۱۰:۰۵ - ۱۳ آبان ۱۳۹۵ - 03 November 2016
کد خبر: ۴۲۰۹۷
معاونت مهندسی پدافند غیرعامل سپاه در کارگاه طرح برچسب انرژی ساختمان:
صما- کارگاه طرح برچسب انرژی ساختمان با نگاه جامع به مولفه‌های آب، برق و گاز با مشارکت معاونت مهندسی پدافند غیرعامل سپاه برگزار شد.
به گزارش (صما) یکی از ارائه دهندگان این کارگاه علی اصغر نادعلی، مسئول اداره نت بهینه‌سازی اماکن و تاسیسات معاونت مهندسی پدافند غیرعامل کل سپاه با بیان اینکه در این کارگاه موضوع ویرایش اول پروژه برچسب انرژی ساختمان و تاسیسات بررسی شده گفت: در رابطه با موضوع مدیریت انرژی سپاه طرح مدیریت جامع انرژی بهره‌وری (مجاب) را تهیه کرده است. این طرح به عنوان یک طرح سیستمی و فرآیند محور، گامی بلند را در طراحی یک سیستم مدیریت انرژی در سازمان خود برداشته است.

نادعلی گفت: این طرح که «مجاب» نام گرفته اولین قدم در ایجاد یک حرکت فراگیر و منطقی در موضوعات مرتبط با کاهش و بهینه‌سازی مصرف انرژی است.

وی گفت: در طرح مجاب توجه به صرفه جویی محتوایی و توجه به تمامی موضوعات موثر بر مصرف (آب و انرژی) در حال پیگیری است که از آن جمله به تعیین برنامه برای هر سه سطح سازمانی (راهبردی، میانی و عملیاتی)، تعریف زیر سیستم­های مختلف موثر بر مدیریت انرژی، تعریف نرم استقرار به عنوان مبنایی برای ساماندهی اماکن، طرح فضای سبز (تاثیر آن بر بهره‌وری آب و انرژی آشکار است)، نت مکانیزه و هوشمند، اجرای طرح مدیریت پسماند، توجه به بازچرخانی آب در طرح دفع بهداشتی فاضلاب به عنوان یک مجموعه منسجم و به هم پیوسته می­توان اشاره نمود.

وی گفت: اقدامات مدیریت انرژی در چند سطح قابل پیگیری است، که بخشی از این اقدامات نیازمند هزینه اولیه است اما بخش دیگر اقدامات کم هزینه یا بدون هزینه است که سپاه این اقدامات را با عنوان برنامه های غیر اعتباری در زیر مجوعه طرح مجاب به صورت سالانه پیگیری می­نماید.

نادعلی متذکر شد: یکی از زیر مجموعه­های طرح مجاب استانداردهای سازمانی به عنوان خط ممیز اقدامات مدیریت انرژی که یکی از این موارد برچسب انرژی ساختمان و تأسیسات با نگاه جامع به مولفه­های مصرف (آب، برق و گاز) با توجه به تمامی حوزه­های فنی و تخصصی موثر بر مصرف در ساختمان (معماری، عمران، تأسیسات مکانیکی و تأسیسات برقی) برای تمامی طول عمر ساختمان (ساختمان­های جدید یا ساختمان­های در حال بهره برداری) می­باشد.

مسئول اداره نت و بهینه‌سازی اماکن و تاسیسات معاونت مهندسی پدافند کل سپاه با اشاره به اینکه به دنبال اجرای نت (نگهداری و تعمیرات) هوشمندانه هستیم، گفت: ما با پیگیری تلفیق مفهومی نت ساختمان و مدیریت انرژی؛ ارتقای رتبه انرژی را برای ساختمان­های موجود به عنوان یک سیاست جدی دنبال می­نماییم.

وی با بیان اینکه اداره ما به دنبال کاهش مصرف انرژی و ارتقای رتبه انرژی در
ساختمان­های موجود می­باشد، گفت: ضمناً هدف ما در ساختمان­های جدیدالاحداث رسیدن به رتبه انرژی
A است، که در حال حاضر و در گام اول دو ساختمان با این رتبه در دست اقدام است.

نادعلی با اشاره به اینکه در کارگاه امسال مباحث در مورد برق و الکترونیک و مباحث مربوط به برق و گاز گفته شد گفت: در سال دیگر به دنبال ارائه مباحث فضای سبز و نرم‌افزار طرح مجاب هستیم.

وی در مورد استقبال از کارگاه امسال گفت: استقبال بسیار وسیع بود.و این مورد می تواند مایه مباهات و افتخار باشد زیرا این موضوع بیانگر اهمیت مبحث بهینه سازی مبحث انرژی است .

نادعلی گفت: مهندسی سپاه به دنبال کاهش انرژی به صورت عملیاتی است و در این مورد معتقد است با صرفه‌جویی انرژی می‌توانیم ارز آوری برای کشور داشته باشیم.

وی در نهایت گفت: سپاه همان‌طور که در عرصه‌های مختلف تاکنون سعی کرده پیشتاز باشد در زمینه اصلاح الگوی مصرف انرژی نیز باید به اتخاذ تدبیرهای مناسب از جمله دستگاه‌های پیشگام در این زمینه است.

انتهای پیام/

کد خبر: 0227

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar