۱۳:۱۷ - ۱۲ دی ۱۳۹۵ - 01 January 2017
کد خبر: ۴۲۹۸۲
مدیرعامل شرکت بازرگانی صراف آفتاب تابان در گفت‌وگو با «صما»:
از عمده دلایل ظهور این نوآوری (جوشکاری سر به سر میلگرد)می‌توان به موضوع وبحث مهم مقاوم سازی و تضمین استحکام سازه‌های بتنی اشاره نمود که نتیجه آن افزایش ضریب امنیت جانی ومالی ساکنان و کاربران این سازه‌ها بود. اولین مبتکران واستفاده کنندگان از این تکنولوژی سازمان راه و شرکت‌های نصب خطوط ریلی در کشور کانادا بودند که با استفاده از این روش توانستند جایگزین مطمئن‌تر و مناسب تری را نسبت به سایر روشهای اتصال ریل های آهن (کلمپینگ، ترمیت و...) به دنیای جوش فلزات معرفی نمایند.
یک راهکار برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها/ تشریح مزیت استفاده از جوش سر به سر میلگرددر پی آشنایی محققان و صاحبنظران صنعت ساختمان در کشور های مختلف ، بالاخص کشور زلزله خیز ژاپن با این تکنولوژی، بر آن شدند با تغییر کاربری این متد به جوش میلگردها و آرماتورها، روش جدیدی را در اتصال سازه‌های بتنی ابداء نمایند.

این روش (GAS PRESSURE WELDING) به سرعت در این کشور فراگیر شد و دستاورد آن اجراء اکثر پروژه‌های عمرانی با این روش بود. در این روش به‌جای بر روی‌هم قرار دادن (به انگلیسی: Overlap) بخش انتهایی میلگردها، دو سر میلگرد توسط حرارت در دمای مشخص، سپس فشار هیدرولیکی (که به دو سر میلگرد وارد می‌آید) به یکدیگر اتصال داده و اصطلاحاً فورج می‌شود.

جوشکاری سربه‌سر میلگرد در مقاومت سازه نقش تعیین‌کننده دارد

سیامک صراف، مدیرعامل شرکت بازرگانی صراف آفتاب تابان درباره نحوه اجرای جوش سربه‌سر میلگرد به خبرنگار «صما» گفت: در این روش دستگاه با ایجاد حرارت بالا، حاصل از سوختن گاز اکسیژن و استیلن (در حدود 1200 تا 1300 درجه سانتی‌گراد) در دو سر آرماتوری که می‌خواهند به یکدیگر متصل شوند، باعث ایجاد پیوند بین دو آرماتور می‌شود به‌طوری‌که اتم‌ها در دو لبه آرماتور در اثر حرارت و فشار بالا بدون ایجاد تغییر شیمیایی باهم آمیخته و امتزاج صورت می‌گیرد و سطح یکپارچه‌ای فراهم می‌آورند.

وی اضافه کرد: روش جوشکاری سربه‌سر میلگرد در مقاومت سازه نقش تعیین‌کننده دارد. بدین معنی که با توجه به کاهش مصرف میلگرد وزن اصلی سازه کم شده و متناسب با آن از نیروهای ثقلی جانبی نیز کاسته می‌شود و درنتیجه مقاومت سازه در مقابل زلزله افزایش خواهد یافت. ضمن اینکه با توجه به کاهش حجم و تراکم میلگردها در نقاط اتصال، امکان ویبره بهتر فراهم می‌شود و درگیری بتن با میلگردها افزایش خواهد یافت. علاوه بر این در جوش سربه‌سر میلگرد افزایش مقاومت در نقطه اتصال را شاهدیم به‌طوری‌که مقاومت در این نقطه بالاتر از سایر نقاط در طول میلگرد بوده و کیفیت مقطع اتصال، همان کیفیت مقطع اصلی میلگرد را به دلیل حفظ خواص متالورژیکی میلگرد دارا است.

وی در ادامه به صرفه‌جویی‌های ناشی از استفاده از دستگاه جوش سربه‌سر میلگرد اشاره کرد و گفت: صرفه‌جویی در مصرف میلگرد حدود 10 تا 20 درصدی با حذف اورلپ و پرت، افزایش 25درصدی مقاومت میگرد در نقطه جوش نسبت به سایر قسمت، صرفه‌جویی در زمان اجرای کار و افزایش سرعت جوشکاری، نیاز به نیروی انسانی کمتر (دو نفر)، کاهش حمل‌ونقل‌ها با توجه به کاهش مصالح مصرفی و همچنین اتصال میلگردهای غیرقابل‌مصرف (پرت) به یکدیگر و استفاده مجدد آن‌ها ازجمله مهم‌ترین مزیت‌های این روش است.

حالت ارتجاعی ساختمان با جوش سربه‌سر میلگرد

صراف اضافه کرد: این روش سالیان سال است که در کشور ژاپن به‌صورت مداوم انجام می‌شود؛ و با کاهش میلگرد مصرفی نه‌تنها توانسته وزن ساختمان را کاهش دهد بلکه به ساختمان حالت ارتجاعی می‌دهد که با هر تنش شکل سازه را حفظ می‌کند.

وی در ادامه بابیان اینکه همواره برای واردات و اجرای تکنیک‌های مدرن و متعدد برخی از شرکت‌ها یک‌تنه و بدون هیچ حمایتی علاوه بر هزینه‌ها گزاف مالی، هزینه‌های واردات مهندسان مجرب، متخصص و آموزش‌دیده از خارج کشور و آموزش رایگان روبرو هستند. خاطرنشان کرد: شرکت ما برای به عمل رساندن، افزایش عمر سازه و جلوگیری از روش‌های غیراصولی هزینه‌های بی بازگشت زیادی در این خصوص داشته است و انتظار می‌رود جامعه به این نوع شرکت‌ها اهمیت بیشتری قائل و با شناخت بیشتری از فعالیت این شرکت‌ها بهره ببرند.

وی در ادامه به تست کشش جوش سربه‌سر میلگرد توسط دانشگاه صنعتی شریف اشاره کرد و گفت: از جمله تست‌های انجام‌شده بر روی آرماتورهایی که با این روش جوش داده‌شده‌اند، تست کشش است. این تست در آزمایشگاه‌های معتبری مانند دانشگاه شریف و امیرکبیر نیز انجام‌شده که در تمامی نمونه‌ها شکست از میلگرد پایه بوده و هیچ‌کدام از شکست‌ها در نقطه اتصال نبوده است.

داشتن گواهینامه جوشکاری برای اپراتور الزامی است

صراف در این زمینه گفت: اگرچه این فن‌آوری مزایای زیادی دارد اما اگر به‌درستی و توسط فرد حرفه‌ای انجام نگیرد محصول نهایی نه‌تنها مقاومت بالایی ندارد بلکه هزینه‌های زیادی را بر دوش مصرف‌کننده می‌گذارد.

صراف با انتقاد از عدم توجه مجریان سازه‌ها به گواهینامه جوشکار گفت: بسیاری از افرادی که نمی‌توانند شغل مناسبی پیدا کنند بدون دریافت مدرک و گواهینامه وارد این کار می‌شود و فکر می‌کنند این کار ساده و بدون تعهد کاری است. درصورتی‌که عدم توجه به گواهینامه خطرات جبران‌ناپذیری در ساخت‌وسازهای کشور ایجاد کرده است.

این مدیر عامل درنهایت خاطرنشان کرد: این شرکت آمادگی دارد به‌صورت رایگان به علاقه‌مندان ، مدرسان فن حرفه ای کشور، جوشکاران فعال در این عرصه، آموزش دهد به همین منظور از علاقه‌مندان درخواست می‌شود برای حضور در کلاس‌های آموزشی این حرفه به شرکت بازرگانی صراف آفتاب تابان مراجعه کنند.

یک راهکار برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها/ تشریح مزیت استفاده از جوش سر به سر میلگرد   یک راهکار برای مقاوم‌سازی ساختمان‌ها/ تشریح مزیت استفاده از جوش سر به سر میلگرد
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar