۱۶:۳۹ - ۱۰ آبان ۱۳۹۵ - 31 October 2016
کد خبر: ۴۲۰۵۸
شهردار شیراز در دومین همایش اجرای قوانین انرژی در ساختمان:
شهردار شیراز با انتقاد از نقش واحدهای مسکن مهر در در افزایش هدررفت انرژی در کشور گفت: در تهیه و تدوین قوانین حوزه ساختمان از کشورهایی مثل فرانسه جلوتر هستیم اما در عمل نمی‌توانیم این قوانین را به صورت تاثیرگذار اجرایی کنیم.
به گزارش«صما»علیرضا پاک فطرت در دومین همایش اجرای قوانین انرژی درساختمان با تاکید بر اینکه در نوشتن قوانین و دستورالعمل‌ها از بسیاری از کشورها بهتر عمل کرده‌ایم ، توضیح داد: ماموری که این قوانین را در بخش مردمی اجرا می‌کند شهرداری‌ها هستند.

وی با بیان اینکه شهرداری شیراز به دنبال اجرایی کردن طرحی به نام ساختمان‌های ممتاز است و مقدمات طرح مذکور نیز فراهم شده است.

شهردار شیراز با اشاره به روند ارتقای کیفیت ساختمان‌ها در شیراز خاطرنشان کرد: در سال 68 که هنوز سازمان نظام مهندسی شکل نگرفته بود و آیین‌نامه‌ها تدوین نشده بود تعدادی از مهندسان گرد هم آمدند و عنوان کردند ساختمان‌ها در شیراز باید با حضور یک مهندس ناظر ساخته شود و ساختمان‌های یک تا دو طبقه باید شناژ افقی و قایم داشته باشند.

وی ادامه داد: آنقدر روی این موضوع تاکید و تبلیغ شد که در سال 70 هر کسی که قصد خرید ساختمانی را داشت خواستار این بود که ساختمان با حضور مهندس ناظر ساخته و شناژ افقی و قایم داشته باشد.

شهردار شیراز اضافه کرد: کم کم به این نتیجه رسیدیم که باید تحولی در حوزه ساختمان به‌وجود بیاید و هم اکنون نیز طرح ساختمان‌های ممتاز در حال پیگیری است.

پاک فطرت با تاکید بر اینکه ساختمان ممتاز صرفا شامل هوشمند بودن و یا وجود سیستم مدیریت انرژی نیست، گفت: در این‌باره شهرداری کارگروه‌های مختلفی از جمله معماری، تاسیسات و ژئوتکنیک را تشکیل داد و دستورالعمل‌های لازم تهیه شد.

وی با بیان اینکه نقش مهندسان در ساختمان‌های ممتاز نقش مهم است، توضیح داد: باید اجرای ساختمان توسط پیمانکار ذی صلاح و تعیین صلاحیت شده توسط سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و یا وزارت راه و شهرسازی و یا هر نهادی که مورد وثوق شهرداری است، باشد.

پاک فطرت با اشاره به اینکه نقش سازندگان در ساخت ساختمان‌های ممتاز بسیار برجسته است، افزود: تمامی مراحل اجرایی ساختمان از جمله جوشکاری اسکلت فلزی در کارخانه و یا استفاده از بتن آماده و... به صورت علمی و استاندارد و مطابق با آیین نامه ها باشد .

شهردار شیراز با بیان اینکه ساختمان به عنوان یکی از اساسی‌ترین و گران‌ترین کالاهای مورد نیاز در سطح کشور مطرح است، گفت: به همین دلیل تولیدکنندگان باید کیفیت مسکن را مانند هر کالای دیگری تضمین کنند و بهره برداران نیز باید در زمان خرید ، شناسنامه فنی و ملکی و بیمه تضمین کیفیت و کلیه مدارک را که نشان‌دهنده مرغوبیت آن است را مطالبه کنند.

وی ادامه داد: وقتی ما بخواهیم خودرویی را بخریم خیلی به مسایل فنی آن دقت می‌کنیم اما مسکنی که حداقل یک‌سوم هزینه سبد یک خانوار را در طول دوران زندگی را تشکیل می دهد، فقط به ظاهر آن توجه می‌کنند.

شهردار شیراز گفت: دستورالعمل‌های ساختمان‌های ممتاز تهیه شده و شورای شهر نیز از این طرح استقبال کرده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت مسکن مناسب در دین اسلام ، توضیح داد: مسکن از نظر دین اسلام مورد تاکید ویژه‌ای قرار گرفته ، به طوری که حدود 440 حدیث و آیات قرآنی در بخش مسکن و خانه داریم که کمتر به آن توجه می شود.

پاک‌فطرت تاکید کرد: اسلام به عنوان دین کامل برای محل زندگی انسان دستورالعمل‌هایی دارد ودر قرآن تاکید شد که شهرسازی و خانه‌سازی مقدمه تمدن است.

وی در تشریح کاربردها و مزایای ساختمان‌های ممتاز گفت: در ساختمان‌های ممتاز تمامی تخصص‌های مربوطه استفاده شده است.در حال حاضر 7 تخصص در مهندسی ساختمان وجود دارد که متاسفانه به 2 تا 3 تخصص بیشتر توجه نمی‌شود.

شهردار شیراز ادامه داد: به مسایل شهرسازی و نقشه‌برداری خیلی توجه نکرده‌ایم. به طوری که مثلا در بسیاری از ساختمان های 8 طبقه مشاهده می‌کنیم ساختمان‌ها کج ساخته شده‌اند. در حالی که این ساختمان‌ها قرار است در مقابل زلزله مقاوم باشند.

وی اضافه کرد: یک مزیت دیگر ساختمان‌های ممتاز تحول در فرآیند ساخت‌وسازاست. چرا که ساختمان مثل کالاهای دیگر باید متحول شود.

شهردار شیراز با بیان اینکه فاضلاب خاکستری و استفاده از آب باران از دیگر مزایا ساختمان‌های ممتاز است ، گفت: به دنبال آن هستیم که از آب باران برای آبیاری حیات و پشت‌بام استفاده کنیم. این مسئله می‌تواند در بحران‌های کم‌آبی آب ضروری و فضای سبز ساختمان‌ها را تامین کند.

پاک‌فطرت گفت: خودکفا بودن ساختمان در بحث انرژی‌های نور و خورشیدی نیز از دیگر کاربردهای ساختمان‌های ممتاز است.

شهردار شیراز با بیان اینکه ساختمان‌های ممتاز باید تاب‌آور باشند گفت: ساختمان‌های ممتاز در مسائل اقتصادی، زلزله و... باید تاب‌آور باشند یعنی علاوه بر اینکه زلزله 7 ریشتری را تحمل کنند تا اگر مثلا برق شهر به مدت یک هفته به صورت کامل قطع شود بتواند برق خود را تامین کند.

وی با بیان اینکه افزایش کیفیت ساختمان‌ها و ایمنی شهر در حوادث غیرمترقبه از مزیت دیگر ساختمان‌‌های ممتاز است افزود: یک ساختمان ممتاز حداقل باید عمر مفید صد ساله داشته باشد.

وی با تاکید بر اینکه اداره استاندارد باید در روند استانداردسازی مصالح و بهبود کیفیت مصالح نقش پررنگ داشته باشد گفت: جایگاه اداره کل فنی و حرفه‌ای بسیار مهم است و تمام کارگران و پرسنل باید کارت مهارت داشته باشند چرا که اگر نداشته باشند امتیاز ساختمان ممتاز صادر نخواهد شد.

شهردار شیراز افزود:جایگاه شهرداری در اجرای طرح ساختمان‌های ممتاز بسیار مهم است چرا که به طور کلی هر چقدر آئین‌نامه، دستورالعمل و قانون تدوین شود اما اگر شهرداری همکاری نکند در بحث پیشرفت کیفیت ساختمان دستاوردی نخواهیم داشت.

پاک‌فطرت با تاکید بر اینکه مصرف‌کنندگان در ظاهر ساختمان تجمل‌گرا نباشند بلکه در مسائل فنی تجمل‌گرا باشند افزود: امیدواریم بتوانیم تا 20 سال آینده ترسی از وقوع زلزله 7 ریشتری نداشته باشیم و این مسئله به اجرای دقیق قوانین بستگی دارد.


نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar