۱۰:۳۰ - ۱۹ دی ۱۳۹۵ - 08 January 2017
کد خبر: ۴۳۰۵۹
رئیس شورای مرکزی نظام‌کاردانی در گفت‌وگو با«صما»مطرح کرد:
رئیس شورای مرکزی نظام کاردانی ساختمان کشور با اشاره به ضرورت صدور شناسنامه فنی و ملکی برای ساختمان‌های کشور، گفت: اجرایی قانون شناسنامه فنی و ملکی، گام مثبتی در زمینه بهینه‌سازی صنعت ساختمان، افزایش طول عمر و کیفیت بناهای در حال ساخت در کشور است.

داراب صفری ضمن بیان مطلب فوق با اشاره به جایگاه کاردان‌های فنی ساختمان در شناسنامه فنی و ملکی ساختمان در گفت‌وگو با خبرنگار «صما»، افزود: یکی از بندهای مندرج در شناسنامه فنی ساختمان، نام و مشخصات کاردان فنی دخیل در اجرای آن ساختمان است.

صفری با بیان اینکه درج نام کاردان مجری ساختمان در این شناسنامه، به دلیل اهمیت حضور و نقش تعیین‌کننده کاردان‌های فنی ساختمان در فرآیند اجرای ساختمان است، گفت: متأسفانه طی سال‌های گذشته شاهد کم‌توجهی به جایگاه کاردان‌های فنی ساختمان از سوی برخی دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی نظیر شهرداری‌ها بوده‌ایم.

وی تصریح کرد: براساس ساختار منطقی موجود در صنعت ساختمان در تمامی کشورهای توسعه‌یافته، کاردان فنی ساختمان، رابط مورد اعتماد بین مشاور و مهندس ناظر با نیروی‌های ماهر و اکیپ‌های اجرایی است در اصل مسئولیت نظارت بر به‌کارگیری معماران تجربی و کارگران ماهر و همچنین کنترل دائمی کیفیت اجرا به عهده کاردان فنی ساختمان است.

وی با انتقاد از بی‌توجهی به جایگاه کاردان‌ها گفت: متأسفانه طی سال‌های گذشته شاهد کم‌توجهی به جایگاه کاردان‌های فنی ساختمان از سوی برخی دستگاه‌های اجرایی و نهادهای عمومی نظیر شهرداری‌ها بوده‌ایم.

رئیس شورای مرکزی نظام کاردانی کشور بابیان اینکه امروزه تأمین مسکن مناسب و امن، یکی از حقوق ضروری و غیرقابل ‌اغماض شهروندان در جامعه است. گفت: در کشورهای توسعه‌یافته، دقت و نظارت بسیاری از سوی دستگاه‌های اجرایی و حاکمیتی در صنعت ساختمان اعمال می‌شود تا بناها و سازه‌های مختلف در حوزه راه و مسکن، دارای بالاترین امنیت و استانداردهای موجود باشد.

وی افزود: اگر به تولیدات صنعت ساخت‌وساز کشور به‌عنوان سرمایه‌های ملی توجه کنیم، پرواضح است که این سرمایه را باید جزو منابع تجدید ناپذیر قلمداد کنیم، چراکه باگذشت زمان و استهلاک سازه‌های عمرانی، عمر این مستحدثات به پایان می‌رسد و درنهایت چاره‌ای جز تخریب و بازسازی این بناها وجود ندارد.

این مسئول گفت: از همین رو توجه به دو اصل بنیادین برای استفاده بهینه از تولیدات صنعت ساختمان به‌عنوان سرمایه‌های ملی کشور ضرورت دارد که این دو اصل عبارت‌اند از احداث بناهای مستحکم، باکیفیت و ایمن و همچنین افزایش طول عمر مفید ساختمان است.

صفری در این زمینه افزود: غالب کشورهای توسعه‌یافته، مشخصات دقیق املاک و آپارتمان‌ها، از قبیل سازندگان و جزییات مصالح و تأسیسات ساختمان‌های موجود، طی درج در برگه‌هایی خاص، در زمان فروش ساختمان به خریدار ارائه می‌شود تا نامبرده از تمامی کم کیف بنا و ساختمان خود اطلاعات کافی و کامل حاصل کند.

وی در ادامه گفت: در ایران با تصویب قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان در سال 1374 لزوم تنظیم وارایه شناسنامه فنی ساختمان از سوی مالک و سازنده، در ماده 21 این قانون مورد تأکید قرار گرفت.

صفری با ابراز تأسف در خصوص عدم عمل کرد مناسب این شناسنامه گفت: متأسفانه اجرای این قانون باگذشت بیش از بیست‌ویک سال از تصویب آن در خصوص صدور شناسنامه فنی ساختمان، هنوز به مراحل اجرایی خود نرسیده است.

رئیس شورای مرکزی نظام کاردانی کشور با اشاره به جایگاه قانونی شناسنامه فنی و ملکی ساختمان اظهار داشت: در اجرای بند «ز» ماده 21 قانون نظام‌مهندسی و کنترل ساختمان و همچنین بند «چ» ماده 114 آیین‌نامه اجرایی این قانون و همچنین ماده 19 از مبحث دوم مقررات ملی ساختمان، تهیه و ارائه شناسانه فنی ساختمان در زمان ساخت‌وساز، اخذ پایان کار و فروش ساختمان از سوی مالک و با مشارکت عوامل نظارت و اجرا اجباری است.

وی در این خصوص ادامه داد: از طرفی محتویات شناسنامه فنی ساختمان در سه بخش: مشخصات ثبتی و ملکی، اطلاعات مسئولین ساخت به‌ویژه طراح، ناظر و مجری وجزییات و مشخصات فنی ساختمان، می‌تواند نقش به سزایی را در مسئولیت‌پذیری متصدیان ساخت‌وساز کشور و همچنین آگاهی مردم از بنایی که خریداری می‌کنند داشته باشد.

صفری تأکید کرد: به نظر می‌رسد با اجرایی شدن این قانون، گام مثبتی در جهت بهینه‌سازی صنعت ساختمان و افزایش طول عمر و کیفیت بناهای در حال ساخت برداشته شود.

وی در خصوص الزاماتی که در جریان اجرای قانون تهیه شناسنامه فنی و ملکی ساختمان باید مدنظر قرار گرفت عنوان کرد:

اگرچه در کشور ما، قوانین خوب و کارآمدی در حوزه قانون‌گذاری به تصویب می‌رسد، اما دلیل عدم توفیق برخی از این قوانین، مشکلاتی است که در بخش اجرای قانون با آن مواجه می‌شویم.

وی در ادامه افزود: در خصوص قانون لزوم تهیه شناسنامه فنی و ملکی ساختمان، آنچه باید در مرحله اجرای این قانون مدنظر قرار بگیرد، لزوم نظارت واقعی و کنترل دقیق مسئولین نظارتی و اجرایی ساخت‌وسازها در سطح کشور سات.

صفری در بخش دیگری از سخنانش گفت: تهیه شناسنامه فنی و ملکی ساختمان، صرفاً به‌منظور درج وقایع حین اجرای ساختمان نیست، بلکه نظر قانون‌گذار برای تصویب چنین قانونی، کنترل و نحوه ساخت‌وساز در کشور از سوی نیروهای ماهر و مجرب بوده است.

وی در این خصوص تصریح کرد: از همین رو ضرورت دارد تا مشخصات تمامی حلقه‌های اجرا از مشاور، طراح، ناظر، مجری، کاردان فنی و معماران تجربی ذیصلاح به‌دقت در این شناسانه درج و در مرحله اجرا مورد دقت و نظارت قرار بگیرد تا ساخت‌وسازهای کشور توسط افراد حرفه مند و ذیصلاح صورت بگیرد.

صفری درنهایت گفت: امیدوارم با اجرایی شدن قانون تنظیم شناسنامه فنی و ملکی ساختمان، بخشی از ظرفیت بالقوه سازمان نظام کاردانی کشور، متشکل از نیروهای مجرب، کاردان و پرتوان در راستای اهداف این قانون ارزشمند بکار گرفته شود.

انتهای پیام /

کدخبر:0227

r_sar مطالب مرتبط r_sar
نام:
ایمیل:
* نظر:
r_sar پربحث ترین r_sar
r_sar دیگر اخبار گروه r_sar