۱۲:۳۹ - ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - 20 December 2016
کد خبر: ۴۲۸۱۴
«صما» تحلیل می‌کند:
معاون مسکن وساختمان وزارتخانه راه وشهرسازی هفته گذشته از تصویب طرح مسکن اجتماعی توسط کمیسیون زیربنایی دولت خبر داد وتاکید کرد که نگرانی های مالی اجرای این طرح رفع شده ومجری آن نیز بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است.

به گزارش خبرنگار«صما» روزهایی دولت از طرح مسکن اجتماعی به عنوان اصلی ترین سیاسیت خود برای خانه دارشدن افراد کم درآمد رو نمایی کرد ،موج انتقادات و هجمه های سنگینی ازسوی طیف های مختلف نظیرنمایندگان مجلس،شهردارها و... برای تعجیل دولت دراجرایی کردن این طرح به راه افتاد.

در برابر این انتقادات اما وزارتخانه راه وشهرسازی عموما معضلاتی نظیرتنگناهای مالی، ضرورت اتمام پروژه های نیمه کاره مسکن مهر، بیم تکرار تجربه شکست خورده طرح مسکن مهر و... را به عنوان عوامل احتیاط خود برای تعلل در عملیاتی کردن طرح مسکن اجتماعی مطرح کرد.

اما با تصویب طرح مسکن اجتماعی توسط کمیسیون زیربنایی دولت به نظر می‌رسد سرانجام پس ازمدت ها بالاخره گویا زمینه‌های لازم برای اجرایی شدن این طرح فراهم شده است. در این بین ذکر این نکته ضروری است که بدانیم اساسا در طول دوره مدیریت عباس آخوندی در راس وزارتخانه راه وشهرسازی یکی از شاخص ترین گزینه های هدف گذاری منتقدان سرسخت دولت درحوزه مسکن که به عنوان اهرم فشاری برای ناکارآمد جلوه دادن مدیریت وزیر راه بارها مورد استفاده قرارگرفته است همین طرح مسکن اجتماعی بوده است.

به عنوان مثال حتی وقتی یک جدل رسانه ای بین وزاتخانه راه وشهرسازی و شهرداری تهران درسطح دو معاون این نهاد صورت گرفت، معاون شهردار تهران دربرابرانتقادات کارشناسی معاون وزارت راه درباره گودبردارهای غیراصولی با لحنی کنایه وار و گویی دستش برای تخریب دولت‌ پراست گفت:بهتراست وزارتخانه راه وشهرسازی به دنبال اجرایی کردن طرح مسکن اجتماعی برود.

اما به فاصله کوتاهی پس از انتشار خبر تصویب طرح مسکن اجتماعی که از قرارمعلوم باعث شد به مدت کوتاهی منتقدان عباس آخوندی در محاق سکوت بروند، گویا اینبار نوبت به کارشناسان پیشکسوت مسکن رسیده تا دولت را از بابت نحوه اجرایی کردن طرح مسکن اجتماعی زیرسوال ببرند به طوری که به فاصله دو روز پس ازانتشار خبر مربوط به طرح تامین مسکن اجتماعی یک کارشناس مسکن دولت را متهم به ندانم کاری درطرح مسکن اجتماعی کرد وسپس گفت:"موفق‌شدن درموضوع مسکن اجتماعی، مقدم بر هر چیزی، نیازمند «نهادسازی» است. وی خطاب به مسوولان وزارتخانه راه وشهرسازی عنوان کرد دولت گمان می‌کند باید برای هرکاری اول منابع و بودجه تعریف کرد ودولت نمی‌داند نهادسازی مقدم بر هر کاری است".

کمال اطهاری ادامه می‌دهد:"اگر سازوکار مسکن اجتماعی دقیق و به درستی تکمیل نشود، تله فضایی فقر بسیار شکننده و نگران‌کننده شکل می‌گیرد. به گمان من این دو خطا در مجموع بسیار عجیب است و نشان می‌دهد این دولت از رفتارهای پیشینیان عبرت نگرفته و تنها می‌خواهند ادعاهایشان را در سطح پیش ببرند. واقعیت این است که اقتصاد و جامعه ایران دیگر فرصتی برای خطای جدید ندارد."

به باور ناظران اظهارات این کارشناس پیشکسوت و صاحب نام حوزه مسکن درحالی است که شواهد وقرائن حاکی ازآن است که ازقضا تعلل دولت یازدهم برای ورود به طرح مسکن اجتماعی علاوه بر دلایل مالی ونیز معضلات مسکن مهر،نگاه های آمایشی ونیز نهادسازی به این امر بوده است.

اما نکته جالب نحوه بیان وادبیات این کارشناس در نقد بیان نقدهای کارشناسی خود است به گونه ای که به صراحت صفت ندانم کاری به دولت نسبت داده است این درحالی است که اساسا در دوره های پیشین اصولا ادبیات کارشناسانی از این دست درنقد مسکن مهر بسیارمحتاطانه و محافظه کارانه صورت گرفته است.

به هروی شکی نیست که هشدار براي عدم تكرار تجربه تلخ و فقر افزاي مسكن مهر از جانب كارشناسان اقتصادي به جا است اما بين اين هشدار و انديشه مسكن اجتماعي تضادي وجود ندارد.

بدنه کارشناسان وزارت راه و متولیان امر مدعی هستند که عوارض اجتماعي، اقتصادي و هنجاري مسكن اجتماعی چيزي نيست كه از جانب برنامه ريزان مسكن و مسؤلان اجرايي ناگفته و مغفول مانده باشد اما از چنين فرضي حكم اجتناب از مسكن اجتماعي بر نمي آيد و به منزله اشتباهي از همان دست تلقي نميشود. مسكن اجتماعي كه از زبان حامد مظاهريان در حاشيه همايش بين المللي شكوفائي شهري نقل شد عبارت از مسكن حمايتي است كه طيف وسيعي از اقدامات دولت ها و شهرداري ها براي كمك به اسكان شهري را در بر ميگيرد. اين راهبرد برخلاف آن كه کمال اطهاري در نقد خود بر آن اظهار كرد اشتباه نيست و بلافاصله به معناي افتادن در تله فقر آنگونه كه مسكن مهر پيش آورد نیست. شکی نیست که هشدار هميشه خوب است اما زماني نقد كارشناسانه به يك سياست واجد اثرو مفيد تبدیل می شود كه جزييات برنامه مشخص باشد و با تحليل علمي مورد سنجش و ارزيابي قرار گيرد كه لااقل در اين نقد کارشناس مذکور چنين نشده است.

انتهای پیام/

کدخبر:0221

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar