۱۰:۱۵ - ۰۴ دی ۱۳۹۵ - 24 December 2016
کد خبر: ۴۲۸۴۹
«صما» تحلیل می‌کند:
صما- عباس آخوندی از روزی که سکاندار وزارتخانه راه وشهرسازی شده انتقادات سخت و گزنده‌ای از مسکن مهر به عمل آورده است.

او البته اخیرا گفته آدم رکی هستم و به قول خودش این خصلت برایش هزینه‌زا بوده است. بدون شک بارزترین گواه رک‌گویی وزیرراه‌وشهرسازی در نقد مسکن مهر نمود دارد؛ وزیر راه از دایره واژگان دانشگاهی غنی برخوردار است وگاهی اوقات در سخنرانی‌هایش از چنان ادبیات فاخر و کلمات پیچیده تخصصی و آکادمیک استفاده می‌کند که مستمعان معمولی را در درک مفهوم سخنان خود دچار زحمت می‌کند.

با همه این احوال اما او در نقد مسکن مهر چرخشی عجیب در گفتمان خود دارد؛ به طوری که ناگهان از دم‌دستی‌ترین و عامیانه‌ترین لغات برای نقد این پروژه بهره می‌گیرد. مثلا با اینکه به تخصصی‌ترین واژه‌های کارشناسی برای بازگو کردن معضلات مسکن مهر مجهز و مسلط است ترجیح می‌دهد که ازکلمات دم‌دست و عامیانه‌ای مثل شلخته و فاجعه در نقد مسکن مهر استفاده کند. قطعا او بهتر از می‌داند که می‌تواند به جای اینکه از کلمه شلخته استفاده کند و مورد هجمه و بعضا هتاکی‌های رسانه های دلواپس قرار بگیرد، میتواند مثلا بگویید طرح مسکن مهر فاقد آمایش سرزمین بوده است؛ یا به جای واژه فاجعه و کلماتی از این دست در نقد مسکن مهر مثلا می‌تواند بگوید این طرح فاقد مطالعات کارشناسی و.. بوده است.

اما دلیل چرخش گفتمان عباس آخوندی که قشر نخبه همگی بر فرهیخته بودن او اتفاق نظر دارند برای بسیاری سوال برانگیزاست. شاید او می‌پندارد که کلمات کارشناسی برای نقد مسکن مهر حق مطلب را ادا نمی‌کنند و یا فکر می‌کند لحن کارشناسی فاقد اثرگذاری لازم است و با در نظرگرفتن خصیصه رک‌گویی‌اش ترجیح می‌دهد که ازکلمات عامیانه که بار روانی، ضرباهنگ و عاطفی سنگین تر و تاثیرگذاتری داند برای نقد مسکن مهر استفاده کند تا عمق فاجعه‌آمیز بودن این طرح را با چاشنی هیجان به همگان اطلاع رسانی کنید و البته جالب است که عباس آخوندی علی رغم اینکه این رک‌گویی هایش به شدت برایش گران تمام شده است همچنان از مواضع تند خود درباره مسکن مهر کوتاه جا نمی‌آید به طوری که او بعد از اتفاقات تلخ سانحه قطار سمنان علی رغم اینکه وزارتخانه متبوعش تحت شدیدترین حملات قرارگرفت و در حال حاضر نیز در زیر تیغ استیضاح قرار دارد و اتفاقا یکی از بندهای استیضاحش نیز مربوط به نقدهای او از مسکن مهر است اما دوباره هفته گذشته دریکی از سخنرانی هایش گفت: «کماکان منتقد مسکن مهر هستم» و البته این اظهار نظر فورا به تیتر یک رسانه‌های منتقد تبدیل شد وگویی این رسانه‌ها لابد توقع داشته‌اند که عباس آخوندی بعد از حادثه قطار سمنان آنقدر شکننده شود که برای جلب افکارعمومی تغییر موضع دهد و از نقدهای گزنده خود درباره مسکن مهر کوتاه بیاید.

جالب است که چندی پیش او در برابر پرسش یکی از رسانه‌های دلواپس که از او پرسید چرا در نقد مسکن مهر از کلماتی نظیر فاجعه و شلخته استفاده می‌کنید به صراحت عنوان کرد: «برای پروژه ای چند هزار میلیاردی که بدون یک صفحه نقشه شروع شده است و چندصد هزار خانواده را دچار این همه گرفتاری کرده است این کلملت کم است.» آخوندی ادامه داد: «آیا فکر می‌کنید برای طرحی که این همه مشکل مهندسی را بوجود آورده و علاوه بر آن اتلاف منابع را ایجاد می‌کند شلختگی واژه بدی است؟ این کمترین واژه ای است که برای این طرح می توان گفت.»

بی شک این پاسخ وزیر راه و شهرسازی بیانگر آن است که کلماتی نظیر فاجعه، شلخته و.. که او برای نقد مسکن مهر به کاربرده نتواسته از نظرروانی برای آخوندی اقناع کننده باشد تا عمق فاجعه مسکن مهر را نشان دهد. او می‌گوید کلماتی نظیر فاجعه و... کمترین واژه‌ها برای این طرح مساله داراست و با این احوال جای این سوال است که کدام کلمه برای نشان دادن نهایت بد بودن مسکن مهرمی تواند قانع کننده باشد که هم آقای وزیر راضی شوند و هم واقعا جامعه بتواند درک ملموسی از مسکن مهر پیدا کند.

وزیر راه براین باوراست که میلیاردها میلیادرد تومان از نقدینگی کشور دردوردست‌ترین بیابان‌ها به ساختمان‌های غیرقابل سکونت تبدیل شده که توسعه زیرساختن‌های آنها چندین دولت را گرفتار می‌کند. در همین حال اما دولت‌مردان قبل می‌گویند مسکن مهر طرحی بود که رویای هزاران خانواده کم‌درآمد که خانه دارشدن برای آنها آرزوی دست نیافتنی بود را برآورده کرد.

اگر گفته‌های عباس آخوندی سیاسی نباشد و نقدهای او به دور از جناح‌بندی های سیاسی و برآیندی از دیدگاه های او کارشناسی اش باشد، به گواه کارشناسان آن می‌توان گفت هر چند که انگیزه دولت قبل در ساخت مسکن مهر کمک به اقشار ضعیف جامعه بوده اما خروجی آن که شامل اتلاف سرمایه های ملی بوده چیزی جز خیانت ناخواسته به منافع ملی نیست و بدین ترتیب اگر واقعا ادعاهای عباس آخوندی به اثبات برسد احتمالا بهترین واژه برای نقد مسکن مهر همین کلمه خواهد بود.

انتهای پیام/

کدخبر:

0221

نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar