۱۶:۲۲ - ۱۴ آذر ۱۳۹۵ - 04 December 2016
کد خبر: ۴۲۵۴۴
محمدحسین مسعودی؛ عضو هیئت رئیسه گروه تخصصی عمران نظام مهندسی تهران
خیرا براساس مصوبه‌ جلسه 207 شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور، ممنوعیت استفاده روسا و کارمندان سازمانهای نظام مهندسی ساختمان از پروانه اشتغال به کار مهندسی مطرح گردیده است.
یادداشت ذیل نقدی براین مصوبه می باشد که تقدیم جامعه مهندسی ساختمان کشور می گردد:

در یک سازمان تخصصی و حرفه ای، اساس برنامه ریزی، تصمیم گیری و پیشبرد صحیح امور به میزان حرفه مندی کارکنان به ویژه مدیران آن سازمان وابسته می باشد و حرفه مندی در سازمانهای نظام مهندسی ساختمان نیز یعنی کسب تجربه و اطلاع از آخرین قوانین و ضوابط جاری با انجام دادن و استمرار کار حرفه ای در صلاحیتهای طراحی، اجرا و نظارت. لذا مصوبه ای که طی آن اعضای دارای صلاحیت از حضور موثر در حرفه خود منع شوند با هر دلیلی که باشد، مضحک و به دور از عقل و منطق است.

متاسفانه در سالیان اخیر عده ای در سازمانهای حرفه ای نفوذ نموده و بعنوان مسئول حاضر شده اند که یا دارای پروانه اشتغال نیستند یا عدم استفاده از پروانه اشتغال را برای خود افتخار قلمداد می نمایند و چنین مصوباتی جز از چنین افرادی، از فرد دیگری به خصوص افراد حرفه مند بسیار بعید و دور از انتظار خواهد بود.

در شهرداریها که یک سازمان حرفه ای قلمداد نمیشوند ولی خود مرجع صدور پروانه می باشند، انجام کار حرفه ای توسط حرفه مندان صرفا در منطقه خدمت کارکنان منع شده است و این جای بسی شگفتی است که چنین مصوباتی از مرکز فرماندهی سازمانهای نظام مهندسی ساختمان صادر می گردد.

عالی ترین مقام پزشکان (یعنی وزیر محترم وزارت بهداشت)، همچنان به انجام کار حرفه ای خود در کنار خدمت در وزارتخانه افتخار نموده و چنین اقدامی را عامل درک متقابل از مشکلات جامعه پزشکی درجهت اتخاذ تصمیمات کارآمد در این حوزه قلمداد می کند. حال چگونه است که در جامعه مهندسی کسانی به خود اجازه تصمیم گیری می دهند که حتی انجام یک کار حرفه ای در پرونده ایشان ثبت نشده است!

بسیاری از مشکلات حوزه مهندسان ساختمان با به انزوا راندن اینگونه افراد غیرحرفه ای و بهره مندی از اعضای حرفه مند قابل حل و فصل خواهد بود لذا امید است دیگر همکاران محترم نیز در مقابله اینگونه تصمیمات غیرکارشناسی سکوت ننموده و همانند روسای سازمانهای نظام مهندسی ساختمان استانهای سمنان و اردبیل، اعتراض و انتقاد خود را به این مصوبه اعلام نمایند.

انتشار یافته: ۸
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۱
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۶ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۶
0
5
در نظام پزشکی هم امکان ثبت بیمارستانهای صوری (مثل شرکتهای صوری) و استفاده از رانت های اطلاعاتی میلیاردی وجود دارد؟!
احمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۹ - ۱۳۹۵/۰۹/۱۷
0
6
1. مقایسه جامعه پزشکی با جامعه مهندسی قیاس مع الفارق است و سیاه نمایی.
2. چرا به تضاد منافع را در مطلب خود اشاره ای نکرده اید.
3. حداقل اگر می خواستید پزشکی را با مهندسی مقایسه نمایید بهتر بود اشاره می کردید که پزشک با توجه به مهارت و در یک فضای رقابتی کار می کند ولی کار برای مهتدسان توسط سازمان نظام مهندسی ارجاع می شود.

در مجموع شما نقد نکرده اید، اشکال تراشی کرده اید ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۰
0
6
برای جلوگیری از رانت خواری و پارتی بازی و آشنابازی و باندبازی در توزیع سهمیه نظارت بین اعضا - چون اغلب مهندسان نظام مهندسی بیکار هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۴۴ - ۱۳۹۵/۰۹/۲۵
0
5
سلام خدمت دوستان گرامی

اگر بخواهیم منصفانه به این موضوع نگاه کنیم کارمندان نظام مهندسی و تمام دستگاهای دولتی ، شهرداری ها ، شرکتهای خصوصی ، و هر فرد شاغل که لیست بیمه برای آن ثبت میشود باید پروانه آن فقط در همان قسمت مورد استفاده قرار گیرد چون ظرفیت هر فرد محدود است ووقتی بیش از حد انتظار خدمات داشته باشیم کیفیت کارش پائین می آید پس افراد شاغل در تمام واحدها نباید نظارت داشته باشند و افرادی باید به کار نظارت مشغول باشند که فقط شغل آنها نظارت باشد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۴
0
5
ریس نمایندگی نظام مهندسی اسفراین متاسفانه همزمان با ریاستش در این نمایندگی از پروانه اشتغال خودش هم استفاده می کنه بر خلاف این مصوبه شورای مرکزی و کسی هم جرات اعتراض نداره .چون اگه اعتراض کنه کلا یه جوری حذف خواهد شد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۲۳ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۴
0
1
چون تمام پروژه های چندهزار متری نظارت نصیب کارکنان نظام مهندسی میشود که به سیستم ارجاع کار دسترسی دارند - دبیر اجرایی سازمان - رییس روابط عمومی سازمان ....
مجید
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۸
0
0
این طرح بهترین تصمیم شورای مرکزیست. به امید روزی که علاوه بر روسا و کارمندان تمامی اعضای کمیسیون ها نیز از داشتن پروانه اشتعال محروم شوند . آقای مسعودی نیز بهتر است با شرایط موجود تصمیمی برای خود بگیرد و تصمیم گیری برای جمع را بعهده تمامی مهندسین بگذارد .
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۴
0
0
مهندس حسنی کارمند نظام مهندسی اراک دارای شرکت نظارت حقوقی پایه 1 است که سال 95 حدود 75 هزار متر مربع کار نظارت گرفته یعنی حدود 750 میلیون تومان کار ولی این در حالی است که برخی مهندسان ناظر و شرکتهای نظارت حقوقی حتی یک 1 متر مربع کار نظارت هم نگرفتند و به همین علت باید پروانه اشتغال کارکنان و اعضای هیات مدیره نظام مهندسی باطل شود تا با زد و بند و پارتی بازی و رانت خواری ,حق سایر مردم را نخورند - باید سیستم ارجاع کار نظارت طوری طراحی شود که کارکنان نظام مهندسی نتوانند روی توزیع سهمیه ها, دخل و تصرفی داشته باشند
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar