریو در چشم‌انداز انرژی کشور وجود دارد، افزود: یک سناریو با رشد اقتصادی بالای 5 درصد و سناریوی دیگر رشد اقتصادی 5.8 درصد است که اگر وضعیت سرمایه‌گذاری به شکل موجود باشد بیشتر هم نخواهد شد. در حالی که آنچه که مقام معظم رهبری ابلاغ کردند 8 درصد است.ما برای محقق شدن این هدف باید سرمایه‌گذاری‌های خود را تنظیم کنیم و اگر انجام نشود باز هم اضافه مصرف انرژی زیادی خواهیم داشت. همچنین در بخش آلاینده‌های مصرف انرژی فاصله زیادی با سناریوهای بهینه‌سازی وجود دارد.

وی در پاسخ به این سوال که راهبردهای اساسی ما در بهینه‌سازی مصرف انرژی چه خوا هد بود گفت: یک راهبرد حمایت از اجرای برچسب انرژی است و دیگری رعایت مبحث 19 مقررات ملی ساختمان و حداکثر بهره‌برداری از ظرفیت‌های ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و توسعه مکانیزم شرکت‌های خدمات انرژی است. یک مسئله دیگر که شاید بهتر باشد وزارت راه و شهرسازی به آن دقت کند این است که مهندسین ناظر نباید زیرنظر سازنده باشند چرا که در غیر این صورت بحث تضاد منافع مطرح است. این تضاد در حال حاضر وجود دارد چرا که منافع مهندس ناظر نزد سازنده است این تضاد منافع مشکل اصلی ماست که باید حل شود.

وکیلی ادامه داد: حرکت بعدی در نهادینه کردن بهینه‌سازی مصرف انرژی در ایران است قوانینی که الان وضع شده پیشرفته و مترقی است و آنچه که در ماده 12 قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر است بسیار مترقی‌تر از کشوری مثل فرانسه است و ما باید بتوانیم آن را پیاده‌سازی و اجرا کنیم و این وظیفه برعهده همه ماست.

وی در تشریح اولویت‌های شرکت‌ بهینه‌سازی مصرف سوخت گفت: توسعه حمایتی شرکت‌های خدمات انرژی، سیاست‌های تشویقی و تنبیهی برای کاربران، توسعه سیستم مدیریت انرژی، تنظیم و اجرای معیارهای استاندارد مصرف انرژی، آموزش و افزایش آگاهی در روش‌های صرفه‌جویی انرژی، بالا بردن کارآیی انرژی در حمل و نقل مواد و... از جمله مهمترین اولویت های شرکت بهینه سازی مصرف سوخت است.

وکیلی گفت: براساس طرحی که در پژوهشکده انرژی دانشگاه صنعتی شریف تهیه شده 500 هزار ساختمان مسکونی و 100 هزار ساختمان تجاری ظرف 4 سال به همراه فرهنگ‌سازی عمومی و تغییر رفتار مصرف‌کنندگان به منظور بهبود راندمان حرارتی ساختمان‌ها را هدف‌گذاری کرده‌ایم و مقدمات اجرای این طرح انجام شده است.

وی در تشریح مزایای اجرای این طرح گفت: میزان صرفه‌جویی در طول طرح 35 میلیارد متر مکعب گاز طبیعی است .

وکیلی با بیان اینکه امیدواریم از این همایش نتایج مهمی حاصل شود گفت: در حال حاضر با وزارت راه و شهرسازی در حوزه راه‌آهن و افزایش سهم ریل در حمل‌ونقل عمومی همکاری داریم و در بخش جاده‌ای نیز قرار است برای تعویض 65 هزار کشنده کمک های لازم انجام شود.

برچسب ها وکیلی ، وزارت نفت ، انرژی
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar