۱۰:۵۹ - ۰۴ آذر ۱۳۹۵ - 24 November 2016
کد خبر: ۴۲۴۱۹
در کارگاه روش‌های طراحی ساختمان‌های انرژی صفر مطرح شد:
کارگاه انرژی صفر و روش‌های طراحی ساختمان‌های انرژی صفر در همایش اجرای قوانین انرژی در ساختمان، با مشارکت شرکت مبنا و ارائه مهندس ذوالفقاری و دکتر قربانی برگزار شد.
به گزارش «صما» ارائه‌دهنده این کارگاه رامین قربانی، دکترای مهندسی مکانیک و مسئول تحقیق و توسعه شرکت مشاوران بهسازی و نوسازی انرژی (مبنا) بود.

قربانی با اشاره به کاآرایی مباحث مطرح شده در کارگاه و استقبال خوب شرکت کنندگان برای حضور و طرح پرسش در آن گفت: متاسفانه ما در کشور بین 4 تا 5 برابر استانداردهای جهانی انرژی مصرف می‌کنیم و این دغدغه بزرگی است. از طرفی در حال حاضر با وجود برخورداری از ذخایر غنی گاز در کشور، واردکننده گاز هستیم و جای تاسف است که کشوری با این جمعیت، در بین کل کشورها سومین مصرف‌کننده گاز در دنیا است.

مسئول تحقیق و توسعه شرکت مبنا تصریح کرد: این در حالی است که کشورهای آمریکا و روسیه رتبه اول و دوم را در مصرف گاز دارند و ایران در مقایسه با این کشورها که از صنایع پیشرفته و متعددی برخوردارند، رتبه سوم را دارد.

این کارشناس با انتقاد از ضعف های موجود در این زمینه گفت: ضعف اصلی ما هم مربوط به بخش ساختمان است. متاسفانه ارزان بودن حامل‌های انرژی و گران بودن تجهیزات در کشور ما باعث شده که مردم چندان به سمت بهینه سازی انرژی نروند.

وی تاکید کرد: یک نکته بسیار مهم این است که چون سازندگان ساختمان خود بهره‌بردار نیستند، دغدغه رعایت نکات اساسی را در ساختمان های خود ندارند که درنهایت از لحاظ بهره‌برداری و بهینه سازی مصرف انرژی، در سطح مناسبی باشد.

وی در پاسخ به اینکه آیا قیمت بالای تجهیزات موثر در کاهش مصرف انرژی هم در عدم استفاده مردم از این تجهیزات نقش دارد گفت: بیشتر بحث در دسترس نبودن این تجهیزات مطرح است و چون قیمت حامل‌های انرژی در کشور ما بسیار ارزان است، قیمت این تجهیزات گران به نظر می رسد و اگر قیمت حامل‌های انرژی واقعی بود، تجهیزات تا این حد گران به نظر نمی‌رسید.

قربانی تاکید کرد: اگر در اجرای ساختمان‌ها به این موارد توجه کنیم، درواقع ساخت آنها گران تمام نمی‌شود و فقط زمان مورد نیاز و هزینه طراحی آنها تاحدی بیشتر می‌شود. چراکه طبیعتا طراحی و احداث یک ساختمان معمولی، به صرف هزینه و زمان کمتری نیاز دارد.

ویژگی های اولین ساختمان انرژی صفر در کشور

وی با بیان اینکه در طراحی ساختمان‌های انرژی صفر باید به نکات خاصی توجه شود گفت: با توجه به اینکه شرکت مبنا تجربه ساخت اولین و تنها ساختمان انرژی صفر یعنی «مرکز پژوهشکده مواد و انرژی در مشکین ‌دشت کرج» را در ایران دارد، ما سعی کرده ایم تا به نکات خاصی در طراحی این ساختمان توجه کنیم.

قربانی با اعلام اینکه کل مصرف انرژی این ساختمان در طول یک سال بهره‌برداری، عدد 72 کیلووات ساعت بر مترمربع است افزود: با رعایت نکات موردنظر، میزان مصرف انرژی در آن درحدود 85 درصد کمتر از مصرف انرژی در ساختمان های با اسکلت مشابه در همان منطقه است.

وی درخصوص فاکتورهای مورد نظر در طراحی و اجرای این ساختمان گفت: ما در این زمینه به معیارهای کاربردی توجه کرده ایم و از دیتابیس، تجربه و دانش فنی لازم برخوردار بوده ایم و همچنین از مشاوره هم بهره گرفتیم.

قربانی همچنین با بیان اینکه ساختمان‌های انرژی صفر حد اعلای یک ساختمان سبز هستند گفت: پایه ساختمان‌های انرژی صفر براساس ساختمان سبز است و صرفا تفاوت در این است که در اجرای ساختمان‌های سبز علاوه بر ساخت، به موارد دیگری هم توجه می‌کنند. برای مثال در بحث کاربری، اختصاص فضا برای دوچرخه‌سواری و سیگار کشیدن در ساختمان امتیاز دارد.

وی اضافه کرد: همچنین مصالحی که در ساختمان استفاده می‌شود، اگر از حاشیه یک کیلومتری اطراف ساختمان خریداری شود، امتیاز دارد. در عین حال دسترسی به سرویس‌های حمل و نقل عمومی، امکان استفاده از فاضلاب خاکستری و استفاده حداکثری از آب باران، دارای امتیاز است و در طراحی ساختمان‌های سبز باید به یک‌سری از نکات طراحی هم توجه شود.

قربانی همچنین در خصوص میزان توجه به محیط زیست و فضای سبز در معماری این ساختمان گفت: این بنا دارای گلخانه و فضای سبز است و چون فضای اطراف ساختمان سبز است، آنچه که ما در فرآیند ساخت به آن خیلی توجه داشتیم، این بود که به فضای سبز اطراف آسیبی وارد نشود و در جانمایی به این موارد توجه شده است.

وی تاکید کرد: حتی چرخش ساختمان باید در منطقه‌ای قرار می گرفت که از لحاظ زیباشناختی دارای اهمیت و رو به فضای سبز باشد. بنابراین در ساخت آن حتی‌الامکان سعی شده از مصالحی استفاده شود که به طبیعت برمی‌گردد و در فرآیند ساخت آن، نخاله‌های ساختمانی در طبیعت تشکیل نمی‌شود.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

برچسب ها انرژی ، ساختمان سبز ، مبنا
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۰
بانک اطلاعات ساختمان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۳۵ - ۱۳۹۵/۰۹/۰۵
0
0
اطلاعات ساختمان های در حال ساخت تهران
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar