۱۴:۰۸ - ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - 31 October 2016
کد خبر: ۴۲۰۵۵
رئیس نظام مهندسی تهران در دومین همایش اجرای قوانین انرژی در ساختمان:
رئیس سازمان نظام مهندسی تهران با بیان این که متاسفانه شدت مصرف انرژی درایران 3 برابر متوسط جهانی است گفت: شدت انرژی جهان همان میزان مصرف انرژی برای تولید یک محصول است.
به گزارش«صما» حبیب‌الله بی‌طرف در دومین همایش اجرای قوانین انرژی در ساختمان با بیان مطلب فوق افزود: سرانه مصرف انرژی هر متر مربع در سال حدود 150 کیلووات بر ساعت است در حالی که مصرف سرانه اروپا حدود 20 واحد است.

وی گفت: با یک حساب سرانگشتی می‌توان دریافت ایران تقریبا 8 برابر اروپا مصرف سرانه دارد.

رئیس سازمان نظام مهندسی تهران با اشاره به اینکه این ارقام بسیار نگران‌کننده است، افزود: می‌باید برنامه‌های فشرده و دقیقی برای کاهش این مصرف سرانه داشته باشیم.

بی‌طرف گفت: تمامی ارگان‌ها باید برای کاهش 150 واحدی مصرف سرانه به صورت پله‌ای عمل کنند و این مورد را در 5 مرتبه کاهش دهند.

وی با اشاره به اینکه کاهش مصرفانرژی از زاویه بار اقتصادی نیز بسیار اهمیتدارد، تاکید داشت: برای کاهش این ارقام ظرفیت‌های بالایی در کشور وجود دارد.

بی‌طرف گفت: یکی ازاین ظرفیت‌های بزرگ وجود 31 سازمان نظام مهندسی در سراسر کشور است.

وی در این خصوص افزود: نظام مهندسی یک نهاد ملی است این سازمان می‌تواند مدیریت کلانی در کشور برای کاهش مصرف انرژی داشته باشد.

رئیس سازمان نظام مهندسی تهران با بیان اینکه حدود 400 هزار مهندس عضو سازمان‌های نظام مهندسی هستند، افزود: این اعضا در 7 رشته عمران، معماری، مکانیک، برق و نقشه‌برداری و ترافیک می‌تواند راهگشای مشکلات مصرف بی‌رویه انرژی باشد.

بی‌طرف در این خصوص تاکید کرد: این لشکر 400 هزار نفری می‌تواند نقش پررنگی در کاهش، بهینه‌سازی و حتی طراحی و اجرای قوانین پررنگی داشته باشند.

وی با بیان اینکه تنها مبحث مورد چالش مهندسان حجم زیاد مقررات است گفت: مهندسان در این مورد باید با انتخاب اثربخش‌ترین قوانین کارآیی، بهره‌وری و بهینه سازیمصرف انرژی را افزایش دهند.

بی‌طرف گفت: درکنار اجرای دقیق قوانین فنی و اجرایی باید مبحث 19 به صورت کاملا دقیق اجرایی شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی تهران گفت: مهندسان طراح نیز می‌توانند با رعایت اصول عایق‌بندی سقف، دیوار و کف ساختمان نقش مثبتی در کاهش مصرف انرژی داشته باشد.

وی با بیان اینکه در کشور ما مصالح نوین با کیفیت تولید می‌شود خاطرنشان کرد: اگر کم‌کاری در به‌کارگیری این مصالح نوین داریم مشکل را باید در بدنه اجرایی ساختمان ببینیم.

بی‌طرف گفت: متاسفانه درد کنونی جامعه ساخت‌وساز وجود پیمانکاران غیرمتخصص و ناظران صوری است که این مورد باید هر چه سریع‌تر از کشور برچیده شود.

وی گفت: وجود مصالح و عایق‌بندی‌های نامناسب نوعی سرهم‌بندی و هدر دادن پول است که این موارد برای جامعه 400 هزار نفری و بهره‌برداران درد و چالش بسیار بزرگی است.

بی‌طرف در ادامه تاکید کرد: نقش مهندسان در پیاده‌سازی مدیریت مصرف انرژی نقش تعیین‌کننده دارد.

وی با بیان اینکه برای بهبود مدیریت مصرف انرژی در مصالح ملی باید تلاش‌های گسترده‌ای داشته باشیم، اظهار داشت: اجرای این مورد نیازمند تلاش سیاست‌گذاران، مجریان وتمامی عوامل موثر در مبحث ساخت‌وساز و انرژی است.

بی‌طرف در ادامه تصریح کرد: مهندسان باید حساسیت زیادی به انرژی داشته باشند زیرا آینده اقتصادی کشور به این مباحث بستگی دارد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar