۱۳:۵۷ - ۳۰ آذر ۱۳۹۵ - 20 December 2016
کد خبر: ۴۲۸۱۵
وال استریت ژورنال گزارش داد
در حالی که ایران از امضای قرارداد خرید ۸۰ بوئینگ خبر داده است مسئله بازگشت پول های داده شده به بوئینگ برای این هواپیماها در صورت به هم خوردن برجام در دولت ترامپ به نگرانی مهمی برای ایرانی ها تبدیل شده است.

وال استریت ژورنال در گزارشی نوشت، مقامات ایرانی به صورت علنی موضع خود در جریان مذاکرات بر سر خرید 80 فروند هواپیما از بوئینگ را سرسختانه تر کرده و تهدید کرده اند که در صورت مانع تراشی از سوی دولت آینده آمریکا و بر هم خوردن معامله، همه پول های پرداخت شده باید به ایران بازگردانده شود.
مقامات ایرانی انعقاد قرارداد 16.6 میلیارد دلاری با شرکت بوئینگ در آستانه روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ را در بوق و کرنا کرده اند تا سنگ اندازی های احتمالی در مسیر اجرای این قرارداد را دشوار تر سازند.
فرهاد پرورش، مدیرعامل شرکت ایران ایر گفته: «هم ما و هم آنها (بوئینگ) مایل بودیم زودتر به توافق برسیم و خوشبختانه این اتفاق قبل از روی کار آمدن دولت جدید (آمریکا) رخ داد... هر دو طرف به توافق متعهد هستند و سناریوهایی در قرارداد برای نقض تعهدات یا وقوع حالت فورس ماژور پیش بینی شده است
تیم انتقالی دونالد ترامپ به درخواست ها برای اظهارنظر در این خصوص پاسخی نداده است.
زمان انعقاد این قرارداد، ریسک تبدیل شدن بوئینگ به هدف احتمالی اقدامات آینده دولت ترامپ را افزایش داده است. اما به رغم صحبت های پر سر و صدای ترامپ در دوران رقابت های انتخاباتی در مورد توافق هسته ای ایران، وی پس از پیروزی در انتخابات، اظهارنظر خاصی در این باره انجام نداده است.
مقامات ایرانی جزئیات جدیدی از قرارداد خرید هواپیما از بوئینگ را منتشر کرده و گفته اند از تامین مالی این قرارداد اطمینان دارند.
سخنگوی شرکت بوئینگ روز یکشنبه از اظهارنظر در باره این قرارداد خودداری کرد.
اما اصغر فخریه کاشان، معاون وزیر راه ایران گفته در صورتی که تحریم ها مجددا برقرار شود و قراردادها با ایرباس و بوئینگ به هم بخورد، «ما همه پول های پرداخت شده به همراه بهره هایشان را پس خواهیم گرفت
هنوز هیچ پولی بین طرف های قرارداد منعقد نشده است، اما موضع سرسختانه مقامات ایرانی که هفته گذشته با هیاهو قرارداد با بوئینگ را اعلام کردند، سوالات جدیدی در مورد قرارداد بوئینگ و دیگر قراردادهای تجاری شرکت های غربی با ایران پس از انتخاب ترامپ مطرح می سازد.

برچسب ها ترامپ ، بویینگ ، برجام
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar