۰۹:۲۶ - ۲۹ آذر ۱۳۹۵ - 19 December 2016
کد خبر: ۴۲۷۸۵
«صما» تاثیر تسهیلات بر رونق بازار مسکن را بررسی می‌کند:
صما- علیرغم اینکه سیاست اصلی وزارت راه وشهرسازی برای رونق و ایجاد تحرک در بخش مسکن، افزایش قدرت خرید مردم از طریق ارائه تسهیلات بوده و در این راستا تسهیلات متنوعی نظیر صندوق پس‌انداز یکم، حساب صندوق پس‌انداز مسکن، تسهیلات ساخت مسکن، اوراق تسه و... هم پیش بینی کرده است، اما به عقیده اقتصاددانان، تاثیر تسهیلات مسکن در افزایش توان خرید، جای بحث و انتقادات بسیاری دارد و سازندگان و مردم در این حوزه مورد بی مهری بسیاری قرار گرفته اند.

به گزارش «صما» با وجود اینکه طی ماه های اخیر کارشناسان بر لزوم تسهیل پرداخت تسهیلات برای رونق و تحرک بازار مسکن، بسیار تاکید کرده اند، اما توجهی به این مسئله نشده و همچنان دسترسی به این تسهیلات از نظر عامه مردم یک مسیر صعب العبوری است که گذر از آن کار هرکسی نیست و به همین دلیل، عموم مردم ترجیح می دهند از خیر گرفتن این وام ها بگذرند و عطای آن را به لقایش ببخشند تا اینکه با سختی های آن دست و پنجه نرم کنند.

بلوکه شدن یکساله سرمایه‌ها در صندوق یکم

نمونه بارز این موضوع در بخش تسهیلات صندوق یکم قابل مشاهده است و اگرچه اخیرا برای افزایش استقبال متقاضیان سود آن را به 9 درصد کاهش داده اند، اما عملا متقاضیان برای دریافت این وام باید یک سال تمام سرمایه خود را در بانک سپرده گذاری و به بیان دیگر بلوکه کنند تا درنهایت مجوز استفاده از این تسهیلات شامل حال آنها شود.

به طوری که با گذشت حدود یک سال و نیم از رونمایی تسهیلات صندوق یکم، این صندوق تاکنون به خاطر شرایط دشوار دریافت این تسهیلات، جوابگوی نیاز بازار نبوده و موفق عمل نکرده است. این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته، دولت تمهیدات ویژه ای در این زمینه دیده است.

اوراق تسه، انتخابی بین بد و بدتر

به همین دلیل، در حال حاضر عمده ترین روشی که مردم می توانند از آن برای خرید مسکن در کوتاه ترین زمان ممکن استفاده و به آن دسترسی پیدا کنند، بحث اوراق تسه است که به نظر می رسد این نوع تسهیلات هم خود به عاملی برای سوداگری در بازار مسکن تبدیل شده است.

مهمتر از این، برخی کارشناسان با انتقاد از اینکه مصوبات شورای پول و اعتبار در بخش اوراق تسه رعایت نمی شود می گویند: هرچند نرخ سود تسهیلات اوراق تسه حداکثر 18 درصد اعلام شده، اما مردم مازاد بر این رقم، باید حدود 7 درصد نیز برای دریافت اوراق تسه هزینه و با نرخ 24 درصدی این تسهیلات را دریافت کنند که این بی عدالتی در حق متقاضیان و خارج از دستورالعمل شورای پول و اعتبار است. درواقع فرآیند دریافت تسهیلات بانکی نباید به نحوی باشد که مردم هزینه بیشتری را خارج از مصوبات شورای پول و اعتبار متحمل شوند و این ایراد ناشی از سیستم بانکی و نیازمند بازنگری است و در غیر این صورت نمی توان انتظار پویایی و تحرک در بازار مسکن را داشت.

با این حال به دلیل تنگناهای موجود و نبود سازوکارهای مناسب دیگر از یک سو و از سوی دیگر به لحاظ اینکه مردم جهت دریافت تسهیلات در مدت زمان کوتاه و برای خرید مسکن چاره ای به جز استفاده از اوراق تسه ندارند، درنهایت مجبور می شوند که اوراق تسه را با هزینه بالاتر خریداری کنند و این نوع تسهیلات از استقبال بیشتری برخوردار است.

نبود تسهیلات ساخت در شرایط کمبود مسکن

این چالش ها در بخش تسهیلات ساخت مسکن هم به نوع دیگری مطرح می شود. درواقع نرخ تورم 8 درصد اعلام می شود، در حالی که تولیدکننده باید با نرخ 18 درصد تسهیلات دریافت کند و اختلاف این عدد، بسیار است و تعادل بین نرخ سود تسهیلات در حوزه های خرید و تولید نابرابری می کند.

به گفته سازندگان مسکن، در سال های گذشته حتی در شرایط رکود مسکن، نرخ تسهیلات در حوزه خرید و همچنین ساخت مسکن از یک تابعی تبعیت می کرد که این نرخ در بدترین شرایط در طول 30 سال گذشته عدد 1.3 دهم بود، اما حالا به 2.2 رسیده و این فرآیند باید هرچه سریعتر اصلاح شود. چرا که تولید مسکن با این رقم اصلا توجیه اقتصادی ندارد و در هیچ بازه ای از تاریخ سی سال گذشته نرخ سود تسهیلات در حوزه ساخت با نرخ سود تسهیلات در حوزه خرید مسکن، تا این حد تفاوت نداشته و در کشورهای توسعه یافته هم تفاوت بین این دو بیش از دو درصد نیست.

علاوه بر این، مسئله دیگر این است که بعضا علیرغم تاکید بانک مرکزی و بانک مسکن مبنی بر تسهیل دریافت تسهیلات بانکی از سوی تولیدکننده و سازنده مسکن، آنها این امکان را ندارند و در بسیاری از استان ها این مصوبات رعایت نمی شود.

با این اوصاف در حالی که مسئولان وزارت راه و شهرسازی صحبت از توسعه ای شدن سیستم بانکی کشور می کنند، تحقق این موضوع دور از ذهن به نظر می رسد. چرا که هنوز شرایط توسعه ای شدن نه تنها از بابت پرداخت تسهیلات بانکی، بلکه در عملکرد سیستم بانکی و تامین تسهیلات و منابع آسان برای مردم جهت خرید مسکن در کشور برقرار نیست.

مسکن، نیازمند برنامه‌ریزی درست و مرتب اقتصادی

از طرفی به عقیده گروهی کارشناسان، امروز مسکن تولید نمی شود و از همین رو با وجود ارائه هرگونه تسهیلات و برنامه ریزی برای افزایش معاملات، قدرت خرید مردم برای بخش مسکن محدود خواهد بود؛ چرا که مسکن به اندازه نیاز فعلی تولید نمی شود و با توجه به کسری بسیار بالای مسکن در کشور، مردم هرچند قدرت خرید داشته باشند، اما فقط بخشی از آنها اقدام به خرید می کنند و بخشی دیگر این امکان را ندارند و لذا مدتی بعد قیمت مسکن به شدت افزایش پیدا می کند.

بر این اساس، مسکن نه فقط نیازمند ارائه تسهیلات، بلکه نیازمند برنامه ریزی درست و مرتب اقتصادی برای تولید سالانه مسکن به تعداد مشخص و به اندازه نیاز جامعه است تا در کنار آن، همه مردم بتوانند بر اساس شاخص تورم سالانه، مسکن مناسب خود را تهیه کنند.

انتهای پیام/

کدخبر:0224

برچسب ها مسکن ، تسهیلات ، تسه
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar