۱۰:۴۲ - ۲۷ آبان ۱۳۹۵ - 17 November 2016
کد خبر: ۴۲۳۴۳
بسته ویژه خبری پنج‌شنبه‌های«صما»:
بسته خبری «صما» به دنبال آن است که به‌صورت هفتگی، تیتر و خلاصه‌ای از اخبار مهم حوزه مسکن و شهرسازی را در اختیار مخاطبان قرار دهد که اطلاع از آنها ممکن است برای مخاطبان مهم و درخور توجه باشد.
در هفته های اخیر مسکن مهر باز هم حاشیه ساز شد، به طوری که وزیر سابق راه در پاسخ به انتقادات عباس آخوندی در خصوص طرح خانه سازی دولت گذشته لب به سخن گشود . نوع دفاع علی نیکزاد از طرحی که خود مجری آن بوده و متعاقب آن واکنش های آخوندی انعکاس گسترده ای را در رسانه ها پیدا کرد.

از آن سو، اما مشکلات ناشی از مسکن مهر دامن ولی لله سیف، رئیس کل بانک مرکزی را هم گرفت و با اعتراض برخی از متقاضیان مسکن مهر از عدم تعیین تکلیف واحدهای نیمه تمام به این مقام مسئول در نمایشگاه مطبوعات، پای سیف هم به جنجال های این طرح پرحاشیه کشیده شد.

اما جنجال های مربوط به این طرح خانه سازی دولت گذشته در هفته جاری فروکش کرد و مسکن باز هم هفته آرامی را گذراند. دراین بین برخی رسانه هاو کارشاسان به گمانه زنی در خصوص آینده بازار پرداخته اند. از آن سو، افزایش وام مسکن جوانان و

ایجاد کنسرسیوم بانک ها برای پرداخت تسهیلات ۵هزار میلیاردی به پدیده نیز از خبرهای مهم هفته محسوب می شود. "صما " مطابق پنج شنبه های گذشته به جمع آوری و رصد مهمترین تحرکات بازار مسکن و اخبار رسانه ها در این حوزه ، پرداخته که در ادامه آمده است.

حاکمیت سوداگری مسکن را به کالا تبدیل کرده است

در هفته جاری، عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید راهکار محله‌مبنایی را بهترین راه‌حل برای رفع چالش‌های موجود مسکن در کشور دانست و گفت: حاکمیت سوداگری در شهرها مسکن را که باید ارزش مصرفی داشته باشد به یک کالا تبدیل کرده است به همین دلیل می‌بینیم که مسکن دیگر برای مردم ساخته نمی‌شود بلکه تنها برای فروش ساخته می‌شود.

حسین ایمانی جاجرمی جامعه‌شناس و عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید درخصوص مسئله چالش‌های مسکن و راهکارهای محله و مسکن مبنا اعلام کرد: ما باید به این نکته توجه کنیم که درحال حاضر شرایط عادی در کشور نداشته و در یک بحران به سر می‌بریم. بحرانی که نشان‌می‌دهد سرمایه اجتماعی ما چه در بعد اجتماعی و چه عمومی نسبت به سال‌های گذشته دچار تنزل شده است.

ایمانی جاجرمی در ادامه ازبین رفتن نهاد مدیریت شهری و تبدیل آن به شهرفروشی را یکی از دلایل ایجاد این بحران در نظام مسکن و شهرسازی کشور دانست و گفت: درحال حاضر به جای اداره شهرها براساس منافع شهروندان شاهد فروش شهر به سودجویان هستیم. می‌بینیم که فضاهای عمومی به راحتی از میان رفته و برج‌ها جایگزین آن می‌شوند.

وی در این‌باره اضافه کرد: حاکمیت سوداگری در شهرها مسکن را که باید ارزش مصرفی داشته باشد به یک کالا تبدیل کرده است به همین دلیل می‌بینیم که مسکن دیگر برای مردم ساخته نمی‌شود بلکه تنها برای فروش ساخته می‌شود.

این مقام مسئول در ادامه مداخلات در بافت‌های تاریخی و مراکز شهرها با رویکرد سوداگری و حذف فقرا را نیز یکی دیگر از عوامل بروز بحران در کشور دانست و گفت: ما باید در انجام هر پروژه و طرحی در این بخش، جامعه هدف را مشخص کرده و همه اقشار جامعه را در بهره‌وری از آن در نظر بگیریم. ما نباید با اشتباه و درک نادرست از شرایط فعلی سیاست نادرستی را در پیش بگیریم.

عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید با اشاره به بحران و آسیب‌های اجتماعی موجود در منطقه ۱۲ شهر تهران اعلام کرد: این مشکل قطعا ناشی از سیاست‌هایاشتباهی بوده که تا کنون اتخاذ شده است.

تقدیر روحانی از تلاش‌های آخوندی در حوزه ریلی

طی هفته ای که گذشت رئیس جمهوری در جریان افتتاح مرکز کنترل الکترونیکی راه آهن جنوب ضمن تشکر از خدمات ارزنده دکتر آخوندی و مدیرعامل شرکت راه‌آهن گفت: استفاده از توان و دانش بومی در جهت تامین امنیت و سلامت مسافران و همچنین حرکت منظم قطارها کار بسیار ارزشمند و مهمی است.

دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در بازدید از مرکز کنترل الکترونیکی راه‌آهن جنوب (سامانهCTC) ضمن تشکر از تلاش‌های دکتر عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی و محسن پورسیدآقایی مدیرعامل شرکت راه آهن اظهار داشت: اینکه پروژه مرکز کنترل و هدایت قطارهای راه‌آهن از طراحی تا اجرا توسط توان و دانش داخلی انجام شده است و از نظر زمانبندی باعث صرفه جویی در زمان از تهران به اهواز و بندر امام خمینی می‌شود کار بسیار مهمی انجام شده است.

رئیس جمهوری بیان داشت: اصلاح خطوط، تعویض ریل‌های فرسوده و زیرسازی که موجب اطمینان، امنیت و سلامت مسافران و حرکت منظم قطارها با توجه به اینکه در آینده باید بار مسئولیت حمل کالا و مسافررا ریل برعهده بگیرد، کار بسیار ارزشمند و مهمی انجام شده است و به همه شما خسته نباشید می‌گویم.

پیش‌بینی افزایش قیمت مسکن در تابستان ۹۶

رییس اتحادیه املاک استان تهران با بیان این که قیمت‌ها در بازار مسکن از ابتدای تابستان سال آینده در حد نرخ تورم رشد خواهد کرد، گفت: انتظار می‌رود اجاره‌بهای مسکن تا پایان سال ۱۰ درصد کاهش یابد.

حسام عقبایی درباره وضعیت بازار اجاره‌بها در نیمه دوم سال گفت: معمولا پس از شهریور ماه شاهد کاهش نسبی اجاره‌بها هستیم؛ چرا که فصل نقل و انتقالات به پایان رسیده است. ۱۰ درصد کاهش اجاره‌بها را تا پایان خواهیم داشت.

او همچنین درباره وضعیت بازار مسکن تا یک سال آینده گفت: پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال قیمت‌ها در بازار مسکن رشد نخواهند داشت. سال آینده نیز تا پایان انتخابات ریاست‌جمهوری همین روند ادامه خواهد داشت اما از ابتدای تابستان سال ۹۶ بازار مسکن رشد قیمت در حد تورم خواهد داشت.

رانت‌های شهرسازی افراد را یک شبه میلیاردر می‌کند/ از دادستان می‌ترسم

در این هفته معاون وزیر راه و شهرسازی در برنامه ای تلویزیونی با بیان این که رانت هایی که در شهرسازی وجود دارد می تواند یک شبه افراد را میلیاردر کند، گفت: علت عدم شفافیت حرف هایم ترس از دادستان است.

پیروز حناچی  در روزهای اخیر با بیان این که هر تصمیمی که در مورد شهرسازی گرفته می‌شود باید در راستای حفظ منافع بلندمدت شهروندان باشد، گفت: امروز افراد نمی‌توانند در هر کجا و با هر مساحتی شروع به ساخت و ساز کنند.

وی ادامه داد: زمانی که سیستم مانیتورینگ و کنترل خاموش شود هر اتفاقی می‌تواند در حوزه شهرسازی بیفتد.

معاون وزیر راه و سازی با بیان این که شهر با سرمایه شهروندان اداره می‌شود، گفت: باید در حوزه شهرسازی منافع بلندمدت شهروندان در نظر گرفته شود.

وی درباره بلندمرتبه سازی‌هایی که در تهران انجام شده است، گفت:‌ در طرح جامع تهران مصوب سال 1386 ضوابطی برای بلندمرتبه‌سازی گنجانده شده است اما پیش از آن هم برنامه‌ها و الزاماتی در این باره وجود داشت حال این که اگر برنامه‌ای قابل اجرا نبود افرادی وجود داشتند که قانون را اجرا می‌کردند.

وی ادامه داد: بعضی از برنامه‌ها درست به اجرا نرسیده‌اند و برخی‌ها هم به درستی انجام شده‌اند مانند محدوده تپه‌های عباس آباد.

حناچی با بیان این که از نیمه دوم سال 92 هیچ مجوزی را در باره بلندمرتبه سازی نه در تهران بلکه در سایر شهرها مانند مشهد صادر نکردیم، گفت: در این مدت فشار بر شهرداری‌ها آوردیم که طبق ضابطه عمل کنند.

وی در پاسخ به این سوئال که چرا مجوزهای داده شده در دولت‌ قبل به اجرا می‌رسند ، گفت:‌ ساخت و ساز پروژه‌های بلندمرتبه ، بحث های مالی و حقوقی بسیار پیچیده‌ای دارد و البته ما جلوی اجرای برخی از پروژه‌ها مانند ایران زمین را گرفتیم.

مجری برنامه در واکنش به این صحبت معاون وزیر راه و شهرسازی ، گفت: جلوی این پروژه گرفته شد به دلیل اینکه مالک آن بابک زنجانی بود.

ایجاد کنسرسیوم بانکها برای پرداخت تسهیلات ۵هزار میلیاردی به پدیده

در هفته ای که گذشت وزیر کشور از تشکیل کنسرسیومی متشکل از چند بانک برای پرداخت تسهیلات ۵هزار میلیارد تومانی به پدیده شاندیز با هدف حل مشکلات آن خبر داد.

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در پاسخ به سوال ملی مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران و دو نماینده دیگر درباره علت عدم پیگیری جدی برای حل مشکل پدیده شاندیز اظهارداشت: از سال ۱۳۸۸ یک مجموعه تفریحی – توریستی توسط بخش خصوصی به صورت سهامی خاص ایجاد شد که هیچ کدام از قوانین را در حوزه فعالیت خود رعایت نکرده بود.

وی با اشاره به تخلفات مجموعه پدیده شاندیز گفت: چند برابر ملکی که در اختیار داشته اند، با خرید املاک منابع طبیعی و روستائیان منطقه به محدوده ملک خود اضافه کرده اند و در رابطه با پروانه های ساختمانی هم مقررات لازم را رعایت نکرده اند.

رحمانی فضلی ادامه داد: در موضوع احداث بنا نه مقررات شهرداری را رعایت کرده اند و نه شرایط احداث زیربنا را؛ در مواردی نیز در حریم رودخانه ها ساخت و ساز کرده اند.

وزیر کشور با اشاره به بخش دیگری از تخلفات پدیده شاندیز تصریح کرد: در واگذاری سهام نیز تخلف کرده اند؛ چرا که سهامی خاص را نمی توان به صورت سهام به مردم واگذار کرد، اما با وجود همه این تخلفات از سال ۸۸ تا ۹۲ هیچ اقدامی در مقابل آنان انجام نشده است.

رحمانی فضلی با اشاره به تخلف این شرکت در تبلیغات سهام تصریح کرد: مردم به صدا و سیما و نشریات اعتماد کرده بودند اما هیچ صحبتی از تخلفات این شرکت نشده بود.

وی با اشاره به نظر قوه قضائیه هنگام ورود به این پرونده برای قلع و قمع تمام ساختمان های مجموعه پدیده شاندیز اظهارداشت: این مسئله به ضرر ۱۲۰ هزار سهامدار پدیده بود، لذا با تصمیمات صورت گرفته، پیگیری کار به وزارت کشور واگذار شده است.

آغاز اجرای آزمایشی طرح پیش‌فروش مسکن

مدیرعامل بانک‌مسکن نیز در هفته جاری، از آغاز آزمایشی اجرای طرح پیش‌فروش با همکاری دو انبوه‌ساز خبر داد و گفت:پیش‌خریدار با توجه به پیشرفت کار، مبالغی را به حساب امانی بانک مسکن واریز می‌کند.

محمدهاشم بت‌شکن گفت: طرح پیش‌فروش مسکن، قانونی است که در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده و لازم‌الاجرا است؛ البته برای اجرای این طرح، بانک مسکن، متقاضی و انبوه‌ساز طرح، در تعامل با یکدیگر هستند.

مدیرعامل بانک مسکن افزود: بر اساس مفاد این طرح، انبوه‌سازی که تمایل به فروش واحدهای خود را داشته باشد، برای آگهی پیش‌فروش باید از وزارت راه و شهرسازی مجوز دریافت کند؛ به نحوی که انبوه‌ساز پس از دریافت مجوز، از طریق ساز و کارهای لازم برای نظارت بر این طرح، پیش‌فروش را انجام می‌دهد، در همین راستا بانک مسکن با افتتاح یک حساب امانی می‌تواند در این طرح نقش‌آفرینی کند.

بت‌شکن به اهمیت نقش بانک مسکن در طرح پیش‌فروش مسکن پرداخت و تصریح کرد: پیش‌خریدار با توجه به پیشرفت کار، مبالغی را به حساب امانی بانک مسکن واریز می‌کند و این بانک، بر برداشت‌های مبالغ نظارت می‌کند.

وی گفت: در حال حاضر، بانک مسکن اجرای طرح پیش‌فروش مسکن را با دو انبوه‌ساز به صورت آزمایشی آغاز کرده و در صدد است تا بازخوردهای اجرای طرح را دریافت و برای اجرای بهتر آن، برنامه‌ریزی داشته باشد.

تخصیص اعتبار برای نوسازی سکونتگاه‌های غیررسمی در سراسر کشور

معاون وزیر راه و شهرسازی در این هفته از تخصیص اعتبار جدید برای نوسازی ردیف‌های متفرقه و سکونتگاه‌های غیررسمی در استان‌ها خبر داد و گفت: هر اثری که در کشور واجد ارزش باشد حتی اگر هفته گذشته ساخته شده باشد را یک بنا و معماری ارزشمند می‌دانیم و باید در حفظ و احیای آن تلاش کنیم.

محمدسعید ایزدی ضمن تأکید بر حفظ ارزش بناهای تاریخی در کشور بیان کرد: خانه وارطان از بناهایی است که به لحاظ معماری واجد ارزش بود و می‌تواند نشان‌گر دوره‌ای از میراث معاصر ما باشد.

ایزدی اضافه کرد: از ابتدایی که قانون حفاظت در سال ۱۳۰۹ به تصویب رسید، نگاه متعصبانه‌ای نسبت به حفاظت به وجود آمد. در این قانون گفته شده بود که میراث فرهنگی شامل آثاری می‌شود که تا پایان دوره زندیه ساخته شده‌اند چراکه رضاشاه از دوره قاجار راضی نبود و به همین دلیل آثار آن دوره را مشمول این قانون نمی‌دانست.

ایزدی در ادامه افزود: پس از رفتن رضاشاه این قانون اصلاح شد و در سال ۵۳ قوانین مجددا به طور کامل تغییر یافت. آن چیزی که در حال حاضر در قوانین مورد توجه قرار می‌گیرد دیگر زمان ساخت اثر نیست (اگرچه زمان ساخت می‌تواند بر قدمت و ارزش‌هایش تأثیر داشته باشد).

به گفته معاون وزیر راه و شهرسازی در حال حاضر هر اثری که واجد ارزش باشد حتی اگر هفته گذشته ساخت شده باشد را یک بنا و معماری ارزشمند واجد توجه می‌دانیم و می‌توانیم درصورتی که دارای ویژگی‌های خاص خود باشد میراث نام‌گذاری کنیم.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با بیان اینکه در طبقه‌بندی‌های جهانی علاوه بر میراث معاصر و میراث دوران گذشته، دارای میراثی تحت عنوان میراث منقول هستیم گفت: این میراث شامل اشیایی هستند که قابلیت جابه‌جایی دارند. در این راستا شاهد انواع دیگری از میراث با نام میراث معنوی و طبیعی نیز هستیم. این نوع میراث، اتفاقات ارزشمندی هستند که مابه ازای کالبدی نداشته ولی در ذهن و فضای زندگی ما وجود داشته و باید مورد توجه قرار بگیرد.

هشدار به متقاضیان مسکن مهر پرند نسبت به فریب دلالان

مدیرعامل مسکن مهر پرند با بیان این که به متقاضیان خرید و فروش مسکن مهر پرند هشدار می‌دهم مراقب حضور دلالان باشند، گفت: شاهد آن بودیم که دلالان، یک واحد مسکن مهر پرند را به چند نفر فروخته‌‌اند.

علی‌اکبر طاهری با بیان این که در حال حاضر خرید و فروش واحدهای مسکن مهر پرند آزاد است،‌ اظهار داشت: متقاضیان برای خرید و فروش مسکن مهر پرند تنها به شرکت عمران شهرهای جدید در پرند مراجعه کنند.

وی با بیان اینکه اداره‌ای را در کارگزاری خودمان برای نقل و انتقالات مسکن مهر پرند ایجاد کرده‌ایم، گفت: در این اداره تمام استعلام‌ها ظرف یک روز کاری انجام می‌شود.

مدیرعامل مسکن مهر پرند با بیان اینکه متقاضیان خرید و فروش مساکن مهر پرند فریب دلالان و سودجویان را نخورند،‌ به ایلنا گفت: پیش آمده است که یک واحد مسکن مهر پرند به چند نفر فروخته شود و متقاضیان باید مراقب فعالیت و حضور دلالان باشند.

طاهری ادامه داد: شرکت عمران شهرهای جدید تمام اقدامات برای خرید و فروش را انجام می‌دهد و تمام مسئولیت‌های پس از آن را می پذیرد.

به گزارش پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، گفته شده در هفته‌های اخیر، برخی دلالان تعدادی از واحدهای مسکن مهر پرند را به چندین خریدار فروخته‌اند.

کمبود مسکن در تهران متوجه اقشار متوسط و رو به پائین است

رئیس انجمن صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان استان تهران در روزهای اخیر با بیان اینکه میزان ساخت و ساز مسکن در تهران به اندازه‌ای نیست که تقاضا را پاسخ دهد و وجود واحدهای به فروش نرفته به خاطر قدرت پایین متقاضیان است، گفت: اگر سیاست انقباضی از سوی دولت ادامه یابد، سال ۹۶ هم مسکن در رکود باقی خواهد ماند.

حسن محتشم با اشاره به اینکه نمی‌توان از اکنون شرایط اقتصادی و به خصوص بخش مسکن در سال 96 را پیش‌بینی کرد، گفت: اگر دولت، سیاست انقباضی خود را ادامه بدهد، قطعاً باید منتظر ادامه رکود بخش مسکن در سال 96 باشیم، چرا که وقتی گردش مالی کُند باشد، طبیعی است که اتفاق خاصی در اقتصاد کلان و مسکن رخ ندهد.

محتشم با تأکید بر اینکه اگر دولت روحانی مجدداً در انتخابات سال آینده پیروز شود، احتمالاً مسکن از رکود خارج شود، اضافه کرد: قطعاً اگر دولت روحانی در انتخابات سال آینده پیروز شود اقتصاد و بخش مسکن رونقی نسبی خواهد داشت، اما اگر دولت دیگری جز دولت روحانی بر سر کار بیاید، یک سال به طول می‌انجامد تا کابینه معرفی و کار خود را آغاز کند و دیگر نباید منتظر رونق اقتصاد و بخش مسکن در سال 96 باشیم.

رئیس انجمن صنفی کارفرمایی انبوه‌سازان استان تهران در پاسخ به این سؤال که وضعیت ساخت و ساز در شهر تهران چگونه است، گفت: آمارهای صدور پروانه ساختمانی در سال‌های 93، 94 و 95 نسبت به سال‌های قبل کاهش چشمگیری داشته است.

وی گفت: ساخت و ساز مسکن در تهران به اندازه تقاضا نیست و اگر هم در نقاط مختلف شهر واحدهای مسکونی خالی از سکنه دیده می‌شود، به دلیل قدرت پایین خرید است.

سال آینده مسکن از خواب بیدار نمی‌شود

کارشناس اقتصاد مسکن ب نیز در هفته جاری با تأکید بر اینکه در 3 سال گذشته دولت هیچ اقدام اساسی برای بخش مسکن و خروج آن از رکود نکرده است گفت: خواب مسکن همچنان ادامه خواهد داشت.

مجتبی بیگدلی در پاسخ به این سوال که آیا مسکن امسال و یا سال آینده از رکود خارج می‌شود، گفت: در مسکن هیچ اتفاقی رخ نداده که انتظار داشته باشیم مسکن از رکود خارج شود و تنها اتفاقی که رخ می دهد این است که هر روز هزینه نرخ اجاره و رهن افزایش می‌یابد.

وی با تاکید بر اینکه مسکن بار اصلی اشتغال را در کشور بر دوش می‌کشد ادامه داد: در 3 سال گذشته دولت هیچ اقدام اساسی برای بخش مسکن و خروج این بخش از رکود انجام نداده است و متاسفانه در زمان رکود دولت نپذیرفته است که نباید کارآفرین را شلاق بزند بلکه باید در دوره رکود به کارفرما و کارآفرین مشوق و یارانه بپردازد.

بیگدلی ادامه داد: اگرچه رئیس جمهور اعتقاد دارد که باید بخش مسکن از رکود خارج تا به اشتغال کشور کمک شود اما سیستم بانکی و بدنه کارشناسی وزارت راه و شهرسازی که متولی مسکن در کشور است اعتقادی به کمک دولت به بخش مسکن ندارند.

این کارشناس اقتصادی مسکن ادامه داد: بدنه کارشناسی معتقد است که کار باید به مردم و بخش خصوصی سپرده شود تا مسکن از رکود خارج شود اما بحث این است که بخش خصوصی آن قدر ضعیف و در حال احتضار است که توان این اقدام را ندارد.

وی گفت: وقتی در دوره رکود نرخ تورم کاهش یافته است چرا باید بانک‌ها سود بانکی را در حد 30 درصد نگه دارند و برای پرداخت تسهیلات 80 میلیون تومانی 40 میلیون تومان را یک سال از سپرده‌گذار مسکوت نزد خود نگه دارد پس اگر می خواهیم مسکن از رکود خارج شود نباید محدودیت ایجاد کنیم.

بیگدلی افزود: با این طرح‌ها نمی‌توان انتظار داشت که رکود مسکن شکسته شود و متأسفانه علیرغم اینکه 1200 گروه شغلی و 70 درصد اشتغال کشور در گرو مسکن است می‌بینیم که سیستم بانکی حتی یک ریال هم به صنعت ساختمان تسهیلات نمی‌دهند.

اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان در دستور کار مجلس

عضو کمیسیون عمران مجلس از تهیه طرح اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان خبرداد و گفت: این قانون در جهت تامین رضایت مهندسان و اعتماد مردم به نظام ساخت و ساز اصلاح می‌شود.

شهرام غراوی درباره آخرین وضعیت اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان اشاره کرد و گفت: یکی از موضوعات مهم که در دستور کار کمیته نظام فنی کمیسیون عمران مجلس قرار گرفته، اصلاح قانون نظام مهندسی است که در این زمینه طرحی تهیه شده است.

عضو شورای مرکزی نظام مهندسی کشور با اشاره به عمر ۱۸ ساله قانون نظام مهندسی ساختمان ادامه داد: به رغم اینکه عمر این قانون زیاد نیست اما نیازمند اصلاحاتی است تا ضمن تامین رضایت مهندسان، اعتماد مردم به مهندسان و نظام ساخت و ساز نیز جلب شود.

وی ادامه داد: در جریان تدوین قانون نظام مهندسی ساختمان از نمایندگان سازمان برنامه و بودجه، وزارت کشور، وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها دعوت شده تا نظرات کارشناسی خود را ارائه دهند.

غراوی با تاکید بر اینکه باید از همه ظرفیت های قانون نظام مهندسی ساختمان استفاده شود گفت: در کمیته نظام فنی کمیسیون عمران مجلس تمام ۳۱ ماده قانون فعلی نظام مهندسی مورد بررسی قرار می گیرد تا طرحی که تهیه می شود قوام و دوام لازم را داشته باشد.

این عضو کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه به زودی از وزیر راه و شهرسازی نیز برای بررسی طرح مذکور دعوت می‌شود اظهار امیدواری کرد تا طی ۲ ماه آینده این طرح به کمیسیون عمران ارسال شود.

توصیه‌های رئیس کمیسیون عمران برای تحرک بخشی به بازار مسکن

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی ارائه تسهیلات ارزان قیمت را از جمله راهکارهای خروج بازار مسکن از رکود عنوان کرد.

محمدرضا رضایی کوچی ، اظهار کرد: موضوع مسکن از آغاز به کار دولت یازدهم از جمله مطالبات اصلی مجلس بوده است. در آن روزهایی که دولت مسکن مهر را نقد می‌کرد ما از دولت می‌خواستیم جایگزینی برای مسکن مهر ارائه کند، دولت نیز موضوع مسکن اجتماعی را مطرح کرد و کارهایی هم انجام شد . مثلاً تسهیلات مسکن را به 9 درصد کاهش دادند اما متقاضی حتماً‌ باید پول و آورده‌ای در بانک داشته باشد که بتواند از آن 9 درصد استفاده کند. در حالی که بسیاری از متقاضیان این آورده را نداشتند.

وی با بیان اینکه مسکن اجتماعی نتوانسته همه اقشار مردم را پوشش دهد، افزود: دولت در قبال لایه‌های پایین جامعه مسئولیت بیشتری دارد اما متأسفانه در بخش مسکن کار خاصی انجام نشده و نیاز مردم تأمین نشده است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه مسکن 30 درصد اقتصاد کشور را در برمی‌گیرد،‌ خاطرنشان کرد: وقتی مسکن راه بیفتد اقتصاد کشور هم حرکت خواهد کرد اما اکنون مسکن در رکود و کماست. البته دولت و وزارت راه و شهرسازی هم تلاش‌هایی داشته‌اند اما نتوانسته‌ایم مسکن را حرکت دهیم. اگرچه شرایط مسکن در سال جاری بهتر از سال گذشته است.

رضایی کوچی با بیان اینکه باید توان بیشتری برای خروج مسکن از رکود صرف شود، اظهار کرد: این موضوع قدری زمان‌بر است؛ مثلاً دولت باید نرخ تسهیلات را کاهش دهد و تسهیلات ارزان‌قیمت برای بخش مسکن ارائه کند زیرا با این نرخ ما نمی‌توانیم شاهد تحرکی در بخش مسکن باشیم. نظر ما این است که خط اعتباری 45 هزار میلیارد تومانی که از بانک مرکزی به بانک مسکن برای مسکن مهر اختصاص یافته بود البته به شکل مدیریت شده تداوم یابد و بتوانیم با هدف‌گذاری صحیح در بخش مسکن از آن استفاده کنیم.

رئیس کمیسیون عمران مجلس در پایان با اشاره به بالا بودن نرخ مسکن، یادآور شد: رکود بازار مسکن بر اقتصاد کشور نیز اثر گذاشته به ویژه اینکه بسیاری از شهرداری‌ها درآمدشان وابسته به بخش مسکن است و رکود در این بازار باعث شده آنها هم زمین گیر شوند. بنابراین پیشنهاد ما به دولت این است که در ماه‌های پایانی به سمتی برود که تسهیلات ارزان‌قیمت مسکن را در اختیار تولیدکنندگان و مردم قرار دهد.

بهره‌برداری از ۱۰۰۰ واحد مسکن مهر در البرز

مدیرکل راه و شهرسازی استان البرز از افتتاح دو پروژه راهسازی و نیز بهره‌برداری از ۱۰۰۰ واحد مسکن مهر همزمان با سفر رئیس جمهور به این استان خبر داد.

ابوالفضل باقرنیا، مدیر کل راه و شهرسازی استان البرز عنوان کرد: در سفر اخیر رئیس جمهور به این استان قرار است از طریق ویدئو کنفرانس ۵۱ کیلومتر راه روستایی، هزار واحد مسکن مهر در ماهدشت و ابریشم و نیز ۵۰ کیلومتر نیوجرسی اتوبان کرج-قزوین به بهره‌برداری می‌رسد.

باقرنیا همچنین از اختصاص ۹۸۰ میلیارد تومان اعتبار عمرانی دراین سفر خبر داد و افزود: بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان از این اعتبار به راه و شهرسازی اختصاص می‌یابد که صرف ساخت و تکمیل پروژه‌های عمرانی استان می‌شود.

فروش قسطی ۹۷۰ هزار واحد مسکن مهر در دولت یازدهم

مدیر امور اعتباری بانک مسکن با اعلام فروش قسطی بیش از ۹۷۰ هزار واحد مسکن مهر در دولت یازدهم گفت: در حال حاضر هیچ پروژه مسکن مهری در انتظار تزریق منابع نیست.

مدیر امور اعتباری بانک مسکن از فروش اقساطی بیش از ۹۷۰ هزار واحد مسکن مهر در دولت یازدهم خبرداد و گفت: در حال حاضر هیچ پروژه مسکن مهری وجود ندارد که منتظر تزریق منابع باشد.

روابط عمومی بانک مسکن از قول نادر قاسمی با تشریح آخرین وضعیت مسکن مهر نوشت: در مجموع این بانک متعهد به تامین مالی برای ۲ میلیون و ۳۷۶ هزار واحد مسکن مهر معادل ۵۵۵ هزارو۳۸۴ میلیارد ریال شده که از ابتدای طرح مسکن مهر تاکنون یک میلیون و ۷۰۷ هزار واحد فروش اقساطی شده است؛ از این تعداد، بیش از ۹۷۰ هزار واحد در سه سال اخیر به مرحله فروش اقساطی رسیده‌اند.

قاسمی با بیان اینکه از ابتدای سال جاری نیز تاکنون ۷۸ هزار واحد فروش اقساطی شده است ادامه داد: از مجموع تعهدات بانک مسکن، تاکنون قرارداد ۲ میلیون و ۳۷۲ هزار واحد به ارزش ۵۰۳ هزار میلیارد ریال منعقد شده است و مراحل پرداخت متمم قراردادهای منعقده با توجه به پیشرفت فیزیکی پروژه ها تا سقف تعهدات بانک بی وقفه ادامه دارد.

وام مسکن جوانان تا 110 میلیون افزایش یافت

بعد از افزایش سقف اغلب وام های خرید مسکن در یکی دو سال گذشته، این بار وام مسکن جوانان افزایش یافت و همزمان با کاهش نرخ سود از 11 به 9 درصد و افزایش دوره بازپرداخت به حداکثر 20 سال همراه شد.

حساب پس انداز مسکن جوانان نوعی برنامه‌ریزی بلند مدت برای خانه‌دار شدن افراد است که متقاضیان می‌توانند با واریز مبالغ به صورت ماهانه و یا یک‌جا حداقل پس از پنج سال و حداکثر بعد از ۱۵ سال نسبت به دریافت تسهیلات خرید و احداث مسکن اقدام کنند.

اقساط وام های 54 تا 60 میلیونی در پایان سال پنجم

این در حالی است که در تازه‌ترین مصوبات بانک مسکن که البته بدون نیاز به مصوبه شورای پول و اعتبار بوده سقف تسهیلات پرداختی به جوانان در سه سطح افزایش یافته است. بر اساس مصوبه هیئت مدیره بانک مسکن سقف تسهیلات حساب پس انداز مسکن جوانان برای حساب‌های افتتاح شده در سال ۱۳۹۵ در پایان سال پنجم برای متقاضیان تهرانی تا ۶۰ میلیون تومان، برای شهرهای بزرگ (کرج، مشهد، تبریز، اصفهان، اهواز، قم و شیراز) به ۵۷ میلیون تومان و در سایر شهرها به ۵۴ میلیون تومان افزایش یافته است.

اما با تغییر سقف تسهیلات قابل اعطا در حساب پس انداز جوانان و همچنین کاهش دو درصدی نرخ سود، میزان اقساط و همچنین سود مجموع در پایان دوره نیز دستخوش تغییر خواهد شد. گرچه زمان بازپرداخت تسهیلات تا 20 سال افزایش یافته، اما اگر متقاضی عرف 12 ساله را انتخاب کند آنگاه به روش بازپرداخت ساده و با سود 9 درصدی آنگاه متقاضیان تهرانی که در پایان سال پنجم افتتاح حساب وام 60 میلیونی دریافت می‌کنند، باید ماهانه ۶۸۰ هزار تومان قسط و در مجموع ۳۸ میلیون تومان سود به بانک مسکن برگردانند.

همچنین وام ۵۷ میلیونی شهرهای بزرگ شامل قسط حدود ۶۵۰ هزار تومانی و سود بازپرداخت ۳۶ میلیون تومانی است. وام ۵۴ میلیونی هم که برای سایر شهرها اختصاص پیدا می‌کند، قسطی ۶۱۰ هزار تومان و سود مجموع ۳۴ میلیونی را در پایان ۱۲ سال دربر خواهد گرفت.

جزئیات دو برنامه کلان اجرای مسکن اجتماعی در دولت یازدهم

مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن با تشریح برنامه‌های کلان اجرای مسکن اجتماعی در دولت یازدهم از برنامه مشترک وزارت راه و شهرسازی با سازمان برنامه و بودجه برای ساخت سالانه ۱۰۰ هزار واحد مسکونی در سال برای اقشار کم‌درآمد با هدف رفع عارضه‌های فقر، بزهکاری و جدایی‌گزینی در شهرها خبر داد.

علی چگنی مدیرکل دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در مورد آخرین وضعیت برنامه‌ریزی و اجرای طرح مسکن اجتماعی و مسکن اقشار کم‌درآمد در دولت یازدهم و مجموعه وزارت راه و شهرسازی گفت: بخشی از برنامه‌هایی که در دولت یازدهم در معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی و در سطحی کلان‌تر در وزارت راه و شهرسازی تدوین شد به یک نحوی هدف‌گیری آنها به سمت گروه‌های متوسط و متوسط به پایین جامعه بوده و هست که از جمله آنها می‌توان به مجموعه برنامه‌ها و سیاست‌هایی که در بافت‌فرسوده برای گروه‌های کم‌درآمد ایجاد شد، اشاره کرد.

وی با اشاره به اینکه مجموعه اقدامات وزارت راه و شهرسازی برای گروه‌های کم‌درآمد جامعه در دل خود مسکن اجتماعی را نیز نهفته داشت، تدوین دو برنامه کلان در دولت یازدهم با موضوع تامین مسکن اقشار کم‌درآمد را تشریح کرد و گفت: توافق وزارت راه و شهرسازی با وزارت رفاه برای اجرای مسکن اجتماعی که به رغم کمبود منابع، فعلا منتظر دریافت منابع، پایان و تحویل مسکن مهر به تمامی متقضیانش هستیم و همچنین برنامه‌هایی که به صورت محدود با توافق وزارت راه و شهرسازی توسط بنیاد مستضعفان، سازمان ملی زمین و مسکن و خیرین آغاز شده است بخشی از اقدامات ما در زمینه اجرای طرح مسکن اجتماعی است.

چگنی تصریح کرد: در حال حاضر ۱۲ هزار واحد برای گروه‌های کم درآمد و خانواده‌های دارای معلولِ تحت پوشش نهادها در دست ساخت است.

به گفته وی، وزارت راه و شهرسازی با همکاری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی، برنامه‌ای در حوزه مسکن اجتماعی در دست تهیه دارد که در کمیسیون زیربنایی دولت چندین جلسه درباره آن تشکیل جلسه داده و در شُرف نهایی شدن و تصویب قرار دارد.

ضرورت جمع‌آوری اسناد و مدارک تاریخ معماری و شهرسازی معاصر

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی در گردهمایی معماران و شهرسازان به مناسبت روز جهانی شهرساز با تأکید بر ضرورت جمع‌آوری اسناد و مدارک تاریخ معماری و شهرسازی معاصر اعلام کرد: ما در این دوره شاهد اتفاقاتی هستیم که نقطه عطفی در سرگذشت وزارت راه و شهرسازی محسوب می‌شود.

محمد بهشتی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی گفت: آمریکا در دهه ۳۰ به دلیل بحران اقتصادی یک‌باره با توقف پروژه‌های عمرانی در کشور مواجه شد که به دنبال آن سرمایه‌داران مغزافزاری (مشاوران و معماران) شریط کاری خود را از دست دادند. این قشر در آن زمان متوجه شدند که حضور نهادهای خصوصی ثروت بزرگی برای کشور هستند چراکه اگر روزی مجددا گشایش اقتصادی در کشور ایجاد شود نیازی به صرف زمان طولانی برای ایجاد آنها نداشته و سرمایه‌گذاری سنگینی نخواهند کرد.

بهشتی در ادامه اضافه کرد: مردم آمریکا به این نتیجه رسیدند که باید این شرایط را در حالتزیر صفری حفظ کنند تا وضعیتاقتصادی بار دیگر بهبود یابد. در حقیقت با این اقدام است که زمینه تعریف پروژه‌ای برای مستندسازی آثار معماری معاصر فراهم می‌شود.

وی با تأکید براینکه جمع‌آوری اسناد و مدارک مربوط به تاریخ معماری و شهرسازی معاصر اثر مثبتزیادی دارد گفت: تا پیش از این زمان مهندسین در آمریکا هیچ گاه نگاهی جامع نسبت به آنچه که انجام می‌دادند نداشتند ولی پس از این امر و جمع‌آوری و حفظ آثار، شاهد چنان آثار مثبت و تحولات جدی در این بخش بودند که می‌توانیم به راحتی در کتاب‌های معماری مدرن این کشور شاهد آن‌ها باشیم.

ممنوعیت ساخت و سازهای غیرمجاز پیرامون حرم مطهر رضوی

معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران از تلاش برای اجرای پروژه‌های راهبردی و مطالعه شده شهر مشهد در دولت یازدهم خبر داد و خواستار حذف مداخلات کلان مقیاسی شد که به بافت پیرامون حرم مطهر امام رضا (ع) تحمیل می‌شود.

محمدسعید ایزدی معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران درباره بافت پیرامونی حرم مطهر رضوی گفت: سال‌ها بود که به دلیل شرایط ساخت و سازهای عجیب در اطراف پیرامون حرم مطهر رضوی تحت‌عنوان توسعه در انتظار فراهم شدن شرایطی برای تجدیدنظر در یکی از بزرگ‌ترین پهنه‌های تاریخی- مذهبی بودیم که در دولت یازدهم این شرایط ایجاد شده است و به همین دلیل باید از آن نهایت استفاده را ببریم.

معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: شهر مشهد به واسطه قرار گرفتن حرم امام رضا (ع) همواره مورد توجه جامعه دانشگاهی و عموم مردم است و به همین دلیل بافت پیرامونی آن، ساخت و سازها و بهسازی آن بر اساس رعایت تمامی اصول شهرسازانه و معمارانه و همچنین مباحث مرمتی از حساسیت‌های بالایی برخوردار است.

مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به اینکه خود از سال ۷۶ به همراه جامعه تخصصی کشور پیگیر طرحی جامع برای بهسازی و هدایت موزون حرم مطهر رضوی بوده است گفت: پیش‌تر، اندک فرصتی پیش می‌آمد که بتوانیم راجع به چنین موضوع مهمی بحث و گفتگو کنیم و نهایتا بحث‌ها و گفتگوها در این‌باره به مناظره‌ای با مشاور طرح به پیشنهاد مهندس بهشتی در خانه هنرمندان ختم می‌شد و برخی از آن مناظره‌ها نیز در جعبه آرزوهای ما قرار می‌گرفت و اساسا شرایط برای طرح موضوع در سال‌های گذشته فراهم نشد.

به گفته ایزدی، جامعه حرفه‌ای و دانشگاهی کشور در شرایط فعلی و در دولت یازدهم که شرایط برای گفتگوهای این چنینی فراهم است باید نهایت استفاده را ببرد و با ابزارهای قانونی لازم، شرایطی را ایجاد کند تا جلوی یک سری از ساخت و سازهای غیرمجاز و اتفاقات ناگوار را در حرم مطهر رضوی بگیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar