۱۳:۴۵ - ۰۷ آذر ۱۳۹۵ - 27 November 2016
کد خبر: ۴۲۴۶۰
در کارگاه روش‌های کاهش مصرف انرژی در ساختمان مطرح شد:
کارگاه روش ‌های کاهش مصرف انرژی در ساختمان با اجرای خشک نماهای آجری در همایش «اجرای قوانین انرژی در ساختمان» با مشارکت شرکت آجر نما چین برگزار شد و هدف از برپایی این کارگاه تخصصی، بررسی مزایا و محسناتی بود که به واسطه اجرای این سیستم در کاهش مصرف انرژی ساختمان اتفاق می‌افتد.
به گزارش «صما» ارائه ‌دهنده این کارگاه علی اخوان بود. اخوان با بیان اینکه گروه نماچین با بیش از 60 سال سابقه تولید آجر و بیش از 20 سال تولید آجرنما در خدمت ایران و ساختمان‌های ایرانی بوده است گفت: این مجموعه اخیرا با توجه به مسائل بهینه سازی مصرف انرژی و نفت، استانداردها و قطعات و سیستم‌هایی را برای سیستم نصب خشک آجر نمای پلاک تعریف کرده است.

وی با بیان اینکه در ساختمان‌ها به پیشنهاد همکاران و مشاوران ما سیستم‌هایی اجرا و پیاده می‌شود گفت: این سیستم‌ها در عمل همیشه جواب می‌دهند و معایب هر سیستمی با اجرای چند پروژه مشخص می‌شود و از طریق برگزاری چنین کارگاه‌هایی معمولا به اجرای پروژه می‌رسیم که بسیار خوب است و راه را برای کارهای آینده باز می‌کند. مباحث آکادمیک و نیز مباحث عملی و اجرایی می‌تواند در این گونه کارگاه ها مطرح شود.

اخوان با بیان اینکه نماسازی در ساختمان یک بحث هویتی و فرهنگی است، تاکید کرد: همان طور که لباس معرف شخصيت آدمی است، نمای یک ساختمان نیز علاوه بر معرفی شخصيت مالک، معرف موقعيت مکانی ملک و نوع کاربری ساختمان است.

وی افزود: يکي از انواع نماها، نماهای آجری شامل آجرهای رسی و آجرهاي شيلی هستند. نماهای آجری علاوه بر زيبايی، تنوع و ثبات رنگ، به دليل ضريب انتقال حرارت پايين آجر، نقش يک عايق حرارتی و برودتی را برای ساختمان ايفا مي‌کنند و در نتيجه از هدر رفتن انرژی توسط سيستم گرمايشی و سرمايشی ساختمان جلوگيری می‌کنند.

به گفته اخوان تنوع رنگ و تنوع ابعاد آجرهای نما، اجرای طرح های متنوع نما و ساخت فضاهای حجمی و شکستگی های نما را امکان پذیر می سازد. همچنین استفاده از نماهای آجری علاوه بر انطباق با فرهنگ معماری، گام موثری در راستای رعایت قوانین محیط زیست خواهد بود.

وی همچنین در مقایسه نماهای آجری با نماهای شيشه‌ای گفت: نماهای تماماً شيشه از دوران معماری مدرن به عنوان پوشش ساختمان‌ها به کار می‌رفتند. برخی مزایای نمای تماماً شيشه شامل کاهش بار مرده ساختمان‌های بلند، سرعت بخشيدن به اجرا، تأمين ديد يکپارچه از مناظر بيرون برای ساکنين داخل، ايجاد احساس سبکی و ظرافت در ساختمان از ديد يک ناظر شهری، نمايش زندگی درون ساختمان از بيرون به دنبال روشن و خاموش شدن چراغ های داخلی در طول شبانه‌روز است.

اخوان همچنین با اشاره به مشکلات نماهای شيشه افزود: نماهای تماماً شيشه به علت ضخامت کم و مقاومت حرارتی اندک، مشکلات فراواني را براي ساکنين فراهم می آورند که ازجمله اين مشکلات افزايش بيش از حد دمای داخلی ساختمان در فصول گرم و معتدل سال، احساس عدم آسايش حرارتی در فصول سرد سال و مصرف زياد انرژی و آلودگی هوا است.

این کارشناس همچنین با اشاره به ویژگی‌های نمای کامپوزيتی عنوان کرد: کامپوزيت‌ها يک کلاس منحصر به فرد از مواد هستند که از ترکيب دو يا چند ماده جداگانه تشکيل شده‌اند که ماده حاصل نسبت به هر کدام از اجزای تشکيل دهنده استحکام و دوام بيشتری دارد. امروزه از کامپوزيت‌ها برای نمای بيرونی ساختمان استفاده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: ورق‌های کامپوزيت متشکل از دو لايه آلومينيوم و يک هسته از جنس پلاستيک يا يک ماده معدنی پرکننده هستند که در بين اين دو لايه قرار می‌گيرد. خواص کامپوزيت‌ها درمجموع از هرکدام از اجزای تشکيل دهنده آنها بهتر است و اجزای مختلف، کارايی يکديگر را بهبود می‌بخشند و اين يکی از مزيت‌های کامپوزيت‌ها محسوب می‌شود. با اين وجود، کامپوزيت‌ها از نظر انعطاف‌پذيری در اجرا، در سطح ضعيفی عمل می‌کنند.

انتهای پیام/

کد خبر: 0224

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar