۱۰:۲۴ - ۰۲ دی ۱۳۹۵ - 22 December 2016
کد خبر: ۴۲۸۴۵
بسته ویژه خبری پنج‌شنبه‌های «صما»:
بسته خبری «صما» به دنبال آن است که به‌صورت هفتگی، تیتر و خلاصه‌ای از اخبار مهم حوزه مسکن و شهرسازی را در اختیار مخاطبان قرار دهد که اطلاع از آنها ممکن است برای مخاطبان مهم و درخور توجه باشد.

درهفته ای که گذشت اظهار نظر وزیر راه درباره مسکن مهر وتاکید برخصلت رک گویی اش تاکید شکرچی زاده بر انتشارنسخه جدید مقررات ملی ساختمان ،هشدارشورای شهر درباره وضعیت بحرانی تخلفات ساختمانی در پایتخت ، اظهار نظر شیبانی اصل درباره اتبعات غفلت از بکارگیری کاردان‌ها در صنعت ساختمان و... مهمترین اخبار هفته بودند که به شرح ذیل می آید:

وزیر راه: آدم رکی هستم وهزینه اش را هم می پردازم

وزیر راه و شهرسازی با اعتقاد به اینکه آدمی صریح‌اللهجه هستم و پای اعتقادم هستم و هزینه آن را هم پرداخت می‌کنم، گفت:می‌توانستم در ابتدای مسئولیت وزارت به جای مخالفت با مسکن مهر، بروم و هر روز ۲ هزار تا ۵ هزار واحد مسکن مهر را افتتاح کنم اما چون می‌دانستم آن سرمایه‌گذاری یک سرمایه‌گذاری کاملا غیراقتصادی و به ضرر منافع ملی و بر مبنای هدر دادن منابع ملی ایران است روز اول با آن مخالفت کردم و هنوز هم مخالفت می‌کنم.عباس آخوندی در جمع مدیران بنادر شمالی و جنوبی کشور تاکید ویژه‌ای بر تغییر گفتمان اقتصادی ایران کرد و خواستار پایان برنامه‌هایی شد که ضد منافع مردم هستند و گفت: اگر بخواهیم به اقتصاد برگردیم باید عوام‌فریبی و سردادن شعارهای بی‌بنیان و اقدامات عجیب غریب را کنار بگذاریم و برای این امر به یکپارچگی ملی بین ملت و دولت و مجلس و رسانه احتیاج داریم. وزیر راه و شهرسازی شب گذشته در هتل همای تهران و در جمع مدیران کل بنادر شمالی و جنوبی کشور، استانداران شهرهای بندری، نمایندگان مجلس و مدیران و فعالان عرصه دریانوردی با تبریک ایام و خوش آمدگویی، گفت: می‌خواهم در خصوص اوضاع اقتصادی کشور نکاتی را مطرح نمایم.وی با اشاره به سخنرانی رئیس فراکسیون بندری مجلس و انتقادات وی از بودجه ناچیز برای توسعه بنادر کشور، گفت: ما در موقعیتی قرارگرفتیم که باید یک تغییر گفتمان در حوزه اقتصادی صورت بگیرد و انگاره ما از توسعه باید تغییر کند. به قول این نماینده مجلس دیگر بودجه عمرانی کفاف مخارج را نمی‌دهد و نیازمند حضور بخش خصوصی هستیم.وی ادامه داد: البته تغییر انگاره کار بسیارسختی است. یک ملت و دولت و فعالان مختلف یک بخش به انگاره‌ای عادت کرده و خو گرفتند و معمولا پذیرفتن تغییر با مقاومت همراه است.

هشدار به دولت، ملت، مجلس، قوه قضاییه و فعالان بخش خصوص

وی ادامه داد: به آمار و ارقام بودجه دقت کنید و ببیند چرا حرف از تغییر انگاره می‌زنم، امسال بودجه عمومی کشور در مجموع ۳۲۰ هزار میلیارد تومان است که کل بودجه عمرانی ۵۷ هزارمیلیارد تومان تعیین شده کهکمتر از بیست درصد کل بودجه است و به شکل واقعی با توجه به اوراق و با کلیه اسناد، حداکثر ۲۵ هزار میلیارد تومان خواهد شد که چیزی حدود ۹ درصد می‌شودو سال آینده به ۴۰۰ هزار میلیارد ریال (۴۰ هزار میلیارد تومان) خواهد رسید. حال این که چند درصد از این رقم تخصیص پیدا کند مشخص نیست.​آخوندی این وضعیت رایک هشدار بسیار بزرگ برایدولت، ملت، مجلس، قوه قضاییه و فعالان بخش خصوصی دانست و گفت: معلوم می‌شود با این رقم امکان ادامه وجود ندارد. این تصور که ما می‌توانیم فعالیت‌های زیربنایی در حوزه راه، راه‌آهن، دریا، هوا، آب، فاضلاب، برق، گاز را هم‌چنان با اتکا به بودجه دولت توسعه دهیم غلط است و دیگر چنین اتفاقی در ایران رخ نخواهد داد.وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: برای سال ۹۶ پیش بینی صادارات نفت ایران به بیش از دو میلیون و سیصد هزار بشکه شده است و مگر چقدر بیش از این می‌تواند باشد و چه تصوری از درآمد نفت داریم؟ هر هزینه‌ای که در ایران انجام می‌شود بازگرداندن آن بسیار سخت است و اگر کسی بخواهد آن را برگرداند به انواع گرفتاری‌هامبتلا می‌شود. هزینه یارانه برای این کشور ایجاد شدو دیگر برنگشت و شد بخشی از هزینه‌های جاری کشور. هزینه مسکن مهر ایجاد شد و من آن را برگرداندم و تا به حال دوبار تاوان آن را داده‌ام و باز هم باید تاوان آنرا بپردازم.بازگرداندن هزینه‌های دیگر هم به این راحتی نیست.

وی با اعلام اینکه هر هزینه‌ای که در این کشور ایجاد می‌شود ادامه پیدا می‌کند و از آن طرف هزینه‌های عمران و آبادانی روند نزولی دارد، گفت: هم اکنونرسیده‌ایم به ۹۰ درصد هزینه جاری و ده درصد هزینه عمرانی و این روند نزولی ادامه دارد و درست همین حالا است که بایدتغییر انگاره اقتصادی ایران انجام شود.

راهکار جلوگیری از سریال فرونشست‌ها

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس بازنگری مستمر در طرح جامع و تفصیلی شهری و شناسایی کامل مناطق شهری را زمینه‌ساز جلوگیری از فرونشست‌های زمین در پایتخت دانست.محمدجواد کولیوند نماینده مردم کرج در مجلس دهم شورای اسلامی درخصوص فرونشست‌های اخیر در تهران گفت: مطالعات مسوولان وزارت راه و شهرسازی و شهرداری‌ها درباره فرسایش زمین، طرح‌های جامع و تفصیلی و بافت فرسوده باید مستمر باشد، بازنگری مدام در این مطالعات می‌تواند از راهکارهای جلوگیری از فرونشست زمین باشد.نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شهردار نیز موظف به نگهداری شهر است، تصریح کرد: در شرایطی که شهردار، اختیار تمام امور شهر را ندارد باید با انجام مطالعات، حوادث را پیش‌بینی و به دستگاه مربوطه چون وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو، مخابرات و ... هشدار دهد.وی با بیان اینکه مدیران اجرایی و مسوولان شهرداری باید نقاط ضعف شهر را شناسایی کنند، افزود: شهرداران مناطق باید به تمامی مشکلات منطقه واقف بوده و بر اشکالات آن اشراف داشته باشند، در حقیقت شهرداری باید به مشکلات هر منطقه خود مسلط بوده تا از این طریق بتواند به دستگاه‌های ذی‌ربط اخطار دهد.

۷۰۰۰ مسکن مهر پرند باد می‌خورد

با وجودی که از ۹۵ هزار واحد مسکن مهر پرند تا کنون بیش از ۶۲ هزار واحد تحویل متقاضیان شده است، بخش زیادی از مساکن باقی مانده درگیر نبود انشعابات است و برای ۷۰۰۰ واحد متقاضی وجود ندارد.در شهر جدید پرند نیز همچون هشتگرد و پردیس، متقاضیان در انتظار خدمات زیربنایی و روبنایی هستند. البته مشکل گاز تا حدودی در حال برطرف شدن است اما گفته می‌شود ۸۰ درصد مشکلات مسکن مهر پرند به نبود آماده سازی و خدمات رسانی مربوط است که اگر برطرف شود می توان امیدوار بود که پروژه شهرک آسمان در دهه فجر افتتاح شود.هم اکنون پروژه های مپسا، هسا، کیسون و کوزو فاز ۶ پرند با مصائبی درگیر هستند که در پروژه هسا برخی از مشکلات در خصوص آماده سازی و مسائل مربوط به دستگاه‌های خدمات‌رسانی باعث کندی روند پیشرفت فیزکی کار شده است. در این خصوص مدیران شرکت عمران شهر پرند جلسات متعددی با دستگاه های خدمات رسان داشتند و در آخرین اقدام فهرست بهایی را برای شورای مسکن استان ارسال کردند.در شهرک آسمان نیز چنین شرایطی حاکم است و گفته می شود مشکلات مربوط به محوطه سازی و خدمات زیربنایی به خصوص گاز رسانی در حال برطرف شدن است و تلاش می شود در صورت آماده سازی انشعابات، تمام واحد های مسکونی شهرک آسمان در دهه فجر افتتاح شود.قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور مسکن مهر درباره آخرین وضعیت مسکن مهر پرند با اشاره به وجود ۷۰۰۰ واحد بدون متقاضی در این شهر اظهار کرد: ما دو مصوبه از دولت گرفته ایم که یکی حذف تمام شرایط برای واحد های بدون متقاضی است که خوشبختانه با استقبال مواجه شده است و دیگری انتقال واحد های مسکن مهر از بد حساب ها به خوش حساب هاست. البته این بدین مفهوم نیست که افراد بد حساب حدف شوند بلکه نوبت‌شان به خوش حساب ها داده می شود و بد حساب ها به ته صف می روند.مهرآبادی در خصوص افزایش وام مسکن مهر از ۳۰ به ۴۰ میلیون تومان نیز از موافقت ریاست جمهوری خبر داد و گفت: این موضوع در مسیر اجرایی شدن است.وی ضمن ابراز رضایت از روند پیشرفت پروژه ها در پرند، اظهار کرد: تا پایان امسال ۸۰۰۰ واحد مسکن مهر در پرند افتتاح خواهد شد.کم آبی پرند نیز همچون پردیس از موضوعاتی است که همواره مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. گفته می شود از ابتدا قرار بود پرند برای ۸۵ هزار نفر ساخته شود که به مرور تبدیل به یک شهر ۸۵۰ هزار نفری شد. به همین دلیل تامین آب این شهر یکی از دغدغه های وزارت نیرو است.در خرداد امسال مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب در این خصوص گفت: وضعیت پرند از نظر تامین آب نسبت به پردیس بهتر است اما نمی توان گفت که در این شهر هیچ مشکلی در این زمینه وجود ندارد.به گفته حمیدرضا جانباز، بر اساس تصمیمات اتخاذ شده قرار است واحدهایی که در شهر پرند آماده هستند به سرعت انشعاب آب آنها واگذار شود.یکی دیگر از چالش‌هایی که پرند را به شهر بی اقبال تبدیل کرده نبود مترو است. در این خصوص طاهرخانی - عضو هیات مدیره شرکت عمران شهرهای جدید - طی روزهای اخیر اظهار کرد که اخیرا با شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی دو تفاهم‌نامه مبنی بر مشارکت در ساخت خط ریلی تا دو شهر جدید پرند و اندیشه را به امضا رساندیم. براساس این تفاهم‌نامه در دوخطه کردن مسیر ریلی راه‌آهن تهران تا شهر جدید پرند ۵۰ درصد از هرینه‌ها از سوی شرکت عمران شهرهای جدید پرداخت خواهد شد.

رسیدگی به استیضاح آخوندی به وقت دیگری موکول شد

رئیس کمیسیون عمران مجلس، ورود مجلس به جزئیات رسیدگی به لایحه برنامه ششم توسعه را مانع از در دستور قرار گرفتن استیضاح وزیر راه و شهرسازی دانست و گفت: استیضاح را در اولین فرصت کاری در دستور کار کمیسیون داریم.محمدرضا رضایی گفت: استیضاح وزیر راه و شهرسازی همچنان بیش از 80 امضاء دارد اما به دلیل ورود مجلس به بررسی لایحه برنامه ششم توسعه رسیدگی به این استیضاح فعلا در دستور کار نیست اما در اولین فرصت استیضاح را در دستور کار قرار می‌دهیم.نماینده مردم جهرم در مجلس با دفاع از گزارش اولیه کمیسیون عمران از حادثه قطار سمنان، گفت: گزارش ما کاملاً قابل استناد است. حقیقت این است که بدنه شرکت راه‌آهن از مدیریت خود رضایت ندارد و در این مجموعه نگرانی‌هایی وجود دارد. در شرکت راه‌آهن ضعف مدیریتی و ضعف سیستم کنترل هوشمند حتماً وجود دارد و علاوه بر آن عوامل متعدد دیگری نیز دست به دست هم داد تا آن چند نفری که به عنوان مقصران حادثه قطار سمنان به دستگاه قضایی معرفی شدند مجرم اصلی تلقی شوند، در حالی که این اقدام، اقدام نادرست و غیرکارشناسی است.وی ادامه داد: مسئولان راه‌آهن باید پاسخ دهند که مسئولان سیستم کنترل هوشمند تا چه اندازه نسبت به اشتباهات این سیستم که به نظر می‌رسد اشتباهات متعددی داشته است بی‌اعتماد بوده‌اند.

نسخه جدید مقررات ملی ساختمان به زودی منتشر می‌شود

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه تا پایان دولت نسخه جدید ویرایش شده مقررات ملی ساختمان منتشر می‌شود گفت :‌ تعاملاتی با شرکت‌ها و اساتید آمریکایی برای انتقال تجربیات در بحث شبکه شتاب‌نگاری زلزله داشته‌ایم.محمد شکرچی زاده در نشست خبری حاشیه نمایشگاه وزارت راه و شهرسازی با اشاره به اقدامات مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی در طول سه سال گذشته گفت: در حوزه حمل و نقل این مرکز دون پروژه بسیار مهم انجام داده است.وی ادامه داد: سامانه PMS در سطح جاده‌های کشور راه‌اندازی شده‌اند که با راه‌اندازی این سامانه شناسنامه راه‌های شریانی کشورمان در دسترس مسئئولان قرار دارد.رئیس مرکز تحقیقات راه ، مسکن و شهرسازی با اشاره به کارکرد این سامانه گفت: بر اساس کارکرد این سامانه با توجه به منابع مالی محدود ، پروژه‌های راهی اولویت‌بندی می‌شوند و بر اساس اولویت‌ها بودجه به پروژه‌ها تخصیص داده می‌شود.شکرچی زاده تاکید کرد: بنابراین با این سامانه می‌توان به عدالت سرزمینی دست یابیم.وی ادامه داد: از دیگر پروژه‌های مهم این مرکز در بخش حمل و نقل تهیه برنامه عملیات طرح جامع ایمنی جاده‌ها است.وی با اشاره به مذاکره با کشورهای خارجی گفت: مذاکراتمان با کشورهای توسعه یافته و خارجی در موضوعات مختلف شروع کرده‌ایم و اخیرا با وزیر حمل و نقل فرانسه مذاکراتی داشتیم و تجربه‌های تحقیقاتی انجام شده در بخش حمل و نقل بین دو کشور در حال انتقال است.معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اجرای پروژه‌های این مرکز در بخش معماری و شهرسازی گفت: در تعریف اقدامات پژوهشی به دنبال ایجاد شهر سبز هستیم که به طور جدی تجربه‌های خود را با شرکت‌های خارجی صاحب نام در این زمینه در حال انتقال داریم.

آپارتمان‌های نوساز در مناطق مصرفی

قیمت پیشنهادی آپارتمان‌های نوساز در مناطق مصرفی تهران کمتر از متوسط قیمت واحد مسکونی در شهر تهران است.برابر گزارش بانک مرکزی، متوسط بهای هر مترمربع آپارتمان مسکونی در تهران در آبان‌ماه 4 میلیون و 410 هزار تومان بوده است. این رقم شاید با بهای آپارتمان در مناطق مرغوب یک و سه فاصله زیادی داشته باشد، اما بررسی فایل‌های عرضه شده در موتورهای جست‌وجوی معتبر ملکی نشان می‌دهد اگر سقف توان مالی خریدار در محدوده قیمت متوسط تهران باشد، به راحتی می‌تواند آپارتمان مناسبی در تهران پیدا کند. در این بین اگر متقاضیان به دنبال خرید آپارتمان نوساز باشند هم در این محدوده قیمتی گزینه‌های فراوانی دارند.بر اساس گزارش بانک مرکزی، مناطق 5، 4، 2 و 14 در ماه گذشته دارای بیشترین معاملات بوده و سهم قابل توجهی از آپارتمان‌های مصرفی در این مناطق قرار دارد که با نگاهی به قیمت پیشنهادی آنها در می‌یابیم نوسازهای بسیاری در این مناطق در محدوده زیر میانگین قیمتی تهران قرار دارند. البته مناطق دیگری نظیر 13، 15 و 16 نیز میزبان واحدهای مصرفی با قیمت‌های پایین‌تر از میانگین قیمت آپارتمان در تهران هستند اما حجم معاملات در این مناطق بسیار کمتر از مناطق مصرفی است که در گزارش بانک مرکزی صدرنشین هستند.در جدول زیر قیمت پیشنهادی آپارتمان‌های نوساز تا پنج‌سال ساخت در تهران که قیمت هر مترمربع از آنها حداکثر 4 میلیون و 500 هزار تومان است، گردآوری شده است که نشان می‌دهد اغلب این فایل‌ها به چهار منطقه پرمعامله تهران تعلق دارند.

وضعیت بحرانی تخلفات ساختمانی در پایتخت

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری اعلام کرد: تعداد 11994 پرونده تخلف ساختمانی با مساحتی بالغ بر یک میلیون و 600 هزار مترمربع صرفا در سال 94 از سوی مناطق 22 گانه شهر تهران به کمیسیون‌های ماده صد شهر تهران برای رسیدگی ارسال شده است.محمد سالاری با بیان اینکه میزان پروانه‌های صادره سال 94 شهر تهران 10065 فقره بوده ولی پرونده‌های دارای تخلف ساختمانی ارسالی به کمیسیون‌های ماده صد 11994 فقره است، اظهار کرد: این رویکرد نشانگر آن است که در گستره شهر تهران، اکثر پروانه‌های ساختمانی صادره دارای تخلف ساختمانی است.این عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: مجموعه بررسی‌های کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران و اداره کل اجرایی ماده صد شهرداری تهران نشان می‌دهد که از کل پرونده‌های سال94 ارسالی به ماده صد تعداد 7 هزار پرونده مورد رسیدگی قرار گرفته و رای صادر شده است. بنابراین گزارش، منطقه4 شهرداری تهران بیشترین پرونده تخلف پرونده‌ها و منطقه22 کمترین پرونده را داشته و از نظر میزان متراژ پرونده‌های ارسالی به کمیسیون‌های ماده صد نیز منطقه 6 با بیشترین مساحت معادل183434 مترمربع و منطقه 9 با متراژ 8469 مترمربع کمترین میزان مساحت را داشته‌اند.سالاری افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد به‌طور متوسط هرماه 995 پرونده ماده صدی در مناطق 22 گانه ثبت شده است که روزانه به حدود 33 پرونده می‌رسد. سالاری مطرح کرد: بررسی‌های ابتدایی نشان می‌دهد جمعیت‌پذیری شهر تهران نسبت به جمعیت تعیین شده در طرح جامع، به‌واسطه تخلفات ساختمانی در شهر تهران صرفا در طول یک سال به حدود 75 هزار نفر افزوده شده است.رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری در پایان گزارش خود طی تذکری به اعضای شورای شهر تهران، شهرداری تهران و سازمان‌های نظام مهندسی عنوان کرد: متاسفانه مجموعه عملکرد تمامی سازمان‌های موثر در این حوزه به هیچ عنوان قابل دفاع نیست و پس از سال‌ها که از شکل‌گیری کمیسیون‌های ماده صد و فرآیندهای رسیدگی به تخلفات می‌گذرد، روز‌به روز شاهد افزایش تخلفات ساختمانی هستیم.

تبعات غفلت از بکارگیری کاردان‌ها در صنعت ساختمان

مدیرکل دفترتوسعه مهندسی وزارت راه وشهرسازی صبح امروز درگردهمایی روسای سازمان نظام کاردانی ساختمان استان‌ها و اعضای هیات مدیره شورای مرکزی با بیان اینکه وزارتخانه راه وشهرسازی به دنبال آن است که جایگاه کاردان‌ها در عرصه صنعت ساختمان تقویت کند؛ گفت: بنده براین باورم که غفلت از به‌کارگیری کاردان‌ها درعرصه صنعت ساختمان آثار زیان‌باری را به دنبال داشته است.به گزارش خبرنگار «صما» منوچهرشیبانی ضمن بیان مطلب فوق با تاکید براینکه امروز توفیق داشتیم که درجلسه شواری مرکزی سازمان نظام کاردانی وروسای سازمان نظام کاردانی استانها حضورپیدا کنیم گفت: وزارت خانه راه وشهرسازی برنامه‌هایی برای نحوه فعالیت و حضور موثرتر و بهینه کاردان‌ها در ساخت وساز در دستورکار خود قرار داده است. وی با تاکید بر این امرکه مشکلات متعددی درباره همکاری کاردان‌ها درعرصه ساخت وساز وجود دارد اظهار داشت: از جمله شاخص‌تر این این موارد نامعادله تعداد کاردان‌ها درقیاس با تعداد مهندسان است و علی رغم اینکه درگذشته به ازای هرمهندس دویا سه کاردان وجود داشت، اما این ساختار در حال حاضر معکوس شده و درعرصه ساخت وساز تعداد مهندسان ازکاردان‌ها پیشی گرفته است.مدیرکل دفترتوسعه مهندسی وزارت‌خانه راه و شهرسازی به ضرورت‌های حضور کاردان ها در صنعت ساختمان اشاره کرد وگفت: برای ایجاد پیوند مناسب بین معماران تجربی وکارگران ماهرونیز به منظورکنترل، هدایت و راه اندازی مناسب این زنجیره، وجود کاردان‌ها که به عنوان حلقه بین مهندسان و سایرمنابع انسانی در چرخه ساخت وساز مطرح می شود، ضرروی و الزامی است. وی تاکید کرد: در فرآیند ساخت وساز درمواردی مانند مراحل گودبرداری ساختمان نیاز به حضور کاردان‌های متخصص و با تجربه به شدت ضروری است و علاوه بر این در مسائلی از قبیل بحث خدمات آزمایشگاهی وجود کاردان‌ها درکنار مهندسان در آزمایشگاه‌ها الزام‌آور است، ضمن اینکه در دفاتر مشاور و طراحی وجود کاردان‌ها درکنار مهندسان برای کمک به تهیه مستندات، مدارک و سایر مطالعات نیزلازم ضروری و مفید است.

اتلاف انرژی در ساختمان‌های دولتی زیاد است

رئیس سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی با بیان اینکه این‌که اتلاف انرژی در ساختمان‌های دولتی زیاد است، تصریح کرد: عمده ساختما‌ن‌های دولتی باید جایگزین شوند و بسیاری از ساختمان‌های قدیمی به علت اینکه در گذشته نظام مهندسی ساخت و ساز حاکم نبود و عمدتا قابل بازسازی نیستند برای آنان جایگزین در دستور کار قرار گرفته است.محمدجعفر علیزاده بابیان اینکه انرژی از ابعاد مختلف حائز اهمیت است، افزود: انرژی از بعد زیست محیطی مهم است که در توسعه پایدار و استفاده برای نسل های بعدی نقش مهم و بی بدیلی دارد.معاون وزیر راه با اشاره به بازسازی کمتر از ۳۰ درصد ساختمانهای دولتی گفت: فرایند ساخت و ساز تدریجی بوده و حدود ۲۵ درصد ساختمانهای دولتی جایگزین داشته و جدید ساخته شده است.وی ادامه داد: با توجه به نگاه دولت به مقوله سلامت و ارتقاء سلامت عمومی کشور و اعتباری که از محل مالیات برارزش افزوده دارد، تا پایان دولت بالغ بر ۴۰ بیمارستان جایگزین بیمارستانهای قدیمی خواهیم کرد.رئیس سازمان مجری ساختمان‌ها و تاسیسات دولتی افزود: قسمت عمد ای از اعتبارات محقق شده و تا این لحظه ۱۷ بیمارستان با بیش از ۱۳۰ تخت تحویل دهیم گام بزرگی است و تعداد زیادی در حال تکمیل و آماده سازی است و به زودی تحویل داده خواهد شد.وی افزود: در ارتقاء شاخص های فیزیکی، سلامت کار بسیار مهم است و بدون وجود زیر ساخت ها امکان ارائه خدمات در سطح گسترده ای وجود ندارد و نگاهی که دولت به مقوله نوسازی ساختمانها داشت امسال تحول ایجاد خواهیم کرد.علیزاده با بیان اینکه اینکه اتلاف انرژی در ساختمانهای دولتی زیاد است، تصریح کرد: عمده ساختمان های دولتی باید جایگزین شوند و بسیاری از ساختمانها قدیمی به علت اینکه در گذشته نظام مهندسی ساخت و ساز حاکم نبود و فاقد اسکلت قوی هستند و عمدتا قابل بازسازی نیستند؛ جایگزینی برای انان در دستور کار قرار گرفته است.در پایان معاون وزیر راه و راه و شهرسازی خبرگزاری صدا و سیما گفت: نگاه منسجم به کل مقوله ساخت و ساز دولتی خصوصی باید داشته باشیم. برخی ساختمان های دولتی قابل بازسازی نیستند و در مجموع باید بیشتر ساختمانهای کشور باید بازسازی و نوسازی شود که در دستور کار قرار گرفت.

برچسب ها بسته خبری ، آخوندی ، شکرچی
r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar