۱۴:۴۲ - ۰۵ دی ۱۳۹۵ - 25 December 2016
کد خبر: ۴۲۸۷۰
مظاهریان همزمان با پیوستن به کمپین«کارگاه ایمن ساختمان ایمن» به «صما» خبرداد:
معاون مسكن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی از نهایی شدن اصلاحیه مبحث دوم مقررات ملی ساختمان در وزارت راه و شهرسازی خبرداد.

حامد مظاهریان در حاشیه برگزاری کنفرانس ملی ایمنی، بهداشت، محیط زیست (HSE) درخصوص آخرین وضعیت اصلاحیه مبحث دوم مقررات ملی ساختمان در پاسخ به «صما» اعلام کرد: این اصلاحیه در قالب 63 ماده برای تصویب در هیئت اصلی کمیسیون زیربنایی به دولت ارسال شده است.

وی ادامه داد: پس از دریافت همه نظرات و در نظر گرفتن مباحث کارشناسی در کمیسیون زیربنایی و با اصلاحاتی که روی مبحث دوم انجام گرفت، این اصلاحیه در قالب 63 ماده برای تصویب به دولت ارسال شد.

مظاهریان تصویب اصلاحیه مبحث دوم مقررات ملی ساختمان را موثر در بهبود وضعیت نظارت و ارتقای کیفیت ساختمان ها دانست و تاکید کرد: به نظر می رسد که با شروع دوباره این فرآیند این امیدواری قوت و جان می گیرد که بتوانیم نظارت بهتری بر ساخت و سازها داشته باشیم و از این طریق کیفیت ساختمان ها ارتقا یابد.

گفتنی است اصلاح مبحث دوم مقررات ملی ساختمان از سال گذشته در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت و در معرض نظرخواهی جامعه مهندسی گذاشته شد. چرا که به عقیده مسئولان این وزارت خانه و به اتفاق نظر مهندسان آنچه در حال حاضر به عنوان مبحث دوم مقررات ملی ساختمان و آیین‌نامه اجرایی ماده 33 در دست اجرا است، قادر به پاسخگویی درباره مسائل متعدد ساخت و ساز نیست و مشکلات فراوانی در بر دارد. بنابراین با گذشت زمان طولانی از تصویب مبحث دوم مقررات ملی، ایده بازنگری در این مبحث در وزارت راه و شهرسازی شکل گرفت.


تأکید بر مسئولیت ملی استان مازندارن در نهادینه کردن HSE

اصلاحیه مبحث‌دوم برای تصویب به کمیسیون زیربنایی دولت ارسال شد/ کیفیت و نظارت بر ساخت‌وسازها بهبود می‌یابد

به گزارش خبرنگار «صما» مظاهریان همچنین در کنفرانس ملی بهداشت، ایمنی و محیط زیست شرکت کرد و با ایراد سخنرانی نقطه نظرات و سیاست‌های کلان وزارت راه و شهرسازی را در حوزه ایمنی، بهداشت و محیط زیست تصریح کرد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با تأکید بر مسئولیت ملی استان مازندران در نهادینه کردن HSE اعلام کرد: HSE بستری برای قوانین، مقررات و فرایندهایی است که به حفظ جان انسان‌ها، حقوق مردم و محیط زیست نگاه ویژه‌ای دارد.

مظاهریان با ابراز خرسندی از تشکیل دبیرخانه مبحث ۱۲ مقررات ملی و کنترل ساختمان در استان مازندران گفت: با تشکیل دبیرخانه دائمی HSE در استان مازندران مسئولیت‌های استان به صورت ملی و همه‌جانبه در تمامی استان‌ها به دبیرخانگی مازندران به کار خود ادامه خواهد داد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با مقایسه تشکیل دبیرخانه HSE در مازندران و وظایف و فعالیت‌های ملی آن دبیرخانه با تجربه ثبت بنا در میراث جهانی گفت: وقتی کشوری بنایی را ثبت جهانی می‌کند بدین معناست که بنای مزبور از اهمیت بالایی برخوردار است و به بشریت تعلق دارد که این موضوع تشابه فراوانی با تشکیل دبیرخانه HSE در مازندران دارد.

وی تصریح کرد: برای تک تک افرادی که از عملیات ساختمانی صدمه می‌بینند، این دبیرخانه مسئولیت جدی برای کمک‌رسانی و بهبود وضعیت موجود دارد.

مظاهریان با تقدیر از هماهنگی مناسبی که در استان وجود دارد تأکید کرد: باید مردم را نسبت به حقوق شهروندی‌شان واقف کنیم. HSE بستری برای قوانین، مقررات و فرآیندهایی است که به حس جان انسان‌ها حقوق مردم و محیط زیست نگاه ویژه‌ای دارد.

به روز کردن مبحث ۱۲ مقررات ملی طی ۲۳ سال

مظاهریان با بیان اینکه ایران تجربه‌ای ۲۳ ساله در زمینه ایمنی، بهداشت و محیط زیست دارد، گفت: مبحث ۱۲ قانون مقررات ملی و کنترل ساختمان که از سال ۷۲ به نگارش درآمد در سال‌های ۸۰، ۸۵ و ۹۲ به روز شد.

وی با تأکید به اینکه انگلستان در زمینه HSE از تمامی کشورهای دنیا جلوتر است به قانون ایمنی، بهداشت و محیط زیست این کشور که در سال ۱۹۷۲ میلادی مصوب شد اشاره کرد و گفت: متأسفانه موقعیت ما در مورد مبحث ۱۲ مقررات ملی و کنترل ساختمان با ایده‌آل قانون‌گذار فاصله جدی دارد و این سمینار فرصتی برای گفتگو و تعامل است تا فرآیند حدود ۴۰ سال تجربیات مختلف جامعه مهندسی در سطح جهان و همچنین در سطح ملی مورد بازنگری و تحلیل قرار بگیرد .

وی با اشاره به اینکه امنیت و کیفیت دو مبحث عمده در ساخت و سازها به شمار می‌روند تصریح کرد: با فرهنگ‌سازی و آموزش سه مقوله ایمنی، بهداشت و محیط زیست را باید وارد ادبیات علمی کرده و سعی کنیم از تجربیات بین‌المللی برای پیشبرد کارهای خود استفاده کنیم.

برنامه‌ریزی برای کاهش مرگ و میر ۶۰ درصدی حوادث ساختمانی

معاون وزیر راه و شهرسازی به آمارهای مربوط به حوادث ساختمانی اشاره‌ای کرد و گفت: باید برای کاهش مرگ و میرهای ۶۰ درصدی حوادث ساختمانی برنامه‌ریزی کنیم. واقعیت این است که اشتباه همزاد مهندسی است و حرفه و دانش مهندسی بدون تجربه امکان حرکت ندارد به همین خاطر ما مهندسان اشتباهات خود را می‌پذیریم و در عین حال اصلاح فرآيندها را نیز در دستور کار قرار می‌دهیم؛ مهندسان این حق را دارند که در برابر اشتباهات فرصت جبران داشته باشند.

مظاهريان تشکیل کمیته حقوقی برای قضاوت حوادث ساختمانی و کمیته فنی برای اصلاحات لازم و به روز کردن قوانین ساخت و ساز را از دیگر اقدامات حوزه معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی عنوان کرد و گفت: تشکیل این دو کمیته و به ویژه کمیته فنی برای آن است تا بتوانیم فرآیندها را مورد بازبینی قرار دهیم. همچنین مباحث نهادی، ترویجی و خبررسانی از دیگر مباحثی است که دنبال می‌کنیم.

وی ادامه داد: در بحث نهادی قوانین مناسبی در کشور وجود دارد و قانون نظام تصریح می‌کند که افراد فاقد صلاحیت نباید در حرفه فعالیت کنند. همچنین بحث محیط زیست، قانون کار و شورای عالی حفاظت فنی در هماهنگی بین دستگاه‌ها به نتایج مثبتی ختم شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی تأکید کرد: افکار عمومی را باید نسبت به موضوعات ایمنی، بهداشت و محیط زیست و همچنین سایر مواد قانونی قانون مقررات ملی و کنترل ساختمان حساس کنیم. همچنین مردم مصرف‌کنندگان و سازندگان باید از حقوق خود آگاه بوده و پا به پای قانون از حقوق خود پاسداری کنند.

مظاهریان در ادامه سخنرانی خود در کنفرانس ملی HSE به محیط زیست و سلامت آن تأکید کرد و گفت: واقعیت این است که میزان مصرف انرژی در ایران به رقم غیر قابل جبرانی تبدیل شده است. در دشت‌های کشور فرونشست‌های عظیمی وجود دارد. در دشت های تهران در سال حدود ۴۰ سانتیمتر فرونشست داریم و همچنین فرونشست دشت‌های سبزوار و مشهد به دلیل مصرف بی‌رویه آب جدی است.

وی ادامه داد: در مورد مصرف بی‌رویه آب یادآوری این نکته ضروری است که علاوه بر از دست دادن مخازن آبی، زیرساخت‌ها نیز در معرض خطر قرار گرفته‌اند و کمبود منابع آبی و جنگ‌های احتمالی با موضوع آب بحث جدی شهرهای آینده ایران است.

مظاهریان با اشاره به اینکه جمعیت شهری در کل دنیا ۵۴ درصد جمعیت را شامل می‌شود به آمار ۷۲ درصدی جمعیت شهرنشین ایران اشاره کرد و گفت: مصرف بهینه انرژی به دلیل آمار بالای شهرنشینی در ایران باید در دستور کار تمامی سازمان‌ها و ارگان‌های مرتبط قرار بگیرد. ترکیه ۲.۵ برابر ایران تولید ناخالص ملی دارد و نصف ایران انرژی مصرف می‌کند همچنین آمار نشان می‌دهد که میزان مصرف انرژی ما ۹ برابر ژاپن بوده و نسبت به متوسط جهانی ۴ برابر بیشتر مصرف می‌کنیم که این‌ها خطر بزرگی برای آینده کشور به شمار می‌رود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ما در دولت قانون اصلاح مصرف انرژی را داریم و ماده ۱۸ این قانون آیین‌نامه‌ای دارد که کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌ها را در دستور کار قرار داده است و برنامه ما این است که تا پایان سال اصلاح مصرف انرژی را اجرایی کنیم.

این مقام مسئول ادامه داد: تمامی ساختمان‌ها باید برچسب انرژی بگیرند و این فرآیند کار بزرگ مهندسی است که باید توسط شرکت‌های مهندسی انجام شود.

تلاش برای اجرایی کردن قانون اصلاح مصرف انرژی تا پایان ۹۵

مظاهریان با تقسیم ساختمان‌ها به ساختمان‌های دولتی و خصوصی برای گرفتن برچسب انرژی گفت: ما کار را از ساختمان‌های دولتی شروع کرده‌ایم و مقرر شده است تا ظرف دو سال برای ساختمان‌های دولتی طرحی آماده شود که چگونگی کاهش مصرف انرژی در آن‌ها را توضیح داده و ظرف ۵ سال آن را اجرایی کند. بر همین اساس اگر یک دستگاه اجرایی دولتی و یک ساختمان دولتی نتواند طرح اجرایی کاهش مصرف انرژی را ارائه کند آن وقت باید به میزان دو برابر شاخص هزینه انرژی پرداخت کند. به نظر می‌رسد که اجرای کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌های دولتی انگیزه کافی را در اختیار دستگاه‌های دولتی قرار می‌دهد تا ظرف دو سال طرح را تهیه و ظرف ۵ سال آن را به اجرا درآورند.

معاون وزير راه وشهرسازی کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌های خصوصی را به دو بخش ساختمان‌های در حال ساخت و ساختمان‌های موجود تفکیک کرد و گفت: کاهش مصرف انرژی در ساختمان‌های در حال ساخت الزام آن‌ها به رعایت مبحث ۱۹ مقررات ملی و کنترل ساختمان مرتبط است که اگر رعایت نشود تخلف به شمار می‌رود. همچنین در مورد ساختمان‌های موجود با توجه به آنکه ۲۳ میلیون واحد مسکونی داریم خریداران را ملزم می کنیم تا برچسب انرژی دریافت کرده و خانه‌ای بخرند که مصرف انرژی آن پایین است.

وی ادامه داد: از تمامی صاحب‌نظران، اندیشمندان و فعالان حوزه ساخت و ساز انتظار داریم تا پیشنهادهای خود را در اختیار مجموعه وزارت راه و شهرسازی قرار دهند.

لازم به ذکر است؛ معاون مسكن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی، امروز پنجم دی‌ ماه در حاشیه کنفرانس ملی ایمنی، بهداشت، محیط زیست (HSE) که دراستان مازندران در حال برگزاری است، به کمپین «کارگاه ایمن؛ ساختمان ایمن» پیوست.


انتهای پیام /

کد خبر: 0224

r_sar مطالب مرتبط r_sar
انتشار یافته: ۳۳
در انتظار بررسی: ۰
غیر قابل انتشار: ۸
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۵
1
10
شیوه نامه اجرای ساختمان زودتر ابلاغ شود, تعریف دقیق شاغل تمام وقت برای مجریان ساختمان, مشخص شدن نحوه شناسایی شاغلین تمام وقت از کارمندان و بازنشستگان دولت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۵۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۵
2
10
تمام ابهامات قانون قبلی باید رفع شود, اگه مجری حقیقی یا مجری حقوقی یا مسیول دفتر طراحی یا مسیول آزمایشگاه خاک, شاغل تمام وقت محسوب میشود , پس باید سامانه اینترنتی طراحی شود که کمیته مجریان نظام مهندسی استان ها به شکل آنلاین, سوابق بیمه تامین اجتماعی مهندسان را استعلام کند تا کارمند دولت نبودن مهندسان, احراز شود_ باید سامانه ای اینترنتی طراحی شود که ظرفیت اشتغال مهندسان را بر اساس متراژ و تعداد سقف ها, کنترل کند و از ارجاع کار بیش از ظرفیت مجاز, جلوگیری شود یعنی ایجاد سیستم های نظارتی و خودکنترلی در سازمان نظام مهندسی برای کاهش پرونده های شورای انتظامی, باید بخشی از بودجه وزارت راه و شهرسازی که به نظام مهندسی استان ها پرداخت میشود صرف خرید یا تولید نرم افزارهای اتوماسیون اداری و بانک های اطلاعاتی شود خصوصا نرم افزار استعلام آنلاین مشاغل از سازمان برنامه و بودجه, اتصال به سامانه کارکنان نظام اداری کشور
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۵
2
11
ع حمصیان:
در حالیکه بزرگترین مانع بر سر راه اجرای کامل مبحث۲ عدم تمکین شهرداری ها به آن و انفعال بخش مسکن و شهرسازی نسبت به عدم تمکین بوده است، در این اصلاحیه برای آن مشکل چه چاره ای آورده شده است؟
چرا متن اصلاحیه در معرض اطلاع و نقد جامعه مهندسین قرار نگرفته است؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۲۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
1
11
انتخاب اعضای شورای انتظامی و بازرسان سازمان با آرای مستقیم اعضای سازمان نه انتصاب توسط هیات مدیره نظام مهندسی, ممنوعیت عضویت کارمندان دولت در کمیسیون تخصصی عمران و معماری و کمیته نظارت مضاعف و کمیته مجریان نظام مهندسی استان ها
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
1
9
با توجه به اینکه تعداد مهندسان مجری پایه ۳ چندین برابر مهندسان مجری پایه ۱ و ۲ است, پس باید امکان عضویت مهندسان مجری پایه ۳ در کمیسیون تخصصی عمران و کمیته مجریان نظام مهندسی, فراهم شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۸ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
1
11
تعیین سن بازنشستگی برای اعضای پروانه دار سازمان یعنی مهندسان مجری و ناظر و طراح به محض ورود به ۶۰ سال, بازنشسته خواهند شد و پروانه اشتغال آنها باطل میشود تا فرصت اشتغال برای مهندسان جدیدالورود بیکار فراهم شود, متاسفانه وضعیت آشفته نظام مهندسی به مرحله ای رسیده که افراد با ۸۰ سال سن و داشتن آلزایمر و پارکینسون و لرزش دست و پا به علت کهولت سن, هنوز در حال استفاده از پروانه نظام مهندسی هستند, متاسفانه این مهندسان پیر و فسیل حتی توان بالا رفتن از اسکلت ساختمانی را ندارند چه برسد به کنترل و نظارت ساختمان پس مهر و امضای نظام مهندسی را می فروشند
پاسخ ها
حامد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۱:۳۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۷
مهندسان مجری باید تعهد محضری بدهند که کارمند دولت نیستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۴۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
8
نظام مهندسی باید حق الزحمه مجریان ساختمان را دریافت کند تا رابطه مستقیم مالی بین مالک و مجری از بین برود و امکان گرفتن تخفیفات خارج از تعرفه توسط مالکان ساختمان از مجریان ساختمان از بین برود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
2
9
متاسفانه وزارت راه و شهرسازی به جای اصلاح قوانین منسوخ شده و از رده خارج, بیشتر به دنبال بازی با کلمات است, مثلا میگویند مجری, کارمند دولت نباشد ولی یک عده میگویند کارمند قراردادی یا کارمند شرکتی دولت هستند پس می توانند کار اجرا بگیرند , یا مثلا یم عده میگویند معلم هنرستان, کارمند دولت نیست!!!!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۵۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
8
استخدام کارکنان سازمان نظام مهندسی استان ها با آزمون استخدامی سازمان سنجش انجام شود, پارتی بازی در استخدام ها از بین برود, دعوت به کار مجدد از بازنشستگان لشگری و کشوری و بازنشستگان صندوق بیمه تامین اجتماعی, در سازمان نظام مهندسی استان ها ممنوع شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۱۷ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
1
11
باید سیستم ارجاع کار نوبتی مهندسان مجری نظام مهندسی احیا شود تا همه مهندسان مجری لااقل سالی یک کار نصیبشان شود و بیکار نمانند, ظرفیت اشتغال مجریان پایه ۳ به ۱۰۰۰ متر در سال کاهش یابد, چون تعداد مهندسان پایه ۳ جدید الورود بسیار زیاد شده و باید تعادل در عرضه و تقاضای بازار کار مهندسان ایجاد شود, شاید وزیر راه و شهرسازی, نظام مهندسی ایران را با نظام مهندسی انگلستان مقایسه کرده و با اقتباس از دموکراسی اروپایی دستور حذف سیستم ارجاع کار و اعطای اختیارات تام به مالکان ساختمان را داده ولی باید به این نکته اشاره کنم که تعداد مهندسان مجری ایران ۱۰۰ برابر تعداد مهندسان مجری انگلستان است, پس حذف سیستم ارجاع کار در ایران, اصلا امکان پذیر نیست چون عملا بسیاری از مهندسان مجری بیکار می مانند ولی برخی مهندسان مجری به محض ارسال گزارش مرحله ۳ سازه به شهرداری, کار دوم را می گیرند (ظرف مدت دو ماه اسکلت ساختمان و دیوار چینی پ سفت کاری به پایان می رسد )
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
9
کارمند بیمارستان امیرکبیر اراک در حال استفاده از ظرفیت اشتغال مهندسان مجری نظام مهندسی است ولی چون به عقل هیچ آدمی خطور نمیکند که که یک مهندس مجری ساختمان در بخش حسابداری یا پذیرش بیمارستان فعالیت کند پس نظام مهندسی هیچ راهی جز استعلام سوابق بیمه تامین اجتماعی مهندسان ندارد تا اشتغال تمام وقت سر ساختمان و کارمندنبودن آنها را احراز کند, یا مثلا کارمندان موسسات مالی و اعتباری ثامن و کوثر و توسعه و.... که نه کارمند دولت محسوب میشوند نه شاغل تمام وقت سرساختمان, در حالیکه مثل کارمندان دولت از صبح ساعت ۷:۳۰ تا ۱۴:۳۰ سر کار دولتی هستند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
8
ترکیب اعضای هیأت اجرایی نمایندگی های درجه 3 :
دفتر نمایندگی درجه 3 دارای یک مدیر دفتر خواهد بود که (توسط هیأت مدیره استان برای مدت یک سال منصوب می گردد و حکم وی توسط رئیس سازمان استان صادر می شود )!!!!!!!! توجه به ابلاغ نظام نامه تشکیل و اداره دفاتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی ساختمان ، انتخابات هیأت اجرایی شهرستانهای استان در دستور کار هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی می باشد که برنامه زمان بندی و شرایط داوطلبین به شرح ذیل به اطلاع اعضای متقاضی می رسد :
شرایط داوطلبین :
2- دارا بودن پروانه معتبر اشتغال به کار مهندسی حداقل پایه( 2 )در رشته های هفت گانه مهندسی ساختمان!!!!!!!

5- دارای حسن شهرت اجتماعی و شغلی و رعایت اخلاق و شئون مهندسی به (تشخیص هیأت مدیره)
*تأیید صلاحیت داوطلبین در اختیار (هیأت مدیره سازمان استان می باشد) *!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! یک سیکل باطل که همه ارکان نظام مهندسی توسط هیات مدیره نظام مهندسی تعیین میشوند.
پاسخ ها
حامد
| Iran, Islamic Republic of |
۱۰:۰۲ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۹
مگر مهندسان پایه 3 آدم نیستند ؟؟؟؟؟ تعداد مهندسان پایه 3 چندین برابر مهندسان پایه 2 است پس لااقل باید یک یا دو کرسی در هیات اجرایی نمایندگی های نظام مهندسی داشته باشند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۳۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۷
0
8
ترکیب اعضای هیأت اجرایی نمایندگی های درجه 3 :
دفتر نمایندگی درجه 3 دارای یک مدیر دفتر خواهد بود که (توسط هیأت مدیره استان برای مدت یک سال منصوب می گردد و حکم وی توسط رئیس سازمان استان صادر می شود )!!!!!!!! توجه به ابلاغ نظام نامه تشکیل و اداره دفاتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی ساختمان ، انتخابات هیأت اجرایی شهرستانهای استان در دستور کار هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مرکزی می باشد که برنامه زمان بندی و شرایط داوطلبین به شرح ذیل به اطلاع اعضای متقاضی می رسد :
شرایط داوطلبین :
2- دارا بودن پروانه معتبر اشتغال به کار مهندسی حداقل پایه( 2 )در رشته های هفت گانه مهندسی ساختمان!!!!!!!

5- دارای حسن شهرت اجتماعی و شغلی و رعایت اخلاق و شئون مهندسی به (تشخیص هیأت مدیره)
*تأیید صلاحیت داوطلبین در اختیار (هیأت مدیره سازمان استان می باشد) *!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! یک سیکل باطل که همه ارکان نظام مهندسی توسط هیات مدیره نظام مهندسی تعیین میشوند.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۰۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۸
0
9
اگر به گفته جناب اکبر ترکان, ریاست نظام مهندسی و عضویت در شورای مرکزی نظام مهندسی, شغل نیست پس باید در اصلاحیه مبحث دوم به صراحت قید شود که این افراد شاغل نیستند پس از پرداخت مالیات معاف هستند!!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۸
1
9
صدور پروانه اشتغال نظارت و اجرا برای کارمندان و بازنشستگان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی - جهاد خانه سازی - جهاد نصر- کارمندان فرمانداری ها - استانداری ها - شهرداری ها - بخشداری ها و ادارات کل راه و شهرسازی استان ها ممنوع و متوقف شود
حامد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۵۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۰۹
0
7
بخشی از درآمد دولت حاصل از کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها به سازندگان ذی صلاح یا مهندسان مجری و ناظر نظام مهندسی ساختمان پرداخت شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۱:۵۳ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۱
1
8
با سلام

مخالفت ، سهل انگاری و عدم پیگیری قانون مجری ذیصلاح و سرپرست کارگاه از طرف شهرداری تهران ، وزارتخانه و سازمان نظام مهندسی تهران بزرگترین خیانت به کشور و جامعه مهندسان ساختمان می باشد .


زیرا باعث کاهش عمر مفید ساختمان ( به حدود 30 سال که در اکثر کشورها بالای 100 سال است ) و بروز فاجعه ملی در مواقع زلزله در کمتر از 7 ریشتر و نهایتا تحویل ملک غیر استاندارد به مصرف کننده ای که پس انداز تمام عمر خود را صرف خرید آن می نماید .

عزیزان تنها راه اجرایی شدن هر قانونی ، خواست و مطالبه عمومیست .

جامعه مهندسی تهران می بایست سازمان را مکلف به تمکین از قانون مجری ذیصلاح و سرپرست کارگاه نماید . قطعا سازمانی که وظایف ابتدایی و قانونی خود را انجام نمی دهد نباید انتظار تصویب بودجه را داشته باشد .


برای شرکت در مجمع عمومی سازمان نظام مهندسی داشتن کارت عضویت الزامیست . زمان سه شنبه 95/10/28 ساعت 15 مرکز همایشهای بین المللی رازی جنب بزرگراه همت و بیمارستان میلاد
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۴
0
9
باید صدور پروانه اجرا و نظارت برای بازنشستگان دولت ممنوع شود _ تمدید و ارتقا پروانه اجرا و نظارت برای مهندسان بالای ۶۰ سال سن, منوط به انجام آزمایش اعتیاد و تست ورزش و نوار قلب و آزمایش نمره عینک و تست شنوایی سنجی باشد چون اغلب بازنشستگان و افراد بالای ۶۰ سال به علت کهولت سن دچار انواع بیماری ها هستند و همین ضعف و ناتوانی جسمانی مهندسان پیر و بازنشسته بر روی کار نظارت و کنترل ساختمان, تاثیر منفی میگذارد, مهندسان پیر و فسیل که دارای بیماری آرتروز پا هستند نمیتوانند از ساختمان بالا روند پس حق نظارت ندارند و پروانه نظارت آنها باید باطل شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
0
9
در نظام مهندسی استان مرکزی هیچ گونه شفاف سازی در ارتباط با ارجاع کار نظارت وجود ندارد مثلا به یک مهندس ناظر در یکسال چندین کار ارجاع میشود ولی به یک مهندس دیگر در همان صلاحیت و در همان پایه, هیچ گونه کاری ارجاع نمی گردد, یا مثلا برخی مهندسان طراح, ظرفیت تعداد ۸ کار مجاز در سال را رعایت ننموده و گاها تا ۱۴ کار طراحی انجام میدهند, یا حتی در برخی شهرستان های استان مرکزی مثل زرندیه, دیده شده که یک مهندس طراح بیش از ۴۰ کار طراحی را مهر و امضا نموده است, یا مثلا برخی آزمایشگاه های خاک و بتن, دفترچه مطالعات ژیوتکنیک بیش از صلاحیت مجاز, را مهر و امضا کردند مثلا به جای حداکثر ۱۰ سقف مجاز, ۱۸ سقف را خارج از صلاحیت, مهر و امضا کردند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۲:۲۱ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
0
8
در نظام مهندسی استان مرکزی, برخی افراد که عضو امتیاز آور شرکت های حقوقی هستند در بخش حقیقی به کار طراحی می پردازند (در رشته های برق و عمران و معماری ), که این خلاف قانون است, در بسیاری از موارد نقشه های اجرایی غیرمصوب جهت اضافه بنا در پلان و در ارتفاع مشاهده می گردد که متاسفانه در این راستا, سازمان نظام مهندسی و شهرداری ها و برخی مهندسین درگیر در آن پروژه ها با هماهنگی یکدیگر, این تخلف قانونی را انجام میدهند که نتیجه آن نادیده گرفتن ضوابط شهری و شهرسازی و عدم رعایت حریم خصوصی همسایه ها و مشکلات دیگر از جمله تامین نشدن پارکینگ را به همراه خواهد داشت
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۹:۵۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
0
6
متاسفانه بی قانونی در سازمان نظام مهندسی استان مرکزی به اوج خود رسیده و یکی از بازرسان سازمان که دارای شرکت مجری حقوقی پایه ۲ است به جای حداکثر ۱۰ سقف مجاز , یک کار اجرا با ۱۲ سقف انجام داده که شورای انتظامی استان باید کار بیش از ظرفیت و صلاحیت مجاز را تحت پیگرد قرار دهد یا سامانه اینترنتی ایجاد شود که مانع صدور ۴ برگی تعهد نظارت مهندسان برای کارهای بیش از ظرفیت مجاز شود
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۰۵ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۵
0
5
مثلا یکی از کارمندان سازمان که دارای شرکت نظارت حقوقی در رشته برق می باشد , به عنوان مهندس طراح برق نظام مهندسی (شخصیت حقیقی ) فعالیت کرده یا برخی افراد هم مسیول دفتر طراحی سازه هستند (شرکت حقوقی )هم به عنوان مهندس طراح سازه نظام مهندسی فعالیت میکنند (شخص حقیقی )
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۹:۰۹ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
0
6
مهندس وحید مومنی ، مهندس طراحی است که ۴۰ کار همزمان طراحی در زرندیه انجام داده ، مهندس مجید جمشیدی صاحب آزمایشگاه خاک و بتن در اراک که برای ساختمان ۱۸ طبقه ، دفترچه مطالعات ژیوتکنیک صادر کرده و هر دو این افراد باید به شورای انتظامی معرفی شوند
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۵۰ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
0
4
مهندس فرهاد نجمی بازرس سازمان نظام مهندسی اراک که دارای شرکت مجری حقوقی پایه ۲ است به جای ۱۰ سقف مجاز ، کار اجرای ساختمان برای ۱۲ سقف انجام داده و شورای انتظامی نظام مهندسی باید سریعا تخلف بازرس سازمان را مورد بررسی قرار دهد ، ایجاد سامانه پیامکی شورای انتظامی برای دریافت گزارشات مردمی از تخلفات بازرسان و هیات مدیره سازمان
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۳۶ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۶
0
5
عدم استفاده همزمان از پروانه اشتغال شخص حقيقى در صورت دخالت دادن در درجه بندي اشخاص حقوقى
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۱:۳۴ - ۱۳۹۵/۱۰/۱۷
0
5
برخی مهندسان از پروانه نظارت در آشتیان استفاده میکنند و از پروانه اجرا در اراک !!!!!!!!!!! ضمنا نامبرده کارمند دولت هم هست - آیا چنین چیزی در قانون نظام مهندسی وجود دارد که یک مهندس هم مجری و هم ناظر باشد ؟؟؟؟؟ معمولا طراح و ناظر یا طراح و مجری داریم
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۴
0
1
این اطلاعیه مهم توسط هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس صادر شده است ودر سایت سازمان انتشار یافته است وبر همه قانون شکنان حجت تمام میباشد :نمایندگی : شیراز
به نام خدا
اطلاعیه مهم
به‌استناد بند"پ" ماده ٢٩ آیین‌نامه اجرایی ماده ٣٣ قانون نظام مهندسی و كنترل ساختمان، ناظر به ماده٤ وبندهای ٤، ٨، ١٠و١٦ ماده ١٥و ماده ٣٤ قانون مذكور مبنی برالزام استفاده از مجری ذی‌صلاح در ساخت‌وساز شهری و توجه به نص صریح ماده ٤٠ همان قانون بعنوان ضمانت اجرای تخلف از ضوابط قانونی، بدین‌وسیله ابلاغ می‌شود. كه چون حسب بایسته‌های قانونی از جمله تبصره ٧ ماده ١٠٠ قانون شهرداری‌ها مهندس ناظر باید در تمام مراحل انجام عملیات اجرایی، نظارت مستمر داشته باشد و نیز حسب بند ١٢-١-٥-٨ مبحث دوازدهم مقررات ملی ساختمان، ناظر به نص صریح ماده ۳۴ قانون نظام مهندسی و كنترل ساختمان، مهندس ناظر مكلف به نظارت بر انجام عملیات ساختمانی مذكور در بند ١٢-١-٣-١ همان مبحث توسط سازنده معرفی‌شده در بند ١٢-١-٣-٩ مقررات ملی ساختمان، ناظر به ماده ٤ قانون مرقوم است. ازاین‌رو، چنانچه در هر عملیات ساختمانی از وجود مجری ذی‌صلاح استفاده نشود مهندس ناظر مكلف است به‌ فوریت مراتب را به مراجع ذی‌صلاح كتباً گزارش كرده و خواستار توقف عملیات اجرایی تا حضور مجری ذی‌صلاح شود. در غیراین‌صورت مهندس ناظر مذكور، متخلف از انجام تكالیف قانونی تلقی شده و وفق ماده ٩١ آیین نامه اجرایی اصلاحی 3 اسفندماه 1394 ناظر به بند ٥ ماده ١٥ قانون از طریق شورای انتظامی تحت تعقیب انتظامی قرار خواهد گرفت. بدیهی است كه تعقیب انتظامی مانع از اقدامات قضائی در صورت بروز حادثه نخواهد بود.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۶:۱۱ - ۱۳۹۵/۱۱/۰۹
0
0
همکاری سازمان های نظام مهندسی با بیمه تامین اجتماعی جهت تعریف بیمه دقیق همراه با مزایا برای مجریان ضروری است.بیمه خویش فرما برای مجریان مناسب نیست.چون مشاغل تمام وقت نیاز به بیمه متناسب با شغل خودشان هستند.از طریق همین بیمه میتوان شاغلین را هم از سیستم اجرا حذف کرد.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۷:۵۶ - ۱۳۹۵/۱۱/۲۵
0
0
سازمان نظام مهندسی میتوانست وام های کم بهره به اعضای خود اعطا کند که اگر دوستان در جریان باشند بحث هایی در این مورد در سنوات قبل شده بود که منبع تامین مالی هم از طریق حذف چاپ سررسید سالیانه تامین میشد ولی محقق نشد. شاید برای عده ای چاپ سررسید سودمندتر بود!!!؟؟؟
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۳۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۱۶
0
0
خواهشا در ویرایش جدید آیین نامه برای موارد ذیل چاره اندیشی نمایید:

- ارائه راهکارهای عملی برای حذف افراد فاقد صلاحیت از جمله دلالان و کارمندان شهرداری از چرخه ساختمانی( طراحی . نظارت . اجرا )

- یکسان سازی تعرفه خدمات مهندسی در سراسر کشور جهت احقاق حقوق جامعه مهندسین

- ارایه شرح خدمات مهندسی مشخص و معین برای 4 رشته

- الزام شهرداریها به تمکین از آیین نامه و قانون نظام مهندسی

- و ....
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۲:۴۳ - ۱۳۹۵/۱۲/۲۳
0
0
بهترین قانون قانونی است که جامع و مانع باشد. یعنی قابلیت ارائه تفسیر های گوناگون از مواد و بندهای آن وجود نداشته باشد. همچنین خود کنترل بوده با پیش بینی تبصره های کافی راه هر گونه سواستفاده و تفسیر به رأی را مسدود نماید. مثل ضبط پروانه اشتغال مدیران بالادستی و کارکنان سازمان و شهرداری ها و... که جلوی فساد موجود را تا حد زیادی میبندد. حال اگر افرادی در مقابل این گونه قوانین بازدارنده مقاومت می‌کنند قطعاً منافع مالی خود را که ناشی از سواستفاده از موقعیت اداری شان میباشد در خطر میبینند. البته حرجی به ایشان نیست. پول ممکن است همه ما را وسوسه کند. این قوانین هستند که باید آنقدر به کمال نزدیک باشند تا کمترین امکان سواستفاده باقی بماند.
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar